چند نکته مهم درباره رابطه جنسی بعد از سزارین

سزارین یک عمل جراحی بزرگ شکمی است و اکثر زنان برای بهبود کامل برش ایجاد شده روی شکم به زمان نیاز دارند. توصیه می شود حداقل چهار تا شش هفته منتظر بمانید تا رابطه جنسی بعد از زایمان سزارین از سر گرفته شود. اگرچه سزارین ضربه ای به واژن وارد نمی کند ، اما نزدیک به شش هفته طول می کشد تا دهانه رحم پس از زایمان بسته شود. بسیاری از زنان ممکن است تا چند هفته پس از زایمان دچار خشکی واژن ، خستگی و میل جنسی پایین شوند.

برخی از مادران ممکن است به زمان بیشتری برای از سرگیری فعالیت های جنسی نیاز داشته باشند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است در مدت کوتاهی به آنجا بازگردند. شما می توانید بعد از گوش دادن به توصیه های بدن و پزشک خود در مورد از سرگیری رابطه جنسی و سایر فعالیت های بدنی شدید ، جدول زمانی خود را تعیین کنید. این پست را بخوانید تا در مورد زمان های امن برای رابطه جنسی بعد از سزارین ، دلایل رابطه جنسی دردناک و نکاتی برای داشتن رابطه جنسی بعد از سزارین بدانید.

رابطه جنسی بعد از سزارین

بعد از سزارین چه موقع باید رابطه جنسی داشت؟

توصیه می شود حداقل بعد از شش هفته چکاپ پس از زایمان ، رابطه جنسی داشته باشید. شتابزدگی به فعالیت های شدید ، از جمله رابطه جنسی ، قبل از چهار هفته پس از زایمان ممکن است در برخی از زنان عوارضی مانند عفونت یا خونریزی ایجاد کند.

همچنین هنگام تصمیم گیری برای از سرگیری رابطه بعد از زایمان سزارین ، عوامل زیر را در نظر بگیرید.

میزان بهبودی برش محل سزارین
درد شکم
خونریزی واژن
وضعیت عاطفی و سلامت روانی
به طور کلی سلامت جسمانی
روش کنترل بارداری

بسیاری از مردم تصورات غلطی دارند مانند اینكه ممكن است بلافاصله پس از زایمان سزارین رابطه جنسی برقرار شود زیرا در زایمان طبیعی به واژن آسیب نمی رساند. با این حال ، نزدیک به شش هفته طول می کشد تا دهانه رحم بسته شود ، رحم به اندازه طبیعی خود برسد و زخم برش سزارین بهبود یابد .

برخی از زنان ممکن است به دلیل عوامل زیر مجبور شوند زمان بیشتری را برای بازگشت به رابطه جنسی پس از زایمان سزارین منتظر بمانند:

برش زخم سزارین هنوز در حال ترمیم است
درد شدید
به دلایل پزشکی ، هیسترکتومی سزارین انجام شد (رحم در حین سزارین برداشته می شود)

هنگامی که همه این مسائل برطرف شد ، شما از نظر پزشکی آماده از سرگیری فعالیت جنسی هستید ، اما این بدان معنا نیست که یک زن در این زمان آماده از سرگیری رابطه است. علاوه بر این ، برخی از مادران به دلیل مسائل روحی و روانی مانند افسردگی پس از زایمان می توانند میل جنسی کمی داشته باشند.

چه چیزی باعث رابطه جنسی دردناک بعد از سزارین می شود؟

علت دقیق دیسپارونیا پس از زایمان ، یعنی رابطه جنسی دردناک پس از زایمان در بسیاری از موارد نامشخص است. این می تواند هم در زنانی که زایمان سزارین کرده اند و هم آنها که زایمان طبیعی داشته اند رخ دهد. در یک مطالعه بیش از ۲۵ درصد از زنانی که تحت عمل سزارین قرار گرفته بودند ، مبتلا به دیسپارونیا پس از زایمان بودند. بر اساس این مطالعه ، بهبودی از درد تا ۵ ماه طول کشید و اکثر آنها تا یک سال پس از زایمان احساس حساسیت کردند .

عوامل زیر ممکن است باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک پس از زایمان سزارین شوند :

سطوح پایین استروژن: سطح هورمون ها می تواند در دوره پس از زایمان متغیر باشد. شیردهی می تواند سطح استروژن را کاهش دهد ، که ممکن است در بسیاری از زنان منجر به خشکی واژن و کاهش میل جنسی شود.

مشکلات عضلانی: بسیاری از زنان ممکن است در حین مقاربت احساس درد کنند زیرا ماهیچه های لگن در حالی که نوزاد را در ۹ ماه بارداری در آغوش گرفته بودند تحت فشار قرار گرفتند.

اگر در طول رابطه جنسی حتی پس از چند ماه زایمان همچنان درد را تجربه کردید ، می توانید از یک متخصص زنان کمک بگیرید. پزشکان ممکن است کرم های استروژن را برای خشکی واژن مورد بررسی و تجویز قرار دهند و به فیزیوتراپیست ها برای تمرینات و درمان دستی برای مشکلات عضلانی مراجعه کنند.

