دانستنی های جالب درباره آبشار نیاگارا

 آبشار نیاگارا در مرز بین کانادا و ایالات متحده قرار دارد. اینها مجموعه ای از آبشارهای واقع در رودخانه نیاگارا هستند. ارتفاع آن ۵۱ متر است و ارتفاع این آبشارها از سطح دریا ۲۳۶ متر است. این مجموعه از سه آبشار تشکیل شده است که عبارتند از: آبشار نقاب عروس، آبشار آمریکایی و آبشار کانادایی. این سه به رودخانه نیاگارا می ریزند. آبشار نیاگارا پربازدیدترین مکان در مرز بین دو کشور امریکا و کانادا است.

آبشار نیاگارا توسط استعمارگران اروپایی کشف شد. آیا می دانستید که نیاگارا در زبان مادری به معنای “رعد و برق آب” است؟ آبشار نیاگارا دارای عرض چشمگیر ۱۰۰۰ متری است که یکی از چشمگیرترین چیزها هنگام بازدید از این مکان است.

دانستنی های جالب درباره آبشار نیاگارا

پیدایش آبشار نیاگارا به بیش از ۱۲۰۰۰ سال قبل باز می گردد، زمانی که یک یخچال بزرگ کانادایی با حرکت مسافت زیادی را طی کرد، از ناحیه شرقی تا آمریکای شمالی، جایی که یخچال های طبیعی جدید و کوچکی بر روی رودخانه نیاگارا شکل گرفتند.

پس از گسترش یخچال های طبیعی در سراسر کانادا و ایالات متحده، این یک اثر طبیعی داشت، جایی که جریان رشد کرد و در همان زمان فرسایش سنگ های مجاور رخ داد. همه اینها باعث ایجاد آبشاری به ارتفاع ۵۱ متر شد. بیشتر با نام آبشار نیاگارا شناخته می شود

آبشار نیاگارا دارای عرض چشمگیر ۱۰۰۰ متر است که یکی از چشمگیرترین چیزها هنگام بازدید از این مکان است.

آبشار نیاگارا نه بلندترین و نه عریض ترین آبشار جهان است. با این حال، آنها رکورد جهانی بودن سه آبشار مختلف با بیشترین حجم آب را دارند. یعنی ۱۱۰۰۰۰ متر مکعب در دقیقه که به حداقل ۳۰۰۰ تن آب در ثانیه اشاره دارد.

آبشار نیاگارا یک اثر طبیعی است و به همین دلیل بسیاری از تهیه کنندگان تلویزیون و فیلم برای فیلمبرداری فیلم ها یا سریال های خود لوکیشن های آن را انتخاب کرده اند.

دانستنی های جالب درباره آبشار نیاگارا

از معروف ترین فیلم های فیلمبرداری شده در اطراف آبشار نیاگارا می توان به: دزدان دریایی کارائیب، سوپرمن دوم، نیاگارا و عروس چاکی اشاره کرد. و معروف ترین سریالی که در این مکان فیلمبرداری شد سریال Teenage Mutant Ninja Turtles بود

با این ۷ فعالیت ، پیاده روی را برای خود جذاب کنید

برای کانادا و ایالات متحده، آبشار نیاگارا برای تولید آب آشامیدنی و برق ضروری است. سالانه حداقل ۴۰۰۰۰۰۰ کیلووات برق به هر دو کشور هدایت می شود. و ۲۰ درصد از آب آشامیدنی مصرف شده در نزدیک ترین شهرهای آمریکا به آبشار از این مکان تامین می شود.

یکی از شگفت‌انگیزترین نمایش‌هایی که در آبشار نیاگارا اجرا شد، نمایش جادوگر دیوید کاپرفیلد بود که در سال ۱۹۹۰ خود را بست و خود را در یک تابوت قفل کرد و از بالای آبشار پرتاب شد. و چند ثانیه بعد او در یک هلیکوپتر که بر فراز آبشار پرواز می کرد ظاهر شد. این ترفند “چالش آبشار نیاگارا” نام داشت.

تا به امروز مشخص نیست که شعبده باز دیوید کاپرفیلد چگونه توانست “چالش آبشار نیاگارا” را با موفقیت اجرا کند. گفته می شود که جادوگران هرگز رازهای خود را به دلیل فاش نمی کنند.

یکی دیگر از معروف ترین پرش های خلاء در آبشار نیاگارا، آنی ادسون تیلور در سال ۱۹۰۱ بود. این زن جوان خود را در یک بشکه انداخت و از سقوط جان سالم به در برد.

آیا می دانستید؟ آبشار نیاگارا حداقل ۶۰۰ گونه گیاهی دارد، با این حال، حداقل ۱۴ گونه در خطر انقراض هستند.

تنها ۵ درصد از افرادی که از آبشار نیاگارا می پرند از سقوط جان سالم به در می برند.

هر ساله بیش از ۲۵ نفر در اثر سقوط تصادفی در آبشار نیاگارا جان خود را از دست می دهند.

