چگونه از بیمار دیابتی در خانه مراقبت کنیم؟

دیابت پس از نارسایی احتقانی قلب در ورود به مراقبت های خانگی در رتبه دوم قرار دارد. افزایش پیش‌بینی‌شده در اندازه این گروه سنی در سال‌های آینده و همچنین افزایش پیش‌بینی‌شده در بروز دیابتدر افراد بالای ۶۵ سال، بر اهمیت داشتن پرستار مراقبت‌های بهداشتی خانگی به عنوان عضوی از تیم مراقبت‌های بهداشتی تاکید می‌کند.

در این مقاله از فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی مداوا نکات مهمی برای مراقبت از بیمار دیابتی در خانه برای شما بیان می کنیم تا در صورت قرار گرفتن در چنین شرایطی به راحتی بتوانید وضعیت را مدیریت کنید.

چگونه از بیمار دیابتی در خانه مراقبت کنیم؟

حمایت از فرد مبتلا به دیابت

میزان نیاز به حمایت و تشویق در افراد دیابتی می تواند متفاوت باشد. این نیاز به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله تایپ شخصیتی فرد، مدت زمانی که با دیابت زندگی کرده اند و سلامت جسمی و روانی فرد در این برهه زمانی. قطعا زمانی که در حال مطالعه این مقاله هستید روشن می کند این فرد شخص نزدیکی به شماست و مراقبت و حمایت از او برای شما مهم است.

یکی از راه های نشان دادن حمایت، ارائه پیشنهاد همراهی با قرار ملاقات های مراقبت های پزشکی دیابت است. این یک راه عالی برای نشان دادن حمایت و کمک به کسی است که با دیابت دست و پنجه نرم میکند. به‌ویژه اگر به تازگی دیابت تشخیص داده شده باشد.

کسب اطلاعات درباره دیابت

اگر یکی از عزیزان یا دوستانتان نتواند بدون کمک شما دیابت خود را مدیریت کند به عنوان یک مراقب، شما حق دارید در دوره آموزشی دیابت با فردی که از او حمایت می کنید شرکت کنید؛ هر چقدر که آنها نیاز به اطلاعات درباره دیابت داشته باشند؛ شما نیز دارید حتی بیشتر از آنچه برای آنها مهم است. این به شما کمک می کند تا در زمینه کمک به آنها در مدیریت بیماری دیابتشان توانمندتر شوید.

نکات عملی برای حمایت از افراد مبتلا به دیابت

برخی از مواردی را که ممکن است در زمان های مختلف نیاز به دانستن آنها  داشته باشید را در ادامه مطالعه کنید.

(در صورتی که نیاز به مراقبت از وضعیت قند خون خود یا یکی از اعضای خانواده دارید، برای خرید دستگاه تست قند خون و همچنین خرید سوزن تست قند خون می توانید به فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی مداوا modava.net مراجعه کنید و از متخصصان فروش این محصولات اطلاعات لازم را کسب کنید.

تغذیه و آشپزی

اگر بیمار شما نمی تواند برای خودش آشپزی کند، یا این کار را به سختی انجام میدهد. و شما هم از آشپزی لذت می برید و وقت دارید، می تواند راه خوبی برای حمایت از او باشد دستور العمل های غذایی سالم و خوشمزه زیادی وجود دارد که می توانید امتحان کنید یا با هم درست کنید، به عنوان مثال، فیله مرغ و سبزیجات یا ماهی.

خريد كردن

اگر شخصی که از او حمایت می‌کنید می‌خواهد غذاهای آماده بخرد و بخورد، به او کمک کنید تا حداقل به دنبال غذاهای سالم تر و ارگانیک برود، درباره ی برند های سالم و خوب تحقیق کنید. رژیم غذایی سرشار از قند و نمک برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند، احتمالاً باعث کم آبی بدن می شود. بنابراین اگر به شخصی برای خرید کمک می کنید این را در نظر داشته باشید.

غذاهای از پیش بسته بندی شده معمولا نمک و شکر اضافه می کنند. بنابراین اگر با آنها خرید می‌کنید، کمک کنید برچسب‌های مواد غذایی را بررسی کنند. انتخاب مواد غذایی با برچسب سبز و کهربایی به جای قرمز به این معنی است که قند، نمک، چربی و چربی اشباع کمتری دارند. افزودنی ها را به دقت بررسی کنید.

افزودن سبزیجات به غذاهای آماده

در حالت ایده‌آل، اگر افراد به جای اینکه همیشه غذاهای آماده را به عنوان وعده غذایی اصلی مصرف کنند خودشان آشپزی کنند، تنوع بیشتری خواهند داشت. اما اگر به غذاهای آماده تکیه می کنند، خوب است آنها را تشویق کنید که در کنار آن مقداری سبزیجات اضافه کنند. اکثر وعده های غذایی آماده به تنهایی به مصرف روزانه ۵ نوع میوه و سبزیجات کمکی نمی کند، بنابراین مهم است که یک وعده را خودتان اضافه کنید. بنابراین افزودن سبزیجات منجمد یا کنسرو شده می تواند انتخابی واقعاً سریع، آسان، ارزان و سالم باشد.

فعالیت کردن

ورزش کردن و فعالیت برای همه خوب است اما برای افراد دیابتی مزایای بیشتری دارد. در مورد کمک به فرد مبتلا به دیابت بیشتر بدانید تا فعال بماند.انجام یک فعالیت با هم یکی از راه های حمایت از آنها است. ما می دانیم که ورزش می تواند دشوار باشد، به خصوص اگر عزیز شما مشکلات حرکتی دیگری داشته باشد ولی سعی کنید با مطالعه بهترین روش ها برای انجام فعالیت را انتخاب کنید.

