۱۳ بوی بد بدن که هرگز نباید نادیده بگیرید

بوی بد بدن، از سر تا انگشتان پا، می تواند پزشکان را در مورد مشکلات بالقوه سلامتی – حتی مشکلات حاد آگاه کند. دریابید که این بوهای متمایز ممکن است چه علامتی داشته باشند.اگر دوش گرفتن نمی تواند بوی منتشر شده از قسمت های مختلف بدن شما را از بین ببرد، می تواند نشانه ای از کمبود منیزیم باشد. دکتر رابرت سگال، متخصص قلب و موسس LabFinder می گوید:منیزیم به «بوی زدایی» اندام های داخلی ما کمک می کند و همچنین به بوی خوش بدن ما کمک می کند.

هنگامی که ما بیش از حد کافئین و شکر و غذاهای فرآوری شده مصرف می کنیم، می تواند سطح منیزیم را کاهش دهد. اگر بوی تمیزی نمی دهید و علائم دیگری مانند گرفتگی عضلانی، انقباض یا بی حسی و گزگز دارید، از پزشک خود در مورد آزمایش خون ساده برای بررسی سطح منیزیم خود بپرسید.

علت بوی بد بدن چیست؟

کمبود روی

اگر یک اختلال گوارشی مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو دارید، ممکن است کمبود روی داشته باشید. دکتر سگال می گوید: این ماده معدنی به بدن شما کمک می کند مواد زائد و سموم را مدیریت کند. هنگامی که یک دستور گوارشی وجود دارد، بدن ممکن است روی را آنطور که باید جذب نکند. روی بسیار کم – ممکن است بوی بد بدهید. نمونه خون یا ادرار می تواند سطوح را آزمایش کند، اما روی در ابتدا در بدن بسیار کم است.

نفستان بوی تخم مرغ گندیده میدهد

دکتر سگال هشدار می دهد که اگر نخ دندان یا مسواک، یا تکه آدامس نعنایی نمی تواند بو را از بین ببرد، ممکن است عفونت باکتریایی داشته باشید. یک باکتری معمولی به نام هلیکوباکتر پیلوری که می تواند در سیستم گوارش شما ساکن شود می تواند مقصر باشد. برای برخی، باکتری هیچ علامت قابل توجهی ایجاد نمی کند. برای دیگران، می تواند منجر به GERD، بیماری سلیاک، زخم معده و حتی سرطان معده شود.

نفس بوی سیب گندیده دارد

دکتر سگال می‌گوید: «وقتی انسولین کافی در بدن نداریم، کبد ما کتون‌های شیمیایی ایجاد می‌کند که راه بدن ما برای جبران کمبود انسولین است.» بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله انجمن بین المللی دندانپزشکی پیشگیری و جامعه، نفس سیب گندیده با دیابت نامتعادل وابسته به انسولین مرتبط است. این یک نشانه واضح است که باید با پزشک خود مشورت کنید. اگر قبلاً دیابت برای شما تشخیص داده شده است، ممکن است لازم باشد با پزشک خود در مورد راه هایی برای کنترل بهتر قند خون خود صحبت کنید.

بینی بدبو

 دکتر Kathleen R. McDonald از کلینیک گوش، بینی، گلو و آلرژی هیوستون می‌گوید: «دلیل اینکه بینی بو می‌دهد به دلیل نزدیکی و اتصال حفره دهان ما به سینوس‌ها و گلو است. بوی بینی برای انواع بیماری‌ها مانند چکه‌های پس از بینی، سنگ‌های لوزه، دندان پوسیده، عفونت‌های سینوسی و پولیپ بینی ایجاد می‌شود. وقت آن است که با پزشک تماس بگیرید و در مورد همه علائم خود صحبت کنید .

بوی بد بدن

گوش هایی با بوی تند

بله، گوش شما ممکن است کثیف شود. دکتر مک‌دونالد می‌گوید: «اگر واقعاً موم گوش بدبو دارید، به احتمال زیاد از نوعی عفونت رنج می‌برید و این همان چیزی است که منجر به عطر تند آن می‌شود.» “یک مثال دیگر از این موارد زمانی است که موهای زیر روییده یا کیست چربی دارید، و هنگامی که آن تحریک یا عفونت پاره می شود، محصول جانبی داخل تقریبا همیشه بدبو است.” .

پاهایی که بو می دهند

شاید تقصیر کفش‌ها نباشد که پاهای شما بدبو می‌شوند: به گفته انجمن پزشکی پاهای آمریکا، تعریق بیش از حد پاها – در تمام طول روز، هر روز، تابستان و زمستان – می‌تواند یک بیماری نادر به نام هیپرهیدروزیس باشد. برای برخی، تعریق آنقدر شدید است که پاهایشان در واقع داخل کفششان می لغزد. اگر پاهای شما همیشه عرق می کند و یک جفت جوراب نمی تواند شما را در طول روز نگه دارد، با یک متخصص پا مشورت کنید تا در مدیریت علائم کمک بگیرید.

