حقایق بسیار جالب درباره زندگی زنبور عسل

آیا می‌دانستید ۸۰ درصد گرده‌افشانی میوه‌ها، سبزیجات توسط زنبور های عسل انجام می‌شود؟ اجازه دهید از زنبور های عسل به خاطر خدمات گرده افشانی و عسلی که ارائه می کنند تشکر کنیم!

 یک زنبور عسل مولد (جنس Apis از خانواده Apidae)، به ویژه یک زنبور اروپایی (A. mellifera) است که در سراسر جهان معرفی شده و برای عسلی که تولید می کند در کندوها نگهداری می شود.

شگفت انگیز ترین اطلاعات درباره زنبور عسل

زنبورهای عسل کارگر همگی ماده هستند

نرها حتی نمی دانند چگونه خودشان را تغذیه کنند و تنها دلیل حضورشان در کندو تولید مثل با ملکه است. نرها نیش ندارند و در پاییز از کندو بیرون رانده می شوند، زیرا فایده ای ندارد.

زنبورها بیش از ۲ چشم دارند

هر چند باورنکردنی به نظر برسد، زنبور عسل دارای پنج چشم، دو چشم مرکب بزرگ و سه چشم کوچکتر در مرکز سر است. Ocelli می تواند انتقال از تاریکی به روشنایی را تشخیص دهد. آنها از آنها برای تشخیص اینکه افق کجاست استفاده می کنند.

زنبورها می توانند تا ۲۰ مایل در ساعت پرواز کنند

حداکثر سرعت عادی یک کارگر در هنگام پرواز به منبع غذایی حدود ۱۵ تا ۲۰ مایل در ساعت و در هنگام بازگشت با شهد، گرده، بره موم (رزین جمع آوری شده از جوانه درختان) یا آب حدود ۱۲ مایل در ساعت است.

 زندگی زنبور عسل

به زنبورهای نر موجود در کندو پهپاد می گویند

زنبورهای نر در کندو را پهپاد می نامند در حالی که زنبورهای ماده در کندو را زنبورهای کارگر می نامند (یعنی به جز زنبور ملکه). کار اصلی زنبورهای بدون سرنشین در کلنی جفت گیری با زنبور ملکه است. آنها بزرگتر از زنبورهای کارگر هستند، با چشمان بزرگتر و شکم ضخیم تر. زنبورهای پهباد نیش ندارند.

ملکه زنبور عسل تخم‌های زیادی می‌گذارد

ملکه می تواند روزانه ۲۵۰۰ تخم بگذارد! او برای زندگی کندو ضروری است و تنها نقش او تولید مثل است. از آنجایی که او بسیار مشغول تخم گذاری است، “خدمتکاران” دارد که تمام روز او را دنبال می کنند، او را تمیز می کنند و به او غذا می دهند.

برای ۴۵۰ گرم عسل، زنبورها باید شهد را از ۲۰۰۰۰۰۰ گل جمع کنند!

یک زنبور عسل در طول یک پرواز جمع آوری از کندو بین ۵۰ تا ۱۰۰ گل را بازدید می کند. برای تولید ۴۵۰ گرم عسل باید ۲ میلیون گل بازدید کرد! هر زنبور کارگر متوسط ​​در طول عمر خود تنها حدود ۱۲ قاشق چایخوری عسل تولید می کند. زنبور عسل با دانستن طرز تهیه عسل به دنیا نمی آید. زنبورهای جوان تر توسط زنبورهای با تجربه تر آموزش داده می شوند.

آیا می دانید عسل یکی از معدود غذاهایی است که ماندگاری ابدی دارد؟ حتی گزارش هایی از یافتن عسل خوراکی در مقبره های چند هزار ساله مصری وجود دارد. طول عمر عسل را می توان با ترکیب شیمیایی آن توضیح داد: این ماده به طور طبیعی اسیدی و کم رطوبت است و آن را به محیطی نامناسب برای باکتری ها تبدیل می کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله “۱۶عکس از حیوانات که جایزه جهانی بردند” را نیز مطالعه بفرمایید.

