احساسات چه چیزهایی هستند؟

احساسات چه چیزهایی هستند؟

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”احساسات چه چیزهایی هستند؟” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

احساسات یک قسمت اساسی از آنچه شما هستید هستند ، اما ممکن است گاهی اوقات پیچیده و کاملاً گیج کننده باشد. دانستن چگونگی نام بردن از آنها و صحبت درباره آنها – چه با خودتان و چه با دیگران – بخشی اساسی در ایجاد سلامت عاطفی است.خوشبختانه ، شما مجبور نیستید به تنهایی در فرآیند شناسایی احساسات خود حرکت کنید.

پل اكمن ، روانشناس و محقق برجسته احساسات ، تحقیق بیش از ۱۰۰ دانشمند را مورد بررسی قرار داده و از اطلاعات آنها برای توسعه آنچه كه به عنوان اطلس احساسات شناخته می شود ، استفاده كرد.

پنج دسته اصلی احساسات :

عصبانیت
ترس
غمگینی
انزجار
لذت بردن

به خاطر داشته باشید که این تنها یکی از روشهای طبقه بندی احساسات است. به عنوان مثال ، یک مطالعه اخیر نشان می دهد که ۲۷ نوع احساس وجود دارد. اما مفهوم Ekman از پنج نوع اصلی احساسات چارچوب خوبی برای از بین بردن پیچیدگی تمام احساسات ارائه می دهد.

در اینجا نگاهی می اندازیم که هر یک از این پنج دسته شامل چه مواردی است.

۱-احساس لذت بردن

مردم معمولاً دوست دارند احساس خوشبختی ، آرامش و خوبی داشته باشند. شما ممکن است این احساسات را با لبخند زدن ، خندیدن ، یا سرگرمی به خود بیان کنید.

ممکن است این زمانها احساس لذت کنید:

شما با افرادی که به آنها اهمیت می دهید نزدیک و متصل هستید
شما احساس امنیت و امنیت می کنید
شما کاری انجام می دهید که لذت حسی را تحریک می کند
شما درگیر یک فعالیت هستید
شما احساس آرامش و آرامش می کنید

چگونه در مورد آن صحبت کنیم؟

برخی از کلماتی که می توانید برای توصیف انواع مختلف لذت استفاده کنید عبارتند از:

خوشبختی
عشق
تسکین
قناعت
تفریحی
شادی
غرور
هیجان
صلح
رضایت
رحم و شفقت – دلسوزی

۲-احساس غم و اندوه:

هر کس هر از گاهی احساس غم می کند. این احساس ممکن است مربوط به یک رویداد خاص باشد ، مانند از دست دادن چیزی. اما در موارد دیگر ، ممکن است شما نفهمید که چرا غمگین می شوید.

چگونه در مورد آن صحبت کنیم:

وقتی غمگین هستید ، ممکن است احساس خود را این طور توصیف کنید:

تنها
دل شکسته
عبوس
ناامید
غمگین
ناراضی
مشکل دار
بدبخت

رفع غم و اندوه دشوار است ، اما بسته به شرایط شما ، این نکات می تواند به شما کمک کند:

سوگواری. عزاداری قسمت عمده غم و اندوه است. خواه در تلاش برای از بین بردن ضرر ، شکست ، تغییر یا عدم دستیابی به هدفی باشید ، تصدیق ضرر می تواند به شما در پذیرش و  آن کمک کند. همه به روش خود غصه می خورند ، بنابراین آنچه را که در حق شما احساس می شود انجام دهید. این ممکن است به شما کمک کند در مورد دردی که می کشید صحبت کند ، اما همچنین ممکن است به راحتی به سادگی برای مدتی با احساسات خود بنشینید یا آنها را خلاقانه بیان کنید.

کاری معنادار انجام دهید. انجام کاری برای کمک به دیگران یا بازگرداندن جامعه می تواند به شما کمک کند با دیگران ارتباط بیشتری برقرار کنید. اگر اخیراً شخصی را که به آن علاقه داشتید از دست داده اید ، به پایان رساندن پروژه ای که به آن اهمیت داده اند ، فکر کنید یا وقت خود را به اهدافی که از آن حمایت کرده اند اهدا کنید.

برای پشتیبانی تماس بگیرید. سعی کنید افرادی را در زندگی خود به یاد بیاورید که از شما مراقبت می کنند و احتمالاً می خواهند به شما کمک کنند. درد دل درد به موقع کاهش می یابد ، حتی اگر فعلا تصور نکنید.

ممکن است به گفتگو با یک درمانگر فکر کمک کنید.

۳-احساس  ترس

ترس وقتی اتفاق می افتد که هر نوع تهدیدی را احساس کنید. بسته به آن تهدید قابل درک ، ترس می تواند از خفیف تا شدید باشد.

