طراحی اصولی و صحیح آشپزخانه چگونه است؟

آشپزخانه جایی است که همه اهالی خانه مخصوصا خانمها رفت و آمد زیادی به آنجا دارند . این نه تنها جایی است که ما آشپزی می کنیم، بلکه جایی است که دوستان و خانواده را سرگرم می کنیم، صبح هایمان را شروع می کنیم و بعد از یک روز طولانی و شام استراحت می کنیم. بنابراین با توجه به اهمیت آشپزخانه، باید متناسب با نیازهای خاص شما طراحی و ساخته شود. در این مقاله ما اصول طراحی آشپزخانه را کشف خواهیم کرد که به شما کمک می کند آشپزخانه کارآمدتری طراحی کنید .

هدف در اینجا اعمال چند اصل شناخته شده طراحی برای دستیابی به یک آشپزخانه کارآمد است. منظور من از کارایی، میزان سهولتی است که شما قادر به انجام کارهای روزانه در آشپزخانه هستید. به آن مانند یک جریان طبیعی از یک کار به کار دیگر فکر کنید. مشتری خیالی ما در این مورد یک خانواده سه نفره است که دوست دارند زمان زیادی را در آشپزخانه بگذرانند یا به آشپزی یا میزبانی مهمانی های شام بپردازند. اگرچه طراحی همیشه با توجه به نیازهای خاص هر مشتری متفاوت است، برخی از اصول اساسی وجود دارد که می تواند برای هر طرحی اعمال شود.

اصول طراحی آشپزخانه

دو اصل اصلی در طراحی آشپزخانه ترتیب کار و مثلث آشپزخانه است. اینها مقررات ساختمانی نیستند که شما قطعاً باید از آنها پیروی کنید – فقط به آنها به عنوان دستورالعمل های طراحی فکر کنید تا به شما در طراحی آشپزخانه کارآمدتر کمک کنند. برای کمک به درک بهتر این اصول، از پلان آشپزخانه زیر به عنوان مثال استفاده می کنیم.

۱- توالی کار

توالی کار ترتیب فعالیت هایی است که در تهیه غذا انجام می شود. این به معنای تمام مراحل از ورود به مواد غذایی، نگهداری محصولات، آماده کردن، پختن، غذا خوردن و در نهایت تمیز کردن آن است. ما می توانیم این موارد را به شش مرحله اصلی تقسیم کنیم که در زیر توضیح داده شده است.

تخلیه و باز کردن مواد غذایی، نگهداری در یخچال و فریزر

آماده سازی مواد مثل پوست کندن، خرد کردن

اجاق برای جوشاندن و سرخ کردن، گریل برای کباب کردن و سرخ کردن، فر برای پخت و برشته کردن، اجاق مایکروویو برای یخ زدایی، پخت و پز سریع و حرارت دادن.

پختن غذا، گرم نگه داشتن غذا، برشته کردن نان، نگهداری کارد و چنگال، ظروف و چاشنی ها

غذا خوردن

خارج کردن ظروف کثیف در سینک ظرفشویی و ماشین ظرفشویی، بازگرداندن غذای نخورده به یخچال

دفع زباله، بارگیری ماشین ظرفشویی، شستشوی دستی

اصول طراحی آشپزخانه

پس چگونه همه اینها بر روند طراحی تأثیر می گذارد؟ خوب، ایده این است که طرحی طراحی کنید که گردش متقاطع تا حد امکان حداقل باشد. به عبارت دیگر، آشپزخانه را به گونه ای چیدمان کنید که کارهای ذکر شده با کمترین تلاش ممکن انجام شود. با این اوصاف، همیشه قرار است برخی از فعالیت ها عبور کنند. به عنوان مثال، سینک هم برای آماده سازی و شستن و هم برای جریان ظروف غذاخوری و ظروف به ماشین ظرفشویی و میز استفاده می شود.

۲- در طراحی اصولی آشپزخانه مثلثی کار کنید

مثلث کار یعنی رابطه بین سه مورد از لوازم اصلی مورد استفاده در آشپزخانه – یخچال، سینک و اجاق گاز است. به عنوان یک قانون کلی، وقتی طول ها را با هم جمع می کنیم، مجموع نباید کمتر از ۳٫۵ متر و از ۶٫۵ متر بیشتر باشد. فاصله کوتاهتر به این معنی است که ما فضای کافی برای سطح کار نداریم، در حالی که مسافت بیشتر به این معنی است که هر بار که غذا می پزیم بیش از حد در اطراف راه می رویم.بنابراین حتی اگر روی یک چیدمان آشپزخانه خانوادگی نسبتاً بزرگ کار می کنیم، می توانیم با پیروی از قانون مثلث آشپزخانه آن را کارآمد نگه داریم.

پیشنهاد می کنیم مقاله “تمیز کردن و برق انداختن اجاق گاز با این روشها” را نیز مطالعه بفرمایید.

