فرآیند تولید مداد رنگی چگونه است؟

مداد رنگی یکی از رایج ترین اشیایی است که نه تنها هنرمندان بلکه تقریباً هر فردی از آن استفاده می کند، به خصوص در دوران بچگی. وقتی به یک مداد رنگی نگاه می‌کنید، متعجب می‌شوید که واقعاً چه کاری برای ساخت این مداد جذاب انجام می‌شود، از اینکه بفهمید فرآیند ساخت چقدر پیچیده است شگفت‌زده خواهید شد. این مقاله در مورد این سوال که “مدادهای رنگی از چه چیزی ساخته شده اند؟”

برای یک فرد معمولی، یک مداد رنگی ممکن است شبیه یک قطعه سربی رنگی و مقداری چوب در کنار هم باشد، اما به این سادگی نیست. کار زیادی برای تولید رنگ های مختلف و انواع بیشتر هر رنگ انجام می شود. نه تنها این، بلکه برای اطمینان از اینکه رنگدانه ها و قطعه سربی به خوبی در کنار هم قرار می گیرند و مانند یک رویا روی کاغذ می لغزند، به مواد شیمیایی خاصی نیاز است.

مداد رنگی از چی ساخته شده است؟

مدادهای رنگی زیادی در بازار موجود است و همه آنها از نظر کیفیت و قیمت محصول با هم تفاوت دارند. هزینه و کیفیت کاملاً به کیفیت اجزای آن مداد بستگی دارد. قطعات باکیفیت گران هستند اما نتایج عالی می دهند.

چوب مداد رنگی

چوبی که هسته سرب را احاطه کرده است، جزء مهمی از هر مداد است. این مولفه باید به راحتی در دست کاربران باشد و در عین حال از بیرون زیبا به نظر برسد. کیفیت چوب استفاده شده برای این قسمت بر محدوده قیمت تأثیر می گذارد. به لطف فناوری پیشرفته، اکنون می توانید مداد رنگی بدون چوب را در بازار پیدا کنید.

رنگدانه های یک مداد رنگی

مهمترین عنصر مداد رنگی رنگدانه استفاده شده در آن است. قیمت و کیفیت مداد رنگی بستگی زیادی به نوع و کیفیت رنگدانه هایی دارد که استفاده می کنند. همه برندها از انواع رنگدانه ها و ترکیبی از این رنگدانه ها استفاده می کنند. برای به دست آوردن بهترین رنگ و نتیجه، برای برندها مهم است که رنگدانه ها را به درستی مخلوط کنند.

رنگدانه های مورد استفاده در مدادهای رنگی باید همیشه دارای درجه مقاومت نوری خوبی باشند، که تضمین می کند که رنگ ها با قرار گرفتن در معرض اشعه UV به سرعت محو نمی شوند. برندهای مختلف از روش های مختلفی برای اندازه گیری مقاومت نوری یک رنگدانه استفاده می کنند.

بایندر مداد رنگی

یک جزء حیاتی که توزیع کامل رنگدانه را در سراسر هسته مداد تضمین می کند و به نگه داشتن همه رنگدانه ها در کنار هم کمک می کند، بایندر است. بایندرها مواد شیمیایی هستند که تمام رنگدانه ها را در فرآیند اختلاط به هم می چسبانند.

اکستندرها مداد رنگی

در نهایت، توسعه دهنده بخشی است که تعیین می کند هسته سرب شما چقدر سخت یا نرم است. اکستندرها ماده شیمیایی دیگری هستند که به هسته سرب اضافه می شوند. اکستندرها هسته مداد را سفت‌تر می‌کنند. هر چه اکستندر بیشتر در هسته مداد استفاده شود، رنگدانه و چسب کمتری مورد نیاز است. این می تواند بیشتر هزینه برند مورد نیاز را کاهش دهد.

تفسیر روانشناسی نقاشی کودکان ، لطفا حتما بخوانید

 

 

فرآیند تولید مداد رنگی چگونه است؟

 انواع مختلف مداد رنگی

پر کردن مجدد مداد رنگی از پودر رنگدانه، موم به عنوان چسب و سایر مواد افزودنی تشکیل شده است. با توجه به ترکیب چسب، مداد رنگی را می توان به سه دسته پایه آب، مومی و روغنی تقسیم کرد.

به طور کلی، مردم اغلب مداد رنگی روغنی و مومی را که به طور کلی مداد رنگی روغنی نامیده می شود، اشتباه می گیرند. با این حال، اگر بخواهید آن را تقسیم بندی کنید، هنوز تفاوت های زیادی در استفاده از مداد رنگی ساخته شده از این دو ماده متفاوت وجود دارد.

مداد رنگی محلول در آب

سرب رنگی محلول در آب با رنگ روشن مشخص می شود و رنگ ملایم و خطوط کشیده شده در آب محلول هستند. استفاده از آب به صورت یکنواخت، هاله رنگ را پخش می کند و ظاهری مانند هاله آبرنگ و تغییر تدریجی به آن می بخشد. بنابراین، سرب رنگی محلول در آب را می‌توان نه تنها برای کشیدن نقاشی‌های خشک، بلکه برای کشیدن مناظر، پوست انسان و سایر نقاشی‌های ظریف استفاده کرد.