به خاطر داشته باشید که میزان ترس شما همیشه با شدت تهدید مطابقت ندارد. به عنوان مثال ، اگر با اضطراب زندگی می کنید ، ممکن است در موقعیت هایی احساس ترس کنید که تهدید زیادی ندارند – هرچند این ترس را کمتر واقعی نمی کند.

ترس می تواند به شما احساس دهد:

نگران
عصبی
وحشت زده
مستاصل
سردرگم
استرس

ترس یک احساس کاملاً طبیعی است – و احساسی که احتمالاً باعث زنده ماندن نیاکان شما شده است – اما مواردی وجود دارد که می توانید برای مبارزه با آن انجام دهید:

به جای اجتناب از ترس ، با آن مقابله کنید. اگر از چیزی ترسیده اید ، خواه بحث جدی باشد ، ملاقات با افراد جدید یا رانندگی ، طبیعی است که بخواهید از منبع ترس خود دور شوید. اما این اغلب می تواند ترس شما را بدتر کند. در عوض ، سعی کنید با ترس خود با خیال راحت روبرو شوید. به عنوان مثال ، اگر به طور ناگهانی ترس از رانندگی پیدا کنید ، سوار ماشین خود شوید و بلافاصله دوباره رانندگی کنید.

خود را از ترس خود منحرف کنید. گاهی اوقات ترس می تواند چنان طاقت فرسا باشد که فکر کردن در مورد چیز دیگری دشوار باشد. اما نشخوار کردن ، یا اجازه می دهد که همان افکار بارها و بارها بازی کنند ، می تواند تأثیر منفی بر وضعیت احساسی شما بگذارد. همچنین می تواند ترس را بدتر کند. اگر احساس می کنید در حال نگرانی یا منبع استرس هستید ، چیزی را که باعث حواس پرتی می شود را امتحان کنید. به یک کتاب صوتی یا پادکست گوش دهید ، با دستورالعمل جدیدی که باید روی آن تمرکز کنید آشپزی کنید یا با برخی از موسیقی های انرژی بخش به پیاده روی یا آهسته دویدن بپردازید.

ترس را منطقی در نظر بگیرید. لحظه ای فکر کنید و به ترس خود فکر کنید. آیا کاری در این مورد می توانید انجام دهید؟ آیا واقعاً می تواند به شما آسیب برساند؟ در صورت تحقق ترس شما ، بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد چیست؟ در آن سناریو چه می کنید؟ دانستن اینکه چگونه با ترس خود کنار خواهید آمد می تواند احساس ترس کمتری داشته باشد.

اگر این نکات غیرممکن یا طاقت فرسا به نظر می رسند دلسرد نشوید – انجام آنها به سختی انجام می شود. همکاری با یک درمانگر را در نظر بگیرید ، که می تواند به شما کمک کند حملات وحشت ، ترس ، اضطراب و سایر مشکلات بهداشت روانی را در اطراف ترس هدایت کنید.

۴-احساس خشم

عصبانیت معمولاً وقتی اتفاق می افتد که نوعی بی عدالتی را تجربه کنید. این تجربه می تواند احساس خطر ، گرفتاری و عدم توانایی دفاع از خود را در شما ایجاد کند. بسیاری از مردم خشم را امری منفی می پندارند ، اما این یک احساس عادی است که می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه موقع یک وضعیت مسموم شده است.

خشم یک واکنش طبیعی و غریزی در برابر تهدیدها است. مقداری عصبانیت برای بقای ما لازم است.

خشم وقتی به مشکلی تبدیل می شود که در کنترل آن مشکل دارید و باعث می شود چیزهایی را ابراز کنید که ار آنها پشیمان میشوید

یک مطالعه در سال ۲۰۱۰  نشان داد که عصبانیت کنترل نشده برای سلامت جسمی و عاطفی شما مضر است. همچنین می تواند به سرعت به خشونت کلامی یا جسمی تبدیل شود و به شما و اطرافیان شما آسیب برساند.

چه عواملی باعث بروز مسائل عصبانیت می شود؟

بسیاری از موارد می توانند باعث عصبانیت شوند ، از جمله استرس ، مشکلات خانوادگی و مسائل مالی.

برای برخی از افراد ، خشم ناشی از یک اختلال اساسی مانند اعتیاد به الکل یا افسردگی است. عصبانیت به خودی خود یک اختلال تلقی نمی شود ، اما خشم یکی از علائم شناخته شده چندین بیماری بهداشت روانی است.

موارد زیر برخی از دلایل احتمالی مسائل خشم است.

