علت ورم مچ پا چیست؟ از گردش خون ضعیف تا پره اکلامپسی

ورم مچ پا می تواند به دلیل گردش خون ضعیف، نشستن یا ایستادن طولانی مدت، و همچنین آسیب هایی مانند رگ به رگ شدن یا ضربه، نارسایی وریدی، آسیب به قلب یا کبد، عفونت پا ، یا ترومبوز ورید عمقی باشد. همچنین ورم مچ پا در بارداری شایع است، اما می تواند نشانه پره اکلامپسی نیز باشد. در ادامه مطلب علت ورم مچ پا را مفصل برایتان شرح میدهیم.

بسته به علت، تورم مچ پا می تواند با علائم دیگری مانند درد، قرمزی، مشکل در حرکت یا نگه داشتن پا، احساس سنگینی در پاها، خستگی یا تنگی نفس همراه باشد. در مورد تورم مچ پا، مراجعه به پزشک عمومی برای ارزیابی، به ویژه زمانی که مکرر باشد یا با علائم دیگر همراه باشد، برای تشخیص علت و شروع مناسب ترین درمان مهم است. در موارد مشکوک به بیماری جدی، مانند پره اکلامپسی، ترومبوز یا عفونت، باید فوراً به بیمارستان مراجعه کنید.

دلیل ورم مچ پا چیست؟

علت ورم مچ پا

گردش خون ضعیف در پاها

گردش خون ضعیف به طور کلی مربوط به عدم فعالیت بدنی، نشستن یا ایستادن طولانی مدت، چاقی یا افزایش سن است که در بزرگسالان و افراد مسن شایع تر است. در این مورد تغییراتی در گردش خون وجود دارد که مانع از بازگشت خونی می شود که از پاها به قلب می رود. گردش خون ضعیف علاوه بر تورم، که در پایان روز شایع تر است، می تواند علائم دیگری مانند ناراحتی جزئی یا احساس وزن در پاها را نیز ایجاد کند.

چه باید کرد؟

بالا بردن پاها از سطح قلب می تواند به تسکین تورم کمک کند. علاوه بر این، اگر فرد برای مدت طولانی در طول روز نشسته بماند، توصیه می شود برای بلند شدن و حرکت دادن پاها، استراحت های کوتاهی داشته باشد. سایر اقدامات مهم شامل فعالیت بدنی منظم، کاهش وزن و کاهش مصرف نمک است. یک جایگزین طبیعی، مصرف شاه بلوط است که دارای خواص ضد التهابی و منقبض کننده عروق است و ممکن است در صورت گردش خون ضعیف مفید باشد.

علت ورم مچ پا ،رگ به رگ شدن و آسیب های دیگر

آسیب دیدگی مچ پا در اثر ضربه یا پیچ خوردگی می تواند باعث تورم شود که می تواند با علائم دیگری مثل درد، قرمزی و مشکل در حرکت پا همراه باشد.

در صورت رگ به رگ شدن، رباط‌های مچ پا بیش از حد کشیده می‌شوند، به همین دلیل است که شکاف‌های کوچکی ایجاد می‌شود که در نهایت منجر به شروع فرآیند التهابی می‌شود که مسئول بروز علائم است.

چه باید کرد؟

در بیشتر موارد، اقداماتی مانند استفاده از یخ، بالا نگه داشتن پا و استراحت می تواند به تسکین تورم کمک کند. راهبرد دیگر این است که پایی را که مچ پا متورم شده در یک کاسه آب داغ قرار دهید و سپس آن را با آب سرد جایگزین کنید، زیرا تفاوت دما باعث می‌شود که ورم مچ پا سریع‌تر فروکش کند.

در جدی ترین موارد، علائمی مانند مشکل در راه رفتن بیش از حد، ناتوانی در حفظ وزن بدن خود روی پای آسیب دیده یا درد در هنگام لمس ممکن است وجود داشته باشد و توصیه می شود برای ارزیابی به اورژانس مراجعه کنید.

نارسایی قلبی دلیل ورم مچ پا

نارسایی قلبی معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که قلب در پمپاژ خون به بدن ضعیف می‌شود و بازگشت خون از پاها به قلب را دشوار می‌کند و علائمی مانند خستگی، تنگی نفس و تورم در مچ پا و پا ایجاد می‌کند .

چه باید کرد؟

نارسایی قلبی باید با داروهایی مانند دیورتیک ها و داروهای کاهنده فشار خون درمان شود، بنابراین توصیه می شود برای شروع درمان مناسب با متخصص قلب مشورت کنید.

 ترومبوز ورید عمقی

ترومبوز ورید عمقی زمانی رخ می دهد که یک لخته بتواند یکی از وریدهای پا را مسدود کند، به همین دلیل است که خون نمی تواند به درستی به قلب بازگردد و در پاها، پاها و مچ پا جمع می شود و همچنین علائم دیگری مانند درد و قرمزی را ایجاد می کند. .

چه باید کرد؟

هر زمان که به ترومبوز ورید عمقی مشکوک شد، مهم است که سریعاً برای ارزیابی و درمان مناسب به اورژانس مراجعه کنید، که معمولاً شامل استفاده از داروهای ضد انعقاد برای جلوگیری از انتقال لخته به نقاط دیگر مانند مغز است.

نارسایی کبد و سیروز علت ورم مچ پا

تورم در مچ پا همچنین می تواند نشانه ای از نارسایی کبد یا سیروز باشد و به دلیل اختلال در عملکرد کبد رخ می دهد که باعث کاهش تولید آلبومین می شود، پروتئینی که به حفظ خون در رگ های خونی کمک می کند. تورم علاوه بر مچ پا، می‌تواند روی پاها و شکم نیز تأثیر بگذارد و همچنین علائم دیگری از جمله زردی پوست و چشم‌ها را ایجاد کند.

