۸ علت شایع برای میگرن مزمن و نحوه درمان

مصرف بیش از حد داروها و اختلال در خواب تنها دو علت شایع میگرن مزمن هستند. نحوه درمان آنها و یافتن تسکین درد را بیابید. میگرن به اندازه کافی بد است. به خصوص از آنجایی که علائمی مانند سردرد شدید، تهوع و استفراغ و حساسیت به نور و صدا در صورت عدم درمان می تواند شما را تا سه روز در حال بسیار بد نگه دارد.زمانی که میگرن به قدری مکرر می شود که در نیمه یا بیشتر از روزهای ماه دچار حمله می شوید، این حال بدتر میشود . این به عنوان میگرن مزمن شناخته می شود.

میگرن چیست؟

بر اساس گزارش بنیاد تحقیقات میگرن، فقط در ایالات متحده نزدیک به ۴۰ میلیون نفر به میگرن مبتلا می شوند، یک بیماری عصبی که ۱۸ درصد از زنان، ۶ درصد از مردان و ۱۰ درصد از کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد.

داشتن میگرن حداقل یک تجربه ناخوشایند است. حمله مانند درد ضربان دار در یک یا هر دو طرف سر است و اغلب با حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، گزگز و بی حسی، و حساسیت به نور، صدا و بو همراه است.

میگرن می تواند عملکرد شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و شما را از کار یا زمانی که با عزیزان خود می گذرانید دور نگه دارد.کافی است بگوییم میگرن یک سردرد معمولی نیست.

تصور می‌شود افرادی که بیشتر به میگرن مبتلا می‌شوند، از نظر ژنتیکی مغز حساس‌تری (یا تحریک‌پذیرتری) دارند، اما یک محرک – نوسانات هورمونی، کمبود خواب، حذف وعده‌های غذایی، کم آبی بدن، استرس – چیزی است که مغز را در معرض حمله قرار می‌دهد.

 میگرن مزمن چیست؟

وقتی صحبت از میگرن مزمن می شود، ویژگی تعیین کننده این است که هر چند وقت یکبار دچار حمله می شوید.

دکتر ناتبونی توضیح می دهد که در حالی که میگرن معمولی می تواند تا ۱۴ روز در ماه رخ دهد، میگرن مزمن حداقل ۱۵ روز سردرد در ماه را شامل می شود که هشت روز از آن روزها دارای ویژگی های میگرنی هستند.زمانی که حملات مکرر به مدت سه ماه ادامه داشته باشد، رسماً مزمن نامیده می شود.

ویژگی‌های میگرن ممکن است به سردرد شدید یا سایر علائم مزمن میگرن مانند تهوع یا حساسیت به نور اشاره داشته باشد.

 میگرن مزمن چیست؟

علت میگرن مزمن

میگرن های مکرر

میگرن به صورت حملات اپیزودیک شروع می شود – ممکن است چند روز در اینجا یا آنجا با سر درد داشته باشید.

دکتر ناتبونی می‌گوید: «از آنجایی که دفعات آن به هشت تا ۱۰ روز در ماه افزایش می‌یابد، خطر تبدیل میگرن شما به میگرن مزمن بیشتر است.

قبل از اینکه میگرن مزمن شود، پزشکان ترجیح می دهند افراد را تحت درمان قرار دهند.

مصرف بیش از حد داروها

یکی از رایج ترین چیزهایی که دکتر ناتبونی در مطب خود می بیند؟ استفاده بیش از حد از داروهای سردرد

او می‌گوید: «مصرف بیشتر دارو می‌تواند باعث سردردهای بیشتری شود.

این به طور خاص زمانی اتفاق می‌افتد که به آستانه ۱۰ روز میگرنی در ماه برسید. در آن مرحله، مصرف ایبوپروفن یا سایر داروهای نجات میگرن (مانند تریپتان ها) می تواند باعث ایجاد سردرد شود.

در اصل، همان دارویی که قرار بود میگرن شما را متوقف کند باعث آن می شود.

این می تواند باعث شود شما احساس گیر افتادن کنید. آیا سعی می‌کنید علائمی را که می‌تواند دردناک باشد، تحمل کنید یا با این داروها تسکین پیدا می‌کنید؟ این چرخه می تواند شما را در موقعیت بسیار بدی قرار دهد و میگرن شما را به سمت مزمن پیش ببرد.

