چند خط درباره شخصیت افراد خسیس

خساست نقطه مقابل سخاوت است. در حالی که یک فرد سخاوتمند آزادانه میبخشد ، یک فرد بخیل از دادن مال خود خودداری می کند و آن را سخت و ناراحت کننده می یابد. اگرچه خساست معمولاً مربوط به پول همراه است، اما ممکن است در سایر زمینه های شخصیتی نیز ظاهر  شود. برای افراد خسیس پول دادن یا قرض دادن به دیگران مشکل است. بیشتر پول جمع میکنند و خیلی کم خرج کنند . آنها برای «پس انداز» پول تمام تلاش خود را می کنند. من نمی گویم که پس انداز پول چیز خوبی نیست. اما یک فرد خسیس، صرفاً برای صرفه جویی در هزینه، زمان و انرژی زیادی را قربانی می کند. آنها معمولاً عاشق قرض گرفتن از دیگران به جای خرید مال برای خود هستند. و هنگامی که آنها چیزهایی را قرض می گیرند، به نظر می رسد همیشه فراموش می کنند که آن را برگردانند. آزار دهنده است، اینطور نیست؟

بخل و صرفه جویی چه تفاوتی باهم دارند؟

بخل مساوی با صرفه جویی نیست. در حالی که صرفه جویی یک استفاده هوشمندانه و کارآمد از زمان، انرژی و منابع است، بخل نوعی ترس است – ترس از نداشتن کافی و تمام شدن . این به شخص انگیزه می‌دهد که دارایی‌هایش را نبخشد، حتی اگر با دادن آن‌ها مشکلی برای او ایجاد نشود.

علت خسیس بودن

علت خسیس بودن فرد را درک کنید

برخی افراد ذاتا خسیس هستند و هیچ کاری که انجام دهید آنها را تغییر نمی دهد. اما آنها یک اقلیت کوچک هستند. شما باید سعی کنید بفهمید چرا آنها اینطور هستند. معمولاً یک دلیل کاملاً خوب برای آن وجود دارد – شغل آنها درآمد خوبی ندارد، بازار کار باثبات نیست، و آنها می خواهند در صورت اخراج از کار پس انداز داشته باشند همه دلایل بسیار خوبی برای صرفه جویی هستند. سعی کنید و علت خسیس بودن همسرتان یا هر فرد دیگر را درک کنید. با او صحبت کنید تا دلیل رفتار خسیسی او را بفهمید به جای نق زدن، شکایت یا صرفاً دور شدن از او.

جالب اینجاست که مردان و زنان به ویژه از ویژگی های موازی در یکدیگر متنفرند: در حالی که زنان از بخل در مردان خود متنفرند، مردان از اسراف (یا طمع) در زنان خود متنفرند. هر دو ویژگی به پول مربوط می شود. مردان از زنانی که فقط به پول علاقه دارند منزجر می شوند و زنان از مردانی که نمی خواهند برای آنها پول خرج کنند بیزارند.

چه چیزی باعث بخل و خساست می شود؟

معمولاً این تجربیات گذشته افراد است که آنها را خسیس می کند. کودکی که در خانواده ای فقیر بزرگ شده است ممکن است دچار ناامنی مالی شود. آنها دائماً شاهد نگرانی اعضای خانواده خود در مورد پول هستند، بنابراین آنها نیز این کار را انجام می دهند.

بنابراین، دلیل اصلی اینکه یک فرد خسیس نشان می دهد این است که نسبت به پول احساس ناامنی می کند. این ناامنی مالی باعث می‌شود آن‌ها چیزی را که «معتقدند» فاقد آن هستند، ببخشند.

من عمداً از کلمه “باور” استفاده کردم زیرا ناامنی مالی یک فرد خسیس ممکن است واقعی باشد یا قابل درک باشد. حتی اگر یک فرد ممکن است پول زیادی داشته باشد، ممکن است همچنان در عمق وجودش احساس ناامنی کند. بنابراین آنها رفتاری خسیسی از خود نشان می دهند.

