عشق چیست؟

عشق چیست؟

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”عشق چیست؟” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

عشق مجموعه عواطف و رفتارهایی است که با صمیمیت ، اشتیاق و تعهد مشخص می شود. این شامل مراقبت ، نزدیکی ، محافظت ، جاذبه ، محبت و اعتماد است. شدت عشق می تواند متفاوت باشد و با گذشت زمان تغییر کند. این احساس با طیف وسیعی از احساسات مثبت از جمله شادی ، هیجان ، رضایت از زندگی و سرخوشی همراه است ، ولی همچنین می تواند منجر به احساسات منفی مانند حسادت و استرس شود.حالا با هم ببینیم عشق چیست؟

وقتی صحبت از عشق می شود ، بعضی از افراد می گویند این یکی از مهمترین احساسات انسانی است. با وجود این که یکی از رفتارهای بسیار مطالعه شده است ، هنوز هم اطلاعات کمی در دسترس است. به عنوان مثال ، محققان بحث می کنند که آیا عشق یک پدیده زیست شناختی است یا فرهنگی .

عشق به احتمال زیاد تحت تأثیر انگیزه های زیست شناختی و تأثیرات فرهنگی قرار می گیرد. در حالی که هورمون ها و زیست شناسی مهم هستند ، نحوه بیان و تجربه عشق نیز تحت تأثیر تصورات شخصی ما از عشق است.

برخی از علائم عشق چیست؟

محققان بین احساس “دوست داشتن” و “عشق” شخص دیگر تمایز قائل شده اند. از نظر روانشناس زیک روبین ، عشق رمانتیک از سه عنصر تشکیل شده است:

پیوست: نیاز به حضور در کنار شخص دیگری و تمایل به تماس و تأیید جسمی
مراقبت: ارزش شادی و نیاز فرد مقابل را به اندازه نیاز خود ارزیابی کنید
صمیمیت: به اشتراک گذاشتن افکار ، احساسات و خواسته های خصوصی با شخص مقابل

براساس این دیدگاه از عشق رمانتیک ، روبین دو پرسشنامه برای اندازه گیری این متغیرها تهیه کرد که به مقیاس های دوست داشتن و دوست داشتن روبین معروف هستند. در حالی که مردم تمایل دارند افراد مورد علاقه خود را خوشایند قلمداد کنند ، عشق با فداکاری ، مالکیت و اعتماد به یکدیگر مشخص می شود.

انواع عشق چیست:

همه اشکال عشق یکسان نیستند و روانشناسان انواع مختلفی از عشق را که ممکن است افراد تجربه کنند شناسایی کرده اند.

دوستی: این نوع عشق مستلزم پسندیدن کسی و به اشتراک گذاشتن درجه خاصی از صمیمیت است.
شیفتگی: این نوعی عشق است که غالباً احساس جاذبه شدیدی بدون احساس تعهد در بر دارد. این اتفاق اغلب در اوایل رابطه رخ می دهد و ممکن است به یک عشق ماندگارتر تبدیل شود.
عشق پرشور: این نوع عشق با احساس شدید اشتیاق و کشش مشخص می شود. این اغلب شامل ایده آل سازی شخص دیگر و نیاز به حفظ نزدیکی فیزیکی مداوم است.
عشق دلسوزانه / همراهانه: این شکل از عشق با اعتماد ، محبت ، صمیمیت و تعهد مشخص می شود.
عشق بی پاسخ: این شکل از عشق زمانی اتفاق می افتد که شخصی شخص دیگری را دوست داشته باشد که این احساسات را برنمی گرداند.

عشق چیست؟
عشق چیست؟

عشق بیولوژیکی است یا فرهنگی؟

برخی از محققان اظهار می کنند که عشق یک احساس اساسی انسانی است درست مثل خوشبختی یا عصبانیت ، در حالی که برخی دیگر معتقدند که این یک پدیده فرهنگی است که تا حدی به دلیل فشارها و انتظارات اجتماعی بوجود می آید.

