چرا روغن نارگیل برای دندان های شما مفید است؟

روغن نارگیل به دلیل خاصیت تقویت کننده سلامتی که دارد بسیار مورد استقبال قرار گرفته است .در حالی که اکثر مردم با مزایای بیشمار آن برای سلامتی و سلامت مو و پوست شما آشنا هستند ، شاید نکته کمتر شنیده شده این باشد که روغن نارگیل از هزاران سال پیش برای بهبود سلامت دندان نیز استفاده می شود و به طور خاص ، در طب سنتی برای تمیز کردن و سفید کردن دندان ها ، کاهش هالیتوز (بوی بد دهان) و بهبود سلامت لثه استفاده شده است.

در این مقاله آخرین تحقیقات درباره روغن نارگیل و چگونگی سود آن برای دندان های شما بررسی می شود.

روغن نارگیل چیست؟

روغن نارگیل یک روغن خوراکی است که از میوه نارگیل استخراج می شود و یکی از غنی ترین منابع چربی اشباع گیاهی در جهان است .

نوع اصلی چربی در روغن نارگیل اسید لوریک است که یک تری گلیسیرید با زنجیره متوسط ​​۱۲ کربن (C12) (MCT) است و حدود نیمی از روغن نارگیل را تشکیل می دهد. همچنین حاوی مقادیر کمی اسید پالمیتیک (C16) و میریستیک (C14) است.

جالب اینجاست که اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل با داشتن خواص ضد باکتری در ارتباط هستند که ممکن است برای سلامتی دهان شما مفید باشد. به طور خاص ، اسید لوریک و مونولارین (نوعی مونوگلیسیرید از اسید لوریک) با داشتن خواص ضد میکروبی مرتبط هستند .

در حقیقت گذشتگان قرن ها از روغن نارگیل به عنوان ضد میکروبی برای ارتقا سلامت دندان از طریق فرآیندی موسوم به “روغن کشی” استفاده کرده است که تصور می شود دهان را از باکتری هایی که منجر به پوسیدگی دندان و بوی بد دهان می شوند ، پاک می کند.

یافتن روغن نارگیل در اکثر فروشگاه های مواد غذایی و یا آنلاین به راحتی امکان پذیر است. در حالی که انواع مختلفی در دسترس است ، اکثر مردم به دلیل طعم بهتر و پردازش محدود ، ترجیح می دهند از روغن نارگیل بسیار بکر و خانگی استفاده کنند.

روغن نارگیل

خواص رغن نارگیل برای دهان و دندان

روغن نارگیل یک روغن خوراکی است که از نارگیل استخراج می شود. سرشار از اسید لوریک است که ممکن است دارای خواص ضد میکروبی برای ارتقا سلامت دهان و دندان باشد.

روغن نارگیل و سلامت دهان و دندان

روغن کشیدن فرآیندی است که در آن فرد روغن نارگیل را در دهان و اطراف دندان های خود چرخ می کند. اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است ، اما ممکن است از سلامت دندان ها ، لثه ها و حفره دهان پشتیبانی کند.

اعتقاد بر این است که روغن نارگیل در دهان علاوه بر خواص ضد میکروبی ، دارای اثر صابون سازی یا تمیز کنندگی است تا به کاهش چسبندگی باکتری ها و پلاک به دندان کمک کند .

روغن نارگیل ممکن است باکتری های مضر دهان را از بین ببرد

روغن نارگیل ممکن است به حمله به باکتری های مضر دهان کمک کند که می تواند باعث بوی بد دهان ، پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود.

این به ویژه در از بین بردن باکتری های دهانی به نام Streptococcus mutans (S. mutans) ، که یکی از دلایل اصلی پوسیدگی دندان است ، موثر است. همچنین ممکن است باکتری های رایج دیگری که به نام Candida albicans شناخته می شوند را کاهش دهد .

یک مطالعه تصادفی روی ۶۰ نفر کاهش قابل توجهی در باکتری S. mutans حاصل از روغن کشیدن با روغن نارگیل (۱۰ میلی لیتر در روز) به مدت ۲ هفته داشت. این قابل مقایسه با استفاده از کلرهگزیدین ، ​​یک ماده ضد باکتری رایج است که در دهان شویه استاندارد یافت می شود.

مطالعه دیگر روی ۵۰ کودک ۸ تا ۱۲ ساله کاهش قابل توجهی در باکتری های S. mutans از روغن کشیدن با روغن نارگیل به مدت ۲ تا ۳ دقیقه در روز و به مدت ۳۰ روز مشاهده کرد. نتایج در گروه کنترل با استفاده از کلرهگزیدین مشابه بود ، نشان می دهد که روغن نارگیل نیز می تواند به همان اندازه موثر باشد .

خواص رغن نارگیل برای دندان
خواص رغن نارگیل برای دندان

روغن نارگیل ممکن است پلاک را کاهش دهد و با بیماری لثه مبارزه کند

بیماری لثه که به آن التهاب لثه نیز گفته می شود ، شامل التهاب لثه است. علت اصلی بیماری لثه ، تجمع پلاک های دندانی به دلیل وجود باکتری های مضر در دهان است و با بهداشت ضعیف دهان در ارتباط است .

تحقیقات فعلی نشان می دهد که روغن نارگیل ممکن است به کاهش تجمع پلاک های دندان و کاهش التهاب برای مقابله با بیماری لثه کمک کند.

در یک مطالعه آزمایشی ، کشیدن روغن با روغن نارگیل به مدت ۳۰ روز به طور قابل توجهی باعث کاهش تجمع پلاک و علائم التهاب لثه در ۶۰ شرکت کننده با بیماری لثه ناشی از پلاک شد.

