تاثیر استرس بر جسم و روان چیست؟

تاثیر استرس بر جسم و روان چیست؟

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”تاثیر استرس بر جسم و روان چیست؟” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

همه ما استرس را تجربه کرده ایم. استرس بر هضم ، عملکرد ایمنی ، شناخت و خلق و خوی شما تأثیر می گذارد. به عبارت ساده تر ، استرس پاسخ بدن شما به تغییراتی است که در محیط شما رخ می دهد و “ناامن” تلقی می شود.در این پست میخواهیم ببینیم حالا که استرس در کل جهان پیچیده است در صورت عدم کنترل آن چه تاثیری بر جسم و روان ما میگذارد؟

بیماری همه گیر COVID-19 محیط کاملی را برای استرس ایجاد کرده است. اکنون احساس استرس طبیعی است. دنیا احساس می کند وارونه است – به معنای واقعی کلمه.همه گیری به ما نشان داده است ، گرچه ما نمی توانیم دنیای خارجی را کنترل کنیم ، اما همیشه بر نحوه پاسخگویی به آن کنترل داریم.

علاوه بر این ، عدم اطمینان و تهدیدهای مداوم برای سلامتی COVID-19 منجر به افزایش مسائل بهداشت روان شده است. یک مطالعه نشان داد که ۷۰٪ از جمعیت ایالات متحده از زمان ابتلا به بیماری همه گیر متوسط ​​تا شدید مضطرب شناخته شده اند.

همه افراد استرس را تجربه می کنند اما همه به یک روش مقابله نمی کنند. خبر خوب این است که شما قدرت مدیریت موثر استرس خود را دارید تا وقتیکه با یک چالش مواجه می شوید ، احساس نکنید که دنیای شما از هم پاشیده است.

تاثیر استرس بر جسم و روان چیست؟
 استرس و کرونا

ارتباط روان و جسم با استرس:

علیرغم نظر مشهور ، ذهن و بدن دو موجود جداگانه نیستند. بدن فیزیکی شما بر احساسات شما تأثیر می گذارد و برعکس. همانطور که می توانید تصور کنید ، اگر ناهماهنگی در بدن وجود داشته باشد ، ناهماهنگی در ذهن نیز وجود خواهد داشت ، که به نوبه خود بر میزان استرس شما تأثیر می گذارد.

یک مطالعه نشان داد که نوع الگوی انرژی که توسط برخی از کلمات و اهداف خاص حمل می شود ، می تواند باعث تغییرات فیزیکی در ساختار DNA شود که به عناصر سازنده بدن شما تبدیل می شود.

آیا تا به حال وقتی مضطرب شده اید دچار معده درد هم شده اید؟ در این صورت ، شما در حال بازی ارتباط ذهن و بدن را تجربه کرده اید.

دفعه بعدی که متوجه شدید چیزی منفی می گویید ، به یاد داشته باشید که افکار شما نحوه رفتار بدن شما را تعیین می کند. احساسات منفی به راحتی در بدن کمک می کنند. مراقب کلماتی باشید که می گویید زیرا بدن شما همیشه به شما گوش می دهد. آنچه فکر می کنید ، می شوید.

اثرات استرس بر ذهن و بدن:

زندگی یک ماشین سواری غلتکی است که به این معنی است که استرس اتفاق خواهد افتاد. نمی توانید از آن فرار کنید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که اقدامات پیشگیرانه انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که استرس در دراز مدت ذهن و بدن شما را خراب نمی کند. در اینجا ۳ اثر استرس کمتر شناخته شده آورده شده است.

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”تاثیر استرس بر جسم و روان چیست؟” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

۱-استرس سیستم ایمنیبدن را ضعیف میکند.

سلامتی شما ثروت شماست.شما چیزی ندارید اگر سیستم ایمنی قوی نداشته باشید ، بدن شما قادر به مقابله با بیماری ها و یا ویروس ها نخواهد بود.

COVID-19 به ما یاد داده است که مراقبت از سیستم ایمنی بدن چقدر مهم است. اگر می خواهید یک سیستم ایمنی قوی داشته باشید ، یک خواب خوب داشته باشید ، به طور منظم ورزش کنید ، غذاهای سالم بخورید ، مکمل های تقویت کننده ایمنی مصرف کنید و به آرامش متعهد شوید. به این ترتیب سیستم ایمنی بدن خود را آموزش می دهید تا به جای اینکه علیه شما باشد ، برای شما کار کند.