چه باید کرد؟

مراجعه به متخصص کبد، گوارش، یا پزشک عمومی برای ارزیابی عملکرد کبد، که ممکن است شامل اندازه گیری آنزیم های کبدی، بیلی روبین، آلکالین فسفاتاز و گاما گلوتامیل ترانسفراز در خون باشد، مهم است.

فردی که مچ پایش درد میکند

سندرم نفروتیک

سندرم نفروتیک یک مشکل کلیوی است که باعث از دست دادن بیش از حد پروتئین در ادرار می شود و می تواند ناشی از عفونت هایی مانند HIV و هپاتیت یا بیماری هایی مانند دیابت و لوپوس باشد که علائمی مانند تورم مچ پا ایجاد می کند.

تورم ناشی از سندرم نفروتیک می تواند سایر قسمت های بدن مانند پاها، صورت و بازوها را نیز درگیر کند و ممکن است علائم دیگری مانند ادرار کف آلود، خستگی و از دست دادن اشتها نیز وجود داشته باشد.

چه باید کرد؟

در صورت مشکوک به سندرم نفروتیک، مهم است که برای ارزیابی دقیق با پزشک عمومی یا نفرولوژیست مشورت کنید، زیرا درمان بسته به علت آن متفاوت است.

عفونت در پا یا ساق پا

عفونت مرتبط با تورم مچ پا معمولاً تنها زمانی رخ می دهد که زخمی در ناحیه پا یا ساق پا وجود داشته باشد که به درستی درمان نشده باشد و در نهایت عفونی شود. در این حالت معمولا علائمی مانند درد، تب و کسالت نیز بروز می کند.

افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده به دلیل از دست دادن حس در معرض خطر بیشتری برای آسیب دیدگی پا قرار دارند. علاوه بر این، هنگامی که زخم‌هایی ایجاد می‌شوند که باعث ایجاد پای دیابتی می‌شوند، به سختی بهبود می‌یابند و خطر عفونت را افزایش می‌دهند.

چه باید کرد؟

در صورت مشکوک شدن به عفونت، توصیه می شود برای ارزیابی به اورژانس مراجعه کنید، زیرا درمان به طور کلی شامل استفاده از آنتی بیوتیک است.

۶ حرکت یوگا برای تقویت باسن و پاها

نارسایی وریدی دلیل ورم مچ پا

تورم در مچ پا می تواند به علت نارسایی وریدی نیز رخ دهد، یعنی زمانی که دریچه های پاها به درستی کار نمی کنند و بازگشت خون از اندام تحتانی به قلب را دشوار می کند. مشکل در بازگشت خون می تواند علائمی مانند تورم در مچ پا، ساق پا و پا، ناراحتی، احساس وزن یا سوزش ایجاد کند. علاوه بر این، در مورد چاقی، سابقه ترومبوز ورید عمقی، سبک زندگی کم تحرک یا افراد مسن، آنها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به نارسایی وریدی هستند.

چه باید کرد؟

بالا بردن پاها از سطح قلب می تواند به تسکین تورم و ناراحتی کمک کند. علاوه بر این، کاهش وزن و انجام فعالیت بدنی به طور منظم مهم است. با این حال، در صورت مشکوک بودن، مشورت با متخصص قلب یا آنژیولوژیست ضروری است، زیرا ممکن است استفاده از جوراب های فشاری یا حتی جراحی توصیه شود.

عوارض جانبی داروها

استفاده از برخی داروها می تواند باعث تورم در مچ پا، ساق پا و پا به عنوان یک عارضه جانبی شود. برخی از آنها داروهای ضد بارداری، داروهای قلبی، استروئیدها، کورتیکواستروئیدها، داروهای دیابت و داروهای ضد افسردگی هستند.

چه باید کرد؟

اگر هر یک از این داروها را مصرف می کنید، باید با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید، زیرا بسته به شدت آن، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد آن را به دیگری تغییر دهد که این اثر را ایجاد نمی کند.

لنف ادم

لنف ادم زمانی است که بین بافت ها، خارج از رگ های خونی، مایع تجمع می یابد، که ممکن است به دلیل برداشتن غدد لنفاوی یا تغییرات در عروق لنفاوی رخ دهد. این تجمع مایع می تواند مزمن باشد و به سختی قابل رفع است، به ویژه پس از برداشتن غدد لنفاوی از ناحیه کشاله ران به عنوان درمان سرطان.

چه باید کرد؟

در صورت مشکوک به لنف ادم، مراجعه به پزشک عمومی یا جراح مسئول عمل جراحی انجام شده برای ارزیابی مهم است. درمان به طور کلی شامل جلسات فیزیوتراپی، استفاده از جوراب های فشاری و عادات وضعیت بدنی خوب است.

علت ورم مچ پا در بارداری

اگرچه تورم مچ پا یک علامت بسیار شایع در بارداری است و به مشکلات جدی مربوط نمی شود، اما مواردی وجود دارد که این التهاب با علائم دیگری مانند درد شکم، کاهش ادرار، سردرد یا حالت تهوع همراه است، به عنوان مثال، می تواند نشانه پره اکلامپسی است که زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار بالا باشد. در صورت مشکوک به پره اکلامپسی، مراجعه به متخصص زنان و زایمان، ترجیحاً در مواقع اضطراری، برای ارزیابی بسیار مهم است.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.