شیمی درمانی چگونه انجام می شود؟

شیمی درمانی استفاده از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی است. این نوع درمان سرطان با جلوگیری از رشد، تقسیم و ساخت سلول های بیشتر سلول های سرطانی عمل می کند. شیمی درمانی می تواند به عنوان یک درمان برای بسیاری از سرطان های مختلف استفاده شود.  این مقاله به شما کمک می کند تا اطلاعات اولیه در مورد شیمی درمانی را درک کنید. در مقالات دیگر درباره آنچه در هنگام دریافت درمان های شیمی درمانی و عوارض جانبی احتمالی شیمی درمانی باید انتظار داشته باشید، بیشتر بیاموزید.

شیمی درمانی چگونه سرطان را درمان می کند؟

شیمی درمانی یک داروی سیستمیک است. به این معنی که از طریق جریان خون حرکت می کند و به تمام قسمت های بدن می رسد.

انواع مختلفی از شیمی درمانی وجود دارد. به طور کلی، داروهای مورد استفاده برای شیمی درمانی، مواد شیمیایی قدرتمندی هستند که با حمله به سلول ها در بخش های خاصی از چرخه سلولی، سرطان را درمان می کنند. تمام سلول‌ها چرخه سلولی را طی می‌کنند، به این ترتیب سلول‌های جدید ساخته می‌شوند. سلول‌های سرطانی سریع‌تر از سلول‌های طبیعی این فرآیند را طی می‌کنند، بنابراین شیمی‌درمانی تأثیر بیشتری روی این سلول‌های با رشد سریع دارد.

از آنجایی که شیمی‌درمانی در کل بدن انجام می‌شود، می‌تواند به سلول‌های سالم در طی چرخه سلولی طبیعی خود آسیب برساند. به همین دلیل است که شیمی درمانی می تواند عوارض جانبی مانند ریزش مو و حالت تهوع ایجاد کند.

 

شیمی درمانی چگونه انجام می شود؟

هدف از انجام شیمی درمانی چیست؟

اهداف شیمی درمانی به نوع سرطان شما و میزان گسترش آن بستگی دارد. شیمی درمانی می تواند به تنهایی یا به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی که شامل درمان های مختلف است انجام شود. برخی از روش های استفاده از شیمی درمانی عبارتند از:

به عنوان درمان اولیه گاهی اوقات هدف از شیمی درمانی خلاص شدن از شر تمام سرطان و جلوگیری از عود آن است. این را می توان “شیمی درمانی درمان کننده” نامید.

قبل از درمان های دیگر شیمی درمانی را می توان قبل از جراحی یا پرتودرمانی برای کوچک کردن تومورها انجام داد. این را می توان “شیمی درمانی نئوادجوانت” نامید.

بعد از درمان های دیگر شیمی درمانی را می توان پس از جراحی یا پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده انجام داد. به این “شیمی درمانی کمکی” می گویند.

برای کند کردن پیشرفت سرطان و تسکین علائم. حتی زمانی که سرطان قابل درمان نیست، شیمی درمانی می تواند تا حدی تومورها را کوچک کند و از رشد و گسترش تومور برای مدت زمان های مختلف جلوگیری کند. در چنین شرایطی، شیمی درمانی می تواند بقا را افزایش دهد، علائم مرتبط با سرطان را تسکین دهد و کیفیت زندگی را بهبود بخشد. شیمی درمانی که برای این اهداف استفاده می شود، گاهی اوقات “شیمی درمانی تسکین دهنده” نامیده می شود.

شیمی درمانی می تواند برای درمان بسیاری از انواع سرطان استفاده شود. همچنین می توان از آن برای درمان سرطان عود کننده و سرطان متاستاتیک استفاده کرد. سرطان عود کننده سرطانی است که پس از درمان عود می کند. سرطان متاستاتیک سرطانی است که به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است.

