فنستراسیون دندان: چیست و چگونه انجام می شود؟

گاهی اوقات ممکن است دندان ها در رویش مشکل داشته باشند و در داخل استخوان فرو رفته باشند. ما در این مقاله به شما در مورد فنستراسیون دندان و درمانی ایده آل برای این موارد می گوییم. دندان‌هایی که به خودی خود رویش نمی‌کنند و در داخل استخوان باقی می‌مانند به عنوان دندان‌های نهفته شناخته می‌شوند. فنستراسیون دندان یک درمان دندانپزشکی است که به دنبال حل این مشکل است.

ترکیب ارتودنسی با جراحی باعث نمایان شدن دندان نهفته می شود. سپس در محل مربوطه در دهان قرار می گیرد. دندان نیش فوقانی و مولر سوم دندان هایی هستند که بیشتر در استخوان قرار می گیرند. فنستراسیون دندان به طور گسترده ای برای این موارد استفاده می شود، به ویژه برای ترویج رویش دندان های نیش. این دندان ها برای زیبایی و عملکرد دندانها ضروری هستند.

فنستراسیون دندان چیست؟

فنستراسیون دندان یک عمل دندانپزشکی است که به عنوان بخشی از درمان ارتودنسی انجام می شود. برای درمان موارد دندان نهفته، ترویج رویش و تغییر موقعیت آنها در دهان استفاده می شود. عناصر دندانی شامل یا نهفته آنهایی هستند که به خودی خود نتوانسته اند فوران کنند. سپس در داخل استخوان نگه داشته می شوند.

برای اینکه این قطعات در ضخامت استخوان باقی نمانند، بتوانند بیرون بیایند و جای خود را در دندان ها بگیرند، از فنستراسیون دندانی استفاده می شود. در غیر این صورت، باید حذف شود. و همانطور که بعداً به شما خواهیم گفت، حفظ برخی از دندان ها در درمان با بریس کلیدی است.

فنستراسیون دندان شامل یک مداخله جراحی است که استخوان و مخاط دندان موجود را از بین می برد. از طریق این سوراخ در لثه، تاج دندان نمایان و قابل مشاهده است. متخصص ارتودنسی می تواند براکتی را روی آن قرار دهد. بنابراین، قطعه را به محل مربوطه در قوس می کشد و حرکت می دهد.

این تکنیک زمانی انجام می‌شود که دندان‌های داخل آن وجود داشته باشد. اما در صورت وجود قطعات نهفته همیشه مداخله لازم نخواهد بود. در برخی موارد، حذف عنصر انتخاب می شود.

بنابراین، فنستراسیون دندان زمانی انجام می شود که متخصص ارتودنسی آن را برای توانبخشی بایت مناسب بداند. خب همانطور که به شما گفتیم با این مداخله هدف این است که قطعه ای که در استخوان است به خط اکلوژن برسد و در محل مربوطه خود قرار گیرد و عملکرد خود را در دندان انجام دهد.

 

 

فنستراسیون دندان چیست؟

دندان‌هایی که بیشترین مشکلات رویش را دارند، دندان‌های آسیاب سوم یا عقل و دندان نیش بالایی هستند. به طور کلی در دندان عقل، مگر اینکه مورد اقتضا کند، فنستراسیون دندان انجام نمی شود.

از طرفی در نیش نهفته عمل بسیار ضروری است. از نیاز به برداشتن قطعه جلوگیری می کند و بنابراین مجبور به متوسل شدن به گزینه های توانبخشی مانند پروتز یا ایمپلنت می شود. فنستراسیون دندان اجازه می دهد که نیش حفظ شود و در موقعیتی قرار گیرد که باید به طور طبیعی به آن می رسید.

معاینات دندانپزشکی و عکسبرداری کامل با اشعه ایکس در زمان تعویض دندان و بیرون آمدن نیش به ما امکان می دهد روند رویش کودکان را ارزیابی کنیم.

دندان نیش یکی از قوی ترین عناصر دندانی قوس است. عملکرد آنها در بریدن غذا به قطعات کوچکتر به آنها ارتباط قابل توجهی در روند جویدن و بلعیدن غذا می دهد.

اما آنها همچنین نقش اساسی در انسداد، قوس و فیزیولوژی صورت دارند. آنها موقعیت سایر دندان ها را هدایت می کنند، پیوستگی قوس های دندانی را حفظ می کنند و شکل لب ها را حفظ می کنند.

علاوه بر این، نیش ها در حرکات جانبی دهان نقش دارند. وجود آن باعث می شود که هنگام حرکت فک به طرفین، بقیه دندان ها با هم تماس نداشته باشند. این عمل از مفصل گیجگاهی فکی محافظت کرده و از اختلال عملکرد آن جلوگیری می کند.