بعد از ۳۰ روز ، میانگین نمره پلاک ۶۸٪ و میانگین نمره التهاب لثه ۵۶٪ کاهش یافته است. گفته شد ، این مطالعه فاقد گروه کنترل بود.

یک مطالعه آزمایشی دیگر همچنین کاهش قابل توجهی در شاخص پلاک و نمره خون (خونریزی لثه) پس از روغن کشیدن به مدت ۲۰ دقیقه در روز و به مدت ۳۰ روز را نشان داد .

سرانجام ، یک مطالعه تصادفی ۷ روزه نیز پس از کشیدن روغن با روغن نارگیل به مدت ۱۰ دقیقه در روز ، نتایج مشابهی داشت. با این حال ، گروه کنترل (آبکشی آب معدنی) نتایج مشابهی داشتند ، پیشنهاد می شود که شستشوی دهان به طور معمول ممکن است نقش بیشتری در کاهش تجمع پلاک ها داشته باشد .

روغن نارگیل ممکن است از بوی بد دهان جلوگیری کند

هالیوز ، معروف به بوی بد دهان ، یک مسئله مشترک بهداشت دهان و دندان است. در حالی که برخی از شرایط پزشکی و داروها می توانند بوی بد دهان را تشدید کنند ، اما تا ۸۵٪ بوی بد دهان از بهداشت دهان و دندان و بهداشت دهان و دندان ناشی می شود .

التهاب لثه ، پوسیدگی دندان و بقایای مواد غذایی و تجمع باکتری ها می تواند منجر به بوی نامطبوع دهان شود .

اگر با بوی بد دهان خود مبارزه می کنید ، کشیدن روغن با روغن نارگیل ممکن است کمک کند. روغن نارگیل حاوی خواص ضد میکروبی است که ممکن است دهان را از باکتری های ایجاد کننده بو پاک کند. علاوه بر این ، ممکن است به کاهش تجمع مواد غذایی در دندان ها ، گونه های داخلی و زبان کمک کند .

یک آزمایش آزمایشی تصادفی کاهش قابل توجهی در ارزیابی نفس ارگانولپتیک و نمرات نفس گزارش شده از خود پس از کشیدن روغن با روغن کنجد مشاهده کرد. روغن نارگیل حاوی صابون سازی و خاصیت ضد میکروبی مشابه روغن کنجد است که ممکن است منجر به نتایج مشابه شود .

پیشنهاد می کنیم مقاله “چگونه می توان دندان های خود را با زغال سفید کرد؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

نحوه روغن کشیدن دندان با روغن نارگیل

کشیدن روغن روند رو به رشدی است ، اما مفهوم جدیدی نیست. در حقیقت ، عمل روغن کشی هزاران سال پیش در هند آغاز شد.

روغن کشیدن عمل چرخاندن روغن در دهان شما به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و سپس تف آن است. به عبارت دیگر ، این مانند استفاده از روغن به عنوان دهان شویه است.

در اینجا نحوه انجام این کار آمده است:

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهان خود قرار دهید.
روغن را به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه دور خود بچرخانید ، آن را فشار داده و بین دندانها بکشید.
روغن را بیرون بریزید (به سطل آشغال بریزید زیرا می تواند لوله های غرق شدن را مسدود کند).
مسواک بزن.

اسیدهای چرب موجود در روغن باعث جذب و به دام انداختن باکتری ها می شود بنابراین هر بار که روغن می کشید ، باکتری ها و پلاک های مضر را از دهان خود خارج می کنید.

بهتر است این کار را بلافاصله صبح ، قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیزی انجام دهید.

درست کردن دهان شویه خانگی
درست کردن دهان شویه خانگی

نکات بهداشت دهان و دندان

اگرچه کشیدن روغن با روغن نارگیل می تواند کمک خوبی به برنامه بهداشت دهان و دندان شما باشد ، اما نباید جایگزینی برای مراقبت های استاندارد دهان باشد.

بهترین راه برای حفظ سلامت دهان مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان های خود با استفاده از خمیر دندان فلوراید در روز است. همچنین زبان و گونه های داخلی خود را با استفاده از مسواک یا سوهان زبانی ملایم بریده و یا مسواک بزنید.

علاوه بر این ، نوشیدن آب در طول روز ، محدود کردن نوشیدنی های شیرین و غذاها ، پرهیز از استعمال دخانیات ، خوردن یک رژیم غذایی مغذی و مراجعه منظم به دندانپزشک همه از استراتژی های موثر برای سلامت دهان است.

خلاصه مطالب بالا

گرچه روغن نارگیل ممکن است از دهان سالم پشتیبانی کند ، اما نباید جایگزین روشهای استاندارد بهداشت دهان شود. راهکارهای موثر شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه دو بار ، استفاده از خمیر دندانهای حاوی فلوراید ، رژیم غذایی مغذی و پرهیز از استعمال دخانیات است.

قرن ها است که روغن نارگیل به عنوان یک روش موثر در بهداشت دهان و دندان استفاده می شود.

تحقیقات فعلی نشان می دهد که درست کردن دهانشویه با روغن نارگیل (روغن چرخش دهان به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه) ممکن است باکتری های بد دهان را کاهش دهد ، از التهاب لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و از بوی بد دهان خلاص شود. با این گفته ، تحقیقات بیشتری لازم است.

اگر می خواهید از روغن نارگیل برای تقویت دهان سالم استفاده کنید ، حتما این کار را در کنار سایر اقدامات بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن انجام دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.