۲- استرس مشکلات روده و معده را به همراه دارد.

بین سلامت دستگاه گوارش و استرس ارتباط زیادی وجود دارد. روده و مغز به طور مداوم در حال برقراری ارتباط و ارسال سیگنال به یکدیگر هستند.

آیا تا به حال احساس کرده اید که پس از دریافت اخبار افتضاح به روده شما مشت خورده است؟ آیا تا به حال وقتی از چیزی عصبی هستید و یا اینکه روده شما بهم ریخته است؟ این واکنش ها به یک دلیل اتفاق می افتد.

روده نامتعادل می تواند سیگنال هایی را به مغز ارسال کند ، همانطور که مغز نامتعادل می تواند سیگنال هایی به روده ارسال کند. بنابراین ، درد روده فرد می تواند علت یا محصول اضطراب ، استرس یا افسردگی باشد.

بنابراین ، دفعه بعدی که به یک روده درد غیر قابل توضیح مبتلا شدید ، سطح استرس شما می تواند مقصر باشد. از غذاهایی که می توانند معده شما را تحریک کرده و علائم استرس را تشدید کنند مانند قندهای تصفیه شده و غذاهای سرخ شده خودداری کنید. من دوست دارم به طور مرتب اسیدوفیلوس مصرف کنم که به افزایش باکتری های سالم در روده کمک می کند.

در آخر ، من شما را به ایجاد یک تمرین روزانه یوگا کوندالینی تشویق می کنم. یوگا کوندالینی برای تحریک جریان انرژی در بدن بسیار مناسب است. تمرینات ویژه کوندالینی وجود دارد که از هضم سالم پشتیبانی می کند ، برخی از آنها شامل Breath of Fire، Stretch Pose، Sat Kriya هستند.

تاثیر استرس بر جسم و روان چیست؟
تاثیر استرس بر جسم و روان چیست؟

۳-افسردگی میوه ی استرس بیش از حد است.

استرس پاسخی طبیعی به تجارب مثبت و منفی زندگی است. با این حال ، اگر در کنار آمدن با استرس در طولانی مدت مشکل دارید ، بدانید که خود را در معرض ابتلا به افسردگی قرار دهید. استرس مداوم یا مزمن منجر به افزایش هورمون هایی مانند کورتیزول و کاهش سروتونین و سایر انتقال دهنده های عصبی در مغز ، از جمله دوپامین می شود.

هنگامی که سطح استرس را افزایش می دهید ، به احتمال زیاد روحیه ضعیف تری دارید. متأسفانه ، روحیه ضعیف باعث می شود که شما به انجام فعالیت های سالم مانند ورزش و خوب غذا خوردن تمایل نداشته باشید. در نتیجه ، روحیه شما حتی بیشتر آسیب خواهد دید.

این اثر مارپیچی سمی همان چیزی است که باعث می شود بسیاری از افراد علائم افسردگی مانند خستگی ، اضطراب ، کاهش اشتها یا در موارد شدید افکار خودکشی را تجربه کنند.

COVID-19 افراد زیادی را در معرض خطر افسردگی قرار داده است. با همه آنچه که در حال حاضر در جهان در جریان است ، مردم مستعد احساس ناامیدی و درماندگی هستند که می تواند شروع افسردگی را تسریع کند.

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از افتادن در مارپیچ غم و اندوه ، جستجوی کمک حرفه ای است. یک روانشناس یا مربی می تواند به شما کمک کند تا در شرایط دشوار حرکت کنید و ابزارهایی برای کاهش استرس و اضطراب در اختیار شما قرار دهد.

ثانیاً ، یک تمرین روزمره مبتنی بر ذهن آگاهی ایجاد کنید . ذهن آگاهی می تواند به صورت مدیتیشن ، یوگا ، رقص ، تای چی یا نفس کشیدن باشد.

تمرین ذهن آگاهی به شما کمک می کند تا افکار منفی را دوباره برنامه ریزی کرده و تجربیات دشوار را با ذهن آرام تری ارزیابی کنید.

