هر آنچه باید درباره عفونت ناف بدانید

ناف ، که معمولاً به عنوان دکمه شکم شناخته می شود ، یک فرورفتگی عمیق و باریک در شکم است. چند میکروارگانیسم کامنسال به طور طبیعی در این حفره زندگی می کنند ، اما اگر اجازه رشد بیش از حد داشته باشند ، می توانند عفونت ایجاد کنند.در این مقاله علل و نشانه های عفونت ناف و روش های مختلفی که می توانید با آن مقابله کنید ، هم در محیط بالینی و هم در خانه آورده شده است.

عفونت ناف

این میکروب ها برای رشد به شرایط گرم و مرطوب احتیاج دارند و حفره ناف شما این را ارائه می دهد. بعلاوه ، آنها از کثیفی و عرق تغذیه می کنند تا به سرعت تکثیر یافته و ناف را استعمار کنند.

عفونت های ناف در افراد در هر سنی از جمله نوزادان بسیار شایع است. عفونت های شکم می تواند باکتریایی یا قارچی و موضعی یا سیستمیک باشد. در صورت ورود میکروارگانیسم ها به جریان خون ، این عفونت ها حتی می توانند منجر به سپسیس شوند.

دلایل اصلی عفونت ناف چیست؟

بسیاری از عوامل می توانند باعث رشد بیش از حد میکروب هایی شوند که به طور طبیعی در داخل شکم شما قرار دارند.

۱-بهداشت ضعیف

ساختار فیزیکی محدود حفره ناف ، تمیز کردن آن را بسیار سخت می کند. این یک دهانه کوچک دارد که به یک کانال باریک با چین های متعدد پوستی منتهی می شود. عرق ، سبوم ، رطوبت ، باقی مانده صابون ، پوسته پوسته های مرده و آلودگی های روی پوست شما به داخل ناف راه می یابد و در آنجا محبوس می شود.

مسئله این است که اکثر افراد هنگام استحمام از تمیز کردن ناف خود غافل می شوند و این منجر به تجمع این ناخالصی ها می شود. میکروبهای عفونت زا که از قبل در داخل حفره ناف وجود دارند ، شروع به تغذیه از این ناخالصی ها می کنند و به آنها امکان رشد سریع و ایجاد عفونت را می دهند.

۲- تعریق زیاد

افرادی که سطح قند خون آنها افزایش یافته یا وزن بدن بیش از حد دارند ، بیشتر مستعد تعریق هستند و بنابراین در معرض خطر ابتلا به چنین عفونت هایی هستند. بیماران دیابتی به ویژه در معرض رشد بیش از حد کاندیدا (مخمر) در داخل ناف قرار دارند.

۳- منابع دیگر آلودگی

هنگامی که ناف شما دارای زخم یا کیست است که می تواند به طور بالقوه عفونی شود ، هنگامی که بدون انجام اقدامات بهداشتی مناسب ، یا سوراخ  می کنید ، یا در حین جراحی  ، این اتفاق زیاد رخ می دهد.

۴- عفونت های ناف در نوزادان

شاید از خود بپرسید که چگونه نوزادی که در معرض عوامل بیماری زای محیطی نیست ، به چنین عفونی مبتلا می شود. به طور عمده سه منبع عفونت در نوزادان وجود دارد:

باکتری های موجود در کانال زایمان مادر می توانند از طریق بند ناف به حفره ناف کودک منتقل شوند.
میکروب های موجود در اتاق زایمان می توانند داخل دکمه شکم نوزاد وارد شده و جمع شوند.
پزشک ، پرستار یا هر شخصی که به زایمان کمک می کند ، ممکن است باکتریها را بر روی دست خود داشته و نوزاد را در طی روند زایمان آلوده کند.
وقتی بند ناف بعد از زایمان قطع شد ، تکه کوچکی از آن روی ناف کودک باقی مانده است. این کنده بند ناف به تدریج خشک می شود و خود به خود می ریزد.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “ نوزادان در هفته اول بعد تولد چگونه اند؟” را نیز مطالعه بفرمایید.      

۵- سنگهای آمفالی

سلولهای پوستی و سبوم مرده گاهی اوقات می توانند با هم جمع شوند و اجسام ریز مانند سنگ در ناف شما ایجاد کنند .اینها omphaliths یا trichompalith نامیده می شوند که می توانند باعث عفونت مکرر ناف شوند.

