چرا کتاب خواندن برای بچه ها،مفید است؟

چرا کتاب خواندن برای بچه ها،مفید است؟

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”چرا کتاب خواندن برای بچه ها،مفید است؟” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

مطالعه یکی از مهمترین فعالیتهایی است که می توانید فرزندان خود را به انجام آن تشویق کنید. کتاب خواندن باعث تحریک فکر میشود ، و کاملاً برای کسب موفقیت در زندگی مهم است.حالا باهم بررسی کنیم که چرا چرا کتاب خواندن برای بچه ها،مفید است؟

کتاب خواندن برای بچه ها فقط یک سرگرمی نیست بلکه دروازه ای است برای ورود به دنیای دیگران، مکان ها و ایده ها که بی حد و حصر است.

فواید کتاب خواندن برای بچه ها:

۱-قبل از اینکه بچه های شما بتوانند خود بخوانند ، مهم است که از همان ابتدا عشق به کتاب را در انها پرورش دهیم. کتاب خواندن برای آنها در سنین کودکی راهی عالی برای ارتقا مهارت های ارتباط کلامی بین والدین و کودک است.

۲-با بزرگتر شدن بچه ها ، ما روزانه با آنها صحبت می کنیم ، اما واژگان و موضوعاتی که در معرض آنها قرار می گیرند محدود و اغلب تکراری هستند. خواندن کتاب باعث بهبود واژگان فرزند شما می شود و او را در معرض انواع مختلف ساختار جمله ها ، سبک های نوشتاری و روش های بیان قرار می دهد.

۳-نه تنها درک مطلب فرزندان شما به مرور بهبود می یابد ، بلکه تأثیر مثبتی در مهارت نوشتاری و ارتباطی آنها خواهد داشت. برای کودکانی که دوزبانه هستند یا زبان دوم را می آموزند ، خواندن یکی از مولفه های مهم دستیابی یا حفظ تسلط است.

۴-کتاب خواندن بچه ها را تشنه دانش میکند.هنگام مطالعه کتاب ، کودکان شما با موضوعات ، فرهنگ ها و ایده های متنوعی آشنا می شوند. آنها خواهند فهمید که چه میزان دانش برای کشف وجود دارد و بیشتر در موضوعاتی که بیشترین علاقه را به آنها دارند ، کاوش می کنند.

در بسیاری از موارد ، آنها چنان از محتوای کتاب لذت خواهند برد که حتی متوجه نخواهند شد که در حال جمع کردن دانش هستند.

۵-کتاب خواندن برای بچه ها،همدلی را افزایش می دهد.درک کودکان از دنیای اطراف بسیار کم است. این به دلیل تعداد محدودی از تجربیات است که آنها با توجه به شرایطی که در آن رشد کرده اند ، مواجه شده اند.

خواندن کتاب در مورد انواع مختلف افرادی که طیف وسیعی از تجربیات را داشته اند ، به بچه ها این امکان را می دهد که نه تنها تنوع را درک کنند بلکه قرار گرفتن در جای شخص دیگری را هم تجربه کنند.انجام این کار به آنها کمک می کند تا از افرادی که اشتراکات بسیار کمی با آنها دارند ، قدردانی کرده و با آنها همدلی داشته باشند .

چرا کتاب خواندن برای بچه ها،مفید است؟
چرا کتاب خواندن برای بچه ها،مفید است؟

۶-کتاب خواندن بهترین شکل سرگرمی برای بچه ها است.در عصر حاضر ، فناوری به یکی از وسایل مهم سرگرمی بزرگسالان و کودکان تبدیل شده است. اگرچه برنامه های تلویزیونی و برنامه های کودکانه از این قبیل می توانند منبع خوبی برای یادگیری باشند ، اما کتاب ها انتخاب بهتری هستند.

به جای گذراندن ساعت ها وقت مقابل تلوزیون و گوشی ، کودکان خود را تشویق کنید که کتاب ها را به عنوان منبع پیش فرض سرگرمی در نظر بگیرند. مطالعات نشان می دهد در خانواده هایی که مطالعه بر آنها تأکید شده است ، در دراز مدت کودکان به طور مستقل مطالعه می کنند و به کتاب علاقه پیدا می کنند.

