آیا جراحی زیبایی من را شادتر می کند؟

افرادی که تحت عمل جراحی زیبایی قرار می گیرند، البته انتظار دارند بهتر یا جوان تر به نظر برسند، و همچنین می خواهند احساس متفاوتی داشته باشند – شادتر یا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. اما آیا کار می کند؟ دکتر الن هندریکسن، روانشناس ، این هفته به این سؤال پاسخ می‌دهد: آیا جراحی زیبایی مرا شادتر می‌کند؟

جراحی زیبایی بنا به تعریف از نظر پزشکی ضروری نیست و صرفاً برای زیبایی ظاهر شما انجام می شود. این با جراحی پلاستیک ترمیمی، مثلاً برای بازماندگان سوختگی، کودکانی که دارای شکاف لب یا کام هستند، یا زنانی که تحت عمل ماستکتومی قرار گرفته اند، متفاوت است.

بسیاری از مردم استدلال می‌کنند که جراحی زیبایی ظالمانه است، طیف طبیعی ظاهر انسان را در سن و نژاد یکسان می‌کند و ما را که شبیه هالی بری یا جورج کلونی به دنیا نیامده‌ایم آسیب‌شناسی می‌کند.

اما بسیاری دیگر استدلال می کنند که جراحی زیبایی توانمند است. در دنیایی که افراد زیبا برای ظاهرشان از نظر حرفه ای و اجتماعی پاداش می گیرند، جراحی زیبایی زمین بازی را هموار می کند. بیشتر از آن، بسیاری از مردم استدلال می‌کنند که مزایای روان‌شناختی دارد – اینکه جراحی زیبایی اعتماد به نفس و رضایت را افزایش می‌دهد.

جراحی زیبایی

جراحی زیبایی ما را شاد میکند؟

به این سوال می پردازیم که “آیا جراحی زیبایی انجام خواهد شد. مرا خوشحال تر کند؟»

پاسخ، همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، پیچیده تر از یک بله یا خیر مستقیم است. هنگامی که به ادبیات این مقاله پرداختم، مطالعاتی با نتایج کاملاً متضاد پیدا کردم. ظاهراً این یکی از آن موضوعاتی است که در آن بحث های محققان به اندازه پیوند فولیکولی پرمو می شود. بنابراین، در اینجا چهار دیدگاه وجود دارد:

۱:یک مطالعه واقعا جالب در نروژ تقریباً ۱۶۰۰ زن جوان را برای بیش از یک دهه مورد بررسی قرار داد. هیچ یک از زنان بین ۱۴ تا ۲۱ سال جراحی زیبایی انجام نداده بودند. اما زمانی که محققان ۱۱ سال بعد، یعنی زمانی که ۲۵ تا ۳۲ سال داشتند، حدود ۵ درصد از زنان تحت عمل جراحی زیبایی، عمدتاً جراحی سینه یا لیپوساکشن قرار گرفته بودند.

جالب اینجاست که بین رضایت از ظاهر کلی آنها در اوایل بزرگسالی و انجام عمل جراحی ۱۱ سال بعد رابطه صفر وجود دارد.

بنابراین، اگر دوست داشتن یا دوست نداشتن ظاهر آن‌ها باعث پیش‌بینی جراحی زیبایی نمی‌شد، چه می‌کرد؟ پاسخ ها عبارتند از: اضطراب، افسردگی، گزارش حداقل یک اقدام به خودکشی، و سابقه آسیب رساندن به خود. به طور خاص، مصرف دارو در ابتدای مطالعه، احتمال جراحی زیبایی را تا پایان مطالعه بیش از دو برابر کرد.

زنانی که جراحی زیبایی انجام دادند،حال روحی آنها بهتر نشدند

بدتر از همه، زنانی که جراحی زیبایی انجام دادند، بهتر نشدند. کاملا برعکس، در واقع با گذشت زمان، علائم افسردگی و اضطراب، اختلال در غذا خوردن، اقدام به خودکشی و مصرف مواد افزایش می یابد.

مطالعه دیگری در مجله Plastic and Reconstructive Surgery 37 مطالعه مختلف را روی بیماران جراحی زیبایی زن و مرد بررسی کرد و نشان داد که افرادی که در معرض خطر نتیجه ناخوشایند هستند جوان بودند، انتظارات غیرواقعی از جراحی خود داشتند، از جراحی زیبایی قبلی ناراضی بودند. ، یا به دلیل مسائل مربوط به رابطه انگیزه داشتند، به این معنی که شریک زندگی آنها در مورد لزوم این روش با آنها مخالف بود یا آنها به این فکر کردند که این عمل باعث نجات رابطه آنها می شود.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “عوارض جراحی پلاستیک که ممکن است ندانید” را نیز مطالعه بفرمایید.      

 این دو جراحی زیبایی ، روان شما را ممکن است بهم بریزد

یکی پروتز سینه است. کمتر از هفت مطالعه مختلف نرخ خودکشی بالاتری را در میان زنانی که پروتز سینه دارند، حتی در مقایسه با زنانی که سایر جراحی‌های زیبایی انجام داده‌اند، نشان داده‌اند، که باعث شد چندین محقق پیشنهاد کنند که ایمپلنت سینه ممکن است به عنوان پرچمی برای مشکلات سلامت روان تفسیر شود.

