موسیقی درمانی چیست؟

موسیقی درمانی از ویژگی های طبیعی موسیقی برای کمک به مردم در بهبود سلامت روانی و رفاه عمومی استفاده می کند. این یک مداخله هدف محور است که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ساخت موسیقی
نوشتن آهنگ
آواز خواندن
گوش دادن به موسیقی
بحث درباره موسیقی

این شکل از درمان ممکن است برای افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب مفید باشد و ممکن است به بهبود کیفیت زندگی برای افراد دارای مشکلات جسمی کمک کند. هر کس می تواند درگیر موسیقی درمانی شود.

انواع موسیقی درمانی

موسیقی درمانی می تواند یک فرایند فعال باشد ، جایی که فرد در ایجاد موسیقی یا یک عمل غیرفعال که شامل گوش دادن یا پاسخ دادن به موسیقی است ، نقش دارند. برخی از درمانگران ممکن است از یک روش ترکیبی استفاده کنند که شامل تعاملات فعال و منفعلانه با موسیقی باشد

روشهای مختلفی در موسیقی درمانی ایجاد شده است ، مانند:

موسیقی درمانی تحلیلی: موسیقی درمانی تحلیلی شما را ترغیب می کند تا از یک “گفتگوی” بداهه و موسیقی برای بیان افکار ناخودآگاه خود استفاده کنید ، که می توانید در مورد آن تأمل کرده و سپس با درمانگر خود در مورد آن بحث کنید. این ممکن است شامل آواز یا نواختن ساز باشد.

موسیقی درمانی بننزون: این قالب برخی از مفاهیم روانکاوی را با روند ساخت موسیقی ترکیب می کند. موسیقی درمانی بننزون شامل جستجوی “هویت صدای موسیقی” شما است که صداهای خارجی را توصیف می کند که با وضعیت روانی درونی شما بیشتر مطابقت دارند.

موسیقی درمانی رفتاری شناختی (CBMT): این رویکرد ترکیبی از رفتار درمانی شناختی (CBT) با موسیقی است. در CBMT ، موسیقی برای تقویت برخی از رفتارها و اصلاح برخی دیگر استفاده می شود. این رویکرد ساختاری است ، بداهه نیست و ممکن است شامل گوش دادن به موسیقی ، آواز یا نواختن ساز باشد.

موسیقی درمانی جامعه: این قالب متمرکز بر استفاده از موسیقی به عنوان راهی برای تسهیل تغییر در سطح جامعه است. این کار در یک گروه انجام می شود و نیاز به سطح بالایی از تعامل هر یک از اعضا دارد.

موسیقی درمانی نوردوف-رابینز: این روش شامل نواختن ساز (غالباً سنج یا طبل) است در حالی که درمانگر با استفاده از ساز دیگری همراه است. روند بداهه نوازی از موسیقی به عنوان راهی برای کمک به امکان بیان خود استفاده می کند.

روش Bonny در موسیقی هدایت شده (GIM): در این شکل از موسیقی از موسیقی کلاسیک به عنوان راهی برای تحریک تخیل استفاده می شود. در این روش ، شما احساسات ، خاطرات و تصویری را که هنگام گوش دادن به موسیقی تجربه می کنید توضیح می دهید.

روان درمانی صوتی: در این قالب ، شما از انواع تمرینات صوتی ، صداهای طبیعی و تکنیک های تنفس برای ارتباط با احساسات و انگیزه های خود استفاده می کنید. این عمل به معنای ایجاد ارتباط عمیق تری با خود است

موسیقی درمانی در مقابل صدا درمانی

موسیقی درمانی و صدا درمانی (یا بهبود صدا) متمایز هستند و هر روش اهداف ، پروتکل ها ، ابزارها و تنظیمات خاص خود را دارد:

موسیقی درمانی یک رشته نسبتاً جدید است ، در حالی که صدا درمانی مبتنی بر اقدامات فرهنگی باستانی تبتی است.

در صدا درمانی از ابزاری برای دستیابی به فرکانسهای صوتی خاص استفاده می شود ، در حالی که موسیقی درمانی در پرداختن به علائمی مانند استرس و درد متمرکز است.

درمانگران موسیقی اغلب در بیمارستان ها ، مراکز درمانی سو مصرف مواد یا مراکز خصوصی کار می کنند ، در حالی که صدا درمانی ممکن است خدمات خود را به عنوان یک جز از داروی مکمل یا جایگزین ارائه دهند.

موسیقی درمانی چگونه است ؟

هنگامی که کار با موسیقی درمانی را شروع می کنید ، با شناسایی اهداف خود شروع خواهید کرد. به عنوان مثال ، اگر افسردگی را تجربه می کنید ، ممکن است امیدوار باشید که برای بهبود روحیه و افزایش خوشحالی خود از موسیقی استفاده کنید. همچنین ممکن است بخواهید موسیقی درمانی را برای سایر علائم افسردگی مانند اضطراب ، بی خوابی یا مشکل در تمرکز استفاده کنید.

در طول یک جلسه ، شما می توانید ژانرهای مختلف موسیقی گوش دهید ، یک ساز موسیقی بنوازید ، یا حتی آهنگ های خود را بسازید.

