۱۵ راه آسان برای کنترل عصبانیت

خشم یک احساس عادی و در عین حال قدرتمند است. همه ما با موقعیت هایی روبرو هستیم که چنان عصبانی میشویم که نمی توانیم از نظر کلامی یا جسمی به تخلیه آن کمک کنیم. آنچه وحشتناک است این است که ما معمولاً بلافاصله از انجام این کار پشیمان می شویم. ما اغلب آرزو می کنیم که بتوانیم خود را کنترل کنیم اما نسبت به آن احساس ناتوانی می کنیم. اما شما چهطور این را انجام میدهید؟ چگونه می توانید از عصبانیت دست بکشید؟ در اینجا ۲۰ روش آسان برای کمک به شما در کنترل عصبانیت وجود دارد.

چند روش آسان برای کنترل عصبانیت

هنگامی که عصبانی می شوید ، پاسخ “جنگ یا گریز” بدن شما فعال می شود و غدد فوق کلیه را با هورمون های استرس ، مانند آدرنالین و کورتیزول غرق می کند. مغز شما هوشیار شده و جریان خون شما را از روده و به سمت عضلات منحرف می کند تا برای هرگونه اعمال جسمی که ممکن است در پی داشته باشد آماده شود. این واکنش به نوبه خود ضربان قلب ، فشار خون و تنفس شما را افزایش می دهد. این سیل دائمی مواد شیمیایی استرس و تغییرات متابولیکی که به دلیل خشم کنترل نشده اتفاق می افتد ، می تواند از نظر جسمی و روحی به شما آسیب برساند.

۱- عصبانیت را به عنوان یک احساس عادی بپذیرید

همیشه عصبانی بودن بد نیست. گاهی اوقات ، می تواند انگیزه ایجاد کند و بهترین ها را در شما ایجاد کند با این که بخواهید پیشرفت کنید یا تغییری ایجاد کنید. این احساس شدید همچنین می تواند باعث جنگیدن و محافظت از خود شود. به یاد داشته باشید که عصبانیت یکی از احساساتی است که همه احساس می کنند.

راههای کنترل عصبانیت

۲- عصبانیت را احساس کنید

از بیان احساسات خود نترسید ، حتی اگر عصبانی باشد. اگر چیزی شما را عصبانی می کند ، مجبور نیستید همیشه آن را سرکوب کنید. به خود اجازه دهید عصبانی شوید اما اجازه ندهید ذهن شما را فرا گیرد و به آن عمل کند. فقط آن را احساس کنید .

۳-برای کنترل عصبانیت ،نفس عمیق بکشید

عصبانیت باعث ایجاد برخی تغییرات در بدن شما می شود. به عنوان مثال ، ممکن است احساس کنید گردن شما تنش دارد یا پاهایتان به هم می خورند. آنها را نادیده نگیرید. بر روی این احساس تمرکز کنید ، آرام باشید و نفس عمیق بکشید تا انسدادهایی که باعث احساس  گیر افتادن شما می شوند را برطرف کنید.

۴- علت عصبانیت خود را بررسی کنید

حال و هوای شما قبل از عصبانی شدن چگونه بود؟ آیا قبلاً کمی آشفته شده بودید یا اقدامات شخصی دیگر باعث عصبانیت شما شده است؟ سعی کنید علت خشم خود را درک کنید. این به شما کمک می کند تا با شرایط کنار بیایید.

پیشنهاد می کنیم مقالهبهترین و بدترین روزهای زندگی مگان مارکل” را نیز مطالعه بفرمایید.

۵-بپذیرید که جهان همیشه باب میل شما نیست

اگر رفتار مردم باعث عصبانیت شما می شود ، فقط آن را رها کنید. اگر اقدامات آنها مستقیماً شما را درگیر نمی کند ، فقط آنها را نادیده بگیرید و خود را با کاستی های آنها اذیت نکنید. هرکسی برداشت خاص خود را از نحوه زندگی خود دارد. آنچه برای شما اشتباه است ممکن است برای دیگران مناسب باشد.

