۶ علت بوی سوختگی از ماشین لباسشویی

اگر پس از قرار دادن لباس های کثیف داخل درام ماشین لباسشویی و انتخاب برنامه شستشوی مناسب متوجه بوی سوختگی از ماشین لباسشویی خود شدید  ابتدا باید فوراً برق دستگاه را از کنتور قطع کنید تا آتش سوزی نشود.  پس از آن دوشاخه برق را از پریز جدا کنید. اکنون به پریز دقت کنید ، اگر متوجه شدید که ذوب شده و سوخته است با یک برقکار تماس بگیرید. اما اگر پریز سالم است می توان برق خانه را وصل کرد. اکنون که برق دستگاه با بیرون کشیدن دوشاخه از پریز قطع شده است و شما و خانه در امان هستید، بیایید بفهمیم که چرا بوی سوختگی از ماشین لباسشویی به مشام می رسد. شاید در واقع هیچ آتش سوزی یا حتی خرابی وجود نداشته باشد.
اگر ماشین لباسشویی جدید بوی سوختگی می دهد ممکن است این بو در اولین باری که دستگاه را روشن کرده اید مربوط به پلاستیک و سایر قطعات باشند که هنگام گرم شدن این بو ایجاد شد،  اما بطور کلی این بو خیلی قوی نیست. با این حال، اگر برای اولین بار نیست که ماشین لباسشویی را روشن می کنید اما دستگاه همچنان بوی سوختگی می دهد، ممکن است مربوط به خطاهای کارخانه باشد در این صورت با تعمیرگاه مجاز  تماس بگیرید.
برای تعمیر ماشین لباسشویی در مشهد با سامان سرویس تماس بگیرید . تعمیر لباسشویی سامسونگ در مشهد ، تعمیر لباسشویی دوو در مشهد و… توسط سامان سرویس در منزل انجام می شود .( ۰۹۱۵۲۰۶۶۱۶۸)

دلایل ایجاد بوی سوختگی از ماشین لباسشویی چیست؟

همانطور که متوجه شدید، بوی سوختگی از ماشین لباسشویی به این معنی است که قطعه ای در دستگاه یا در حال سوختن یا ذوب شدن است . اغلب ما در مورد اتصال کوتاه یا سوختن کنتاکت ها صحبت می کنیم، اما ممکن است شرایط دیگری نیز وجود داشته باشد. در هر صورت، همیشه نمی توان مشکلی را “با یک حرکت” پیدا کرد و تشخیص باید با استفاده از تجهیزات ویژه انجام گیرد.

۱٫    فرسودگی کنتاکت های محافظ برق یا المنت دستگاه

تقریباً تمام اتصالات ماشین لباسشویی به دلیل رطوبت زیاد و سایش و پارگی معمولی در معرض اکسیداسیون قرار می گیرند. اغلب این مسئله منجر به سوختن کنتاکت ها شده ، در نتیجه باعث بوی سوختگی از ماشین لباسشویی می شود.
برای رفع این مشکل نیاز به جداسازی دستگاه، ، تمیز کردن و لحیم کاری کنتاکت ها است.

6 علت بوی سوختگی از ماشین لباسشویی

۲٫    سوختن کنتاکت های روی برد کنترل

سوختن کنتاکت ها و اتصالات روی برد کنترل نیز می تواند باعث ایجاد بوی سوختگی از ماشین لباسشویی شود. در این صورت علاوه بر بو، ممکن است در برنامه های شستشو نیز اشکالاتی ایجاد شود . در این صورت ماشین لباسشویی بوی سوختگی می دهد، برنامه اجرا نمی شود  همچنین ممکن است ماشین لباسشویی روشن نشود.
حل مشکل ، مستلزم عیب یابی برد کنترل است، در صورت سالم بودن برد کنترل ، تعمیرکار کنتاکت ها را تمیز کرده و دوباره لحیم می کند. اگر برد آسیب دیده باشد، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

۳٫    مشکلات و سوختگی سیم های دستگاه

ماشین لباسشویی دارای تعداد زیادی سیم مختلف است. به دلیل سایش طبیعی یا تأثیر عوامل نامطلوب بر آنها خواه رطوبت باشد یا ضربه فیزیکی ، مدار سیم کشی می تواند کوتاه شود، در این صورت سیم ها شروع به ذوب شدن می کنند. در نتیجه بوی سوختگی از دستگاه به مشام می رسد و دود مایل به آبی از ماشین لباسشویی ظاهر می شود.
برای رفع این مشکل ، بررسی کامل ماشین لباسشویی و تعمیر یا تعویض سیم های معیوب مورد نیاز است.

۴٫    لغزش تسمه درایو

اغلب علت بوی سوختگی از ماشین لباسشویی سر خوردن تسمه موتور است. این اتفاق در مراحل اولیه تخریب بلبرینگ و ناهماهنگی قرقره رخ می دهد، در نتیجه کشش تسمه تغییر نموده و شروع به ساییدگی یا حتی گیر کردن می کند و باعث ایجاد بوی سوختگی شبیه بوی لاستیک سوخته می شود، همچنین دود خاکستری مایل به سیاه نیز ممکن است دیده شود و شاید ماشین لباسشویی در چرخه شستشو نتواند سرعت بگیرد، زیرا تسمه لیز می خورد یا مرتباً از قرقره خارج می شود.
تعویض تسمه محرک و همچنین تعویض بلبرینگ ها در صورت فرسودگی الزامی است.

۵٫    نشت آب به موتور

در برخی موارد، اگر لوله ها آسیب ببینند یا یکپارچگی مخزن دستگاه نقض شود، آب وارد موتور می شود و باعث اتصال کوتاه می شود. در نتیجه بوی سوختگی از ماشین لباسشویی ایجاد می گردد.
برای رفع مشکل نیاز به جداسازی ماشین لباسشویی، از بین بردن نشتی و همچنین بررسی موتور دستگاه است . در صورت سوختن ، موتور نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

۶٫    خرابی پمپ تخلیه

اگر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی خراب شود، حتی اگر آب در دستگاه نباشد، دستگاه می تواند بدون وقفه شروع به کار کند. در نتیجه بیش از حد گرم می شود و بوی پلاستیک سوخته از دستگاه مشام می رسد.
در این صورت پمپ تخلیه نیاز به تعویض دارد.
همانطور که متوجه شدید، دلایل بوی سوختگی از ماشین لباسشویی بسیار متنوع است، اما در بیشتر موارد آنها  هم برای خود ماشین لباسشویی و هم برای کاربران کاملا جدی و خطرناک هستند. لطفا جان خود و افراد خانواده را به خطر نیندازید و اگر بوی سوختگی از دستگاهتان به مشام می رسد یا دود از ماشین لباسشویی خارج می شود، فوراً برق دستگاه را قطع کرده و با تعمیرکار تماس بگیرید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.