چقدر می توانیم زیر آب زنده بمانیم؟

یک فرد عادی نمی تواند بیش از ۳ دقیقه زیر آب دوام بیاورد و نفس کم نیاورد. اما رکورد جهانی ۲۴ دقیقه و ۳ ثانیه است. چطور ممکنه؟ از زمانی که ما کوچک بودیم، در استخرها می‌خواستیم خودمان را آزمایش کنیم تا ببینیم چقدر می‌توانیم زیر آب بدون نفس کشیدن دوام بیاوریم.  با این حال، روی دیگر سکه بیش از ۳۲۰۰۰۰ مرگ و میر ناشی از غرق شدگی را داریم که هر ساله در جهان اتفاق می‌افتد که خفگی در آب سومین عامل مرگ و میر است.

اما وقتی زیر آب هستیم چه اتفاقی برای بدن ما می افتد؟ چقدر می توانیم بدون عواقب دوام بیاوریم؟ آسیب مغزی از چه زمانی برگشت ناپذیر است؟ چگونه ممکن است غواصان آزاد حرفه ای بیش از ۲۰ دقیقه در زیر آب بدون تنفس دوام بیاورند؟

هنگام غرق شدن چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

غرق شدگی نوعی خفگی است که در آن تنفس به دلیل غوطه ور شدن مجاری هوایی در یک محیط مایع که معمولاً دریا، استخرها یا دریاچه ها است، غیرممکن است. از لحظه ای که تامین اکسیژن متوقف می شود، بدن ما دچار یک سری تغییرات فیزیولوژیکی می شود که اگر دوباره ظاهر نشود، ناگزیر باعث مرگ می شود.

حال، وقتی در زیر آب غرق می شویم دقیقاً چه اتفاقی برای بدن ما می افتد؟ خوب، اگرچه زمان هر یک و محدودیت قبل از آسیب عصبی و مرگ غیرقابل برگشت به فرد، سن و ظرفیت ریه او بستگی دارد، اما حقیقت این است که آنها همیشه مراحلی را پشت سر می گذارند.

مرحله اولیه

در این مرحله هنوز غوطه ور شدن کامل در آب اتفاق نیفتاده است. به هر دلیلی، فرد احساس می کند که توانایی شناور شدن، شنا کردن یا تنفس را از دست می دهد. به همین دلیل با وجود اینکه احساس می‌کند در مدت کوتاهی ممکن است غرق شود، کنترل بدن خود را حفظ می‌کند و با وجود غرق شدن در آب، می‌تواند در فواصل کم و بیش کوتاه به تنفس خود ادامه دهد.این مرحله اولیه که در آن هنوز اکسیژن رسانی به ریه ها وجود دارد، کم و بیش ادامه خواهد داشت.

مرحله از دست دادن کنترل

در اینجا غرق شدن به این صورت آغاز می شود. مغز ما که موقعیت را تفسیر می کند و می بیند که هیچ اکسیژنی دریافت نمی شود، تمام واکنش های استرس را فعال می کند. به همین دلیل، در این مرحله یک فعال سازی روانی و فیزیکی شدید وجود دارد که در آن کنترل اعمال خود را از دست می دهیم.

با کنترل کامل سیستم عصبی خودمختار، این امکان وجود دارد که افراد طوری به نظر برسند که در خطر نیستند، و دیگر فریاد کمک نمی‌کشند یا حرکات اغراق‌آمیز انجام نمی‌دهند. مغز تمام این واکنش های هدر رفتن انرژی و اکسیژن را سرکوب کرده و کنترل را به دست گرفته است.

در این مرحله، افراد غرق شده قادر به درک اقلام نجات یا پیروی از دستورالعمل های شفاهی که ممکن است دریافت کنند، نخواهند بود. بدن برای ورود به حالت هیپوکسی آماده می شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله “مشهورترین ورزشکاران زن مسلمان در تاریخ” را نیز مطالعه بفرمایید.

هیپوکسی

از اینجا، شمارش معکوس شروع می شود. وقتی مغز می‌داند که اکسیژن در حال از بین رفتن است، در تلاشی ناامیدکننده برای وادار کردن ما به اکسیژن رسانی، باعث افزایش تهویه هوا می‌شود که به نوبه خود باعث ورود آب به راه‌های هوایی می‌شود.

این باعث ایجاد اسپاسم حنجره در بدن می شود، یعنی انسداد راه های هوایی که بسته هستند. از این نقطه به بعد، فریاد زدن، حتی اگر بتوانید، از قبل غیرممکن خواهد بود. حال آنچه بدن می خواهد این است که آب وارد ریه ها نشود.

با دریافت نکردن اکسیژن، اکسیژنی که در آخرین استنشاق معرفی کردیم شروع به تمام شدن می کند، بنابراین سطح اکسیژن در جریان خون کاهش می یابد و در نتیجه وارد حالت هیپوکسی می شود. در همان زمان، دی اکسید کربن، گازی با اثر سمی واضح، شروع به تجمع می کند، زیرا دستگاه تنفسی بسته است، نمی تواند فرار کند. پس از ۳۰ ثانیه آپنه، ضربان قلب شروع به کاهش می کند.

حدود ۸۲ ثانیه و حداکثر ۲ دقیقه (در افراد بدون تمرین) مغز در برابر این حالت هیپوکسی و تجمع دی اکسید کربن مقاومت می کند و در این زمان فرد به آرامی بیهوش می شود.

