بارزترین علائم کم خونی چیست؟

کم خونی زمانی رخ می دهد که خون شما دارای تعداد گلبول های قرمز کاهش یافته باشد و انتقال اکسیژن از ریه ها به بقیه بدن را دشوار می کند. افرادی که سرطان، یک بیماری خودایمنی، یا پریودهای سنگین دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کم خونی هستند.در این مقاله که ترجمه و تالیف از health میباشد میخواهیم شما مخاطب گرامی را با بارزترین علائم کم خونی آشنا کنیم.

به طور معمول، درمان کم خونی شامل مصرف مکمل ها یا داروهایی است که به خون شما کمک می کند تا گلبول های قرمز بیشتری تولید کند. اگر کم خونی شما شدیدتر باشد، ممکن است به داروهای داخل وریدی، تزریق خون یا حتی جراحی نیاز داشته باشید.

انواع مختلفی از کم خونی بر اساس علت این بیماری وجود دارد، اما بسیاری از علائم یکسان باقی می مانند. علائم شایع کم خونی شامل سردرد، خستگی یا تنگی نفس است. علائمی که تجربه می کنید بسته به اینکه کم خونی شما چقدر جدی است و با چه سرعتی ایجاد می شود می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. در مراحل اولیه کم خونی، ممکن است هیچ علامتی نداشته باشید. با پیشرفت کم خونی، علائم شما در صورت عدم درمان ممکن است بدتر شوند.

بارزترین علائم کم خونی چیست؟

 خستگی مفرط

 خستگی مفرط از علائم کم خونی

احساس خستگی شایع ترین علامت کم خونی است. این علامت با کم خونی آپلاستیک و کم خونی همولیتیک نیز همراه است. گلبول های قرمز خون اکسیژن را از طریق بدن حمل می کنند و بدن برای انرژی به اکسیژن نیاز دارد. وقتی سطح گلبول قرمز پایینی دارید، بافت‌ها و ماهیچه‌های بدن شما نمی‌توانند اکسیژن یا انرژی کافی دریافت کنند. علاوه بر این، قلب شما سخت‌تر از حد معمول کار می‌کند تا خون غنی از اکسیژن را که در بدن خود دارید به حرکت درآورد. همه این موارد در کنار هم می تواند منجر به خستگی مفرط و خستگی شود.

پوست رنگ پریده

داشتن پوست رنگ پریده در همه انواع کم خونی رایج است. رنگ پریدگی مربوط به جریان خون است. هنگامی که تعداد گلبول های قرمز کاهش یافته باشد، مقدار کمتری از آن خون قرمز به سطح جریان می یابد و باعث می شود پوست شما مقداری رنگ از دست بدهد. رنگ پریدگی پوست یکی از اولین چیزهایی است که یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی هنگام تشخیص کم خونی به دنبال آن است. رنگ پریدگی ممکن است کل بدن را بپوشاند یا به یک منطقه خاص محدود شود. افراد مبتلا به کم خونی ممکن است به ویژه متوجه رنگ پریدگی روی ناخن ها، کف دست ها و اطراف پوشش چشم شوند.

سردرد

سردرد و گاهی میگرن با انواع کم خونی رایج است، اما دلیل آن هنوز مشخص نیست. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کمبود آهن، شایع ترین علت کم خونی، ممکن است علت اصلی سردرد باشد. این ممکن است به ویژه برای زنان و دختران و در دوران قاعدگی صادق باشد. کم خونی همچنین یک عامل خطر برای پرفشاری خون داخل جمجمه ایدیوپاتیک در نظر گرفته می شود، وضعیتی که در آن افزایش فشار در اطراف مغز باعث سردرد و سایر علائم می شود.

تنگی نفس یکی از علائم بارز کم خونی

وقتی سطح هموگلوبین (پروتئینی در خون قرمز که حامل اکسیژن است) در هنگام کم خونی پایین باشد، سطح اکسیژن شما نیز پایین است. در نتیجه، عضلات و بافت های شما از خون غنی از اکسیژن محروم می شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد، انجام فعالیت‌های عادی و روزمره مانند پیاده‌روی، بالا رفتن از پله‌ها یا حتی مرتب کردن تخت می‌تواند چالش‌برانگیزتر شود. ممکن است احساس تنگی نفس و گاهی اوقات سرگیجه یا سبکی سر داشته باشید.

اگر به طور مداوم دچار تنگی نفس می شوید، مهم است که فوراً به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. نه تنها تنگی نفس نشانه کم خونی است، بلکه مشکلات تنفسی نیز می تواند نشانه یک بیماری جدی دیگر باشد.

ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب

هموگلوبین به انتقال اکسیژن در بدن کمک می کند. هنگامی که شما کم خونی دارید، سطوح پایین هموگلوبین می تواند باعث شود قلب شما برای انتقال اکسیژن سخت تر کار کند. این فشار اضافی روی قلب شما ممکن است منجر به ضربان قلب نامنظم یا این احساس شود که قلب شما خیلی سریع یا غیرطبیعی می‌زند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تایید این ارتباط مورد نیاز است.

تغییرات ناخن، پوست و مو یکی از علائم کم خونی

کم خونی ممکن است باعث ناهنجاری ناخن به نام کویلونیشی شود. این بیماری که با ناخن های نازک، شکننده و قاشقی شکل مشخص می شود، اغلب در کمبود آهن مزمن مشاهده می شود. خشکی پوست و ریزش مو نیز ممکن است با کم خونی مرتبط باشد زیرا سطح پایین اکسیژن می تواند باعث خشکی و ضعف شود. اگر کم خونی فقر آهن دارید، ممکن است متوجه رشد نکردن موهای خود شوید یا بیشتر از حد معمول موهای خود را از دست بدهید.

تغییرات ناخن، پوست و مو یکی از علائم کم خونی

تورم یا درد زبان

گاهی اوقات داخل دهان یا زبان شما علائم و نشانه های کم خونی را نشان می دهد. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که ۷۶٪ از افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن احساس سوزش در دهان خود را گزارش کردند. در همان مطالعه، افراد همچنین التهاب و خشکی دهان و همچنین زبان صاف، رنگ پریده و متورم را گزارش کردند. سایر علائم بالقوه مرتبط با کم خونی شامل زخم دهان و زخم و ترک های قرمز در گوشه های دهان است.

آسیب عصبی

اگر کم خونی خطرناک دارید که ناشی از کمبود ویتامین B12 است، ممکن است آسیب عصبی را تجربه کنید. این آسیب می تواند باعث گزگز و بی حسی در دست ها و پاهای شما شود. آسیب عصبی همچنین ممکن است باعث شود که رفلکس های خود را از دست داده و ضعف عضلانی را تجربه کنید. این می تواند منجر به احساس بی ثباتی روی پاها، داشتن مشکلات تعادلی و مشکل در راه رفتن شود

کم خونی داسی شکل چه نوع کم خونی است؟

علائم کم خونی در کودکان

کودکان و نوزادان می توانند کم خونی ناشی از فقر آهن را تجربه کنند زیرا به سرعت رشد می کنند و به آهن بیشتری نیاز دارند. خوردن یک رژیم غذایی با آهن بسیار کم یا مصرف زیاد شیر لبنیات، که می تواند بر جذب آهن تاثیر بگذارد، می تواند باعث کم خونی شود.

علائم کم خونی در کودکان و نوزادان عبارتند از:

خستگی
تنگی نفس
هوس غذایی غیرمعمول یا کاهش اشتها
تحریک پذیری
سردرد یا سرگیجه
درد زبان
رنگ پریدگی
سفیدی چشم که بسیار کم رنگ یا آبی است
ناخن های شکننده

بارزترین علائم کم خونی چیست؟

اگر هر یک از علائم بالا را تجربه می کنید، مهم است که به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. موارد کم خونی خفیف تا متوسط ​​معمولاً بدون علامت هستند، بنابراین حتی علائم به ظاهر خفیف مانند خستگی و سردرد می تواند نشانه ای از کم خونی جدی تر باشد. هنگامی که کم خونی درمان نشود، می تواند منجر به عوارض جدی از جمله نارسایی اندام ها و بدتر شدن سایر شرایط مانند بیماری های قلبی عروقی شود.

افرادی که باردار هستند نیز باید در مورد علائم مرتبط با کم خونی با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنند. این وضعیت می تواند باعث تولد زودرس، وزن کم در نوزاد و افزایش خطر کم خونی در نوزاد شود. پزشک می‌تواند تشخیصی را برای تأیید اینکه آیا کم‌خونی یا بیماری دیگری دارید ارائه دهد. از آنجا، آنها می توانند یک برنامه درمانی مناسب برای شما تعیین کنند.

کم خونی وضعیتی است که در آن تعداد گلبول های قرمز خون شما کاهش یافته است. از آنجایی که گلبول های قرمز خون حامل اکسیژن هستند، این می تواند میزان اکسیژنی که از ریه ها به بقیه بدن منتقل می شود را کاهش دهد. علائم کم خونی شامل خستگی، رنگ پریدگی و تنگی نفس است. برخی از افراد ممکن است سردرد، تپش قلب و تغییرات در مو، پوست و ناخن را نیز تجربه کنند. اگر علائم کم خونی را تجربه کردید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند تأیید کنند که آیا شما این بیماری را دارید و به شما در درمان کمک کنند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.