چه عواملی نحوه انجام شیمی درمانی را تعیین می کند؟

داروهای زیادی برای درمان سرطان وجود دارد. پزشکی که در درمان سرطان با دارو تخصص دارد، انکولوژیست پزشکی نامیده می شود. این نوع پزشک شیمی درمانی را برای شما تجویز می کند. شما ممکن است ترکیبی از داروها را دریافت کنید، زیرا گاهی اوقات این دارو بهتر از یک دارو به تنهایی کار می کند.

داروها، دوز و برنامه درمان به عوامل زیادی بستگی دارد. این شامل:

نوع سرطان

مرحله سرطان. مرحله سرطان با توجه به اندازه و محل تومور و گسترش یا عدم گسترش سرطان تعیین می شود. اندازه تومور، محل آن و اینکه آیا یا کجا گسترش یافته است.

سن و سلامت عمومی شما

وزن بدن شما

عوارض جانبی احتمالی هر دارو اگر دارویی باعث ایجاد عوارض جانبی بیش از حد در شما شود، این نیز می تواند برنامه درمانی شما را تغییر دهد.

هر شرایط پزشکی دیگری که دارید

درمان های قبلی سرطان

۸ راه موثر برای پیشگیری از سرطان سینه

شیمی درمانی چگونه انجام می شود؟

شیمی درمانی ممکن است به روش های مختلفی انجام شود که در زیر به آنها پرداخته می شود.

شیمی درمانی داخل وریدی (IV): بسیاری از داروها نیاز به تزریق مستقیم به ورید دارند. به این شیمی درمانی وریدی یا IV می گویند. درمان از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد. برخی از داروهای IV اگر آنها را طی چند روز یا چند هفته دریافت کنید بهتر عمل می کنند. آنها را از طریق پمپ کوچکی که می پوشید یا حمل می کنید، می برید. به این شیمی درمانی انفوزیون مداوم می گویند.

شیمی درمانی خوراکی: شیمی درمانی خوراکی از طریق دهان انجام می شود. این می تواند به صورت قرص، کپسول یا مایع باشد. این بدان معناست که ممکن است بتوانید داروی خود را از داروخانه تهیه کرده و در خانه مصرف کنید. درمان های خوراکی سرطان در حال حاضر رایج تر شده است. برخی از این داروها روزانه و برخی دیگر کمتر تجویز می شوند. حتماً از تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد برنامه داروی خود و نحوه نگهداری دارو بپرسید. درباره نحوه پیگیری مصرف داروهای خود در خانه بیشتر بدانید.

شیمی درمانی تزریقی: این زمانی است که شما شیمی درمانی را به صورت تزریقی دریافت می کنید. واکسن ممکن است در عضله داده شود یا زیر پوست تزریق شود.

شیمی درمانی به یک شریان: شریان یک رگ خونی است که خون را از قلب شما به قسمت دیگری از بدن شما می برد. گاهی اوقات شیمی درمانی به سرخرگی که مستقیماً به سمت سرطان می رود تزریق می شود. این شیمی درمانی درون شریانی یا IA نامیده می شود.

شیمی درمانی در صفاق یا شکم: برای برخی از سرطان ها، دارو ممکن است مستقیماً در شکم شما قرار داده شود. این نوع درمان برای سرطان های مربوط به صفاق مفید است. صفاق سطح داخل شکم را می پوشاند و روده ها، کبد و معده را احاطه می کند. سرطان تخمدان یکی از انواع سرطان است که اغلب به صفاق گسترش می یابد.

شیمی درمانی موضعی:برخی از انواع شیمی درمانی به صورت کرمی است که روی پوست خود قرار می دهید. شما داروی خود را از داروخانه دریافت می کنید و در خانه مصرف می کنید.

