آیا رنگ کردن مو باعث سرطان می شود؟

آیا رنگ مو باعث سرطان می شود؟ بیایید بگوییم اگر شما یکی از افرادی هستید که هر ماه موهایتان را رنگ میکنید، ممکن است از خواندن این مقاله شوکه شوید. نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که خطر ابتلا به سرطان سینه با استفاده مکرر از محصولات شیمیایی مو افزایش می یابد. به عنوان مثال، برای زنانی که هر پنج تا هشت هفته یکبار موهایشان را رنگ می کنند، خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان آفریقایی آمریکایی حدود ۶۰ درصد و در زنان سفیدپوست هشت درصد افزایش می یابد.

محققان پیشنهاد می کنند که اگرچه بعید است استفاده از محصولات شیمیایی مو به تنهایی خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان تعیین کند، اما اجتناب از این مواد شیمیایی احتمالا مفید است.

آیا رنگ مو باعث سرطان می شود؟

مطالعه ای که در دسامبر ۲۰۱۹ در مجله بین المللی سرطان منتشر شد، نشان داد زنانی که به طور منظم از رنگ مو استفاده می کنند، ۹ درصد بیشتر از کسانی که از این محصولات استفاده نمی کنند، در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. همانطور که از داده های مطالعه در بالا مشخص شد، زنان رنگین پوست بسیار بیشتر از زنان سفید پوست تحت تأثیر محصولات شیمیایی مو قرار گرفتند.

به گفته محققان موسسه ملی خدمات بهداشت محیطی، “بسیاری از محصولات مو حاوی ترکیبات مختل کننده غدد درون ریز و مواد سرطان زا هستند که بالقوه مرتبط با سرطان سینه هستند.”

سه نوع رنگ مو وجود دارد:

رنگ های موقتی که فقط سطح موهای شما را می پوشانند، اما به ساقه مو نفوذ نمی کنند

رنگ های نیمه دائمی که در ساقه مو نفوذ می کنند اما پس از ۵ تا ۱۰ بار شستشو از بین می روند

رنگ موی دائمی که باعث تغییرات شیمیایی طولانی مدت در ساقه مو می شود

به گفته انجمن سرطان آمریکا، رنگ موی دائمی حاوی مواد بی رنگ از جمله آمین های معطر و فنل است که در حضور پراکسید هیدروژن به رنگ تبدیل می شود. یک واکنش شیمیایی رخ می دهد و به ماده اجازه می دهد موهای شما را تا زمانی که رشد کند به طور دائم رنگ کند.

آیا رنگ مو باعث سرطان می شود؟حتما بخوانید

مواد رایج در رنگ مو که ممکن است باعث سرطان شود:

آمونیاک: محرک تنفسی و مختل کننده غدد درون ریز بالقوه
پراکسید هیدروژن: تحریک کننده تنفس و پوست؛ ممکن است پوست را بسوزاند، به چشم آسیب برساند و باعث واکنش آلرژیک شود
P-phenylenediamine: سرطان زا بالقوه ای که باعث سمیت سیستم اندام و خون می شود. ممکن است باعث آلرژی و سمیت ایمنی شود.
رزورسینول: مختل کننده غدد درون ریز و سرطان زا بالقوه که ممکن است باعث آلرژی و سمیت ایمنی شود.
تولوئن،دیامین سولفات: عامل سرطان زا و ایمونوتوکسیک بالقوه
متیل ایزوتیازولینون: ممکن است باعث سمیت عصبی، تحریک و ایمنی شود
عطر مصنوعی: پتانسیل بالا برای واکنش های آلرژیک و سمیت ایمنی. علت بالقوه سمیت سیستم اندام
متیل پارابن: مختل کننده غدد درون ریز بالقوه و ممکن است باعث تغییرات بیوشیمیایی یا سطح سلولی شود
نفتول: سرطان زا بالقوه; ممکن است باعث ایجاد سمیت ایمنی و تحریک شود
اتانول آمین: ممکن است باعث سمیت سیستم اندام، تحریک و واکنش های آلرژیک شود

چگونه این مواد شیمیایی برای رنگ کردن دائمی موهای شما باهم ترکیب میشوند؟ اول، آمونیاک (یا اتانول آمین ها هنگام استفاده از یک محصول بدون آمونیاک) لایه های بسیاری از پروتئین های مو را جدا می کند و به رنگ اجازه می دهد تا به ساقه مو نفوذ کند. سپس پراکسید هیدروژن موها را از بین می‌برد و به مواد رنگ‌دهنده مانند p-phenylenediamine کمک می‌کند تا موها را رنگ کنند.

بسیاری از رنگ‌های موجود در رنگ‌های دائمی مو، رنگ‌های قطران زغال سنگ نامیده می‌شوند و معمولاً به عنوان محصول جانبی حلال‌های هیدروکربنی تشکیل می‌شوند. در حین احتراق یا سوزاندن زغال سنگ، مایع غلیظ قهوه ای مایل به سیاه تولید می شود. این ماده شیمیایی سپس در ترکیبات آرایشی و بهداشتی به عنوان عوامل مرگ استفاده می شود، اگرچه آنها اثرات سرطان زایی دارند.

