شفق های قطبی چگونه شکل می گیرند؟ به همراه تصاویر

شفق شمالی چیست؟

شفق‌های شمالی یا شفق قطبی، نمایشی دیدنی و رنگارنگ از نور است که معمولاً در آسمان شب در نیمکره شمالی دیده می‌شود. شفق های قطبی در نیمکره جنوبی به عنوان شفق های جنوبی یا شفق قطبی شناخته می شوند.

هر دو شفق شمالی و جنوبی نورهای قطبی یا شفق قطبی هستند، زیرا در نزدیکی قطب های مغناطیسی زمین رخ می دهند.

از آنجایی که ایستگاه فضایی بین المللی تقریباً در همان ارتفاع نورهای قطبی قرار دارد، فضانوردان آنها را در سطح چشم می بینند! به عنوان مثال.

شفق های قطبی چگونه شکل می گیرند؟

خورشید ذرات باردار (الکترون ها و پروتون ها) را به فضا منفجر می کند که به آن باد خورشیدی می گویند. میدان مغناطیسی زمین یک سپر نامرئی را تشکیل می دهد که باد خورشیدی را به دور سیاره ما هدایت می کند.

همانطور که میدان مغناطیسی زمین از ما در برابر باد خورشیدی محافظت می کند، خطوط میدان مغناطیسی کشیده و کشیده می شوند. آنها مانند یک نوار الاستیک به عقب باز می گردند و ذرات باردار را در امتداد خطوط میدان مغناطیسی به سمت سطح زمین به پایین پرتاب می کنند.

شفق قطبی زمانی رخ می دهد که این ذرات باردار پرتاب شده در امتداد میدان مغناطیسی زمین با گازهای موجود در جو فوقانی زمین برخورد می کنند.

این برخوردها فلاش های ریزی ایجاد می کند که آسمان را پر از نور رنگارنگ می کند. این نور مانند یک لامپ نئون یا یک تلویزیون لوله اشعه کاتدی قدیمی عمل می کند. از آنجایی که میلیاردها فلاش به صورت متوالی اتفاق می‌افتد، شفق‌های قطبی در آسمان حرکت می‌کنند یا «رقص» می‌کنند.

شفق های قطبی تقریباً هر شب در آسمان شمالی، از آگوست تا می، دیده می شوند.  شفق های قطبی را در شمال کانادا به دلیل نحوه اتصال فضا به زمین دیده میشود. بخشی از فضا که در آن بیشتر “کشیدن، کشش و کوبیدن” اتفاق می افتد، توسط میدان های مغناطیسی به انتهای شمالی و جنوبی زمین متصل می شود. به دلیل شکل میدان مغناطیسی زمین، این خطوط میدان مغناطیسی دو بیضی شفق در اطراف قطب شمال و جنوب ایجاد می کنند. به طور معمول، شفق ها عبارتند از:

بیشتر در حوالی اعتدال بهاری و پاییزی رایج است
در زمستان راحت تر از تابستان دیده می شود زیرا آسمان شب زمستان تاریک تر است

همچنین هر چه خورشید فعال تر باشد:

شفق های قطبی خیره کننده تر روی زمین ظاهر می شوند
به سمت جنوب که بیضی در بالای شمال کانادا قرار دارد کشیده می شود

برف چگونه تشکیل می شود؟

۵ راه برای افزایش شانس دیدن شفق شمالی

۱٫ در زمستان بیایید. بهترین ماه ها برای دیدن شفق شمالی از سپتامبر تا مارس است.

۲٫ به سمت شمال بروید. حتی اگر شفق شمالی را می توان در سرتاسر سوئد دید، شانس بالاتر از دایره قطب شمال بسیار بیشتر است.

۳٫ از راه دور بروید. شفق شمالی از شهرها قابل مشاهده است، اما آلودگی نوری ممکن است دید را مبهم کند.

۴٫ پیش بینی آب و هوا را بررسی کنید. چندین برنامه خوب فعالیت شفق را نظارت می کنند، اما شما همچنین به یک آسمان صاف و بدون ابر نیاز دارید.

۵٫ یک فعالیت را رزرو کنید. یک راهنمای تور شما را به بهترین نقطه می‌برد و می‌تواند نکاتی را در مورد نحوه ثبت شفق‌های شمالی در تصاویر به شما ارائه دهد.

 

شفق های قطبی چگونه شکل می گیرند؟

 

 

 

 

شفق های قطبی چگونه شکل می گیرند؟

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.