اکنون وقتی بدنی که منتظر بود ببیند آیا وضعیت حل شده است، دیگر اولویت جلوگیری از ورود آب را ندارد و در تلاشی کاملاً ناامیدکننده برای نفس کشیدن، راه های هوایی را باز می کند. او می داند که دیگر «چیزی برای از دست دادن ندارد»، بنابراین اسپاسم حنجره را مهار می کند. در این لحظه، نقطه شکست رخ می دهد، که نشان دهنده آغاز آخرین مرحله است.

فاز نهایی

هنگامی که ما داوطلبانه نفس خود را حبس می کنیم، رسیدن به نقطه شکست غیرممکن است، زیرا خود سیستم عصبی شما را مجبور می کند از آب خارج شوید. پس فقط در موارد غرق شدن تصادفی اتفاق می افتد.

نقطه شکست که زمانی رخ می دهد که بدن بداند عدم دریافت اکسیژن بیشتر و دفع نکردن دی اکسید کربن صدمات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت، راه های هوایی باز می شود که باعث ورود آب به ریه ها می شود.

اگرچه گاهی اوقات این باز شدن راه های هوایی اتفاق نمی افتد، ۹۰٪ از مردم در نهایت در آب تنفس می کنند. در این زمان، ریه ها پر از آب می شوند، به طوری که تامین اکسیژن در حال حاضر غیرممکن است و شانس خروج از این وضعیت بدون عواقب به طور فزاینده ای کم می شود.

همانطور که می گوییم این مرحله حداکثر بعد از ۲ دقیقه وارد می شود، اگرچه اکثر افراد نمی توانند بیش از ۱ دقیقه و ۲۰ ثانیه در برابر هیپوکسی مقاومت کنند. قلب، در این مرحله، دیگر نمی تواند بدون توقف آهسته تر بزند، بنابراین در حال حاضر با سطوح کاملاً بحرانی اکسیژن کار می کند.

بنابراین، اندام های حیاتی دریافت اکسیژن از جمله مغز را متوقف می کنند. اعتقاد بر این است که شانس زنده ماندن بدون عواقب بعد از ۱۰ دقیقه ۰٪ است. نورون های مغز در نهایت به دلیل کمبود اکسیژن می میرند، بنابراین عملکردهای حیاتی دیگر نمی توانند حفظ شوند و فرد می میرد. برخی از افراد حتی در اثر انفارکتوس میوکارد می میرند، زیرا شریان های قلب به قدری منقبض می شوند که گردش خون به اندام متوقف می شود.

چقدر می توانید بدون نفس کشیدن در زیر آب دوام بیاورید؟

رقم دقیقی وجود ندارد. بسته به شرایط محل آن (در آب شیرین می تواند کمتر طول بکشد، زیرا شبیه خون ما است، از اسمز عبور می کند و باعث رقیق شدن آن و انفجار اندام ها می شود)، سن، انرژی، متابولیسم و ​​ظرفیت فرد، بیشتر یا کمتر خواهد بود.

در هر صورت تخمین زده می شود که در آب شیرین حداکثر زمانی که فرد می تواند بدون نفس کشیدن تحمل کند بین ۲ تا ۳ دقیقه پس از نقطه شکست است. از طرفی در آب شور یک فرد عادی می تواند بین ۸ تا ۱۰ دقیقه زنده بماند، اما بعد از چند دقیقه احتمال زنده ماندن بسیار کم است به مدت حداکثر ۳ دقیقه . پس از این مدت، مغز شروع به آسیب می کند و پس از ۱۰ دقیقه مرگ کاملاً قطعی است.

همچنین اگر نقطه شکستگی ایجاد شده باشد و آب وارد ریه شده باشد، اگر تا ۸ دقیقه پس از بیرون آمدن از آب کمک پزشکی دریافت نکنند، احتمال بهبودی آنها بسیار کم است. حتی با دادن به موقع آن، ممکن است در ساعات بعدی دچار نارسایی تنفسی یا عفونت ریه ناشی از باکتری های موجود در آب شوید.

بنابراین نقطه شکست باید به عنوان حداکثر نقطه استقامت تعیین شود که در افراد عادی بین ۸۰ تا ۱۴۰ ثانیه است. متخصصان غواصی آزاد آنقدر آموزش دیده اند که می توانند سرعت رسیدن به این نقطه را تا حد باورنکردنی کاهش دهند.

در واقع، غواص آزاد حرفه ای آلیکس سگورا در مارس ۲۰۱۶ به رکورد جهانی حبس نفس در زیر آب دست یافت: ۲۴ دقیقه و ۳ ثانیه. این ورزشکاران می توانند بدن خود را برای دور زدن اثرات غرق شدن، استفاده از آخرین مولکول اکسیژن و اجتناب از نقطه شکست، تمرین دهند.

پس از سال ها تمرین بسیار سخت، غواصان آزاد می توانند سرعت قلب خود را به طور باورنکردنی کاهش دهند (تا فقط ۳۷ ضربه در دقیقه، زمانی که طبیعی بین ۶۰ تا ۱۰۰ در دقیقه است)، بنابراین مصرف سوخت و ساز اکسیژن را به حداقل می رساند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.