تحقیقات نشان می دهد که تا حد زیادی از ویژگی های بخل و سخاوت، وراثت است. علاوه بر این، مشخص شده است که زنان نسبت به مردان تمایل بیشتری به همدلی و مراقبت دارند. بنابراین  در مقایسه با مردان، زنان بیشتر می بخشند و کمتر بخیل هستند.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “آیا بخشیدن با آشتی کردن متفاوت است؟ یا هردو یکی است؟” را نیز مطالعه بفرمایید.      

خساست عاطفی

همانطور که قبلاً اشاره کردم، خساست فقط مربوط به امور مالی نیست. ممکن است فرد در زمینه های دیگر زندگی نیز بخیل باشد. نوع متداول دیگر بخل در کنار «خسارت پول و دارایی»، بخل عاطفی است.

منظور من از خساست عاطفی این است که شخص از به اشتراک گذاشتن احساسات خود با افراد از جمله نزدیکان خود امتناع می ورزد. به اشتراک گذاشتن احساسات خود با افرادی که برای شما مهم نیستند قابل درک است، اما چرا یک فرد نباید احساسات خود را با کسانی که برای شما مهم هستند به اشتراک بگذارد؟

این نوع خسیس ارتباط زیادی با دو ترس دارد: ترس از صمیمیت و ترس از کنترل شدن.

ارتباط بخل و ترس چیست؟

ترس از صمیمیت به دلایل مختلف در فرد ایجاد می شود اما شایع ترین دلیل آن عدم اعتماد به افراد است. این عدم اعتماد را می توان در تجربیات گذشته جستجو کرد که در آن آنها به کسی اعتماد کردند و پیامد آن منفی بود. یا آنها شاهد چنین تجربه منفی بودند. برای مثال، دختری که والدینش طلاق گرفتند و پدرش او را به سرپرستی مادرش سپرد، ممکن است یاد بگیرد که به مردان اعتماد نکند. در ذهن او، مردان به راحتی شما را رها میکنند . چنین دختری ممکن است همیشه با مردان مشکل اعتماد داشته باشد و بنابراین ممکن است ترجیح دهد احساسات خود را با هیچ مردی در میان نگذارد و این باور را در خود ایجاد کند که “مردها قابل اعتماد نیستند”.

ترس از کنترل شدن عامل دیگری است. این یک ترس رایج است زیرا در دوران کودکی همه ما به نوعی توسط والدین و جامعه کنترل شده ایم. برای برخی، این کنترل مشکل چندانی نداشت. آنهایی که احساس می کردند آزادی آنها را تهدید می کند، ترس از کنترل شدن توسط دیگران را ایجاد کردند.

فردی که از کنترل شدن می ترسد، دوست ندارد احساسات خود را حتی با نزدیکانش به اشتراک بگذارد. آنها احساس می کنند که این باعث آسیب پذیری آنها می شود. به گفته آنها، اگر خودشان را به روی دیگران باز کنند، به راحتی مورد دستکاری قرار می گیرند و ضعف های عاطفی آنها به منصه ظهور می رسد.

آیا خسیس بودن اشکالی دارد؟

خسیس بودن

وقتی صحبت از مسائل مالی می شود، صرفه جو بودن خوب است، اما خسیس بودن بد است. این نشان می دهد که شما مراقب پول خود هستید، نه هدر دادن. خسیس بودن به این معنی است که حتی اگر در پول خود پس انداز کنید، ممکن است برای دیگران گران تمام شود.

از آنجایی که خسیس یک ویژگی اساسی است که در تمام شخصیت فرد نفوذ می کند، باعث آسیب مداوم به زندگی فرد می شود. به طور کلی با پول شروع می شود، خساست به فقدان مهربانی، احترام و مراقبت متقابل تبدیل می شود. افراد خسیس احساس محرومیت عمیق و پایداری را تجربه می‌کنند که آن‌ها را به احساس ناامنی، بدگمانی و ناامیدی برای کنترل متمایل می‌کند. در ابتدای زندگی مشترک ، افراد خسیس اغلب این ویژگی منفی را پنهان می‌کنند، اما زمانی که رابطه عمیق‌تر می‌شود، با انتقام ظاهر می‌شود و زندگی را برای هر دو زن و شوهر سخت میکند.

5/5 - (1 امتیاز)
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.