راهنمای استعلام قیمت و خرید بیمه موتورسیکلت (زمستان ۱۴۰۰)

راهنمای خرید بیمه موتورسیکلت

ریسک بروز حادثه رانندگی برای موتورسیکلت بسیار بیشتر از دیگر وسایل نقلیه موتوری است بنابراین پلیس راهنمایی و رانندگی دریافت بیمه موتور سیکلت را به امری اجباری و ضروری تبدیل کرده است. اگر پلیس راهنمایی و رانندگی موتورسیکلتی را متوقف کند که فاقد بیمه شخص ثالث است، علاوه‌بر جریمه نقدی و نمره منفی، موتورسیکلت را توقیف و به پارکینگ منتقل خواهد کرد.

در چنین شرایطی راکب موتورسیکلت خاطی علاوه‌بر پرداخت جریمه و هزینه پارکینگ باید جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت را نیز پرداخت کند که به صورت روزشمار محاسبه خواهد شد. بنابراین هر چقدر که از سررسید تمدید بیمه شخص ثالث شما بیشتر گذشته باشد و برای تمدید اقدام نکرده باشید هزینه بیشتری را باید به‌عنوان جریمه دیرکرد پرداخت کنید.

بیمه موتور سیکلت
داشتن بیمه موتور برای جبران خسارات تصادف وسایل نقلیه الزامی است.

با توجه به ضرورت و اهمیت دریافت بیمه در ادامه به بررسی پوشش‌های این نوع بیمه و نحوه محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث برای موتورسیکلت می‌پردازیم.

بیمه موتور سیکلت و پوشش‌های آن

بیمه موتور سیکلت ماهیتی مشابه بیمه شخص ثالث خودرو دارد با این تفاوت که پوشش‌های اعمال شده در آن و نرخ بیمه متفاوت خواهد بود. در یک حادثه رانندگی شخص آسیب‌دیده (شخصی غیر از راکب موتورسیکلت خاطی) به‌عنوان شخص ثالث نامیده می‌شود و در نتیجه شرکت بیمه‌گر موظف به پرداخت خسارات مالی و جانی وارده به شخص ثالث خواهد بود.

بیمه موتورسیکلت بدون گواهینامه

تعداد موتورسوارانی که علیرغم دانستن اجباری بودن بیمه موتور سیکلت آن را خریداری نمی کنند، زیاد است. باید به این افراد اهمال کار عزیز یادآوری کنیم:” نداشتن بیمه موتورسیکلت جریمه روزانه را در پی دارد”. اگر حادثه ای رخ دهند و شرایط زیر حاکم باشد، شرکت بیمه به راننده مقصر فاقد بیمه موتور خسارتی پرداخت نخواهد کرد:

 • رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر و روانگردان انجام شده باشد.
 • تصادف عمدی باشد
 • راننده مقصر موتور گواهینامه رانندگی این وسیله نقلیه را نداشته باشد.
 • راننده، موتورسیکلت را دزدیده باشد یا با سند و مدرک ثابت شود که او از مسروقه بودن موتور اطلاع داشته است.

پوشش‌های بیمه موتور  سیکلت

 • خسارات مالی وارده به شخص ثالث در حادثه: شرکت بیمه‌گر با توجه به نوع پوشش‌های بیمه موتورسیکلت ، میزان خسارات مالی وارده به شخص ثالث را ارزیابی کرده و در نهایت برای پرداخت غرامت اقدام می‌کند. لازم به ذکر است که در پوشش‌های بیمه موتور سیکلت ، تنها خسارت مالی وارده به شخص ثالث پرداخت خواهد شد و در نتیجه شخص راننده مقصر در حادثه نمی‌تواند خسارات مالی دریافت کند.
 • خسارات جانی وارده به شخص ثالث در حادثه: شرکت بیمه‌گر با توجه به نوع و شدت خسارات جانی وارده به شخص ثالث که می‌تواند شامل شکستگی، نقص عضو، از کار افتادگی موقت یا دائم، از کار افتادگی جزئی یا کلی، هزینه‌های درمان و بیمارستان و همچنین دیه فوت باشد، شدت خسارات وارده را بررسی و سپس طبق بیمه‌نامه شخص ثالث برای پرداخت غرامت اقدام کند.
 • خسارات جانی وارده به راننده مقصر در حادثه: اگر راننده موتورسیکلت در حادثه رانندگی خسارت جانی ببیند، طبق بیمه‌نامه شخص ثالث موتورسیکلت نوع و شدت خسارات وارده بررسی شده و در نهایت شرکت بیمه‌گر برای پرداخت غرامت اقدام خواهد کرد.