تحقیقات نشان داده است که عشق رمانتیک در همه فرهنگ ها وجود دارد ، که نشان می دهد عشق از یک مولفه بیولوژیکی قوی برخوردار است. این بخشی از طبیعت انسان است که به دنبال عشق است. با این حال ، فرهنگ می تواند به طور قابل توجهی بر نحوه تفکر ، تجربه و نشان دادن عشق رمانتیک افراد تأثیر بگذارد

چگونه عشق را تمرین کنیم؟

هیچ راهی برای تمرین عشق وجود ندارد. هر رابطه ای منحصر به فرد است اما برخی از کارهایی که می توانید برای نشان دادن عشق به افرادی که به آنها علاقه دارید انجام دهید:

مایل به آسیب پذیری باشید
حاضر به بخشش باشید
تمام تلاش خود را انجام دهید و وقتی اشتباه می کنید مایل به عذرخواهی باشید
به آنها بگویید که برایتان مهم است
به صحبت های آنها گوش دهید
رفتارهای مهربانانه و محبت آمیز را متقابل کنید
ویژگی های خوب آنها را بشناسید و تصدیق کنید
درباره خود چیزهایی را به اشتراک بگذارید
محبت نشان دهید
عشق بی قید و شرط نشان دهید

تأثیر عشق بر بدن:

عشق ، دلبستگی و علاقه تأثیر مهمی در رفاه و کیفیت زندگی دارد. روابط عاشقانه به موارد زیر پیوند خورده است:

خطر کمتری برای مبتلا شدن به بیماری قلبی
کاهش خطر مرگ پس از حمله قلبی
عادت های سلامتی بهتر
افزایش طول عمر
کاهش سطح استرس
افسردگی کمتر
خطر کمتری برای دیابت

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”عشق چیست؟” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

نکاتی برای پرورش عشق:

روابط پایدار با سطح عمیق اعتماد ، تعهد و صمیمیت مشخص می شوند. برخی از کارهایی که می توانید برای کمک به ایجاد روابط دوستانه انجام دهید عبارتند از:

مراقبه مهربانی را امتحان کنید. مراقبه با مهربانی (LKM) روشی است که اغلب برای ارتقا پذیرش خود و کاهش استرس استفاده می شود ، اما همچنین نشان داده شده است که انواع احساسات مثبت را تقویت می کند و روابط بین فردی را بهبود می بخشد. ۸ LKM شامل مراقبه هنگام تفکر درباره شخصی است دوست داشتن یا اهمیت دادن به آن ، تمرکز روی احساسات گرم و تمایل شما برای رفاه و خوشبختی آنها.

برقراری ارتباط . نیازهای همه افراد متفاوت است. بهترین راه برای اطمینان از برآورده شدن نیازهای شما و عزیزانتان صحبت در مورد آنها است. کمک به شخص دیگری که احساس می کند دوستش دارد ، شامل برقراری ارتباط این عشق با او از طریق گفتار و کردار است. برخی از راه های انجام این کار شامل نشان دادن اهمیت شما ، ایجاد احساس خاص بودن به آنها ، گفتن اینکه دوستشان دارید و انجام کارهایی برای آنها است.

درگیری را به روشی سالم حل کنید. نداشتن مشاجره لزوما نشانه یک رابطه سالم نیست – بیشتر بدان معنی است که مردم بیش از بحث در مورد یک موضوع اجتناب می کنند. به جای اجتناب از درگیری ، تمرکز خود را بر روی برطرف کردن مسائل از راه های سالم بگذارید تا رابطه را به روشی مثبت پیش ببرید.

عشق چیست؟
عشق چیست؟

مشکلات احتمالی درباره عشق:

همانطور که شکسپیر گفت ، جریان عشق هرگز روان نبود. هیچ رابطه ای کامل نیست ، بنابراین همیشه مشکلات ، درگیری ، سو تفاهم و ناامیدی وجود دارد که می تواند منجر به پریشانی یا شکستگی قلب شود.

بنابراین در حالی که عشق با انبوهی از احساسات مثبت همراه است ، می تواند با تعدادی از احساسات منفی نیز همراه باشد. برخی از مشکلات احتمالی تجربه عشق عبارتند از:

اضطراب
افسردگی
افزایش استرس
حسادت
وسواس
تملک
غمگینی

در حالی که افراد مجبورند برخی احساسات منفی مرتبط با عشق را تجربه کنند ، اگر این احساسات منفی بیش از احساس مثبت باشد یا شروع به تداخل در عملکرد طبیعی هر یک از افراد کند ، می تواند مشکل ساز شود. مشاوره روابط می تواند در شرایطی که زوجین برای مقابله با ارتباط نادرست ، استرس یا مسائل عاطفی نیاز به کمک دارند ، مفید باشد.