اجازه ندهید استرس زندگی شما را تسخیر کند:

شما دو گزینه دارید – می توانید عوامل استرس زا را خفه کنید ، یا می توانید زخم های خود را به خرد تبدیل کنید و یک داستان جدید را بازنویسی کنید.

اگر ترسیده اید ، اشکالی ندارد. شما انسان هستید به خودتان اجازه دهید همه چیز را احساس کند ، اما خود را در این وضعیت گم نکنید. نفس عمیق بکشید و اعتماد کنید که قدرت شما از هر مبارزه ای بیشتر است.

حالا بعد از خواندن تاثیر استرس بر جسم و روان ببینیم چطور میتوانیم استرس را کنترل کنیم.

مدیریت استرس:

خبر خوب این است که همه استرس ها برای ما مضر نیستند. استرس در شرایط مناسب می تواند تأثیر مثبت تری در زندگی ما داشته باشد. بعضی از افراد می گویند وقتی تحت فشار برای تحویل هستند بهترین کار خود را تولید می کنند.

وقتی بتوانید استرس را به روشی مثبت مدیریت کنید ، این می تواند شما را در برابر فرصت های جدید خارج از منطقه راحتی خود باز کند. همچنین می تواند کاتالیزوری باشد که شما باید در ایجاد راهکارها و چالش هایی به شما کمک کند تا بتوانید رشد کرده و به جلو حرکت کنید.

۷ تکنیک مدیریت استرس ، جعبه ابزاری از استراتژی ها را تشکیل می دهد که می توانید در هر زمان که احساس استرس می کنید و می خواهید زندگی خود را به مسیر درست برسانید ، از آنها استفاده کنید. هرچه بیشتر از این ابزارها استفاده کنید ، در کنترل سطح استرس خود نیز پیش قدم تر هستید. با کنترل استرس خود ، تأثیر منفی آن بر کیفیت زندگی خود را به حداقل می رسانید.

تاثیر استرس بر جسم و روان چیست؟
تاثیر استرس بر جسم و روان چیست؟

۱- ۵ فایده ای را که هنگام کنترل فشار روحی خود به دست می آورید یادداشت کنید.

هنگام ایجاد تغییر یا اجرای هر چیز جدید در زندگی ، مهم است که مزایای آن را برای شما شناسایی کند. ۵ مزیت شناسایی شده انگیزه ای برای تشویق و انگیزه شما برای ایجاد تغییرات و اقدام می شوند. وقتی این ۵ مزیت را نوشتید ، این ۲ سوال را از خود بپرسید:

“هدفی که می خواهم به آن برسم چیست؟”
“منافع من از دستیابی به این هدف چیست؟”

این پاسخ ها را در مکانی قرار دهید که هر روز صبح آنها را می بینید.

۲- بشناسید که کی هستید و به خودتان کمی فرصت بدهید.

مدتی را صرف شناختن خود ، شخصیت ، نقاط قوت ، کارهایی که دوست ندارید انجام دهید و انجام آنها را داشته باشید. هدف از این تمرین آگاهی بیشتر از خود است تا بتوانید به سرعت بفهمید چه چیزهایی در زندگی شما را تحت فشار قرار می دهند و چگونه می توانید این فعالیت ها را مدیریت کنید تا تأثیر منفی بر زندگی شما نداشته باشد.

وقتی بدانید که هستید و چه چیزهایی برای شما مهم است ، برای مدیریت فعالیتهای منفی که به شما خدمت نمی کنند ، اقدام خواهید کرد.

ما می توانیم بدترین دشمن خودمان باشیم و می توانیم نسبت به خود بسیار سخت گیر باشیم ، که وقتی صحبت از کنترل استرس در زندگی می شود یعنی باید آگاهی از خود را بالا ببرید.. هر چقدر از خود آگاهی بیشتری داشته باشید ، بیشتر پذیرفته اید که چه نقاط قوتی دارید و چه چیزهایی در آن مهارت ندارید.

تلاش برای رسیدن به کمال در هر کاری که انجام می دهید و مقایسه خود با دیگران برای شما چندان مهم نخواهد بود وقتی بدانید که کیستید و از خود بسیار راضی هستید.

۳- به طور منظم ورزش کنید.

