علائم کاهش و افت اکسیژن خون چیست؟

سطح اکسیژن خون (اکسیژن شریانی) نشان دهنده میزان اکسیژن موجود در خون است که از طریق رگهای بدن جریان دارد. یک آزمایش ABG از خون گرفته شده از شریان استفاده می کند ، جایی که می توان سطح اکسیژن و دی اکسید کربن را قبل از ورود به بافت های بدن اندازه گیری کرد. خون در دستگاه ABG (تجزیه و تحلیل گاز خون) قرار می گیرد که سطح اکسیژن خون شما را به شکل فشار جزئی اکسیژن (PaO2) فراهم می کند.

هیپراکسمی به طور کلی با استفاده از آزمایش ABG تشخیص داده می شود و به عنوان سطح اکسیژن خون بالای ۱۲۰ میلی متر جیوه تعریف می شود. فشار طبیعی اکسیژن شریانی (PaO2) که با استفاده از آزمایش خون شریانی (ABG) اندازه گیری می شود تقریباً ۷۵ تا ۱۰۰ میلی متر جیوه (۷۵-۱۰۰ میلی متر جیوه) است.

وقتی سطح از ۷۵ میلی متر جیوه پایین می رود ، به طور کلی بیماری به عنوان هیپوکسمی نامیده می شود. سطح زیر ۶۰ میلی متر جیوه بسیار کم در نظر گرفته می شود و نیاز به اکسیژن مکمل را نشان می دهد. اکسیژن اضافی از طریق یک سیلندر اکسیژن که از طریق یک لوله به بینی متصل می شود ، با ماسک یا بدون آن تأمین می شود.

افت اکسیژن خون

سطح اکسیژن چه مقدار باید باشد؟

سطح اکسیژن خون را می توان با استفاده از ابزاری که به عنوان اکسی متر پالس شناخته می شود اندازه گیری کرد. سطح اکسیژن طبیعی در پالس اکسی متر معمولاً از ۹۵٪ تا ۱۰۰٪ است.
سطح اکسیژن خون زیر ۹۰٪ پایین (هیپوکسمی) در نظر گرفته می شود.
هیپراکسمی به طور کلی با استفاده از آزمایش ABG تشخیص داده می شود و به عنوان سطح اکسیژن خون بالای ۱۲۰ میلی متر جیوه تعریف می شود. این بیشتر در بیمارستان ها دیده می شود که بیماران برای مدت طولانی (۳ تا بیش از ۱۰ ساعت) در معرض فشار زیاد اکسیژن مکمل قرار بگیرند.

آسم و سطح اکسیژن خون پایین

بسیاری از علائم و نشانه های آسم غیر اختصاصی هستند و در سایر شرایط نیز دیده می شوند. علائمی که ممکن است شرایط دیگری غیر از آسم را نشان دهند شامل بروز علائم جدید در سنین بالاتر ، وجود علائم همراه (مانند ناراحتی قفسه سینه ، سبکی سر ، تپش قلب و خستگی) و عدم پاسخ به داروهای مناسب برای آسم است.

معاینه فیزیکی در آسم اغلب کاملاً طبیعی است. گاهی اوقات ، خس خس سینه وجود دارد. در تشدید آسم ، میزان تنفس افزایش می یابد ، ضربان قلب افزایش می یابد و کار تنفس افزایش می یابد. افراد اغلب برای تنفس به عضلات جانبی احتیاج دارند و صداهای نفس می توانند کاهش یابد. توجه به این نکته مهم است که سطح اکسیژن خون به طور معمول حتی در اوج تشدید قابل توجه آسم نسبتاً طبیعی باقی می ماند. سطح پایین اکسیژن خون برای نارسایی قریب الوقوع تنفسی نگران کننده است.

علت کم شدن سطح اکسیژن خون چیست؟

سطح اکسیژن خون به دلیل هر یک از مشکلات شامل:

سطح اکسیژن کم هوا: اکسیژن اتمسفر در ارتفاعات مانند مناطق کوهستانی بسیار کم می شود.

کاهش ظرفیت بدن برای دریافت اکسیژن: این می تواند ناشی از بیماری های ریوی باشد که شامل موارد زیر است:
آسم
آمفیزم (آسیب کیسه های هوا در ریه)
برونشیت
پنومونی
پنوموتوراکس (نشت هوا در فضای بین ریه و دیواره قفسه سینه)
سندرم دیسترس حاد تنفسی (ARDS)
فیبروز ریوی (زخم ریه ها)
بیماری بینابینی ریه (گروه بزرگی از اختلالات ریوی که به طور کلی باعث زخم پیشرونده ریه ها می شوند)
عفونت های ویروسی مانند COVID-19

سایر شرایط عبارتند از:

کم خونی
آپنه خواب (قطع موقتی تنفس در هنگام خواب)
سیگار کشیدن

کاهش ظرفیت قلب برای تأمین خون اکسیژنه به ریه ها: شایع ترین دلایل بیماری های مادرزادی قلب است (نقایص قلبی که از بدو تولد وجود دارد).