مورد دوم جراحی زیبایی بینی است که متداول ترین جراحی مورد درخواست افراد مبتلا به اختلال بدشکلی بدن یا BDD است.

مایکل جکسون و اندی وارهول هر دو با BDD مبارزه کردند، که یک مشغله ذهنی با نقص تصوری در ظاهر فیزیکی است. علائم شامل بررسی مکرر نقص درک شده در آینه، استتار با آرایش یا مو یا لباس استراتژیک، مقایسه مداوم خود با دیگران، نیاز به اطمینان، و اعتقاد به زشت یا حتی نفرت انگیز بودن خود است.

اما از آنجایی که جراحی درک ما را تغییر نمی دهد، بیماران مبتلا به BDD به ندرت راضی می شوند و اغلب پس از جراحی ناامید یا عصبانی می شوند، حتی گاهی اوقات آن را به جراح خود می برند. در واقع، یک نظرسنجی نشان داد که ۴۰٪ از جراحان پلاستیک توسط یک بیمار مبتلا به BDD تهدید شده اند، چه از نظر قانونی، چه از نظر فیزیکی یا هر دو.

پس آیا همه کسانی که تحت عمل جراحی زیبایی قرار گرفته اند یا کاشت سینه یا عمل بینی را انجام داده اند محکوم به یک آشفتگی عصبی و ناراحت کننده هستند؟ اصلا.اما امکان دارد که این دو عمل زیبایی بیشتر شما را بهم بریزد.

ممکن است جراحی زیبایی رضایت شما را زندگی بالاتر ببرد

در یک چرخش ۱۸۰ درجه ای نسبت به مطالعات قبلی، مطالعه ای در مجله Clinical Psychological Science گروهی متشکل از ۸۰۰ نفر را که جراحی زیبایی را در نظر گرفته بودند، دنبال کرد. این مطالعه ۵۴۴ نفر را که در نهایت جراحی را انجام دادند با افرادی که یک سال بعد این کار را انجام ندادند، مقایسه کرد. جای تعجب نیست، کسانی که تحت عمل جراحی قرار گرفتند، نسبت به افرادی که بینی، سینه یا شکمشان ثابت مانده بود، از ویژگی عمل شده رضایت بیشتری داشتند.

اما شگفت آورتر اینکه برای کسانی که جراحی کرده بودند، بسیاری از چیزهای دیگر نیز بهبود یافتند، از جمله نگرش مثبت، شادی در زندگی، عزت نفس، حتی رضایت از زندگی. حتی اضطراب بر خلاف مطالعات قبلی بهبود یافت.

جراحی زیبایی ممکن است من را بیشتر خوشحال نکند، اما یکی از مشکلات من را برطرف خواهد کرد.

این از فلسفه نود و نه مشکل Jay-Z پیروی می کند: بعد از عمل جراحی، شما همچنان با مشکلاتی روبرو خواهید شد، اما نفرت از رویه مافین شما مشکلی نیست.

معمولا افرادی که تحت عمل جراحی زیبایی قرار می گیرند، افراد کم عمق و ناایمن هستند که به ظاهر خود وسواس دارند. تصور می‌شود که آن‌ها در مورد چیزی به نام سرمایه‌گذاری در تصویر بدن، که خود و ارزش خود را با ظاهر فیزیکی‌تان تعریف می‌کند و تا چه حد برای حفظ آن پیش خواهید رفت، خارج از نمودار هستند.

رضایت از یک رویه و شادی کلی چیزهای کاملاً متفاوتی هستند.

جالب توجه است، در یک تحلیل اکتشافی در همان مطالعه علوم روان‌شناسی بالینی، سرمایه‌گذاری در تصویر بدن در افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، کاهش یافته است، که نشان می‌دهد زمانی که گوش‌های بیرون زده یا افتادگی گردن آن‌ها مشکلی نداشت، آنها کمتر به ظاهر خود مشغول شدند و روی ظاهرشان سرمایه‌گذاری کردند.

وقتی به آن فکر می کنید، این امر منطقی است – وقتی یک نیاز برآورده شد، دیگر نیازی نیست. به همین دلیل است که افرادی که به طور طبیعی لاغر هستند اغلب به وزن خود فکر نمی کنند یا مردانی که موهای پرپشتی دارند به خط موی خود فکر نمی کنند. و اگر وقت خود را صرف فکر کردن در مورد آن یا مقایسه خود با دیگران نکنید، ممکن است به اشتباه یا نه به این نتیجه برسید که برای شما مهم نیست.

جراحی زیبایی

برای جمع بندی همه چیز، آیا جراحی زیبایی شما را خوشحال تر می کند؟ پاسخ این است:

شاید. اکثر افراد از نتیجه جراحی خود راضی هستند. اما رضایت از یک رویه و شادی کلی چیزهای کاملاً متفاوتی هستند. جراحی زیبایی احتمالاً شما را از شکم یا پلک‌هایتان راضی‌تر می‌کند، اما ممکن است فراتر از آن به هر چیز دیگری که در زندگی خود دوست ندارید گسترش یابد. در مجموع، برای بهتر کردن زندگی، بهبود روابط یا شاد بودن  به جراحی زیبایی تکیه نکنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

1 دیدگاه در “آیا جراحی زیبایی من را شادتر می کند؟

اولین قدم اعتماد به نفس و زندگی شاد اینه که چهره خودتو قبول کنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.