آیا بعد از سزارین خطرات جنسی وجود دارد؟

برخی از زنان قبل از بهبودی از سزارین ، رابطه جنسی را از سر می گیرند و خطر خونریزی و عفونت را افزایش می دهند. برای آگاهی از خطرات بر اساس عوامل فردی ، ممکن است قبل از برقراری رابطه جنسی از پزشکان کمک بگیرید. فعالیت های سنگین ، از جمله رابطه جنسی و برخی تمرینات نیز می تواند بهبود برش را به تاخیر بیاندازد

به گفته کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا ، برای جلوگیری از عفونت تا چند هفته پس از سزارین نباید چیزی داخل واژن قرار داده شود. رابطه جنسی پس از ترمیم برش ایمن است و به دلیل انقباضات ماهیچه های کف لگن در هنگام ارگاسم ، خطر پارگی برش وجود ندارد.

موقعیت های جنسی ایده آل بعد از سزارین چیست؟

هیچ موقعیت جنسی که پس از زایمان سزارین ممنوع باشد وجود ندارد. با این حال ، برخی از زنان ممکن است در موقعیت های خاصی مانند موقعیت های خیلی خاص دچار مشکل شوند یا دچار بریدگی شوند. این امر اغلب توسط مادرانی که بیش از یک زایمان سزارین داشته اند احساس می شود. برخی از زنان ممکن است پس از سزارین در موقعیت های خوابیده به پهلو احساس راحتی کنند. با این حال ، امتحان کردن هر وضعیتی که برش شما را اذیت نکند ، ایمن است .

شرایط هر زن و زایمان متفاوت است ، بنابراین توصیه های کلی نمی تواند برای همه مناسب باشد. بنابراین ، ممکن است برای یافتن موقعیت راحت آزمایش کنید. زنانی که تحت عمل جراحی سزارین اورژانسی و عوارض زایمان قرار گرفتند ممکن است به زمان بیشتری برای بهبود نیاز داشته باشند و این به طور بالقوه نوع موقعیت جنسی را که انتخاب می کنند محدود می کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله۱۰ نکته برای بهبودی واژن پس از زایمان” را نیز مطالعه بفرمایید.

نکاتی برای داشتن رابطه جنسی بعد از سزارین :

رابطه جنسی می تواند آخرین چیزی باشد که در ذهن بسیاری از مادران پس از زایمان وجود دارد زیرا مراقبت از نوزاد بدون توجه به نحوه زایمان در اولویت قرار دارد. با این حال ، بیشتر زنان به طور طبیعی می توانند میل جنسی داشته باشند و تخمک گذاری داشته باشند و با برنامه خواب و تغذیه نوزاد هماهنگ شوند.

رابطه جنسی بعد از سزارین

نکات زیر ممکن است به لذت بردن رابطه جنسی بعد از سزارین سزارین کمک کند :

اگر خشکی واژن دارید ، از روان کننده های مبتنی بر آب یا کرم های استروژن تجویز شده استفاده کنید.

برای تقویت عضلات کف لگن به طور منظم تمرینات را انجام دهید.

موقعیت های راحت را که آسیبی به محل برش وارد نمی کند ، امتحان کنید.

اگر احساس ناراحتی یا احساس خوبی دارید با همسرتان صحبت کنید.

در صورت داشتن دیسپارونیا پس از زایمان ، حمام گرم بگیرید ، مثانه خالی داشته باشید یا مسکن تجویز کنید.

در صورت سوزش یا درد بعد از مقاربت ، کمپرس سرد را با یخ یا ژل یخ زده که در یک حوله تمیز پیچیده شده است روی واژن قرار دهید.

همچنین ممکن است فعالیتهای غیرجنسی مانند نوازش و ماساژ را با شریک زندگی خود در نظر بگیرید تا بتوانید صمیمیت را بدون نیاز به رابطه جنسی حفظ کنید.

گذراندن وقت با هم بدون نوزاد ، مانند زمانی که نوزاد در خواب است ، ممکن است به برخی از زوج ها کمک کند که روابط خود را بدون فعالیت جنسی تقویت کنند.

اگر حتی پس از بهبودی بدن از زایمان ، برای داشتن یک رابطه صمیمی با همسرتان مشکل دارید ، علائم مشکلات روانی بعد از زایمان ، مانند فقدان شادی و علاقه به زندگی ، نوسانات خلقی ، خستگی و از دست دادن اشتها را بررسی کنید. ممکن است برای آن با پزشک مشورت کنید.

بیشتر زنان ممکن است مجبور شوند شش هفته یا بیشتر منتظر بمانند تا فعالیت جنسی عادی خود را پس از زایمان از سر بگیرند. ممکن است احساسات و نگرانی های خود را با شریک زندگی در میان بگذارید و زمانی که از نظر جسمی و روحی آماده آن هستید ، رابطه جنسی را امتحان کنید. اگر آمادگی این کار را ندارید هرگز خود را مجبور نکنید. در صورت داشتن هرگونه نگرانی و سوال در دوران پس از زایمان ، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.