فنر زدن قلب یا آنژیوپلاستی به چه معناست؟

آنژیوپلاستی یا فنر زدن قلب روشی برای باز کردن عروق خونی باریک یا مسدود شده است که خون را به قلب می‌رسانند. به این رگ های خونی، عروق کرونر می گویند. استنت عروق کرونر یک لوله توری فلزی کوچک است که در داخل یک شریان کرونر منبسط می شود.

در صورتی که شریان باریکی داشته باشید که میزان خون رسیدن به قسمتی از بدن شما را کاهش می دهد، ممکن است پزشک شما آنژیوپلاستی را توصیه کند. کاهش عرضه خون به این معنی است که اکسیژن کمتری به آن ناحیه می رسد، که می تواند شما را در معرض خطر آسیب بافت قرار دهد.آنژیوپلاستی معمولاً در شریان هایی که خون را به ماهیچه قلب می رسانند (شریان های کرونری) استفاده می شود.

آنژیوپلاستی عروق کرونر می تواند به تسکین علائم آنژین (درد قفسه سینه) کمک کند. همچنین می تواند برای بازگرداندن جریان خون به ناحیه آسیب دیده در قلب شما پس از حمله قلبی استفاده شود. اگر شما یا یکی از نزدیکانتان دچار درد ناگهانی قفسه سینه می‌شوید، به نزدیک‌ترین بخش اورژانس خود بروید یا فوراً با ۱۱۵ تماس بگیرید و آمبولانس بخواهید.

آمادگی قبل از فنر زدن قلب چیست؟

آماده سازی شما به وضعیت پزشکی شما در زمان انجام عمل و هر دارویی که مصرف می کنید بستگی دارد. ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف داروهای خاصی را که می‌توانند خون را رقیق کرده و باعث خونریزی شوند، متوقف کنید. احتمالاً باید چندین ساعت قبل از عمل ناشتا باشید.

اگر سابقه بیماری کلیوی، عملکرد غیرطبیعی کلیه یا دیابت دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا رنگ مورد استفاده در آنژیوگرافی توسط کلیه ها پردازش می شود. اگر مشکلات کلیوی دارید، ممکن است لازم باشد قبل از عمل اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید، که پزشک با شما در میان خواهد گذاشت.

 

 

نحوه گذاشتن فنر در قلب
نحوه گذاشتن فنر در قلب

نحوه گذاشتن فنر در قلب

استنت ها برای درمان انواع مختلف شریان ها و سایر مشکلات استفاده می شوند. پزشک یک بریدگی کوچک در یک رگ خونی در کشاله ران شما ایجاد می کند و یک لوله نازک و انعطاف پذیر به نام کاتتر را به قسمتی از بدن شما که در آن به استنت نیاز دارید، می کشد. در قلب، یک ماده چرب به نام پلاک می تواند در داخل عروق کرونر ایجاد شود. پلاک شریان ها را باریک می کند و جریان خون غنی از اکسیژن به قلب را کاهش می دهد. یک استنت که استنت شریان کرونری داخل مجرای نامیده می شود، یک لوله توری فلزی کوچک و خود گشاد شونده است که پس از آنژیوگرافی با بالون در داخل شریان کرونر قرار می گیرد.

این استنت از بسته شدن مجدد شریان جلوگیری می کند. استنت دیگری با دارو پوشانده شده است که به جلوگیری از بسته شدن مجدد شریان کمک می کند. در شریان های کاروتید، که در دو طرف گردن شما قرار دارند، پلاک می تواند ایجاد شود و جریان خون به مغز شما را کند کند. استنت ها می توانند شریان های کاروتید را باز نگه دارند.

روش های مختلفی برای شرایط مختلف استفاده می شود. در اینجا چند روش متداول وجود دارد:

مداخله عروق کرونر از راه پوست (PCI که آنژیوپلاستی کرونری از راه پوست، آنژیوپلاستی کرونری یا آنژیوپلاستی با بالون نیز نامیده می شود) برای باز کردن گرفتگی عروق قلب استفاده می شود.
آنژیوپلاستی مغزی برای باز کردن رگ های خونی در سر و گردن برای جلوگیری از سکته مغزی استفاده می شود.
آنژیوپلاستی پا برای بازگرداندن جریان خون به پا، جلوگیری از درد یا جلوگیری از قطع عضو بعدی استفاده می شود.
آنژیوپلاستی شریان کلیوی برای کاهش فشار خون بالا ناشی از مشکلات رگ های خونی کلیه استفاده می شود.

در طی آنژیوپلاستی یا فنر زدن قلب چه اتفاقی می افتد؟

معمولاً برای کمک به آرامش به شما یک آرام بخش داده می شود و سپس یک بی حس کننده موضعی در پوست نزدیک یک سرخرگ، معمولاً در کشاله ران، برای بی حس کردن آن ناحیه تزریق می کنید.

یک سیم راهنما با یک سوزن به داخل شریان وارد می شود و سپس یک غلاف از روی سیم به داخل شریان رد می شود. غلاف یک لوله پلاستیکی است.