احساس خشم
احساس خشم

افسردگی

خشم می تواند یکی از علائم افسردگی باشد ، که به عنوان احساس مستمر غم و اندوه و کاهش علاقه به مدت حداقل دو هفته مشخص می شود.

خشم را می توان سرکوب کرد یا به طور آشکار ابراز کرد. شدت عصبانیت و نحوه بروز آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

اگر افسردگی داشته باشید ، ممکن است علائم دیگری را نیز تجربه کنید. این شامل:

تحریک پذیری
اتلاف انرژی
احساس ناامیدی
افکار خودآزاری یا خودکشی
اختلال وسواس فکری عملی

وسواس فکری عملی اختلال اضطرابی است که با افکار وسواسی و رفتار اجباری مشخص می شود. فرد مبتلا به OCD ، افکار ، اصرارها یا تصاویر ناخواسته ، آزار دهنده ای دارد که وی را وادار به انجام کاری تکراری می کند.

به عنوان مثال ، آنها ممکن است تشریفات خاصی را انجام دهند ، از جمله شمردن روی یک عدد یا تکرار یک کلمه یا عبارت ، به دلیل یک باور غیر منطقی که اگر اتفاق نیفتد ، اتفاق بدی رخ خواهد داد.

مطالعه معتبر ۲۰۱۱ نشان داد که عصبانیت یکی از علائم رایج OCD است. تقریباً نیمی از افراد مبتلا به OCD را درگیر می کند.

خشم ممکن است ناشی از سرخوردگی از ناتوانی شما در جلوگیری از افکار وسواسی و رفتارهای اجباری باشد ، یا اینکه کسی یا چیزی در توانایی شما برای انجام یک مراسم اختلال ایجاد کند.

مصرف الکل

تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن الکل پرخاشگری را افزایش می دهد. خشم عامل موثر در تقریبا نیمی از جنایات خشونت آمیز است که در ایالات متحده انجام شده است.

الکل توانایی تفکر واضح و تصمیم گیری منطقی را مختل می کند. این بر کنترل تکانه شما تأثیر می گذارد و می تواند کنترل احساسات خود را برای شما دشوار کند.

اختلال نقص توجه و بیش فعالی

اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) نوعی اختلال رشد عصبی است که با علائمی مانند کم توجهی ، بیش فعالی و یا تکانشگری مشخص می شود.

علائم معمولاً از اوایل کودکی شروع می شود و در طول زندگی فرد ادامه دارد. برخی از افراد تا بزرگسالی تشخیص داده نمی شوند ، که گاهی اوقات به عنوان ADHD بزرگسالان نیز شناخته می شود.

عصبانیت و کوتاهی مزاج همچنین می تواند در افراد در تمام سنین مبتلا به ADHD رخ دهد. علائم دیگر عبارتند از:

بی قراری
مشکلات تمرکز
مهارت های ضعیف مدیریت زمان یا برنامه ریزی
بی نظمی سرکشی مخالف

اختلال سرکشی مخالف (ODD) نوعی اختلال رفتاری است که بین ۱ تا ۱۶ درصد کودکان در سنین مدرسه مبتلا می شود. علائم رایج ODD عبارتند از:

عصبانیت
تحریک پذیری
کودکان مبتلا به ODD اغلب به راحتی از دیگران آزار می یابند. ممکن است سرکش و بحث برانگیز باشند.

کلماتی که هنگام عصبانیت ممکن است استفاده کنید عبارتند از:

رنجیده
ناامید
مخالف
تلخ
خشمگین
دیوانه
فریب خورده
انتقام جویانه
توهین شده

دفعه بعد که خود را درگیر فروپاشی کردید ، این نکات را برای کنترل خشم به روش سازنده تری امتحان کنید:

استراحت کن هنگامی که احساس ناامیدی می کنید ، ایجاد فاصله ای بین خود و وضعیت ناراحت کننده شما می تواند به شما کمک کند تا از واکنش های لحظه ای یا انفجارهای عصبانیت جلوگیری کنید. پیاده روی کنید یا آهنگ آرام بخشی را گوش دهید. در حالی که دور هستید ، چند دقیقه وقت بگذارید تا بدانید که چه چیزی باعث عصبانیت شما شده است.

خشم خود را به طور سازنده ابراز کنید. برای جلوگیری از درگیری ممکن است از صحبت در مورد عصبانیت خود جلوگیری کنید. به نظر می رسد درونی سازی می تواند یک استراتژی ایمن باشد ، اما عصبانیت شما ممکن است متشنج شود و در نهایت از یک کینه پرست شوید. این می تواند بر روابط بین فردی و همچنین بهزیستی عاطفی شما تأثیر بگذارد. در عوض ، اگر به آن احتیاج دارید ، وقت بگذارید تا خنک شوید ، سپس سعی کنید احساسات خود را با آرامش و احترام بیان کنید.