ممکن است از شما بخواهند آواز بخوانید . ممکن است درمانگر شما را به بداهه پردازی تشویق کند ، یا ممکن است ساختار مشخصی برای پیگیری شما داشته باشد.
ممکن است هنگام انجام این کارها از شما بخواهید که با احساسات خود هماهنگ شوید یا به احساسات خود اجازه دهید تا اعمال شما را هدایت کنند. به عنوان مثال ، اگر عصبانی هستید ، ممکن است آکوردهای بلند ، سریع و ناهماهنگ بنوازید یا آواز بخوانید.

همچنین می توانید از موسیقی برای کشف راه های تغییر احساس خود استفاده کنید. اگر عصبانیت یا استرس خود را ابراز می کنید ، ممکن است موسیقی درمانی با پاسخ دادن به موسیقی گوش دادن یا ایجاد موسیقی با لحن آرام ، نرم و آرامش بخش ، پاسخ دهد.

موسیقی درمانی غالباً یک به یک است ، اما در جلسات گروهی نیز میتوانید شرکت کنید.

این مطلب هم میتواند برای شما مفید باشد:افسردگی پس از طلاق

 موسیقی درمانی به رفع کدام مشکلات کمک میکند ؟

بیماری آلزایمر
اضطراب یا استرس
اوتیسم
شرایط قلبی
درد مزمن
افسردگی
دیابت
مشکلات ارتباط کلامی و غیرکلامی
بی نظمی هیجانی
احساس عزت نفس پایین
سردرد
تکانشگری
خلق و خوی منفی
اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
مشکلات مربوط به زایمان
توانبخشی پس از آسیب یا روش پزشکی
مشکلات تنفسی
اختلالات مصرف مواد
مسائل مربوط به جراحی
آسیب مغزی (TBI)
در حرکت یا هماهنگی مشکل دارید

تحقیقات همچنین نشان می دهد که برای افرادی که دارای موارد زیر هستند مفید است:

بی خوابی
اختلال وسواس-اجباری (OCD)
اسکیزوفرنی
سکته مغزی و اختلالات عصبی

 برای کمک به کودکان و نوجوانان نیز مورد استفاده قرار می گیرد:

هویت آنها را توسعه دهید
مهارت های ارتباطی آنها را بهبود ببخشید
یاد بگیرید که احساسات آنها را تنظیم کنید
بهبودی از تروما

موسیقی درمانی می تواند بسیار شخصی باشد ، و این ویژگی را برای افراد در هر سنی مناسب می کند – حتی کودکان بسیار خردسال نیز می توانند از این مزایا استفاده کنند. همچنین همه کاره است و مزایایی را برای افراد با انواع مختلف تجربه موسیقی و چالش های مختلف سلامت روحی و جسمی فراهم می کند.

تعامل با موسیقی می تواند:

مناطقی از مغز را فعال کنید که بر مواردی مانند حافظه ، احساسات ، حرکت ،برخی عملکردهای غیر ارادی ، تصمیم گیری و پاداش تأثیر می گذارد نیازهای اجتماعی افراد مسن را در تنظیمات گروه برآورده کنید
کاهش ضربان قلب و فشار خون
تنش عضلانی را آرام کنید
اندورفین را ترشح کنید
استرس را برطرف کرده و به احساس آرامش کمک کنید
تقویت مهارت های حرکتی و بهبود ارتباطات برای کودکان و بزرگسالانی که دارای ناتوانی در رشد و / یا یادگیری هستند
تحقیقات همچنین نشان داده است که موسیقی می تواند تأثیر مهمی بر روی افراد مبتلا به زوال عقل و سایر اختلالات مربوط به حافظه داشته باشد

به طور کلی می تواند احساسات مثبت زیر را هم  افزایش دهد ، مانند:

آرامش
رضایت
اعتماد به نفس و توانمند سازی
صمیمیت احساسی
اثربخشی
دهه ها است که در مورد کاربردها و فواید موسیقی درمانی تحقیق شده است. یافته های کلیدی مطالعات بالینی نشان داده است که موسیقی درمانی ممکن است برای افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب ، اختلالات خواب و حتی سرطان مفید باشد.

مطالعات نشان داده است كه موسیقی درمانی می تواند یك مولفه موثر در درمان افسردگی باشد. طبق تحقیق ذکر شده ، استفاده از موسیقی درمانی برای افراد مبتلا به افسردگی هنگامی كه با درمانهای معمول (مانند داروهای ضد افسردگی و روان درمانی) همراه بود ، بیشترین سود را داشت.

موسیقی درمانی در صورت استفاده با سایر اشکال درمانی ، ممکن است به کاهش افکار وسواسی ، افسردگی و اضطراب در افراد مبتلا به OCD کمک کند.

در سال ۲۰۱۶ ، محققان یک مطالعه امکان سنجی را انجام دادند که نشان داد چگونه موسیقی درمانی می تواند با CBT برای درمان افسردگی ترکیب شود . در حالی که تحقیقات بیشتری لازم است ، نتایج اولیه امیدوار کننده است.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

2 دیدگاه در “موسیقی درمانی چیست؟

موسیقی همیشه جذاب بوده و کارایی داشته است

مقاله جذابی در مورد موسیقی درمانی بوده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.