سپس یک رنگ مخصوص به سرخرگ تزریق می شود تا در عکس اشعه ایکس (آنژیوگرافی) نمایان شود. آنژیوگرافی به پزشک کمک می کند تا بالون با اندازه مناسب را انتخاب کند.

سپس یک لوله بسیار نازک (کاتتر) با بالون در انتهای آن از غلاف عبور داده می شود.

وقتی به باریک شدن رسید، بالون باد می شود تا شریان کشیده شود و سپس سیم و بالون خارج می شوند.

اغلب این برای باز کردن شریان کافی است. در برخی موارد، یک لوله سیمی کوچک (به نام استنت) در شریان قرار می گیرد تا به باز نگه داشتن آن پس از عمل کمک کند.

در نهایت غلاف برداشته می شود و از فشار یا وسیله ای برای بستن شریان و توقف هرگونه خونریزی استفاده می شود.

بعد از آنژیوپلاستی چه انتظاری باید داشته باشم؟

شما باید به مدت ۱ تا ۴ ساعت صاف دراز بکشید و احتمالاً یک شب در بیمارستان بمانید، یا اگر آنژیوپلاستی به عنوان یک روش اورژانسی انجام شده باشد، برای مدت طولانی تری لازم است.

ممکن است در جایی که سیم وارد شده است درد یا کبودی داشته باشید یا در محل استنت احساس ناراحتی کنید. بیشتر افراد می توانند فعالیت های با شدت متوسط را روز بعد از عمل انجام دهند.

 

 

 

در طی آنژیوپلاستی یا فنر زدن قلب چه اتفاقی می افتد؟
در طی آنژیوپلاستی یا فنر زدن قلب چه اتفاقی می افتد؟

چه زمانی پس از فنر گذاشتن می توانم به فعالیت های عادی برگردم؟

بیشتر افراد در عرض یک تا دو روز پس از بازگشت به خانه فعالیت های عادی روزمره خود را از سر می گیرند و معمولاً پس از یک هفته می توانند به سر کار خود بازگردند. بسته به شرایط شما، ممکن است زمان بیشتری برای از سرگیری فعالیت های روزمره از شما بگیرد. ممکن است بخواهید این موضوع را با متخصص قلب خود در میان بگذارید.

فشارخون روپوش سفید چست؟شما هم این مشکل را دارید؟

عوارض فنر زدن قلب چیست؟

آنژیوپلاستی به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود.

برخی از افراد نسبت به رنگ مورد استفاده در روش اشعه ایکس یا سایر داروها واکنش های آلرژیک دارند. پزشکانی که این روش را انجام می‌دهند، برای رسیدگی به این امر، در صورت وقوع، مجهز هستند.

در موارد نادر، رگ‌های خونی یا اعصاب به طور تصادفی در طول عمل آسیب می‌بینند که می‌تواند مشکلات طولانی‌مدتی ایجاد کند.

اگر بعد از آنژیوپلاستی دچار درد شدید یا خونریزی شدید، باید بدون تاخیر به پزشک مراجعه کنید.

مانند تمام روش های پزشکی، انجام آنژیوپلاستی هم خطرات و هم فوایدی دارد.

با پزشک، پرستار و سایر متخصصان سلامت در مورد خطرات و فواید برای خود و هر گونه نگرانی که ممکن است داشته باشید، صحبت کنید. تیم مراقبت های بهداشتی شما می تواند اطلاعات بیشتری در مورد شرایط فردی و سطح خطر به شما بدهد.

عوارض جزئی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خونریزی زیر پوست در محل زخم – این باید پس از چند روز بهبود یابد، اما اگر نگران هستید، لطفا با پزشک خود تماس بگیرید.
کبودی – کبودی از کاتتر برای چند هفته معمول است
آلرژی به رنگ کنتراست مورد استفاده، که باعث علائمی مانند بثورات پوستی می شود – قبل از انجام عمل باید در مورد هرگونه حساسیتی که دارید با متخصص قلب خود صحبت کنید.

 

 

عوارض جدی اما غیر معمول فنر زدن قلب
عوارض جدی اما غیر معمول فنر زدن قلب

عوارض جدی اما غیر معمول فنر زدن قلب

آسیب به شریان بازو یا کشاله ران از کاتتر، که احتمالاً بر خون رسانی به اندام تأثیر می گذارد.
حمله قلبی
سکته
آسیب به کلیه ها ناشی از رنگ کنتراست
آسیب بافتی ناشی از تابش اشعه ایکس در صورت طولانی شدن عمل
خونریزی شدید
مرگ.

احتمال بروز عوارض بر اساس موارد زیر بیشتر است:

سن شما – هر چه سن شما بیشتر باشد، خطر شما بیشتر است.
اگر این روش برنامه ریزی شده بود یا درمان اورژانسی است – درمان اورژانسی همیشه خطرناک تر است زیرا زمان کمتری برای برنامه ریزی وجود دارد و بیمار برای شروع آن خوب نیست.
اگر بیماری کلیوی دارید – رنگ مورد استفاده در طی آنژیوپلاستی گاهی اوقات می تواند باعث آسیب بیشتر به کلیه های شما شود.
اگر یک یا چند شریان کرونر مسدود شده اید.
اگر سابقه بیماری قلبی جدی دارید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.