این یک استراتژی عملی است که جواب می دهد. یک ورزش منظم در زندگی باعث ایجاد انعطاف پذیری جسمی برای کنترل استرس می شود. بدن شما در صورت تناسب بهتر می تواند با استرس مقابله کند.

در کنار ورزش منظم ، داشتن وعده های غذایی سالم و متعادل نیز به همان اندازه مهم است که با موفقیت می توانید تأثیر استرس را بر زندگی خود کنترل کنید.

۴- تکنیک های آرامش را یاد بگیرید و تمرین کنید.

رابی مالر هارتمن ، PhD ، مربی بهداشت و سلامتی شیکاگو ، می گوید: “تحقیقات نشان می دهد که مدیتیشن روزانه ممکن است مسیرهای عصبی مغز را تغییر دهد و شما را در برابر استرس مقاوم کند.”

استراحت کافی داشته باشید و بخوابید. بدن شما برای بهبودی از حوادث استرس زا به زمان نیاز دارد. روش های آرام سازی که می توانید برای مدیریت استرس امتحان کنید ، مدیتیشن ، یوگا یا تای چی است. شما در زندگی خود همیشه با استرس روبرو خواهید شد و با آرامش ذهن خود به بدن خود فرصت می دهید تا از این حوادث استرس زا بهبود یابد.

۵- متعهد شوید که با افرادی که لبخند می زنند وقت بگذرانید.

هرچه استرس بیشتری داشته باشیم ، احتمال خروج از حلقه دوستان و خانواده خود بیشتر است. اگر استرس داشته باشیم ، استرس می تواند زندگی ما را از نظر جسمی ، روحی  تحت شعاع قرار دهد. و همه آنچه می خواهیم انجام دهیم این است كه از دنیا پنهان شویم.

در اطراف خود با افرادی که شادی ، تشویق و حمایت شما را به وجود می آورند ، مقاومت معنوی و ذهنی خود را ایجاد خواهید کرد.

داشتن یک دید مثبت نسبت به زندگی بسیار ساده تر است هنگامی که شما توسط افرادی احاطه شده اید که شما را دوست دارند و از شما حمایت می کنند. خندیدن با صدای بلند و خندیدن زیاد راهی عالی برای مدیریت سطح استرس در زندگی شما است. هرچه در زندگی بیشتر بخندید ، “کیفیت زندگی” شما بهتر خواهد شد.

اثر خنده بر استرس
اثر خنده بر استرس

۶-سپاسگزار باشید.

داشتن یک روزانه مجله سپاسگزاری یکی از موثرترین راه ها برای کنترل موفقیت آمیز استرس در زندگی شما است. این عمل نوشتن هر روز تمام مواردی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید ، شما را حاضر و واقعی نگه می دارد. این یک چشم انداز خوش بینانه و امیدوار کننده از زندگی شما را در حال حاضر به شما می دهد.

برای مدیریت موفقیت آمیز استرس در زندگی ، خوش بینی و امید دو ماده اصلی مورد نیاز شما هستند. بدون آنها ، توانایی شما در مدیریت موثر استرس بسیار دشوارتر است – در واقع غیرممکن!

۷- متعهد به اقدام و انجام آن.

اگر اجازه دهید استرس در زندگی شما رخنه کند ، زندگی شما را تسخیر می کند – از نظر جسمی و روحی.

ما در دنیایی از تغییرات و اختلال مداوم زندگی می کنیم ، بنابراین تهدید استرس همیشه با ما روبرو خواهد شد.

متعهد شوید که برای مدیریت تأثیری که استرس بر زندگی شما دارد ، اقدامی انجام دهید و در این باره کاری انجام دهید. شما تنها کسی هستید که توانایی انجام آن را دارید.

از استرس گریزی نیست. با این حال ، این ۷ تکنیک مدیریت استرس ، استراتژی هایی هستند که در صورت اتخاذ و تمرین مداوم ، شما را قادر می سازند زندگی خود را به حداکثر ممکن برسانید – از نظر ذهنی ، جسمی و روحی مقاوم و قوی باشید.

لطفا نظرات خود را درباره این مقاله “تاثیر استرس بر جسم و روان چیست؟” با ما در میان بگذارید.

 

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.