۶-برای کنترل عصبانیت ،ببخشید و رها کنید

دیگر فکر نکنید که کسی با شما یا دیگری چه کرده است. نشخوار کردن آن فقط هر بار شما را عصبانی تر خواهد کرد. کینه نگه ندارید. لازم نیست کاملاً به آنها اعتماد کنید ، اما ببخشید و اجازه دهید رها شوید. ذهن خود را آزاد کنید تا از خشم خلاص خواهید شوید.

روش کنترل عصبانیت

۷-از آنچه شما را عصبانی می کند اجتناب کنید

اگر به چیزی برخوردید که خشم را در شما شعله ور می کند ، چه یک فرد و چه یک موقعیت ، سعی کنید یک فاصله امن از آن ایجاد کنید. با نادیده گرفتن یا اجتناب از افراد و موقعیت هایی که باعث عصبانیت می شوند ، خود را از خشم نجات دهید. شما مجبور نیستید همیشه با آنها روبرو شوید و با آنها کنار بیایید.

۸- قبل از اقدام فکر کنید

هنگامی که خود را بسیار عصبانی می دانید ، بلافاصله وارد عمل نشوید. نفس عمیق بکشید ، ذهن خود را پاک کنید و شرایط را از نو تنظیم کنید. به تمام عواقب احتمالی اعمال خود فکر کنید. زیرا اگر اجازه دهید خود را گیر بیاورید ، ممکن است کاری را بگویید یا کاری انجام دهید که بعداً فقط پشیمان شوید.

۹-ریشه اوضاع را پیدا کنید

وقتی علت خشم خود را می دانید ، به جای اینکه تمام انرژی خود را برای بیرون دادن آن بگذارید ، باید سعی کنید راهی برای نجات آن پیدا کنید. اگر کسی است که شما را عصبانی می کند ، سعی کنید بفهمید چه کاری می توانید انجام دهید تا اجازه ندهید آن شخص بر شما تأثیر بگذارد. گاهی اوقات این ممکن است به معنای پذیرش فرد یا موقعیت و انتخاب راه حل باشد.

۱۰- اجازه ندهید عصبانیت شما احساسات دیگرتان را بپوشاند

گاهی اوقات ، عصبانیت فقط جبهه ای برای احساسات اولیه مانند آسیب ، اندوه ، غم ، افسردگی یا ترس است. این مکانیزم کنار آمدن است که شما ممکن است آگاهانه یا ناآگاهانه آن را انجام دهید زیرا کنار آمدن با خشم از هر احساسات دیگری آسان تر است. به خود اجازه دهید طیف وسیعی از احساسات را احساس کنید و اجازه ندهید عصبانیت شما آنها را پوشانده باشد.

۱۱-وقتی عصبانی هستید به اوضاع نپردازید

هرچه باعث عصبانیت شما شده است ، فقط در صورت آرام بودن با کسی در مورد آن یا شخصی که شما را تحریک کرده است صحبت کنید. خودتان را جمع کنید و به آنها بگویید که چگونه بدون آسیب رساندن یا تلاش برای کنترل آنها ، به روشی محترمانه اما قاطعانه بر شما تأثیر می گذارند. حتی می توانید در این باره بنویسید زیرا نوشتن یک روش درمانی برای رفع خشم است.

۱۲-برای کنترل عصبانیت ،به تمرینات بدنی بپردازید

ورزش می تواند سطح استرس شما را کاهش داده و ذهن شما را آرام کند. برای پیاده روی بیرون بروید و کمی هوای تازه بگیرید ، یا یک فعالیت بدنی انجام دهید که مورد علاقه شماست. انرژی تهاجمی خود را در ورزش صرف کنید.