افرادی که فاقد دندان نیش هستند، نحوه غذا خوردن و صحبت کردنشان تغییر کرده است. و همچنین می توانند عواقبی بر زیبایی صورت و سلامت مفاصل داشته باشند.

به همین دلیل، اجتناب از کشیدن دندان نیش شامل معمولاً یکی از مقدمات ارتودنسی است و فنستراسیون دندان درمان ایده آلی برای نگه داشتن دندان در دهان است.

نیش ها در حدود ۱۲ یا ۱۳ سالگی رویش می کنند. اما همانطور که گفتیم مناسب است با رادیوگرافی روند رویش را پیگیری کنیم تا بررسی شود که کودک تمام دندان ها را دارد و مانعی برای رویش آنها وجود ندارد.

فنستراسیون دندان چگونه انجام می شود؟

فنستراسیون دندان شامل یک روش جراحی است که از طریق آن تاج دندان موجود در آن نمایان می شود. سپس متخصص ارتودنسی به قرار دادن براکت و کشیدن المنت به موقعیت مورد نظر دسترسی خواهد داشت.

قبل از این، مطالعه کافی مورد بالینی ضروری است. معاینات رادیوگرافی، بالینی، عکاسی و مدل اجازه می دهد تا درمان با توجه به ویژگی ها و نیازهای هر بیمار برنامه ریزی شود.

هنگامی که تشخیص انجام شد و نیاز به فنستراسیون دندان مشخص شد، متخصص ارتودنسی بیمار را با جراح دندان که مداخله را انجام می دهد، در تماس قرار می دهد. با توجه به پیچیدگی شرایط، همیشه وجود یک رویکرد چند رشته ای برای حل آن مطلوب است.

اولین لحظه جراحی شامل خود فنستراسیون است. این شامل باز کردن پنجره ای در لثه و برداشتن استخوان و مخاطی است که تاج عنصر نهفته را احاطه کرده و مانع خروج آن می شود. به این ترتیب تاج قطعه شامل نمایان می شود.

تکنیک جراحی که باید استفاده شود با توجه به ویژگی های هر مورد متفاوت است. اما باید بدانید که این عمل در مطب دندانپزشکی، به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می شود. و معمولا بیش از نیم ساعت طول نمی کشد.

در آن زمان متخصص ارتودنسی می تواند یک وسیله جانبی ارتودنسی را به دندان بچسباند. به یک کابل یا زنجیر لیگاتور متصل می شود که برای فعال کردن کشش در مرحله بسیج قطعه کار می کند.

سایر موارد نیاز به انتظار برای بهبودی مخاط دارد. پس از برداشتن بخیه ها و بهبود بافت ها، براکت بر روی تاج دندانی که در معرض دید و نمایان بود قرار می گیرد. و حرکات کششی شروع به تغییر مکان عنصر می کنند.

از طریق نیروهای دستگاه، کشش پیشرونده بر روی عنصر دندانی اعمال می شود به طوری که جای خود را در قوس دندانی می گیرد. در بسیاری از موارد ایجاد فضای کافی از طریق ارتودنسی قبل از مداخله جراحی ضروری بوده است.

توضیحاتی درباره ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد فنستراسیون دندان

مراقبت های بعد فنستراسیون دندان

به طور کلی، دوره بعد از عمل عوارضی ایجاد نمی کند. رعایت رژیم غذایی نرم به مدت ۲ یا ۳ روز و مصرف داروهای ضد التهاب در صورت صلاحدید جراح ضروری خواهد بود.

اگر بخیه زده شود، بعد از یک هفته باید برداشته شود. در آن زمان، بافت ها برای شروع درمان ارتودنسی آماده خواهند شد.

فراتر از لحظه ای که بریس ها قرار داده می شوند، معاینات منظم اجتناب ناپذیر خواهد بود. این اجازه می دهد تا حرکات بیش از حد، خونریزی بافت نرم یا انحرافات ناخواسته به طور دقیق شناسایی و اصلاح شوند.

فنستراسیون دندان به عنوان مکمل ارتودنسی

فنستراسیون یک درمان دندانپزشکی است که به دندان های نهفته شده اجازه می دهد تا رویش کنند و در قوس قرار گیرند. این کمکی است که عناصری که به خودی خود نتوانسته اند فوران کنند، باید در دهان باقی بمانند و در جای خود قرار گیرند.

اگرچه این یک روش جراحی ساده است، اما بخشی از یک درمان ارتودنسی فراگیر است. بنابراین، فنستراسیون دندان یک لحظه بیشتر در یک مسیر درمانی طولانی تر و پیچیده تر است. کسی که به دنبال دستیابی به یک نیش هماهنگ کافی است.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.