قلب جنین کی تشکیل میشه؟

از زمانی که متوجه شدید باردار هستید، یکی از چیزهایی که احتمالاً مشتاقانه منتظر آن بوده اید، شنیدن ضربان قلب جنین است. این یکی از شیرین ترین صداهایی است که وجود دارد و هر هفته از بارداری شما تغییرات بزرگی در قلب و سیستم گردش خون اتفاق می افتد!

قلب جنین کی تشکیل میشه؟

در هفته ۵ بارداری، مجموعه ای از سلول ها که به قلب کودک شما تبدیل می شوند، شروع به رشد و نبض کرده اند. اگر یک سونوگرافی سه ماهه اول (در حدود هفته ششم بارداری یا بعد از آن) انجام دهید، پزشک یا یک سونوگرافیست آموزش دیده این فعالیت قلبی جنینی را بررسی می کند. سونوگرافی همچنین تاریخ تخمینی زایمان شما و تعداد نوزادی را که در رحم دارید را به شما میگوید.

چه زمانی ضربان قلب جنین شنیده میشود؟

 ممکن است برای اولین بار از هفته ۶ بارداری یا بعد از آن، فعالیت قلبی را ببینید و بشنوید، اگرچه زمان تشخیص آن می تواند کمی متفاوت باشد.

هنوز صدای ضربان قلب را نمی شنوید؟ نگران نباشید. احتمالاً فقط به این معنی است که جنین خجالتی شما در گوشه رحم شما مخفی شده است.

در قرار بعدی شما، پزشک شما بررسی می کند تا مطمئن شود همه چیز خوب است. به احتمال زیاد، در آن زمان می توانید صداهای آرامش بخشی را بشنوید.

ضربان قلب طبیعی جنین

در هفته ششم، قلب جنینی حدود ۱۱۰ بار در دقیقه می زند. تنها در دو هفته دیگر، سیستم قلب جنین با سرعتی در حدود ۱۵۰ تا ۱۷۰ بار در دقیقه منقبض خواهد شد. این تقریباً دو برابر سرعت شماست!

در هفته ۹ یا ۱۰، نرخ در حدود ۱۷۰ ضربه در دقیقه خواهد بود – و سپس از اینجا به بعد کند می شود. در حدود هفته ۲۰، به حدود ۱۴۰ ضربه در دقیقه کاهش می یابد.

در طول زایمان، ضربان قلب جنین معمولی می تواند از ۱۱۰ تا ۱۶۰ ضربه در دقیقه باشد، اگرچه تغییرات مختصری خارج از این محدوده می تواند به دلایل مختلف (اغلب کاملاً طبیعی) رخ دهد.

چه زمانی می توانید ضربان قلب کودک خود را با داپلر بشنوید؟

شما به احتمال زیاد فعالیت قلبی جنین را با داپلر در حدود ۱۵ هفته خواهید شنید. پزشک یا مامای شما این دستگاه سونوگرافی دستی را روی شکم شما قرار می‌دهد تا صداهای قلب را تقویت کند.

به خاطر داشته باشید که متخصصان نسبت به استفاده از داپلر جنین در خانه هشدار می دهند، مگر اینکه تحت نظارت یک متخصص پزشکی باشید.

این تا حدی به این دلیل است که این دستگاه‌ها به اندازه دستگاه‌هایی که پزشکان استفاده می‌کنند پیچیده نیستند، بنابراین ممکن است ضربان قلب جنین را تشخیص ندهند – که منجر به ترس و نگرانی غیرضروری می‌شود. به علاوه، استفاده صحیح از داپلر خانگی بدون آموزش ممکن است سخت باشد. برای مثال می توانید ضربان قلب خود را با ضربان قلب کودکتان اشتباه بگیرید.

چگونه قلب و سیستم گردش خون جنین شما رشد می کند؟

رشد قلب جنینی در اوایل بارداری شروع می شود و تیک تیک کودک شما حتی پس از تولد همچنان که از رحم به دنیای خارج سازگار می شود، تغییر می کند.

رشد در سه ماهه اول

در هفته چهارم، یک خوشه مشخص از سلول ها در داخل جنین شما تشکیل شده است که به زودی به قلب و سیستم گردش خون کودک شما تبدیل می شود. در هفته پنجم، ساختارهای اولیه ای که به قلب کودک شما تبدیل می شوند، به طور خود به خود شروع به تپش می کنند.