کلنی های زنبور عسل هر کدام بوی مشخصی دارند

بو به آنها اجازه می دهد تا اعضا را شناسایی کنند. اغلب، زنبورداران نیاز به جذب کلنی دارند. یک راه برای انجام این کار، قرار دادن زنبورهای هر کلنی در یک کیسه کاغذی با هم است. کیسه کاغذی باید یک تقسیم کننده داشته باشد تا هر کلنی در سمت خود بماند. از قرار گرفتن در ظرف با هم، بوها مخلوط می شوند و به دلیل بوی آشنا، دیگر زنبورها را به عنوان دشمن نمی شناسند.

در هر کندو فقط یک ملکه وجود دارد

ملکه ۲-۳ سال مانند کارگران ۶-۸ هفته زندگی می کند. ملکه ساخته می شود، نه اینکه متولد شود. زنبورهای کارگر برای مدت زمان معینی به لارو ژل رویال تغذیه می کنند. ژل رویال از طریق سر زنبورهای کارگر ترشح می شود و از طریق آنتن آنها به لاروها می رسد. ژل رویال دارای ویتامین ها و مواد مغذی زیادی است که به لاروها اجازه می دهد تا ملکه شوند. از آنجایی که در هر کندو فقط یک ملکه می تواند وجود داشته باشد، زنبورهای ملکه بالقوه تا زمانی که یک ملکه باقی بماند تا حد مرگ مبارزه خواهند کرد.

کندو می تواند ملکه اضطراری تولید کند

 اگر یک کندو ملکه خود را از دست بدهد، نتایج می تواند فاجعه آمیز باشد، با این حال، اگر ملکه ظرف پنج روز پس از مرگش تخم گذاشته باشد، کندو می تواند با تعویض آنچه که برخی از لاروها می خورند، یک “ملکه اضطراری” ایجاد کند. با جایگزینی نان زنبور و عسل با رژیم انحصاری ژل رویال، می توان ملکه جدیدی ایجاد کرد. نان زنبور و عسل تخمدان زنبورهای کارگر را کوچک می کند، بنابراین ملکه اضطراری به اندازه ملکه ای که از روز اول با ژل رویال تغذیه می شود موفق نخواهد بود، اما اگر گزینه دیگری وجود نداشته باشد، یک ملکه کمتر از ایده آل می تواند این کار را انجام دهد.

زنبورها بسیار تمیز هستند

زنبورهایی که از کندو نگهداری می‌کنند سخت تلاش می‌کنند تا آن را تمیز نگه دارند. تنها زنبوری که در داخل کندو مدفوع می کند ملکه است و زنبورهای تعیین شده ای هستند که در صورت فراخواندن وظیفه پس از او پاکسازی می کنند. به طور کلی، در واقع زنبورهای عسل آنقدر وظیفه شناس هستند که در صورت امکان هر کاری که لازم است انجام می دهند تا در خارج از کندو بمیرند تا اجساد آنها غذا را آلوده نکند یا تهدیدی برای نوزادان شیرده ایجاد نکند.

حقایق جالب زنبور عسل

سایر حقایق جالب زنبور عسل:

زنبورها حداقل ۱۵۰ میلیون سال است که عسل تولید می کنند.

در اوج فصل جمع آوری عسل، یک کندوی قوی و سالم جمعیتی حدود ۵۰۰۰۰ زنبور عسل خواهد داشت.

زنبورهای عسل در طول زمستان از بین نمی روند. آنها از عسلی که در ماه های گرم جمع آوری کرده اند تغذیه می کنند و صبورانه منتظر بهار هستند. آنها برای گرم نگه داشتن خود و ملکه یک خوشه محکم در کندو تشکیل می دهند.

چشم مرکب زنبورهای عسل بیشتر به انتهای آبی طیف نور و اشعه ماوراء بنفش حساس است. گل ها مقادیر زیادی نور فرابنفش را منعکس می کنند و برای زنبور عسل بسیار درخشان به نظر می رسند. زنبورها کاملاً قرمز کور هستند، بنابراین ممکن است بخواهید در زنبورداری خود تجدید نظر کنید تا زنبورها بلوز بیشتری داشته باشند.

زنبورها از موقعیت خورشید برای حرکت استفاده می کنند. چشم زنبورها به نور پلاریزه حساس است که حتی از ابرهای غلیظ نیز نفوذ می کند، بنابراین زنبورها می توانند خورشید را در آب و هوای نامناسب ببینند.

زنبورهای عسل یکی از اسرار بزرگ علم هستند زیرا آنها برای ۲۰ میلیون سال بدون تغییر باقی مانده اند، حتی اگر جهان اطراف آنها تغییر کرده است.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.