۳-لوازم و اتصالات

اکنون که ترتیب کار و مثلث آشپزخانه را فهمیدیم، می‌توانیم به بقیه یراق آلات و لوازمی که در آشپزخانه خود قرار داده‌ایم نگاهی بیندازیم. وقتی صحبت از لوازم خانگی به میان می آید، بهره وری انرژی باید همیشه یکی از اولویت های اصلی باشد. رتبه‌بندی بازده انرژی بالا به معنای هزینه کمتر و آسیب کمتر به محیط زیست است.

۴-جزیره آشپزخانه

با اضافه کردن یک جزیره در چیدمان، می توانیم منطقه کار را از ناهار خوری جدا کنیم. این بدان معنی است که مردم می توانند در اطراف جزیره جمع شوند اما هرگز مجبور به ورود به فضای کار نیستند. این جزیره همچنین فضای ذخیره سازی زیادی را به خودی خود فراهم می کند و همچنین سینک ظرفشویی، ماشین ظرفشویی و زباله را در خود جای می دهد.

۵- کابینت آشپزخانه

کمدهای طراحی شده برای این آشپزخانه ممکن است کاملا شیک به نظر برسند، ما می‌توانیم کابینت ها را هر طور که بخواهیم تغییر دهیم. ما می‌توانیم قفسه‌ها، جداکننده‌ها، سبدها، سینی‌های سیمی یا حتی قفسه‌هایی را برای تمام ظروف اضافه کنیم.

در برخی آشپزخانه کشوها و درهای کابینت همگی بدون دسته هستند. اینها حسی مدرن به آشپزخانه می دهند. به جای دستگیره، به سادگی یک پروفیل روی درها برش دهید تا بتوانید آنها را باز کنید . برای درب‌های کابینت، لولاهای آسان به آن‌ها اجازه می‌دهد تا باز شوند و با چارچوب ثابت بمانند. یک جایگزین ارزان‌تر، استفاده از کشوهای بازکننده فشاری است.

اصول طراحی آشپزخانه

۶-سینک و شیر و اصول طراحی آشپزخانه

سینک سومین جزء در مثلث آشپزخانه است و – طبق تحقیقات – جایی است که ما بیشتر وقت خود را در آشپزخانه می گذرانیم. نصب زیر آن بر روی میز کار بتنی آن را به گزینه بهداشتی تری نسبت به سینک های ورودی استاندارد تبدیل می کند. یک سینک بزرگ معمولا کافی است.

ما همچنین یک شیر آب حرفه ای با شلنگ برای شستشوی ظروف و شستن نواحی اطراف سینک انتخاب کرده ایم. این اغلب استفاده می شود، بنابراین مهم است که به درستی کار کند و استفاده از آن آسان باشد. به یاد داشته باشید، هنگام نصب شیر، تمام اتصالات و تاسیسات آب باید با مقررات مربوطه مطابقت داشته باشند.

۷-میز کار بتنی

بتن یک ماده بسیار متنوع است که تقریباً خود را با هر نوع تنظیم یا سبکی سازگار می کند. یک بتن آسیاب شده و صیقلی، لمس بسیار خوبی با آن دارد، و مانند این مورد، با گرمای کابینت های چوبی ما به خوبی کار می کند. مزیت دیگر بتن این است که در مقایسه با استفاده از گرانیت یا سنگ مرمر در هزینه شما صرفه جویی زیادی می کند.

ما نیز مانند صفحات گرانیتی یا مرمری، نباید نگران اتصالات باشیم. برای ساخت جزیره بتنی، بتن را در محل می‌ریزیم. به این معنی که قالب بتن را در محل (در آشپزخانه) می سازیم و سپس آن را با بتن پر می کنیم. پس از خشک شدن بتن، تنها کاری که باید انجام دهیم این است که قالب و فویل را برداریم – ما خودمان یک جزیره بتنی داریم.

۸-میز و اصول طراحی آشپزخانه

اصول طراحی آشپزخانه

نمونه دیگری از استفاده از چوب اصلاح شده میز ناهارخوری است. ما باید چند تخته درشت و زیبا برای روی میز تهیه کنیم و آنها را روی یک قاب فلزی پیچ کنیم. اینها می توانند – برای مثال – تخته های طبقه قدیمی نجات یافته از یک خانه تخریب شده باشند. آنها معمولاً به تمیز کردن و برداشتن ناخن های قدیمی و غیره نیاز دارند، اما تلاش معمولاً در پایان ارزش آن را دارد.

بخش جعبه فولادی ملایم پایه های میز را تشکیل می دهد. اگر به کارگاه دسترسی ندارید، هر سازنده فولادی می‌تواند آن را جوش داده و سوراخ‌های خالی پیچ را سوراخ کند. یا، می‌توانیم پایه‌های میز را از یک مغازه بخریم و آنها را پیچ کنیم. ما همچنین باید چوب را سنباده بزنیم و چند لایه لاک، موم مبلمان یا موارد مشابه را بمالیم تا مطمئن شویم میز ما در برابر گرما و رطوبت مقاوم است.

تخته های الواری را با چسب الوار و با بند خراطی و تنون به هم وصل می کنیم. نحوه کار به این صورت است که ابتدا یک سوراخ خراش دار در کناره چوب برش می دهیم، و سپس زبانه تنون را به این سوراخ می چسبانیم .

 

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.