علائم مه مغزی چیست؟

مه مغزی چیست ؟ در واقع این یک بیماری نیست ، بلکه اصطلاحی است که برای توصیف احساس تنبلی و گیجی ذهنی به کار می رود. مه مغزی مانند فقدان وضوح ذهنی است. Sabrina Romanoff  استاد و روانشناس بالینی در شهر نیویورک می گوید ، این می تواند بر توانایی شما در تمرکز تأثیر بگذارد و به خاطر سپردن چیزها را برای شما مشکل سازد.

در نهایت ، مه مغزی می تواند بر احساس شما در مورد خودتان تأثیر بگذارد. افراد اغلب خود را احساس نمی کنند ، زیرا از دست دادن وضوح ذهنی برای آنها بیگانه است.

علل مه مغزی چیست؟

تعدادی از عوامل و شرایط سلامتی می تواند باعث مه مغزی شود ، از جمله:

کمبود خواب
افزایش سطح استرس
افسردگی
زوال عقل
یائسگی
دارو
شرایط هورمونی ، مانند اختلالات تیروئید
بیماریهای مزمن مانند مولتیپل اسکلروزیس
کمبود مواد مغذی مانند کمبود ویتامین B12
عفونت های ویروسی مانند COVID-19 ، SARS و H1N11

مه مغزی چیست؟

COVID-19 می تواند باعث التهاب در مغز شود ، که می تواند بر توانایی نورون های مغز در ارتباط با یکدیگر تأثیر بگذارد و در نتیجه مه مغزی ایجاد شود. رومانوف می گوید ، با این حال ، استرس ، اضطراب ، انزوا و تهدید همه گیری کروناویروس می تواند به طور غیر مستقیم باعث ایجاد مه مغزی شود ، زیرا می تواند برای مغز شما خسته کننده باشد.

بعید نیست که مه مغزی ناشی از ترکیبی از دو یا سه مورد از این عوامل باشد زیرا اغلب با هم دست به دست می دهند.

به عنوان مثال ، افسردگی می تواند منجر به کم خوابی یا برعکس شود. به طور مشابه ، استرس می تواند بر خواب شما تأثیر بگذارد و باعث افسردگی شود. یائسگی ممکن است با کمبود خواب و افسردگی همراه باشد.

علائم مه مغزی

اگر مه مغزی دارید ، ممکن است در عملکردهای شناختی مشکل داشته باشید ، مانند:

تمرکز بر فکر یا ایده
به یاد آوردن چیزها
توجه به محیط اطراف خود
مه مغزی همچنین می تواند علائمی مانند سردرد و خستگی ذهنی ایجاد کند.

 ترفندهای کاهش مه مغزی چیست؟

به اندازه کافی بخوابید:

خواب برای مغز و بدن شما مهم است تا سموم ناسالم را که می تواند به مه مغز منجر شود دفع کند. سعی کنید از یک برنامه خواب ثابت پیروی کنید و هر شب هفت تا نه ساعت بخوابید. قبل از خواب از استفاده از وسایل الکترونیکی مانند موبایل ، لپ تاپ یا تلویزیون خودداری کنید.

چیزهای جدید را امتحان کنید:

ذهن خود را درگیر فعالیت های تحریک کننده ذهنی کنید و سعی کنید چیزهای جدیدی را امتحان کنید. به عنوان مثال ، مسیر متفاوتی را برای رفتن به سرکار انتخاب کنید ، رویکرد متفاوتی را برای کاری که به طور منظم انجام می دهید امتحان کنید ، یا موسیقی های مختلف گوش دهید. این می تواند به افزایش تولید یک ماده شیمیایی مغز به نام نوراپی نفرین کمک کند که باعث تحریک مغز می شود.

از انجام چند وظیفه اجتناب کنید:

انجام چند وظیفه می تواند انرژی شما را از بین ببرد و بهره وری شما را کاهش دهد ، به ویژه اگر سعی دارید دو فعالیتی را انجام دهید که نیاز به فکر آگاهانه دارند. در عوض ، سعی کنید در یک زمان روی یک چیز تمرکز کنید.

روی حافظه خود کار کنید:

اگر مستعد فراموش کردن چیزها هستید ، سعی کنید از ترفندهای مختلف برای بهبود حافظه خود استفاده کنید. به عنوان مثال ، قافیه ها ، اصطلاحات یا نشانه های بصری یا کلامی می توانند به شما در یادآوری موارد مهم کمک کنند. همچنین می توانید تکرار را امتحان کنید. به عنوان مثال ، اگر شخصی نام خود را به شما بگوید ، گفتن مجدد آن به او می تواند به شما در یادآوری آن کمک کند.

استراحت های ذهنی داشته باشید:

چند روز استراحت ذهنی را در طول روز انجام دهید ، جایی که به هیچ چیز فکر نمی کنید و در لحظه هستید. می توانید چشمان خود را ببندید ، کمی قدم بزنید یا از پنجره خود به بیرون نگاه کنید.

توجه خود را متمرکز کنید:

اگر چند چیز حواس شما را پرت می کند یا تمرکز خود را از دست می دهید ، سعی کنید سرعت خود را کم کرده و تمام توجه خود را بر روی یک کار متمرکز کنید. سپس ، روی تکمیل آن کار ، هرچند کوچک کار کنید.

فعال بمانید: شرکت در فعالیتهای اجتماعی می تواند خلق و خو ، حافظه و شناخت شما را بهبود بخشد.

به فکر عمیق بپردازید:

ذهن خود را با گذراندن کمی وقت درگیر تفکرات عمیق هر روز تمرین دهید. به عنوان مثال ، اگر مقاله ای خوانده اید ، ۱۰ دقیقه به فکر محتویات مقاله باشید.

مدیتیشن را امتحان کنید:

مدیتیشن می تواند به کاهش استرس و آرامش مغز و بدن شما کمک کند.

به طور منظم ورزش کنید:

داشتن فعالیت بدنی می تواند سلامت روانی شما را بهبود بخشد.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “با این روش ها آرامش را در خانه تان بیشتر کنید” را نیز مطالعه بفرمایید.      

از رژیم غذایی سالم پیروی کنید:

رژیم غذایی سالم مانند رژیم مدیترانه ای می تواند به حافظه ، شناخت و سلامت مغز کمک کند.

مه مغزی چیست؟
مه مغزی چیست؟

از مصرف الکل و مواد مخدر خودداری کنید:

این مواد می توانند حواس شما را مختل کرده و بر مغز شما تأثیر منفی بگذارند.

مه مغزی احساس ناراحت کننده ای است که آن را دوست نداریم . این می تواند تمرکز بر وظایف  ، به خاطر سپردن چیزها یا توجه به آنچه در اطراف شما اتفاق می افتد را برای شما مشکل سازد. همچنین می تواند به شما احساس بی نظمی بدهد.

بسیاری از مردم ممکن است گاه به گاه دچار مه مغزی شوند ، اگر خوب نخوابیده اند ، یا اگر آلرژی دارند و برای مثال داروهای آنتی هیستامین مصرف کرده اند. با این حال ، برخی از شرایط بهداشتی ممکن است باعث ایجاد مه مغزی مداوم شود.

علائم خود را با ارائه دهنده خدمات درمانی خود در میان بگذارید ؛ آنها ممکن است بتوانند علت ایجاد مه مغز را تعیین کنند و بر این اساس برنامه درمانی را پیشنهاد دهند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.