میگرن هایی که به درستی درمان نمی شوند

سعی کنید خودتان میگرن را درمان کنید، به خصوص اگر تا حدودی بتوان آن را با داروهای بدون نسخه کنترل کرد. با این حال، زمانی که از شش روز میگرنی در ماه گذشتید، دکتر ناتبونی توصیه می‌کند که از داروهای پیشگیرانه استفاده کنید.

در غیر این صورت، فرکانس ممکن است افزایش یابد. بدون استراتژی های پیشگیرانه، بهبود در میگرن دشوار است.

افسردگی و اضطراب

بر اساس گزارش بنیاد میگرن آمریکا (AMF) افراد مبتلا به میگرن مزمن نیز بیشتر در معرض علائم افسردگی و اضطراب هستند.

AMF همچنین خاطرنشان می کند که موثرترین راه برای درمان میگرن مزمن در افرادی که دارای اختلالات روانی هستند، درمان همزمان اضطراب و/یا افسردگی است.

خواب مختل شده

الگوی خواب نامنظم و کم خوابی معمولا در افراد مبتلا به میگرن دیده می شود. اما علم در مورد چرایی پیوند آنها روشن نیست. آیا میگرن باعث کم خوابی می شود یا اختلال خوابی دارید که دفعات میگرن شما را افزایش می دهد؟

به گفته بنیاد خواب، افراد مبتلا به میگرن در مقایسه با افراد مبتلا به سایر اختلالات سردرد، بیشتر با خواب ضعیف دست و پنجه نرم می کنند.

کافئین بیش از حد

اگر از طرفداران نوشیدنی های کافئین دار هستید و مستعد ابتلا به میگرن هستید، ممکن است بخواهید این نوشیدنی ها را کاهش دهید.

یک مطالعه کوچک که در سال ۲۰۱۹ در مجله آمریکایی پزشکی منتشر شد، نشان می دهد که نوشیدن سه یا بیشتر نوشیدنی کافئین دار در روز احتمال ابتلا به میگرن را افزایش می دهد. یک وعده از نوشیدنی های کافئین دار به عنوان شش تا هشت اونس قهوه یا چای و ۱۲ اونس نوشابه کافئین دار تعریف شد.

این تأثیر برای کسانی که یک تا دو نوشیدنی در روز می‌نوشیدند مشاهده نشد. با این حال، زمانی که افرادی که به طور معمول کمتر از یک وعده کافئین در روز می‌نوشیدند، یک یا دو نوشیدنی می‌نوشیدند، خطر ابتلا به میگرن در آنها افزایش یافت.

این مطالعه دارای محدودیت‌هایی بود، از جمله حجم نمونه کوچک، تکیه بر مصرف کافئین گزارش شده توسط خود، و عدم در نظر گرفتن تفاوت‌های کافئینی که یک نوشیدنی می‌تواند در مقایسه با نوشیدنی دیگر داشته باشد.

بهترین راه برای تعیین اینکه آیا کافئین برای شما محرک است یا خیر این است که ببینید آیا میگرن شما پس از مصرف کافئین بیشتر می شود یا خیر. سپس می توانید میزان مصرف خود را بر این اساس تنظیم کنید.

سایر عوامل خطر برای عود میگرن یا ایجاد میگرن مزمن

تحقیقات ۲۰۱۶ در Nature Reviews Neurology اشاره می کند که همراه با درمان ضعیف، استفاده بیش از حد از داروهای میگرن و اختلالات خلقی، چاق بودن و قرار گرفتن در رویدادهای استرس زا در زندگی با ایجاد میگرن مزمن مرتبط است.

همانطور که زنان بیشتر در معرض ابتلا به میگرن هستند، آنها نیز بیشتر در معرض ابتلا به میگرن مزمن هستند.افراد میانسال بین ۴۰ تا ۴۹ سال نیز در معرض خطر بیشتری برای میگرن مزمن هستند.

درمان میگرن مزمن چیست؟

دارو

دو نوع اصلی دارو برای میگرن وجود دارد: داروهای متوقف کننده میگرن و داروهای پیشگیری.