علائم عفونت ناف

علائم عفونت ناف

برخی از علائم رایج عفونت دکمه شکم عبارتند از:
قرمزی یا بثورات
درد خفیف
تورم / ورم
ترشحات سبز ، خاکستری یا خونی و بدبو
مجموعه ای از چندین سنگ
خارش خفیف

راه های درمان عفونت ناف چیست؟

در اینجا چند روش موثر برای درمان عفونت های شکم وجود دارد.

احتیاط: توجه به این نکته مهم است که ترشحات نشتی که مشخصه عفونت دکمه شکم است می تواند نشانه سایر اختلالات ناف مانند فتق ناف ، آندومتریوز ناف ،سینوس پیلونیدال ناف ، تراتوم کیستیک بالغ باشد ( که به ندرت به عفونت مبتلا می شود) ، کیست اوراچال (که ممکن است به عفونت مبتلا شود) و وفالیت گلوله پرز.

۱-می توان از آنتی بیوتیک های موضعی یا ضد قارچ استفاده کرد

بسته به ماهیت عفونت شما ، پزشک یک آنتی بیوتیک با طیف گسترده یا یک عامل ضد قارچ تجویز می کند. این داروها ممکن است موضعی یا خوراکی باشند و قدرت و دوز آنها به شدت عفونت بستگی دارد.

آنتی بیوتیک های موضعی یا ضد قارچ ها معمولاً به شکل کرم ، پماد یا پودر تولید می شوند. عفونت هایی که نیاز به داروی خوراکی دارند نیز ممکن است نیاز به برش جراحی و تخلیه کیست تغذیه کننده عفونت داشته باشند.

عوامل ضد قارچی شایع شامل میکونازول نیترات و کلوتریمازول و برخی از عوامل آنتی بیوتیکی متداول شامل سفالوسپورین و داکسی سایکلین هستند.

۲-مالیدن الکل

 از جمله الکل اتیل ، الکل ایزوپروپیل (الکل مالش دهنده) ، (۸) و n-propanol ، به دلیل فعالیت ضد میکروبی قوی و سریع ، به طور گسترده ای برای ضد عفونی پوست استفاده می شود.

هنگامی که به صورت موضعی استفاده شود ، آنها باکتری ها ، ویروس ها و قارچ های موجود در پوست شما را از بین می برند تا از عفونت ها بهبود یابند یا از آن جلوگیری کنند ، اما در برابر اسپورها چندان موثر نیستند.

شما می توانید از این راه حل های به راحتی در دسترس برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن شکم خود استفاده کنید. این به جلوگیری از شیوع عفونت و تسریع روند بهبودی کمک می کند.

نحوه استفاده

با استفاده از یك پد الكلی یا یك پنبه / یك پنبه آغشته به الكل را به آرامی از داخل و اطراف دكمه شکم پاك كنید.
اجازه دهید منطقه با پارچه ای نرم و تمیز خشک شود یا در آن خشک شود.
اگر دکمه شکم شما در حال زهکشی است ، بهتر است بعد از هر بار تمیز کردن ، از یک پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید.

۳- اسانس درخت چای

روغن ضروری درخت چای به دلیل خواص ضد میکروبی فوق العاده یکی از پرمصرف ترین درمان های آکنه است ، اما همچنین می تواند در برابر سایر عفونت های پوستی مفید واقع شود. این محلول ضد عفونی کننده می تواند پوست شما را از طیف وسیعی از عوامل بیماری زا از جمله باکتری ها و قارچ هایی که باعث ایجاد عفونت های شکم می شوند ، پاک کند.

نحوه استفاده

۱ قاشق چایخوری روغن زیتون یا روغن نارگیل را در یک کاسه تمیز بریزید.
۴-۵ قطره روغن درخت چای را مخلوط کنید.
از یک پنبه تمیز استفاده کنید تا مخلوط روغن را به آرامی در ناحیه آسیب دیده قرار دهید.
بگذارید حدود ۱۰ دقیقه روی آن بماند تا محلول جذب پوست شود.
روغن اضافی را با دستمال پاک کنید.