در این مراحل اولیه، شبیه لوله‌ای است که می‌پیچد و تقسیم می‌شود تا در نهایت قلب و دریچه‌هایی (که باز و بسته می‌شوند تا خون را از قلب به بدن آزاد کنند) تشکیل می‌دهند. رگ های خونی پیش ساز نیز در طول چند هفته اول در جنین شروع به تشکیل می کنند.

رشد در سه ماهه دوم بارداری

در هفته ۱۷، مغز جنین شروع به تنظیم ضربان قلب کرده است تا برای زندگی در دنیای بیرون آماده شود. (تا این مرحله، فعالیت الکتریکی قلب خود به خود رخ می داد.)

مویرگ ها نیز در طول سه ماهه دوم با سرعت تشکیل می شوند. این رگ‌های خونی بسیار ریز، خون اکسیژن‌دار را به بافت‌های بدن کودک می‌رسانند و سپس خون بدون اکسیژن را به سیستم گردش خون بازیافت می‌کنند.

بین هفته های ۱۷ تا ۲۰، حفره های قلب به اندازه ای رشد کرده اند که در سونوگرافی واضح تر ظاهر شوند. در طول اسکن آناتومی سه ماهه دوم، پزشک ساختار قلب کودک شما را بررسی می کند و هرگونه نقص مادرزادی قلب را بررسی می کند.

اگر پزشک شما نیاز به گوش دادن و مشاهده بهتر قلب کودک شما داشته باشد، ممکن است اکوکاردیوگرافی جنین را بین هفته های ۱۸ تا ۲۴ بارداری توصیه کند. اگر سابقه خانوادگی نقایص مادرزادی قلبی دارید، یا اگر دیابت، فنیل کتونوری یا بیماری خودایمنی دارید، باید مطمئن شوید که این مورد را دریافت می کنید.

رشد قلب جنین در سه ماهه سوم

سیستم گردش خون نوزاد در سه ماهه آخر بارداری به آرامی و پیوسته به رشد خود ادامه می دهد، به طوری که تا هفته ۴۰، برای اولین بار در خارج از رحم آماده می شود.

ضربان قلب طبیعی جنین

چه زمانی می توانید حرکت و لگد جنین را احساس کنید؟

نحوه عملکرد قلب جنین

در حالی که سیستم گردش خون جنین در طول بارداری به سرعت رشد می کند، در واقع در رحم به طور کاملا متفاوتی نسبت به زمانی که کودک شما متولد می شود، عمل می کند.

از آنجایی که نوزادان در داخل رحم تنفس نمی کنند، ریه ها قبل از تولد عمل نمی کنند. تا آن زمان، سیستم گردش خون در حال رشد کودک شما برای تامین مداوم خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی به بند ناف متکی است.

شریان‌ها و سیاهرگ‌های ناف آنچه را که کودک شما نیاز دارد از شما به او منتقل می‌کنند، سپس خون بدون اکسیژن و مواد زائد را برای خارج کردن به شما بازمی‌گردانند.

بیشتر تفاوت‌های فیزیکی بین قلب جنین و قلب بالغ به منظور هدایت خون به دور از ریه‌های نوزاد انجام می‌شود که به سادگی در داخل رحم مورد نیاز نیست.

هنگامی که کودک شما متولد می شود، تمام تفاوت های قلب جنین با بزرگسال شروع به از بین رفتن یا ناپدید شدن کامل می کنند. هنگامی که بند ناف قطع می شود، ریه های او هوا را می گیرند، سیستم گردش خون جنین خاموش می شود و شانت ها شروع به بسته شدن می کنند. همه سیستم ها از کار افتاده اند!

از زمانی که تست بارداری مثبت را دریافت می کنید، قلب کودک شما به سرعت در حال رشد و تغییر است. برای کمک به اطمینان از سالم‌ترین شروع ممکن، ویتامین دوران بارداری خود را در طول بارداری مصرف کنید، سیگار یا استعمال دخانیات را ترک کنید. به زودی می توانید کودک خود را در آغوش خود بگیرید و صدای ضربان قلب کوچک او را در کنار قلب خود بشنوید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.