آنهدونیا یا بی لذتی چیست؟

ناتوانی در تجربه لذت در فعالیت‌هایی که اکثر مردم آنها را لذت‌بخش می‌دانند. افراد مبتلا به آنهدونیا اغلب بی‌علاقه هستند، احساس گوشه‌گیری یا جدایی از دوستان و خانواده می‌کنند و انگیزه کمی برای تعامل با دنیای اطراف خود دارند. فقدان لذت که معمولاً به عنوان یکی از علائم کلیدی اختلال افسردگی اساسی (MDD) در نظر گرفته می شود، می تواند در سایر شرایط سلامت روان مانند اسکیزوفرنی و همچنین در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون یا درد مزمن نیز دیده شود. گفته می شود، آنهدونیا در افراد مبتلا به افسردگی شایع تر و بارزتر است.

انواع آنهدونیا

دو نوع آنهدونیا وجود دارد: آنهدونی اجتماعی و آنهدونی فیزیکی. در اینجا نگاهی دقیق تر به هر یک و اینکه چگونه می تواند بر شما تأثیر بگذارد آورده شده است.

آنهدونی اجتماعی

افراد مبتلا به آنهدونی اجتماعی هیچ تمایل یا انگیزه ای برای تعامل با خانواده و دوستان خود ندارند. آنها همچنین از گذراندن وقت با مردم یا شرکت در موقعیت های اجتماعی لذت چندانی نمی برند.

بی لذتی اجتماعی با اختلال اضطراب اجتماعی که در آن افراد از ترس قضاوت شدن از موقعیت های اجتماعی اجتناب می کنند، یکسان نیست. در عوض، افراد مبتلا به آنهدونی اجتماعی هیچ پاداشی از تعامل با افراد دیگر دریافت نمی کنند.

آنهدونی فیزیکی

هنگامی که فردی دچار آنهدونی فیزیکی است، از تجربیات فیزیکی یا حسی مانند غذا خوردن، لمس کردن یا رابطه جنسی لذت نمی برد یا لذت نمی برد. آنها همچنین ممکن است متوجه تغییرات دما، حرکت، بو و صدا نشوند.

بیشتر تحقیقات مربوط به آنهدونی جسمانی حول محور اسکیزوفرنی بوده است، اما ممکن است فقدان لذت در سایر شرایط سلامت روان از جمله افسردگی ظاهر شود. در واقع، یک مطالعه قدیمی نشان داد که افرادی که سطوح بالاتری از آنهدونی فیزیکی داشتند، موارد مهم تری از افسردگی داشتند. به همین دلیل، محققان حدس می زنند که بی لذتی فیزیکی می تواند یک پیش بینی کننده برای شدت افسردگی باشد.

 

آنهدونیا یا بی لذتی چیست؟

علائم آنهدونیا یا بی لذتی چیست؟

یکی از ویژگی‌های کلیدی آنهدونیا عدم لذت و علاقه به چیزهایی است که معمولاً باعث شادی افراد دیگر می‌شود.

سایر علائم آنهدونیا عبارتند از:

عدم تمایل به تعامل با دنیا: افراد مبتلا به آنهدونیا تمایل خود را برای شرکت در فعالیت‌هایی که زمانی لذت بخش می‌دانستند، از دست داده‌اند. آنها همچنین در ابراز احساسات، به ویژه شادی، شادی و رضایت مشکل دارند.

از دست دادن علاقه به افراد، سرگرمی‌ها یا فعالیت‌ها: زمانی که فردی دچار آنهدونیا است، می‌تواند علاقه خود را به امتحان کردن چیزهای جدید، گذراندن وقت با دیگران، یا شرکت در فعالیت‌ها یا سرگرمی‌هایی که زمانی او را خوشحال می‌کرد، از دست بدهد. در نتیجه، ممکن است ترجیح دهند تنها باشند و روابط خود را از هم پاشیده باشند.

نمایش احساسات یا عواطف کاذب: از آنجایی که آنهدونیا می‌تواند بسیار مهم باشد، برخی از افراد سعی می‌کنند با تظاهر به خوشحالی برای پوشاندن احساسات واقعی خود، از این موقعیت قدرت بگیرند.

تلاش برای یافتن انگیزه: حتی اگر پاداشی برای یک کار وجود داشته باشد، فرد مبتلا به آنهدونیا می تواند برای خود انگیزه ایجاد کند.

به دلیل رفتارهایی مانند کناره گیری از فعالیت ها یا تغییر در الگوهای غذایی که با بی لذتی همراه است، افزایش وزن نیز امکان پذیر است.

آنهدونیا ناشی از اختلال در پردازش پاداش در مغز است. پردازش پاداش بر میل، تلاش، انگیزه و لذت تأثیر می گذارد. پردازش به لطف مدار پاداش مغز امکان پذیر است، که ساختارهای مغزی را که توانایی شما برای احساس لذت را کنترل می کند، به هم متصل می کند. مدار پاداش مسئول توزیع دوپامین، پیام رسان شیمیایی اصلی لذت بخش است.

در افراد مبتلا به آنهدونیا، چیزی مانع از پردازش دقیق امیال یا لذت های مدار پاداش می شود. اعتقاد بر این است که آنهدونیا دارای یک جزء ژنتیکی مهم است و محققان فکر می کنند ممکن است از طریق خانواده ها منتقل شود. آنهدونیا بیشتر به یک وضعیت سلامت روانی مرتبط است. همچنین ممکن است به یک بیماری عصبی مرتبط باشد.

۱۴ نوع توهم به همراه ویژگی های آنها

عوامل مستعد کننده بیماری آنهدونیا

آنهدونیا بیشتر در افراد مبتلا به MDD رخ می دهد. جدای از افسردگی، شرایط خاصی وجود دارد که احتمال ابتلا به آنهدونیا را افزایش می دهد، از جمله: ۳۱۰۱۱۱۲

روان‌گسیختگی
اختلال دوقطبی
اختلالات مصرف مواد
بیماری پارکینسون
درد مزمن
اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
اوتیسم
اختلالات اشتها

شدت آنهدونی شما ممکن است تحت تأثیر شرایطی باشد که دارید. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، درد مزمن، اختلال مصرف مواد و بیماری پارکینسون معمولاً سطوح خفیف تا متوسط آنهدونیا را تجربه می کنند.

 

علائم آنهدونیا یا بی لذتی چیست؟

زندگی با آنهدونیا

زندگی با آنهدونیا می تواند چالش برانگیز باشد. آنهدونیا باعث می شود که شخص از دنیای اطراف خود جدا شود. در نتیجه، آنها می توانند رویدادهای بزرگ زندگی را از دست بدهند. ارتباطات اجتماعی خود را از دست بدهند؛ و روابط چالش برانگیزی با دوستان، اعضای خانواده و همکاران داشته باشید. این می تواند منجر به کیفیت پایین تر زندگی هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی شود

متأسفانه، درمان آنهدونیا نیز می تواند چالش برانگیز باشد. خوشبختانه، محققان به دنبال روش‌های درمانی جایگزینی هستند که ممکن است مؤثرتر باشند. قبلاً نشان داده شده است که داروها یا درمان های خاص مؤثرتر از سایر روش ها هستند.

اگر فکر می کنید نشانه هایی از آنهدونیا دارید، با یک پزشک روان صحبت کنید. با هم، می توانید یک برنامه درمانی که بهترین کار را برای شما دارد ایجاد کنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.