۷-کتاب پیوند ایجاد می کند.روش های مختلفی وجود دارد که خواندن باعث ایجاد پیوند بین والدین و فرزند می شود. با شروع با خواندن با صدای بلند از زمان نوزادی ، نزدیک بودن و صمیمیت را از طریق گذراندن وقت با هم و نزدیک بودن را ارتقا می بخشد.

با بزرگتر شدن فرزندتان ، می توانید به بلند خواندن ادامه دهید یا همان کتاب را جداگانه بخوانید و در مورد قسمتهایی که بیشترین لذت را داشته اید صحبت کنید.

از خواندن به عنوان فرصتی برای کودک خود استفاده کنید و با او تعامل داشته باشید ، از او در مورد افکارش درباره موضوعاتی که در کتاب آورده شده است و یا داستان را به زندگی روزمره متصل کنید.

۸-کتاب خواندن برای بچه ها مغز آنها را تقویت میکند.مطالعه بیشتر از تماشای تلویزیون به قدرت مغز نیاز دارد. وقتی بچه های ما کتاب می خوانند ، از بخشی از مغز خود که با ادغام های چند حسی سروکار دارد ، استفاده می کنند و بین کلمات و تفکر بصری ارتباط برقرار می کنند.

برای خوانندگان مبتدی ، تصاویر می تواند ابزاری مفید برای کمک به آنها در درک روایت و درک بهتر آنها باشد. در مورد خوانندگان پیشرفته تر ، آنها هنگام جمع آوری سرنخ های زمینه ای از مغز خود برای کمک به آنها در کشف کلمات یا عباراتی که ناآشنا هستند استفاده می کنند.

خواندن همچنین تفکر انتقادی را تحریک می کند ، بچه ها را وادار می کند تا بین کتاب و زندگی واقعی ارتباط برقرار کنند و نظرات خود را در مورد داستان شکل دهند.

۹-کتاب خواندن برای فرزندان تمرکز آنها را بهبود میبخشد.خواندن یک کتاب به تمرکز نیاز دارد ، که مهارت های اساسی برای کار کردن است ، حتی برای کودکان نوپا که برای راه رفتن هم مشکل دارند.

خواندن مداوم کتاب به بچه های شما کمک می کند تا ذهن و بدن خود را ساکت کنند تا برای یک دوره زمانی مشخص روی یک کار تمرکز کنند.

با از بین بردن حواس پرتی ها و دادن فضای کافی برای خواندن و درک ، توجه و توانایی تمرکز آنها با گذشت زمان بسیار بهبود می یابد.

کتاب خواندن برای بچه ها
کتاب خواندن برای بچه ها

۱۰-آنها را برای موفقیت در مدرسه و زندگی هدایت می کند.مطالعات زیادی انجام شده است که نشان می دهد خواندن کتاب برای کودکان در سنین پایین تأثیر پایداری بر موفقیت آنها در مدرسه دارد ، که اغلب با موفقیت در محل کار ارتباط مستقیم دارد. اما مزایای آن فقط به موفقیت تحصیلی محدود نمی شود.

خواندن یک تجربه یادگیری طولانی مدت است که رشد را تقویت می کند ، و در نتیجه فرزندان شما به طور کلی افراد موثرتر – همسران ، رئیسان و دوستان بهتر می شوند.

۱۱-کتاب خواندن برای بچه ها خلاقیت و تخیل آنها را ارتقا می بخشد.کودکان ما هنگام خواندن یک داستان ، با استفاده از خلاقیت و تخیل تصویری از نحوه درک داستان را به ذهن می آورند. هر شخصی تصویری متفاوت را در ذهن خود می بیند و ممکن است هر بار با خواندن همان کتاب تخیل آنها تغییر کند.