آبشار نیاگارا از حمایت ایالتی برخوردار است، زیرا یک نهاد حفاظت از محیط زیست به نام پارک ایالتی آبشار نیاگارا ایجاد شد و از سال ۱۸۸۵ به اجرا درآمده است. و این اولین پارک در نوع خود در کل ایالات متحده است.

طراح پارک ایالتی آبشار نیاگارا و همچنین فضاهای معماری و مسیرها توسط فردریک لاو اولمستد ساخته شده است. همان معمار مشهوری که پارک مرکزی نیویورک را طراحی کرد

تخمین زده می شود که سالانه بیش از ۳۰ میلیون نفر از آبشار نیاگارا بازدید می کنند. چیزی که در هیچ زمانی از سال تحت تأثیر قرار نمی گیرد، زیرا هر فصل زیبایی به آبشار می بخشد.

مکان هایی که بیشترین سود را از نظر تجارت دارند نیویورک در ایالات متحده و انتاریو در کانادا هستند. از آنجایی که این دو شهر نزدیک ترین شهر به آبشار نیاگارا هستند و به همین دلیل هر ساله پذیرای گردشگران زیادی هستند

آبشار نیاگارا دارای ثروت چشمگیری از گیاهان و جانوران است. با این حال بسیاری از حیواناتی که در این منطقه زندگی می کنند در خطر انقراض هستند. در میان آنها می توانید عقاب طاس آمریکایی و ماهی خاویاری دریاچه را پیدا کنید. هر دو حیوان معمولی محل هستند و در معرض تهدید هستند.

۸ فرهنگ منحصر به فرد و زیبا از سراسر جهان

بسیاری از ماهی ها از آبشار نیاگارا به عنوان سرسره استفاده می کنند. با این حال، از تمام ماهی هایی که روزانه از طریق آبشار می افتند، تنها ۱۰٪ می میرند، زیرا کف آبشار آنقدر غلیظ است که همراه با سقوط مانند یک تشک عمل می کند.

آبشار نیاگارا حداقل ۶۰۰ گونه گیاهی دارد، با این حال، حداقل ۱۴ گونه در خطر انقراض هستند.

به نظر می رسد آبشار نیاگارا زندگی خاص خود را دارد، در طول ۱۲۰۰۰ سال زندگی خود، حداقل ۱۱ کیلومتر حرکت کرده است و اعتقاد بر این است که در ۳۰،۰۰۰ سال آینده آنها می توانند به طور کامل ناپدید شوند.

در واقع آبشار نیاگارا مجموعه ای از سه آبشار بزرگ است که عبارتند از: آبشار آمریکایی، آبشار نعل اسبی و آبشار حجاب عروس. بین این سه آبشار در مجموع ۳۰۰۰ تن آب در ثانیه حرکت می کند.

بین کانادا و آمریکا مرز وسیعی وجود دارد و در وسط آن جزیره ای به نام جزیره بز وجود دارد. از این جزیره می توانید سه آبشار را که آبشار نیاگارا را تشکیل می دهند کاملاً ببینید. این جزیره معمولا مکان ایده آلی برای گرفتن عکس کامل از آبشار است

لئوناردو تورس کوئودو تله کابینی را اختراع و طراحی کرد که بر فراز آبشار نیاگارا پرواز می کند. یکی از راه های نزدیک شدن به آبشار است. و از تله کابین بهترین عکس ها از آبشار گرفته می شود

آبی که آبشار نیاگارا را تغذیه می کند ابتدا از دریاچه سوپریور می گذرد، سپس به سمت دریاچه هورون و وهم آور می رود و سپس به تنگه رودخانه نیاگارا تخلیه می شود. تغذیه آبشارها پس از آن، آب از دریاچه انتاریو می گذرد و به رودخانه سنت لارنس می رسد.

دانستنی های جالب درباره آبشار نیاگارا

تمام مسیر از طریق آب برای رسیدن به آبشار نیاگارا و سپس به رودخانه سنت لارنس، یک پنجم آب شیرین جهان است. به همین دلیل حفاظت از محیط زیست زیادی دارد.

اگرچه به آن رودخانه نیاگارا می گویند، اما در واقع یک رودخانه نیست. برعکس، تنها یک تنگه بین دو دریاچه است.

آبشار نیاگارا منبع اصلی انرژی برق آبی کانادا است. به همین دلیل از سال ۱۸۹۳ برای اولین بار آب به سمت کانادا هدایت شد تا نیروگاهی احداث شود. این آبشار نعل اسبی نامیده می شود و وظیفه تغذیه راه آهن برقی بین شهرهای چیپاوا و کوئینستون را بر عهده دارد.

در کانادا چندین نیروگاه وجود دارد که حدود یک و نیم میلیون کیلووات برق تولید می کنند. در حالی که در ایالات متحده تنها دو نیروگاه وجود دارد که دو میلیون کیلووات برق تولید می کنند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.