زمانی که میگرن دارید از داروهای درمان میگرن استفاده خواهید کرد. آنها شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و تریپتان ها هستند. داروهای پیشگیرانه در وهله اول به جلوگیری از وقوع حملات کمک می کنند.

دکتر ناتبونی می گوید، با این حال، در مورد میگرن های مزمن، به شدت توصیه می شود که یک داروی پیشگیرانه را شروع کنید.

هدف از داروهای پیشگیرانه پیشگیری کامل از میگرن نیست، زیرا یک بیماری مزمن است. هدف در عوض مدیریت است.

دکتر استفن دی. سیلبرستاین، استاد نورولوژی دانشگاه توماس جفرسون و مدیر مرکز سردرد جفرسون در فیلادلفیا، می‌گوید: «داروهای پیشگیرانه دفعات سردرد و ناتوانی را کاهش می‌دهند.

انواع مختلفی از داروهای پیشگیری کننده برای میگرن وجود دارد، از جمله بتا بلوکرها، مسدود کننده های کانال کلسیم، داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج.

دکتر سیلبرشتاین می‌گوید: من به این فکر می‌کنم که از چه عارضه جانبی دارو می‌توانم استفاده کنم. به عنوان مثال، اگر بیمار افسرده باشد، ممکن است یک داروی ضد افسردگی توصیه کند، که نه تنها به پیشگیری از میگرن کمک می کند، بلکه افسردگی را نیز درمان می کند.

چهار داروی پیشگیرانه دیگر وجود دارد که از طریق تزریق ماهانه تجویز می شود که می تواند میگرن مزمن را درمان کند.(البته حتما با اجازه پزشک باشد)

دکتر ناتبونی می‌گوید: «اینها می‌توانند به سرعت تعداد روزهای میگرنی را در هفته‌های اول استفاده از آن‌ها کاهش دهند، اما حداکثر اثربخشی آن حدود چهار تا شش ماه است.»

erenumab (Aimovig)
galcanezumab (Emgality)
فریمانزوماب (آجووی)
اپتینزوماب (ویپتی)

درمان میگرن مزمن

بوتاکس

بوتاکس یا تزریق onabotulinumtoxinA، یک درمان تایید شده توسط سازمان غذا و دارو برای بزرگسالانی است که میگرن مزمن دارند. دکتر ناتبونی توضیح می دهد که اما یک موضوع وجود دارد.

بیمه این تزریق ها را پوشش نمی دهد مگر اینکه حداقل دو دسته از داروهای خوراکی را برای کنترل میگرن به مدت حداقل دو ماه شروع کرده باشید و شکست بخورید.

البته، او خاطرنشان می کند، این یک بیمار نیست که در یک دارو شکست می خورد، بلکه دارویی است که بیمار را شکست می دهد. در غیر این صورت، این امر بیش از حد ناروا را به گردن کسی که مبتلا به میگرن است می‌اندازد.

دکتر ناتبونی می گوید که بوتاکس برای میگرن مزمن هر سه ماه یک بار تزریق می شود، اگرچه ممکن است چند سیکل طول بکشد تا بهبودی حاصل شود.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “آیا بوتاکس میتواند میگرن شما را درمان کند؟” را نیز مطالعه بفرمایید.      

تغییر سبک زندگی برای میگرن مزمن

اگر به ویژه مستعد ابتلا به میگرن هستید، باید در مورد تمرین عادات سبک زندگی سالمی که میگرن را از بین می‌برند، هوشیار باشید. دکتر سیلبرشتاین توصیه می کند:

زنگ ساعت خود را هر روز صبح برای یک ساعت مشخص تنظیم کنید
هر روز در ساعت معینی قهوه بنوشید
وعده های غذایی منظم بخورید
به خوبی هیدراته (مراقب باشید بدنتان کم آب نشود)بمانید

از آنجایی که اعتقاد بر این است که استرس یک محرک رایج برای میگرن است، شرکت در فعالیت هایی که به شما در ایجاد انعطاف پذیری و مدیریت استرس کمک می کند بسیار مهم است.دکتر سیلبرشتاین اغلب یوگا، پیلاتس و مدیتیشن را توصیه می کند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.