تاریخ عشق :

به تازگی عشق به موضوع علمی تبدیل شده است. به گفته زیگموند فروید ، در گذشته ، مطالعه عشق بر عهده “نویسنده خلاق بود تا شرایط لازم برای دوست داشتن را برای ما به تصویر بکشد”.

از زمان اظهارات فروید تحقیقات درباره عشق بسیار زیاد شده است. اما اکتشافات اولیه در مورد ماهیت و دلایل عشق انتقادات قابل توجهی را به همراه داشت. در طول دهه ۱۹۷۰ ، سناتور آمریکایی ویلیام پروکسمیر علیه محققانی که در حال مطالعه عشق بودند ، حمله کرد و کار را به عنوان اتلاف دلارهای مالیات دهندگان مورد تمسخر قرار داد.

علیرغم مقاومت اولیه ، تحقیقات نشان داد که اهمیت عشق هم در رشد کودک و هم در سلامت بزرگسالان وجود دارد.

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”عشق چیست؟” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

۵ نظریه روانشناسی  درباره عشق:

چرا مردم عاشق می شوند؟ چرا برخی از اشکال عشق اینقدر ماندگار و برخی دیگر زودگذر هستند؟ روانشناسان و محققان چندین تئوری متفاوت درباره عشق را برای توضیح چگونگی شکل گیری و دوام عشق ارائه داده اند.

عشق یک احساس اساسی انسانی است ، اما درک چگونگی و دلیل آن لزوما آسان نیست. در حقیقت ، برای مدت طولانی ، بسیاری از مردم اظهار داشتند كه عشق به سادگی چیزی بسیار ابتدایی ، مرموز و معنوی است تا علم بتواند آن را كاملاً بفهمد.

در زیر چهار نظریه اصلی ارائه شده برای توضیح عشق و سایر وابستگی های عاطفی وجود دارد.

۱-دوست داشتن در مقابل دوست داشتن

زیک روبین ، روانشناس ، اظهار داشت که عشق رمانتیک از سه عنصر تشکیل شده است:

پیوست
مراقبت
صمیمیت

روبین معتقد بود که بعضی اوقات ما از دیگران قدردانی و تحسین زیادی می کنیم. ما از گذراندن وقت با آن شخص لذت می بریم و می خواهیم در کنار او باشیم ، اما این لزوماً به عنوان عشق شناخته نمی شود. در عوض روبین از این به عنوان دوست داشتن یاد کرد.

از طرف دیگر ، عشق بسیار عمیق تر ، شدیدتر است و شامل میل شدید به صمیمیت جسمی است. افرادی که “مثل هم هستند” از معاشرت یکدیگر لذت می برند ، در حالی که کسانی که “عاشق” هستند به همان اندازه که نیازهای خود را دارند نیز به نیازهای دیگران اهمیت می دهند.

پیوست نیاز به دریافت مراقبت ، تأیید و تماس فیزیکی با شخص دیگر است. مراقبت شامل ارزش گذاری نیازها و شادی های طرف مقابل به اندازه نیازهای دیگران است. صمیمیت به تقسیم افکار ، خواسته ها و احساسات با شخص مقابل گفته می شود.

بر اساس این تعریف ، روبین پرسشنامه ای را برای ارزیابی نگرش در مورد دیگران ابداع کرد و دریافت که این مقیاس های دوست داشتن و دوست داشتن پشتیبانی از برداشت او از عشق است.

عشق چیست؟
عشق چیست؟

۲-عشق دلسوزانه در مقابل عشق پرشور

طبق گفته روانشناس الین هاتفیلد و همکارانش ، دو نوع عشق اساسی وجود دارد:

عشق دلسوزانه
عشق پرشور

ویژگی عشق مهربانانه احترام متقابل ، دلبستگی ، محبت و اعتماد است. عشق ترحم آمیز معمولاً از روی احساس درک متقابل و احترام مشترک نسبت به یکدیگر شکل می گیرد

عشق پرشور با احساسات شدید ، جذابیت جنسی ، اضطراب و محبت مشخص می شود. وقتی این احساسات شدید متقابلاً متقابلاً احساس آرامش می کنند و احساس رضایت می کنند. عشق متقابل منجر به احساس یأس و ناامیدی می شود. هتفیلد اظهار می دارد که عشق پرشور مقطعی است و معمولاً بین ۶ تا ۳۰ ماه طول می کشد

هاتفیلد همچنین پیشنهاد می کند که عشق پرشور وقتی بوجود می آید که انتظارات فرهنگی عاشق شدن را ترغیب کند ، وقتی شخص با ایده های پیش بینی شده خود در مورد عشق ایده آل روبرو شود و وقتی شخص در حضور شخص مقابل تحریک فیزیولوژیکی فزاینده ای را تجربه کند.