بر یافتن راه حل تمرکز کنید. مقابله با خشم غالباً دشوار است زیرا باعث احساس ناتوانی در شما می شود. تلاش برای حل مشکلی که باعث عصبانیت شما شده می تواند به رفع این ناامیدی کمک کند. شما ممکن است نتوانید هر موقعیتی را که باعث عصبانیت شما می شود برطرف کنید ، اما معمولاً می توانید کاری انجام دهید که بتواند تا حدی پیشرفت کند. از سایر افراد درگیر بپرسید که چه فکر می کنند و با هم کار می کنند همچنین می توانید از عزیزان خود سوال کنید. دیدگاه های مختلف می تواند به شما کمک کند راه حل هایی را که ممکن است خودتان ندیده باشید ، در نظر بگیرید.

هر کس هر از گاهی عصبانی می شود. اما اگر احساس می کنید دچار مشکلات عصبانیت هستید ، یک درمانگر می تواند به شما کمک کند ابزارهای موثری برای کنار آمدن با این احساسات ایجاد کنید.

۵-احساس انزجار

شما به طور معمول انزجار را به عنوان واکنش به موقعیت های ناخوشایند یا ناخواسته تجربه می کنید. مانند عصبانیت ، احساس انزجار می تواند به شما در محافظت از مواردی که می خواهید اجتناب کنید ، کمک کند.

اگر منجر به بیزاری از افراد خاص ، از جمله خودتان ، یا موقعیت هایی شود که لزوما برای شما بد نیستند ، همچنین می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

انزجار ممکن است باعث شود شما احساس کنید:

دوست نداشتن
تنفر شدید
نفرت
نپذیرفتن
رنجیده
وحشت زده
ناراحت
حالت تهوع
بیزاری

انزجار می تواند به عنوان پاسخ طبیعی به چیزی که دوست ندارید اتفاق بیفتد. در برخی شرایط ممکن است بخواهید برطرف کنید یا بر انزجار خود غلبه کنید. این استراتژی ها می توانند کمک کنند:

دلسوزی را تمرین کنید. معمولاً احساس ناراحتی هنگام مواجه شدن با چیزهایی که از آنها می ترسید یا نمی فهمید ، احساس راحتی می کند. به عنوان مثال بسیاری از مردم از بودن در کنار افراد بیمار بدشان می آید. اگر هنگام فکر کردن در مورد افراد بیمار احساس ناراحتی می کنید ، سعی کنید مدتی را با یک دوست یا عزیز ناخوشایند بگذرانید یا به آنها کمک کنید. مهم است که برای محافظت از سلامتی خود گام بردارید .

روی رفتار تمرکز کنید ، نه شخص. اگر شخصی که از او مراقبت می کنید کاری انجام دهد که شما را آزرده یا منزجر کند ، ممکن است با کنار کشیدن ، دور کردن وی یا عصبانیت ، او را نپذیرفته و واکنش نشان دهید. اما در عوض ، ممکن است سعی کنید با آن شخص صحبت کنید. به عنوان مثال ، اگر خواهرتان سیگار می کشد ، از سرفه شدید یا اظهار نظرهای تند در مورد بوی تنباکو کهنه ، خودداری کنید. در عوض ، به او بگویید که دود سیگار باعث می شود شما احساس بیماری کنید و نگران سلامتی او هستید. به او کمک کنید که ترک کند یا با او در یافتن پشتیبانی همکاری کنید.

اگر نسبت به گروهی از افراد ، شخص خاصی یا نسبت به خود احساس تنفر شدید دارید ، فکر کنید در مورد احساسات خود با یک درمانگر صحبت کنید .

حتی اگر مطمئن نیستید که دقیقاً چه چیزی در پس انزجار شما وجود دارد ، آنها می توانند به شما کمک کنند تا احساسات خود را پشت سر بگذارید و روش های مثبت کنار آمدن با آن را کشف کنید.

احساسات
احساسات

همه احساسات را بگذارید کنار هم:

احساسات می توانند پیچیده باشند. بعضی از آنها ممکن است احساس شدید باشند ، در حالی که دیگران در مقایسه خفیف به نظر می رسند. در هر زمان ممکن است احساسات متضادی را احساس کنید.

اما احساسات حتی در صورت منفی بودن می توانند به یک هدف برسند. به جای تلاش برای تغییر احساساتی که تجربه می کنید ، در نظر بگیرید که چگونه در برابر آنها واکنش نشان می دهید. این معمولاً واکنش ها هستند که چالش ایجاد می کنند ، نه خود احساسات.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.