چک کردن پا

افراد مبتلا به دیابت برای جلوگیری از مشکلات پا باید هر روز پای خود را چک کنند. دریابید که چگونه به آنها کمک کنید تا چک کردن پا را انجام دهند.

انجام تست ضربه انگشت

تیم پزشکی به شما نشان می‌دهد که چگونه در آزمایش ضربه انگشت کمک کنید. همچنین می‌توانید نحوه انجام آزمایش ضربه انگشت را در اینترنت مشاهده کنید یا مراحل را در صفحه بررسی سطح قند خون خود بخوانید.

نحوه تزریق انسولین

تیم مراقبت های بهداشتی به شما نشان می دهد که چگونه به انجام تزریق انسولین کمک کنید. این به فردی که از او حمایت می کنید آسیبی نمی رساند، اما داروهای مورد نیاز را به او می دهد.

کمک به تشخیص و درمان هیپوگلیسمی (قند خون پایین)

برخی از افراد مبتلا به دیابت، هیپوپوست دارند. هیپو زمانی است که قند خون فردی بسیار پایین می‌آید (زیر ۴ میلی‌مول در لیتر). هایپو در افرادی که از انسولین استفاده می کنند یا قرصی به نام سولفونیل اوره مصرف می کنند، بیشتر تاثیر می گذارد. برای درمان هیپو، باید فوراً چیزی شیرین برای خوردن یا نوشیدن به آنها بدهید (بدون محصولات رژیمی). علائم کم خونی و نحوه کمک به درمان هیپوگلیسمی را بیابید.

برخی از افراد نشانه های آشکاری از کم خونی ندارند. اگر از کسی حمایت می کنید که به کمک بیشتری نیاز دارد، ممکن است لازم باشد به او یادآوری کنید یا به او کمک کنید قند خون خود را بیشتر چک کند.

افراد مبتلا به دیابت می توانند رانندگی کنند. اما اگر در معرض خطر هیپوپوست هستند، برای ایمن نگه داشتن آنها، قبل از رفتن به ماشین باید قند خون خود را چک کنند. اگر آنها در محدوده ایمن نیستند، ممکن است لازم باشد خودتان رانندگی کنید یا برای آنها تاکسی بگیرید. همچنین تحقیق کنید در مواجهه با افت قند خون چه باید بکنید.

فناوری پایش پیوسته قند خون CGM

اگر هیپوپوستی نگران کننده باشد، تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است استفاده از مانیتور مداوم قند خون (CGM) را ذکر کند. این یک سنسور کوچک است که در پشت بازو استفاده می شود و قند خون را شب و روز به یک برنامه تلفن همراه ارسال می کند. به یک یا چند تلفن همراه متصل می شود. بنابراین حتی اگر با کسی زندگی نمی کنید، می توانید سطح قند خون او را زیر نظر داشته باشید. یک CGM همچنین دارای یک زنگ هشدار است که می تواند تنظیم شود تا در صورت پایین آمدن بیش از حد قند خون فرد، خاموش شود. این یک هشدار به تلفن همراه شما ارسال می کند.

نکاتی در مورد حمایت عاطفی

وقتی افراد متوجه می شوند که دیابت دارند، ممکن است مدتی طول بکشد تا آن را بپذیرند و شروع به ایجاد تغییرات کنند. این بدان معناست که آنها ممکن است در ابتدا از حمایت استقبال نکنند. نحوه واکنش افراد به دیابت می تواند بسیار متفاوت باشد. برخی از افراد مبتلا به دیابت ممکن است دوست نداشته باشند در مورد نگرانی هایی که دارند صحبت کنند، زیرا ممکن است دوست نداشته باشند سر و صدا ایجاد کنند.

به آنها اجازه دهید بدانند که شما در کنار آنها هستید و زمانی که آماده شدند به نگرانی های آنها گوش خواهید داد کمک بزرگی است. اینکه از کسی بپرسید «احساسش چیست» یا می‌خواهد در مورد چیزی صحبت کند، می‌تواند نقطه شروع مفیدی باشد.

مراقب خودت باش

برای هر کسی که از فرد دیابتی حمایت می‌کند یا از او مراقبت می‌کند، مهم است که از سلامت خود نیز مراقبت کند. وقتی زندگی شلوغ است و شما به دیگران فکر می کنید و با بسیاری چیزهای دیگر دست و پنجه نرم می کنید، فراموش کردن خودتان آسان است. فراموش نکنید در درجه اول شما و سلامت روانتان مهم هستید حتی برای فردی که باید از او نگهداری کنید.

درخواست کمک

به راحتی می‌توان به حمایت از فردی مبتلا به دیابت عادت کرد. اما خوب است که گاهی از دوستان و خانواده کمک بخواهید تا بتوانید برای خودتان وقت داشته باشید. فکر کنید احتمالا کارهای خاص و وظایفی وجود دارد که می توانید به دیگران بسپارید.

حمایت از افراد مبتلا به دیابت می تواند استرس زا باشد، به خصوص اگر آنها بیماری های دیگری نیز داشته باشند. اغلب اوقات از تعطیلات خود هم می گذرید. اگر کسی مراقب خودش نیست و هیچ کمکی از شما یا تیم پزشکی اش نمی‌پذیرد، ممکن است کار زیادی نتوانید برای کمک به او انجام دهید. در عوض، روی جلب حمایت از خودتان تمرکز کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • خانه
  • پزشکی
  • چگونه از بیمار دیابتی در خانه مراقبت کنیم؟