سرب رنگی محلول در آب بیشتر یک ماتریس کربن با حلالیت در آب است. جلوه نقاشی مانند مداد رنگی نامحلول قبل از غوطه ور شدن در آب است. با این حال، هنگامی که در آب غوطه ور شود، به وا تبدیل می شود

مداد رنگی بر پایه موم

مداد رنگی رایج در بازار عمدتاً مداد رنگی با پایه مومی است. این نوع سرب رنگی ارزانتر از مداد رنگی روغنی است و رنگهای بیشتری دارد.

دارای دوباره پر کننده نرم و پوشش قوی است که می تواند احساسی شبیه مداد رنگی به آن بدهد. با این حال، اگر چندین لایه رنگ اعمال شود، شکوفه موم به راحتی رخ می دهد. یک غبار نازک روی رنگ ایجاد می کند. این مشکل را می توان با پاشیدن یک لایه چسب محافظ یا با پرهیز از رنگ آمیزی بیش از حد لایه های رنگی حل کرد.

یکی دیگر از معایب سرب مومی این است که هسته قلم به راحتی شکسته می شود و تراشه های رنگ هنگام رنگ آمیزی می ریزند. البته اگر با دقت از آنها استفاده کنید و به سختی آنها را اعمال نکنید، می توان از این مشکلات نیز جلوگیری کرد.

این مدادها معمولاً بیشتر توسط هنرمندان استفاده می شوند زیرا می توانند به راحتی سرب رنگی را مخلوط کرده و به نرمی روی کاغذ بکشند. مزیت مداد پایه مومی این است که به راحتی با حلال های مخصوص قابل استفاده است.

مداد رنگی بر پایه روغن

مداد رنگی روغنی نوع دیگری از مدادهای موجود در بازار هستند، اما کمتر رایج هستند. فقط چند برند مداد رنگی با پایه روغن تولید می کنند. هنرمندان احساس می کنند که رسوب رنگ مدادهایی با پایه روغن در مقایسه با مدادهای با پایه مومی بسیار زنده تر است. این مدادها مانند کره روی کاغذ می لغزند و پس از دستیابی به آنها کار با آنها بسیار آسان است.

مداد رنگی روغنی کمی سخت تر از مداد رنگی مومی است. با این حال، می تواند تیزی نوک قلم را حفظ کند، که می تواند بسیار تیز باشد و به راحتی شکسته نشود. این بدان معنی است که می توان از آن برای رنگ آمیزی مناطق بزرگ و جزئیات کوچک استفاده کرد.

رنگ سرب روغنی نسبتاً اشباع است و ضربه ها صاف است. با این حال، ترکیب رنگ آن به اندازه قلم مومی چند لایه نیست. شفافیت آن بالاست، بنابراین نحوه ترکیب رنگ با قلم مومی تا حدودی متفاوت است.

عیب آن این است که به راحتی لک می شود، بنابراین هنگام رنگ آمیزی بهتر است یک کاغذ زیر دست خود قرار دهید تا از قسمت رنگ شده محافظت شود. عیب دیگر این است که قیمت مداد رنگی روغنی بیشتر است.

بیوگرافی نقاش معروف ،باب راس خالق لذت نقاشی

 

فرآیند تولید مداد رنگی

 

فرآیند تولید مداد رنگی

فرآیند ساخت مداد رنگی شبیه به مدادهای سربی سنتی است، اما با چند مرحله اضافی برای افزودن رنگ به سرب.

در اینجا یک نمای کلی از روند است:

مخلوط کردن رنگدانه ها: اولین مرحله در ساخت مداد رنگی، مخلوط کردن رنگدانه ها با آب و مواد چسبنده مانند صمغ عربی یا پلی وینیل الکل است. سپس مخلوط خشک شده و به صورت پودر ریز در می آید.

مخلوط کردن رنگدانه رنگی با بایندر: رنگدانه رنگی سپس با یک چسب، مانند خاک رس یا موم مخلوط می شود تا رهبری مداد رنگی را تشکیل دهد. بایندر به نگه داشتن رنگدانه در کنار هم کمک می کند و به سرب بافت آن را می دهد.

محفظه سرب: سرب رنگی را در یک محفظه چوبی قرار می دهند که معمولاً مانند مدادهای سربی سنتی از چوب سرو ساخته می شود.

پوشش مداد: مداد رنگی با لایه ای از رنگ یا لاک پوشانده می شود تا از آن محافظت کند و ظاهری تزئینی به آن بدهد.

کنترل کیفیت: مدادهای رنگی تمام شده از نظر کیفیت بررسی می شوند و هر گونه نقص برطرف می شود.

اگر بخواهیم آن را با کلمات ساده بیان کنیم، می توانیم بگوییم که یک مداد رنگی فقط از چهار جزء ساده تشکیل شده است. با این حال، اگر ساخت یک مداد رنگی به آسانی کنار هم قرار دادن چهار جزء بود، مردم شروع به ساخت آن در خانه می کردند. ساخت مداد رنگی مستلزم استفاده از رنگدانه های ظریف و مواد شیمیایی است، به همین دلیل بهتر است تولید آنها را به متخصصان بسپارید و در خانه امتحان نکنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.