۱۳-فقط چشمان خود را ببندید و مراقبه کنید

شما نمی توانید کاری را که دیگران انجام می دهند کنترل کنید ، اما مطمئناً می توانید کاری را که به خودتان اجازه می دهید انجام دهید. مراقبه می تواند به آرامش ذهن و کنترل اعمال کمک کند. هر وقت احساس استرس کردید ، چشمان خود را ببندید و مراقبه کنید. برای مراقبه حتی نیازی نیست که در مکان خاصی باشید. با تمرین می توانید با افکار خود حتی روی میز کار خود تنها باشید.

پیشنهاد می کنیم مقالهروش های کاربردی برای کاهش استرس و انجام مراقبه” را نیز مطالعه بفرمایید.

۱۴- کمی مرخصی بگیرید

اگر روز پرفشاری دارید ، فقط کمی استراحت کنید و با چیزی که دوست دارید بخورید یا کاری که دوست دارید انجام دهید خود را درمان کنید. همچنین ممکن است فقط کاری را که انجام می دهید متوقف کنید ، بنشینید و آرام باشید و خود را برای رویارویی با هر چالشی که روز برایتان به وجود می آورد آماده کنید. اگر کار شما اخیراً زندگی شما را به زحمت انداخته است ، از رئیس خود مدتی مرخصی بخواهید. گذراندن دو روز بدون استرس برای سلامت جسمی ، روحی و روانی شما مفید است.

۱۵- تکنیک تجسم را تمرین کنید

وقتی همه چیز طاقت فرسا است ، یک مکان ، چیز یا شخص را تجسم کنید که باعث خوشحالی شما می شود. به یک خاطره خوش از زندگی خود فکر کنید و آن را تجسم کنید تا ذهن شما آرام شود و از طریق استرس و عصبانیت نفس بکشید.

۱۶-برای کنترل عصبانیت ،علت را به شکلی غیر مجرمانه ارائه دهید

اگر تصمیم دارید صحبت کنید یا ریشه خشم خود را در میان بگذارید ، مهم است که آن را بدون انتقاد یا سرزنش کسی ارائه دهید. عصبانیت مشکل شماست. اگر می خواهید به کسی بفهمانید که عملکرد او چگونه می تواند به شما کمک کند تا عصبانیت خود را کنترل کنید ، باید خاص اما محترمانه باشید. این ممکن است به آنها کمک کند تا بیشتر از اینکه مایل باشند به شما کمک کنند.

۱۷-خندیدن بهترین راه برای کنترل استرس است

شوخ طبعی می تواند روحیه شما را سبک کرده و استرس منتشر کند. یک فیلم کمدی تماشا کنید یا با شخصی با شوخ طبعی خوب صحبت کنید. این همچنین به شما کمک می کند آنچه را که باعث عصبانیت می شد فراموش کنید. از کنایه و انتقاد به هر قیمتی بپرهیزید. اینها فقط وضعیت وحشتناکی را بدتر می کنند.

۱۸- اجازه دهید بدن و ذهن شما شل شود

بدن تحت فشار می تواند سطح استرس روحی را بالا ببرد و همچنین شما را تحریک پذیر کند. خواب آرام داشته باشید ، به موسیقی آرام بخش گوش دهید ، کتاب مورد علاقه خود را بخوانید یا ماساژ آرامش دهید. هر کاری که باعث آرامش شما میشود انجام دهید.

۱۹-اگر بیشتر از کنترل خارج می شود ، کمک بگیرید

کنترل خشم شما یک چالش است و در بعضی مواقع ممکن است سخت باشد. اگر متوجه شدید که عصبانیت شما از کنترل خارج شده یا شما را مجبور به انجام کارهایی می کند که در نهایت از آن پشیمان می شوید ، مانند آسیب زدن به افراد دیگر ، به دنبال کمک از مشاور و دیگران باشید.

۲۰-برای کنترل عصبانیت ،مثبت بینی را تمرین کنید

عصبانیت شما گاهی می تواند ریشه در دیدگاه منفی شما داشته باشد. طرز تفکر خود را تغییر دهید. خود را تربیت کنید تا مثبت باشید. همیشه در هر موقعیتی به دنبال خوبی ها باشید. این می تواند به شما در یافتن راه حل و مهار خشم کمک کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.