آیا ظروف تفلون سرطان زا است؟

جایگزین های طبیعی به جای استفاده از رنگ موی شیمیایی

 از روشن کننده های طبیعی مو استفاده کنید

به جای اینکه موهای خود را با پراکسید هیدروژن پاک کنید، سعی کنید از موادی استفاده کنید که موهای شما را به طور طبیعی روشن می کنند. برخی از مواد کاملا بی خطر و شگفت انگیز که می توانید برای روشن کردن موهای خود استفاده کنید عبارتند از:

بابونه
جوش شیرین
لیمو
سرکه سیب خام
نمک دریا

به طور کلی، استفاده از هر یک از این مواد روی موهای خود و گذاشتن آن به مدت ۲۰ تا ۶۰ دقیقه به روشن شدن موهای شما بدون خطر پراکسید هیدروژن کمک می کند.

موهای خاکستری یا تیره تر را با حنا بپوشانید

پودر حنا جایگزین ایمن تر و طبیعی تر برای رنگ موی دائمی است. حنا یک رنگ گیاهی خالص است، بنابراین حاوی مواد شیمیایی نیست. البته، شما می خواهید پودر حنا را از یک شرکت معتبر خریداری کنید و مواد تشکیل دهنده را با دقت مطالعه کنید.

برای استفاده از پودر حنا، باید آن را با ½ فنجان یا بیشتر آب جوش ترکیب کنید. سپس اجازه دهید مخلوط یک شب بماند. وقتی روز بعد آن را استفاده کردید، اجازه دهید حدود دو تا سه ساعت بماند و سپس خوب بشویید.

هنگام کار با حنا حتما از دستکش استفاده کنید و با استفاده از روغن مانع (مانند روغن نارگیل) در امتداد خط موی خود از رنگ شدن پوست خود اجتناب کنید.

 با قهوه موهایتان تیره تر میشود

آیا می‌دانستید که یک فنجان قهوه می‌تواند به عنوان رنگ موی طبیعی برای هر کسی که می‌خواهد کمی تیره‌تر شود عمل کند؟ این اثرات مشابه رنگ موی دائمی را نخواهد داشت، اما در صورت نیاز به موهای شما کمی تقویت می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که قهوه تیره دم کرده را با تفاله قهوه و هر نرم کننده طبیعی مخلوط کنید. معجون خود را به موهای تمیز و مرطوب خود بمالید و بگذارید حداقل یک ساعت بماند. سپس آن را بشویید.

 از محصولات طبیعی کراتینه مو استفاده کنید

استفاده از شامپوهای طبیعی، نرم کننده‌ها و ماسک‌های مو با کراتینه می‌تواند به صاف کردن موهای شما و صاف کردن آن‌ها کمک کند. کراتین موهای شما را ترمیم می کند و به تارهای آسیب دیده ظاهری صاف تر و سالم تر می بخشد. تعدادی از محصولات کراتینه مو در بازار وجود دارد. مثل همیشه، با یک شرکت معتبر همراه باشید که به استفاده از مواد طبیعی و غیر سمی اهمیت می دهد.

 یک نرم کننده طبیعی عمیق را امتحان کنید

آیا تا به حال از روغن های طبیعی و بدون سمی در موهای خود استفاده کرده اید تا درخشندگی و وز را کاهش دهید؟ روغن آرگان و روغن نارگیل هر دو روغن‌های مرطوب‌کننده و شفابخش هستند که می‌توانند به موهای شما ظاهر و احساسی صاف ببخشند.

به سادگی یک قاشق چایخوری از هر دو روغن را در کف دست خود گرم کنید و سپس آن را روی موها و پوست سر خود ماساژ دهید. کلاه رنگ بپوشید و شب را همینطور بخوابید. صبح ها طبق معمول موهای خود را بشویید.

ارتباط رنگ مو و سرطان

جملات پایانی درباره ارتباط رنگ مو و سرطان

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده در مطالعه ها محققان ارتباطی بین استفاده دائمی از رنگ مو و افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه پیدا کردند.
محققان دریافتند زنان آفریقایی آمریکایی که هر ۵ تا ۸ بار موهای خود را رنگ می کنند با بالاترین خطر ابتلا به سرطان سینه روبرو هستند.
یافته‌های جدید نشان می‌دهد که محصولات شیمیایی مو در خطر ایجاد سرطان نقش دارند، اما می‌دانیم که این تنها عاملی نیست که در خطر ابتلا به سرطان نقش دارد.
اجتناب از محصولات موی ساخته شده با مواد شیمیایی سمی، به ویژه رنگ مو و صاف کننده های دائمی، مطمئناً یکی از راه هایی است که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه کار کنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.