عشق ایده آل پس از آن به یک عشق ترحم آمیز منجر می شود ، که ماندگاری آن بسیار بیشتر است. در حالی که اکثر مردم تمایل به روابطی دارند که امنیت و ثبات مهربان را با یک عشق شدید پرشور ترکیب کند ، هتفیلد معتقد است که این امر نادر است.

مدل چرخ رنگی عشق:

جان لی روانشناس در کتاب خود به نام رنگهای عشق در سال ۱۹۷۳ سبکهای عشق را با چرخ رنگ مقایسه کرد. همانطور که سه رنگ اصلی وجود دارد ، لی پیشنهاد کرد که سه سبک اصلی عشق وجود دارد. این سه سبک عشق عبارتند از:

اروس: اصطلاح اروس از کلمه یونانی به معنای “پرشور” یا “وابسته به عشق شهوانی” است. لی پیشنهاد کرد که این نوع عشق هم شامل هیجان جسمی و هم عاطفی است.

لودوس: لودوس از واژه یونانی به معنی “بازی” آمده است. این شکل از عشق بصورت بازیگوش و سرگرم کننده تصور می شود ، اما لزوما جدی نیست. کسانی که این شکل از عشق را به نمایش می گذارند آماده تعهد نیستند و از صمیمیت بیش از حد احتیاط می کنند.

استورج: استورج از اصطلاح یونانی به معنای “محبت طبیعی” است. این شکل از عشق اغلب با عشق خانوادگی بین والدین و فرزندان ، خواهر و برادرها و اعضای خانواده گسترده نشان داده می شود. این نوع عشق همچنین می تواند در اثر دوستی در جایی ایجاد شود که افرادی که منافع و تعهدات خود را دارند به تدریج به یکدیگر محبت می کنند.

در ادامه مدل چرخ رنگی ، لی پیشنهاد کرد همانطور که می توان رنگهای اصلی را برای ایجاد رنگهای مکمل ترکیب کرد ، این سه سبک اصلی عشق را می توان با هم ترکیب کرد و نه سبک عشق ثانویه متفاوت ایجاد کرد. به عنوان مثال ، ترکیب اروس و لودوس منجر به شیدایی یا عشق وسواسی می شود.

سه سبک اصلی وجود دارد:

اروس: دوست داشتن یک فرد ایده آل
لودوس: عشق به عنوان یک بازی
استورج: عشق به عنوان دوستی

سه سبک ثانویه:

شیدایی (اروس + لودوس): عشق وسواسی
پراگما (Ludos + Storge): عشق واقع بینانه و عملی
آگاپه (اروس + استورج): عشق فداکارانه

نظریه مثلث مثلث عشق:

رابرت استرنبرگ ، روانشناس ، نظریه ای مثلثی را پیشنهاد داد که نشان می دهد سه مولفه عشق وجود دارد:

صمیمیت
شور
تعهد

ترکیبات مختلف این سه مولفه باعث ایجاد انواع مختلف عشق می شود. به عنوان مثال ، ترکیب صمیمیت و تعهد منجر به عشق ترحم آمیز می شود ، در حالی که ترکیب اشتیاق و صمیمیت منجر به عشق رمانتیک می شود .

به گفته استرنبرگ ، روابط ساخته شده بر روی دو یا چند عنصر ماندگارتر از روابط مبتنی بر یک جز واحد هستند. استرنبرگ برای توصیف ترکیبی از صمیمیت ، اشتیاق و تعهد از اصطلاح عشق کامل استفاده می کند. در حالی که این نوع عشق شدیدترین و ماندگارترین است ، اشترنبرگ پیشنهاد می کند که این نوع عشق نادر است.

لطفا نظرات خود را درباره این مقاله((عشق چیست؟)) با ما به اشتراک بگذارید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.