۴- زردچوبه

زردچوبه در مورد درمان عفونت بسیار محبوب است. خاصیت ضد باکتریایی ، آنتی بیو فیلم ، ضد ویروسی و ضد قارچی آن را می توان به کورکومینوئیدهای فعال فعال موجود در آن نسبت داد. کورکومینوئید ضروری زردچوبه کورکومین است.

زردچوبه نیز مانند روغن درخت چای فعالیت ضد میکروبی را در برابر طیف گسترده ای از سویه های باکتریایی و قارچی نشان می دهد.

درمان عفونت ناف
درمان عفونت ناف

نحوه استفاده

چند قطره آب را در مقدار کمی پودر زردچوبه مخلوط کنید تا به صورت خمیر غلیظ در آید. می توانید برای افزودن مزایای بهبود پوست ، کمی عسل درجه دار به مخلوط اضافه کنید.
با استفاده از انگشتان تمیز این خمیر را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.
قبل از پاک کردن با دستمال بگذارید تا خشک شود.
اطمینان حاصل کنید که پس از آن منطقه را خشک نگه دارید.

۵- ژل آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل خواص درمانی پوست که می تواند برای درمان عفونت های شکم استفاده شود مورد تبلیغ قرار می گیرد.

آلوین و ایمودین ، ​​دو مورد از ۱۲ آنتراكینون (ترکیبات فنلی) موجود در آلوئه ورا ، به عنوان ضد درد ، ضد باکتری و ضد ویروس عمل می کنند. آلوئه ورا همچنین حاوی شش ماده ضد عفونی کننده است که می تواند رشد قارچ ها و باکتری های مختلف ایجادکننده عفونت را مهار کند.

نحوه استفاده

ژل را از یک برگ آلوئه ورا استخراج کنید.
ژل آلوئه را در سراسر منطقه آسیب دیده قرار دهید و بگذارید تا خشک شود.
با دستمال مرطوب آن را به آرامی پاک کنید.
آن را با یک حوله نرم و تمیز خشک کنید.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “پرپشت شدن مژه با آلوئه ورا” را نیز مطالعه بفرمایید.      

نکاتی درباره مراقبت از خود برای کنترل عفونت های ناف

برای کمک به بهبود بهتر و سریعتر پوست و جلوگیری از شیوع عفونت ، این اقدامات مراقبت از خود را همراه با درمان تجویز شده و درمان های خانگی دنبال کنید:

شکم و پوست اطراف ناف را تمیز و خشک نگه دارید.

از لمس ، خراشیدن یا چیدن پوست آلوده خودداری کنید. اصطکاک غیر ضروری می تواند بیشتر به پوست آسیب برساند ، که روند بهبود را طولانی می کند ، باعث ایجاد زخم می شود و خطر سپسیس یا عفونت های ثانویه را افزایش می دهد.

همیشه قبل و بعد از استفاده از هرگونه درمان موضعی در محل آلوده ، دستان خود را بشویید. لمس محل با دستهای ناپاک می تواند آلودگی و میکروب بیشتری را به پوست آلوده منتقل کند. انگشتان شما همچنین میکروب های ایجاد کننده عفونت را از ناحیه آسیب دیده برمی دارند ، سپس می توانند به سایر سطوح یا نواحی پوست که با دستان آلوده خود لمس می کنید ، منتقل شوند.

علائم عفونت ناف
علائم عفونت ناف

برای مدتی از شنا خودداری کنید به خصوص در آب کلر دار زیرا کلر می تواند عفونت را بدتر کند.

هنگام تمیز کردن یا استفاده از روش های درمانی به جای پارچه از پد پنبه ای استفاده کنید زیرا پارچه می تواند عفونت را گسترش دهد .

هیچ کرم یا مرطوب کننده ای را داخل دکمه شکم خود قرار ندهید. کرم ها می توانند سوراخ را مسدود کرده و باکتری ها یا مخمر را به رشد ترغیب کنند.
تا جایی که می توانید به پشت بخوابید تا از وارد آمدن فشار ناخواسته به نلف جلوگیری کنید.

از پوشیدن لباسهای تنگ و پارچه هایی که به بدن شما چسبیده اند خودداری کنید ، زیرا به پوست آلوده می مالند و تعریق بیش از حد ایجاد می کنند. در عوض ، لباس های نرم و جریان آزاد بپوشید که امکان تهویه مناسب را برای خشک و راحت نگه داشتن پوست شما فراهم کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.