خواندن همچنین دنیای جدیدی را معرفی می کند ، چه واقعی و چه خیالی ، که قبلاً هرگز بخشی از آن نبوده ایم. غوطه ور شدن در این کتاب به بچه های شما این امکان را می دهد که تجربیات و سناریوهای جدیدی را تصور کنند که هرگز ممکن نیست فکر کنند.آنها قادر خواهند بود که این ایده ها را در زمان بازی خود قرار دهند و با استفاده از خلاقیت خود از حد مجاز زندگی روزمره فراتر روند.

از کجا کتاب خواندن برای بچه ها را شروع کنیم؟

اکنون که از انبوه مزایایی که مطالعه می تواند برای فرزندان شما فراهم کند آگاه شدید ، مرحله بعدی چیست؟اگر کودک شما هنوز علاقه ای به خواندن پیدا نکرده است ، برای شروع خیلی دیر نیست.

۱-خواندن را انتخاب کنید ، نه کار سخت.

خواندن را به عنوان یک کار اجباری یا مشق شب اختصاصی قرار ندهید. فرزندان خود را تشویق و یادآوری کنید که بخوانند ، اما به آنها اجازه دهید در مورد زمان خواندن و مدت زمان خواندن خودشان تصمیم نهایی را بگیرند. احساس اینکه مجبور به خواندن هستند قطعاً لذت این تجربه را از او می گیرد.

اگر فرزند شما از خواندن کتاب اکراه دارید ، سعی کنید بفهمید که علت اصلی عدم تمایل چیست. اگر بچه های شما با کلمات دست و پنجه نرم می کنند ، چند کتاب زیر سن آنها پیدا کنید تا اعتماد به نفس در تشخیص کلماتی را که می دانند ایجاد کنید. به تدریج به سراغ کتاب های سخت تر بروید تا زمانی که آنها مشتاقانه بیشتر بخوانند یا داوطلبانه بخوانند.

گزینه دیگر ، امتحان کتاب های صوتی است. شنیدن اینکه فرد دیگری با اعتماد به نفس می خواند راهی عالی برای تجربه تسلط است و آنها می توانند از کتاب لذت ببرند بدون اینکه در خواندن دچار اشتباه شوند.

۲- انواع مطالب خواندنی را پیشنهاد دهید.

خواندن می تواند به اشکال مختلف باشد و هر نوع چیزی منحصر به فرد برای ارائه به خواننده دارد. اگر بچه های شما در یافتن لذت در خواندن مشکل دارند ، ممکن است به این دلیل باشد که آنها ژانری متناسب با علاقه خود پیدا نکرده اند.

کتاب های سنتی در ژانرهای مختلف از جمله رازآلود ، تاریخ ، زندگی نامه ، تخیل ، داستان علمی و غیره ارائه می شوند. برخی از کتابها در سبک های منحصر به فرد و سرگرم کننده ای نوشته شده اند ، مانند کتاب های ماجراجویی ، رمان خاطرات ، یا رمان نامه نگاری خود را انتخاب کنید.

اگر به دنبال مطالعه مطالبی هستید که از نظر بصری تحریک بیشتری داشته باشند ، یک رمان گرافیکی ، یک مجله یا یک کتاب سفر را امتحان کنید. کتاب ها همچنین منابع خوبی برای یادگیری یک مهارت جدید هستند. کتابهای طنز و کتابهای آشپزی نمونه های عالی این موارد هستند.

فراموش نکنید که جنبه عملی مطالعه را نیز به فرزندان خود نشان دهید. از آنها در خواندن لیست مواد غذایی در فروشگاه کمک بگیرید یا از آنها بخواهید هنگام آشپزخانه با هم دستورالعمل های دستورالعمل را بخوانند.

فواید کتاب خوانی
فواید کتاب خوانی

۳- کتابها را از نزدیک تجربه کنید.

وقتی بچه های شما کتاب های بیشتری می خوانند ، ممکن است تصور کنند که اگر شخصیت کتاب باشند ، چگونه خواهد بود. یک راه عالی برای حمایت از عشق آنها به مطالعه کمک به آنها در به تصویر کشیدن قسمت های مورد علاقه کتابشان است.

مثلا پس از مطالعه درباره باغ مخفی با هم شروع به پیدا کردن آن در اطراف خانه تان کنید.