نحوه محاسبه نرخ بیمه موتور  سیکلت

عوامل مختلفی در تعیین نرخ بیمه موتور سیکلت تاثیرگذار هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 • نوع موتور: موتورسیکلت‌ها به سه دسته کلی برقی، سه چرخ و دو چرخ تقسیم می‌شوند که هر کدام از آن‌ها دارای نرخ مشخصی برای بیمه شخص ثالث هستند. به‌عنوان مثال نرخ بیمه موتورسیکلت‌های سه چرخ در مقایسه با موتورسیکلت‌های دوچرخ بیشتر است.
موتور
بیمه موتورهای دو چرخ از سه چرخ ارزان تر است.
 • سال تولید موتورسیکلت: هرچقدر موتورسیکلت جدیدتر باشد ریسک بروز حادثه رانندگی کمتر خواهد بود در نتیجه نرخ بیمه موتور سیکلت نیز کاهش پیدا می‌کند.
 • تعداد سیلندرهای موتورسیکلت: تعداد سیلندرهای موتورسیکلت نشان دهنده میزان قدرت این وسیله نقلیه موتوری است. بنابراین هر چقدر که تعداد سیلندرهای موتورسیکلت افزایش پیدا می‌کند میزان ریسک بروز حادثه نیز بیشتر خواهد شد که به واسطه آن نرخ بیمه شخص ثالث نیز افزایش پیدا می‌کند.
 • نوع و ساختار موتورسیکلت: نرخ بیمه موتور سیکلت سیکلت‌های برقی و دنده‌ای با یکدیگر متفاوت است. همانطور که اشاره کردیم با بالا رفتن تعداد سیلندرها قدرت موتور بیشتر شده و و از طرفی سایز موتور نیز بزرگ‌تر خواهد شد که به واسطه آن ریسک بروز حادثه افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه طبیعی است که نرخ بیمه موتور سیکلت برای این موتورسیکلت‌ها بیشتر باشد. در جدول زیر می‌توانید حق بیمه پایه موتورسیکلت را در سال ۱۴۰۰ ببینید.

نوع موتورسیکلت

مبلغ حق بیمه پایه به تومان

دنده‌ای تک سیلندر

۵۸۷۶۰۰

دنده‌ای دو سیلندر و بیشتر

۶۴۵۵۰۰

دنده‌ای سه چرخ

۶۹۴۲۰۰

گازی

۴۸۱۰۰۰

 • تخفیف عدم خسارت بیمه موتور سیکلت : اگر در مدت اعتبار بیمه‌نامه، بیمه‌گزار خسارتی دریافت نکند مشمول تخفیف عدم خسارت بیمه موتور سیکلت خواهد شد. حداکثر سقف تخفیف عدم خسارت برای موتورسیکلت نیز ۷۰% خواهد بود.
 • جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت : همان‌طور که اشاره کردیم اگر در موعد سررسید برای تمدید بیمه موتور سیکلت اقدام نکنید مشمول جریمه دیرکرد خواهید شد. جریمه دیرکرد به صورت روزشمار محاسبه شده و به بیمه شخص ثالث اضافه می‌شود.
 • نرخ پوشش مالی انتخابی برای بیمه موتور سیکلت : طبیعتاً هر یک از راکبان موتور بنا به صلاحدید و میزان بودجه اولیه خود پوشش‌های مالی مختلفی را برای بیمه موتور سیکلت انتخاب می‌کنند. هرچه تعداد پوشش‌های مالی بیشتر باشد قاعدتاً نرخ بیمه موتور سیکلت نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

چگونه ارزان ترین بیمه موتورسیکلت را اینترنتی بخریم؟

با توجه به عوامل تاثیرگذار در قیمت بیمه موتور  سیکلت سیکلت، همان طور که متوجه شده اید، عوامل تعداد سیلندر و نوع و ساختار موتور عوامل ثابتی هستند که در نرخ بیمه موتور سیکلت تاثیر می گذارند پس جهت برخورداری از ارزان ترین بیمه موتور  سیکلت سیکلت، بیمه گزار باید بیمه موتورسیکلت خود را قبل از اتمام سررسید آن تمدید نماید تا مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث نشود.ضمنا با برخورداری از سقف تخفیف عدم خسارت و انتخاب کمترین پوشش انتخابی نیز می توان ، قیمت بیمه موتورسیکلت را کاهش داد.

پیشنهاد می‌کنیم برای استعلام، تمدید یا خرید بیمه موتور به صفحه خرید بیمه موتورسیکلت مراجعه نمایید و از پوشش های این بیمه در هنگام تصادفات و خسارات رانندگی با موتور در جاده و خیابان برخوردار شوید.

خرید آنلاین بیمه موتور سیکلت از  بیمه دات کام

همان‌طور که در این مطلب مطالعه کردید دریافت بیمه موتور سیکلت برای همه اجباری است و عدم دریافت یا عدم تمدید آن در سررسید منجر به جریمه نقدی و توقف موتورسیکلت خواهد شد. از طرفی باید جریمه دیرکرد را نیز پرداخت کنید. بنابراین چه بهتر که برای تمدید به موقع بیمه موتور سیکلت خود اقدام کنید.

موتور سیکلت
خرید آنلاین بیمه موتورسیکلت از بیمه دات کام

برای این کار می‌توانید وارد سایت کارگزاری آنلاین بیمه دات کام شده و از بخش محصولات، بیمه موتور را انتخاب کنید. در این صفحه با درج اطلاعات اولیه، امکان استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت وجود خواهد داشت و از طرفی می‌توانید خدمات ارائه شده توسط شرکت‌های مختلف بیمه‌گر را با یکدیگر مقایسه کرده و در نهایت با استفاده از مشاوره تخصصی رایگان بیمه دات کام https://bimeh.com/ برای خرید آنلاین بیمه اقدام کنید. پس از خرید آنلاین بیمه نیز بیمه‌نامه به صورت رایگان برای شما ارسال خواهد شد. با توجه به اینکه این روش خرید بیمه موتور سیکلت هزینه زمانی و ریالی کمتری برای شما در پی خواهد داشت، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت یا تمدید بیمه موتور سیکلت خود از خدمات بیمه دات کام استفاده کنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.