 

چند نوع شیمی درمانی وجود دارد؟

چند نوع شیمی درمانی وجود دارد؟

شیمی درمانی سرطان شامل بیش از ۱۰۰ داروی مختلف است. اگرچه تمام داروهای شیمی درمانی به سلول ها آسیب می رسانند، اما در زمان های مختلف در طول چرخه سلولی به اهداف سلولی مختلف حمله می کنند. ترکیب داروهایی که به روش‌های مختلف به سلول سرطانی آسیب می‌رسانند، می‌تواند عملکرد درمان را افزایش دهد.

در زیر انواع اصلی شیمی درمانی آورده شده است:

آنتی متابولیت ها

آنتی بیوتیک های ضد تومور

مهارکننده های توپوایزومراز

مهارکننده های میتوز

آلکالوئیدهای گیاهی

شیمی درمانی و ترکیب با سایر درمان های سرطان

انواع دیگری از داروها علاوه بر شیمی درمانی وجود دارد که سرطان را نیز درمان می کند، مانند هورمون درمانی، ایمونوتراپی و درمان هدفمند. گاهی اوقات انکولوژیست ها از شیمی درمانی در کنار نوع دیگری از دارو در برنامه درمانی فرد استفاده می کنند. این دسته از داروها به روش های مختلفی برای درمان سرطان عمل می کنند و عوارض جانبی آنها معمولاً با شیمی درمانی متفاوت است. با تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد آنچه که از نسخه های خاص خود انتظار دارید صحبت کنید.

هورمون درمانی: هورمون درمانی نوعی درمان سرطان است که هورمون های خاصی را حذف، مسدود یا به بدن اضافه می کند. به آن هورمون درمانی یا درمان غدد درون ریز نیز گفته می شود. هورمون درمانی می تواند برای درمان چندین نوع سرطان استفاده شود.

ایمونوتراپی: این نوع درمان به دفاع طبیعی بدن شما کمک می کند تا با سرطان مبارزه کند. ایمونوتراپی در چند سال اخیر به سرعت توسعه یافته است و اکنون بخش مهمی از درمان انواع مختلف سرطان است.

درمان هدفمند: این درمان‌ها ژن‌ها یا پروتئین‌های موجود در سلول‌های سرطانی را که سلول‌های سرطانی برای رشد به آن‌ها نیاز دارند، هدف قرار داده و غیرفعال می‌کنند. درمان هدفمند می تواند بسیاری از انواع سرطان را درمان کند.

 

چه مدت به شیمی درمانی نیاز خواهم داشت؟

چه مدت به شیمی درمانی نیاز خواهم داشت؟

شیمی درمانی اغلب برای یک زمان خاص مانند ۶ ماه یا یک سال انجام می شود.

عوارض جانبی بسیاری از داروهای ضد سرطان شدید است. پزشکان معمولاً این داروها را با وقفه تجویز می کنند، بنابراین قبل از درمان بعدی، زمانی برای استراحت و بهبودی دارید. این به سلول های سالم شما اجازه می دهد تا بهبود پیدا کنند.

برای مثال، ممکن است در روز اول یک دوز شیمی درمانی دریافت کنید و سپس قبل از تکرار درمان، ۳ هفته زمان بهبودی داشته باشید. هر دوره ۳ هفته ای یک چرخه درمان نامیده می شود. چندین دوره یک دوره شیمی درمانی را تشکیل می دهند. یک دوره معمولاً ۳ ماه یا بیشتر طول می کشد.

برخی از سرطان ها با زمان بهبودی کمتری بین سیکل ها درمان می شوند. به این یک برنامه دوز متراکم می گویند. می تواند شیمی درمانی را در برابر برخی سرطان ها موثرتر کند. اما خطر عوارض جانبی را نیز افزایش می دهد.

تیم مراقبت های بهداشتی شما توضیح خواهند داد که چند وقت یکبار و برای چه مدت شیمی درمانی دریافت خواهید کرد. حتماً با پزشک، پرستار یا سایر اعضای تیم خود به طور منظم در مورد عوارض جانبی شیمی درمانی، از جمله آنچه می توانید انتظار داشته باشید و آنچه را که تجربه می کنید، صحبت کنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.