چگونه سطح اکسیژن خون با استفاده از تست ABG بررسی می شود؟

سطح اکسیژن خون با برداشت خون از شریان موجود در مچ دست ، آرنج یا کشاله ران قابل بررسی است. با ورود سوزن به شریان ممکن است احساس درد داشته باشید. خون در دستگاه ABG (تجزیه و تحلیل گاز خون) قرار می گیرد که سطح اکسیژن خون شما را به شکل فشار جزئی اکسیژن (PaO2) فراهم می کند.

علت کم شدن سطح اکسیژن

چگونه سطح اکسیژن خون با استفاده از پالس اکسی متر بررسی می شود؟

پالس اکسی متر یک وسیله پزشکی کوچک ، متحرک و مفید است. این معمولاً در مواردی استفاده می شود که پزشکان می خواهند به سرعت سطح اکسیژن خون شما را بدانند. همچنین برای نظارت بر پاسخ بدن شما به برخی از داروها یا اکسیژن مکمل استفاده می شود. سطح اکسیژن خون به عنوان SpO2 نشان داده می شود که درصد اشباع اکسیژن در خون است.

آزمایشی که سطح اکسیژن خون را با استفاده از پالس اکسی متر اندازه گیری می کند به عنوان پالس اکسی متری شناخته می شود. این روش بسیار ساده است و فقط به کاهش اکسی متر پالس بین انگشتان برای چند ثانیه نیاز دارد. خواندن در صفحه پالس اکسی متر نشان داده می شود. این تست ممکن است از دقت کمی نسبت به ABG برخوردار باشد اما در صورت نیاز سریع به راحتی از تست های ABG انجام می شود.

وقتی سطح SpO2 به زیر ۸۰-۸۵٪ برسد ، مغز تحت تأثیر قرار می گیرد.
سیانوز وقتی ایجاد می شود که سطح SpO2 به زیر ۶۷٪ برسد.
سطح اکسیژن طبیعی در پالس اکسی متر معمولاً از ۹۵٪ تا ۱۰۰٪ است. توجه: اگر اختلالات ریوی داشته باشید ، سطح طبیعی ممکن است متفاوت باشد. پزشک می تواند بگوید که چه سطوحی برای شما طبیعی است.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “همه چیز درباره عادت ماهیانه یا پریود” را نیز مطالعه بفرمایید.      

نمودار سطح اکسیژن خون با استفاده از پالس اکسیمتری:

محدوده SpO2 وضعیت
عادی ۹۵٪ تا ۱۰۰٪
مغز ۸۰٪ تا ۸۵٪ مبتلا می شود
سیانوز زیر ۶۷٪

علائم افت اکسیژن خون چیست؟

هیپوکسمی بسته به شدت آن می تواند علائم و نشانه های زیادی ایجاد کند. این علائم و نشانه ها شامل موارد زیر است:

سردرد (خفیف تا شدید)
تنگی نفس
سرگیجه
سرفه کردن
خس خس سینه (تنفس با صدای سوت یا جغجغه در قفسه سینه)
گیجی
ضربان قلب سریع
سیانوز (رنگ مایل به آبی در پوست ، ناخن ها و لب ها)

نداشتن سطح اکسیژن خون کافی منجر به عدم اکسیژن رسانی کافی به اندام ها و بافت های بدن می شود. هیپوکسمی شدید می تواند خطرناک شود. اگر به مدت طولانی درمان نشود ، می تواند مغز یا قلب را تحت تأثیر قرار دهد.

چگونه هیپوکسمی درمان می شود؟

درمان هیپوکسمی شامل اقداماتی است که سطح اکسیژن خون را افزایش می دهد.

درمان بیماریهای زمینه ای: مهمترین بخش درمانی که باعث ایجاد اثرات طولانی مدت می شود ، درمان علت هایپوکسمی است. در بسیاری از مواقع ، داروهایی از طریق دستگاه استنشاقی تجویز می شوند که به سرعت شما را قادر می سازد دارو را در ریه های خود تنفس کنید.

اکسیژن درمانی: از طریق یک سیلندر اکسیژن (که می تواند قابل حمل باشد) اکسیژن اضافی به شما داده می شود. فشار اکسیژن تحویلی قابل کنترل است.

 سطح اکسیژن خون

چگونه می توانید از کاهش اکسیژن خون جلوگیری کنید؟

بعد از بهبودی از هیپوکسمی می توانید سطح طبیعی اکسیژن خون خود را حفظ کنید.

در اینجا چند گام در سبک زندگی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از هیپوکسمی انجام دهید:

تمرینات تنفس عمیق
ورزش ملایم مانند پیاده روی یا توصیه پزشک
یوگا
رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید
به میزان کافی آب بنوشید
ترک سیگار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.