نفس صبحگاهی تلخ

اگر بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت می کنید، نباید با تنفس فاضلابی از خواب بیدار شوید. در بسیاری از موارد، می بینیم که افرادی که تنفس دهانی دارند (به دلیل احتقان بینی) در واقع افرادی هستند که مبتلا به آپنه خواب تشخیص داده نشده هستند. مایکل ج. برووس، دکترا، روانشناس بالینی که متخصص در اختلالات خواب است، می‌گوید: علاوه بر این، به دلیل خشکی دهان به آنها بوی بد می‌دهد. بنابراین اگر بوی بد صبحگاهی دارید و شدیداً خروپف می‌کنید – و به خصوص اگر همیشه احساس خستگی می‌کنید – باید با پزشک خود در مورد انجام یک مطالعه خواب صحبت کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله “چگونه می توان دندان های خود را با زغال سفید کرد؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

مدفوع بدبوتر از حد معمول

آره، مدفوع هرگز بوی خوبی نخواهد داشت. اما اگر به طور مداوم مدفوع شل، اسهال با حجم زیاد، اسهال خونی، یا به خصوص مدفوع بدبو دارید، مستحق معاینه است. به گفته دانیل فریدبرگ، MD، استادیار پزشکی و اپیدمیولوژی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، رژیم غذایی شما می تواند بوی مدفوع شما را از روز به روز تغییر دهد، اما برخی از افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز یا C. difficile، یک عفونت کولون، تمایل به مدفوع دارند.

بوی بد ماهی گندیده

تری متیل آمینوری یک کلمه بزرگ برای “سندرم بوی ماهی” است. به گفته مؤسسه ملی بهداشت، در این اختلال ژنتیکی نادر، آنزیمی در بدن (به نام FMO3) در تجزیه تری متیل آمین، یک ماده شیمیایی موجود در غذاهایی مانند شیر، تخم مرغ، لوبیا و گوشت اعضای بدن، شکست خورده است. این ترکیب شیمیایی بوی تند و گوگردی دارد که می تواند بوی ماهی یا تخم مرغ فاسد شود. در سطوح بالاتر، ممکن است بوی ادرار یا سطل زباله در زیر نور خورشید باقی بماند. در حالی که هیچ درمانی وجود ندارد، می توانید با اجتناب از غذاهای حاوی تری متیل آمین، مشکل را به حداقل برسانید.

دستگاه تناسلی شما کمی بوی ماهی می دهد

شری راس، پزشک متخصص زنان و زایمان می گوید: بوی ماهی، همراه با افزایش ترشحات واژن، علامت تجاری عفونتی به نام واژینوز باکتریایی است. همه زنان دارای باکتری هایی هستند که به طور معمول در واژن قرار دارند، اما گاهی اوقات تعادل طبیعی از بین می رود. معمولاً این اتفاق می‌تواند در طول دوره قاعدگی یا بعد از داشتن رابطه جنسی شریک زندگی تان رخ دهد.

با عرض معذرت ، نفسی که بوی ادرار می دهد

دکتر رابینوویتز می‌گوید: «فرد مبتلا به نارسایی کلیه ممکن است بویی شبیه آمونیاک یا ادرار داشته باشد. این به این دلیل است که کلیه های شما قادر به فیلتر کردن مواد زائد از بدن شما نیستند. نارسایی کلیه به آهستگی ظاهر می شود: اگر در پاها و مچ پاها گرفتگی یا تورم عضلانی نیز دارید، یا اگر عادات دستشویی شما تغییر کرده است، عجله کنید و آماده معاینه شوید.

بوی دائمی دهان که بدبو است

بوی بد بدن

اگر دوستان و همکاران در به اشتراک گذاشتن نعناع های خود با شما سخاوتمندانه به نظر می رسند، ممکن است نشان دهند که شما همیشه نفس بدبو دارید. ممکن است مشکلاتی با لثه های خود داشته باشید. اسکات آیزن می گوید: «بوهای دهان محصول جانبی باکتری ها، پلاک ها و رسوبات سخت معروف به جرم (تارتار) هستند که روی دندان ها باقی می مانند.

هنگامی که از تمیز کردن دندان خودداری می کنید و در مورد نخ دندان کشیدن و مسواک زدن تنبل می شوید، پلاک در اطراف دندان ها ایجاد می شود و شروع به عفونی کردن لثه ها می کند که منجر به بیماری پریودنتال می شود. سپس لثه‌ها شروع به جدا شدن از دندان‌ها می‌کنند و باعث ایجاد جیب‌های عمیقی می‌شوند که در آن مواد غذایی به دام می‌افتند – و در کوتاه‌مدت دهان شما را بدبو می‌کند به زودی به دندانپزشک خود مراجعه کنید. و مطمئن شوید که از این غذاهای غافلگیر کننده که می توانند بوی بد دهان را به طور جدی برای شما ایجاد کنند اجتناب کنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.