یک روش جالب دیگر برای تجربه عینی کتاب خوانی،تماشای فیلمی است که براساس آن کتاب ساخته شده مثل هری پاتر که هم کتابش موجود است و هم فیلمش. دیدن اینکه شخصیت های محبوب روی صفحه زنده می شوند راهی آسان برای لذت بردن از مطالعه است.

۴- در کتاب خواندن نمونه باشید.

شما اصلی ترین شخصی هستید که بچه های شما از او انتظار دارند. بچه ها عاشق کپی برداری از والدین و انجام کارهایی هستند که والدینشان روزانه انجام می دهند.

فقط به بچه های خود نگویید که مرتباً بخوانند. با انجام این کار به آنها نشان دهید.وقتی عشق خود به مطالعه و کتاب را الگوی خود قرار دهید و شادی را که در زندگی شما به وجود می آورد به آنها نشان دهید ،بچه ها تمایل به کسب این احساس دارند.

۵-برای کتاب خواندن زمان را تنظیم کنید.

برای کودکی با برنامه شلوغ و فعالیتهای سرگرم کننده ،وقت پیدا کردن برای کتابخوانی سخت است.

با ایجاد وقت اختصاصی که فقط برای خواندن است این تصمیم را کمی آسان تر کنید. این می تواند دقیقاً قبل از خواب ، بلافاصله بعد از انجام مشق شب یا هر زمان مناسب برای برنامه شلوغ خانواده شما باشد.

۶- کتابها را زنده کنید.

یافتن ارتباطات زندگی واقعی با کتابهایی که بچه های شما می خوانند لذت تجربه خواندن را افزایش می دهد.

آیا فرزندان شما فقط کتابی در مورد زندگی در مزرعه به پایان رسانده اند؟ آنها را به دیدن یک مزرعه محلی ببرید تا آنچه را که می خوانند تجربه کنند. خواندن کتابی درباره سیارات و فضا می تواند به یک سفر به سیاره تبدیل شود.

۷-کتابها را در دسترس قرار دهید.

یکی از فعالیتهای مورد علاقه من در کودکی رفتن به کتابخانه بود. تعداد بیشماری از کتابهایی که در اختیار من بود باعث شد من از خواندن بسیار هیجان زده شوم.

یک کتابخانه عالی در منطقه خود پیدا کنید تا فرزندان خود را تحویل بگیرید و اجازه دهید آنها جادوی امکان بی حد و حصر را تجربه کنند. کارت عضویت در کتابخانه برایشان بگیرید و آنها را تشویق کنید تا از ماجراجویی کتابخوانی خود استفاده کنند.

مجموعه کوچکی از کتابها را در خانه داشته باشید تا بچه های شما همیشه کتابهایی در کنار خود داشته باشند. به یک کتابفروشی مراجعه کنید . دسترسی منظم به کتاب های جدید ، خواندن را هیجان انگیز و سرگرم کننده نگه می دارد.

۸- یک باشگاه کتاب راه اندازی کنید.

داشتن افراد دیگر به شما کمک می کند تا پاسخگو باشید انگیزه خوبی برای مطالعه بیشتر و کشف کتابهای جدیدی است که در غیر این صورت ندارید.

فرزندان خود را تشویق کنید که یک باشگاه کتاب راه اندازی کنند ، چه با همسالان خود و چه با شما. کتابی را انتخاب کنید که همه از آن لذت ببرند و مهلتی را برای دور هم جمع شدن و بحث درباره نظرات هر شخص در مورد کتاب تعیین کنید.

باشگاه کتاب
باشگاه کتاب

نکته پایانی درباره چرا کتاب خواندن برای بچه ها،مفید است؟

پرورش عشق به مطالعه در کودکان یکی از بزرگترین هدایایی است که می توانید به آنها بدهید.

خواندن کتاب می تواند آنها را به هرجایی که تصور کنند منتقل کند و مزایایی که در کوتاه مدت و بلند مدت برای آنها فراهم می کند بیشمار است.

از این نکات برای تشویق فعالانه خواندن به عنوان بخشی لذت بخش در زندگی آنها استفاده کنید که ارزش این تلاش را دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.