تقویت هوش هیجانی (EQ) با این روش ها

وقتی نوبت به خوشبختی و موفقیت می رسد ، EQ به اندازه ضریب هوشی اهمیت دارد. بیاموزید که چگونه می توانید هوش هیجانی خود را تقویت کنید ، روابط محکم تری ایجاد کنید و به اهداف خود برسید.

هوش هیجانی یا EQ چیست؟

هوش هیجانی توانایی درک ، استفاده و مدیریت احساسات خود از طریق روش های مثبت برای از بین بردن استرس ، برقراری ارتباط موثر ، همدلی با دیگران ، غلبه بر چالش ها و خنثی کردن تعارض است . هوش هیجانی به شما کمک می کند روابط قوی تری برقرار کنید ، در مدرسه و کار موفق شوید و اهداف شغلی و شخصی خود را برسید . همچنین می تواند به شما کمک کند تا با احساسات خود ارتباط برقرار کنید ، قصد را به عمل تبدیل کرده و درباره آنچه بیشتر از همه برای شما مهم است تصمیمات آگاهانه بگیرید.

هوش هیجانی معمولاً توسط چهار ویژگی تعریف می شود:

خودمدیریتی : شما قادر به کنترل احساسات و رفتارهای تکانشی هستید ، احساسات خود را از راه های سالم مدیریت می کنید ، ابتکار عمل می گیرید ، تعهدات را دنبال می کنید و با شرایط متغیر سازگار می شوید.

خودآگاهی : شما احساسات خود و نحوه تأثیر آنها بر افکار و رفتار خود را می شناسید. نقاط قوت و ضعف خود را می دانید و اعتماد به نفس دارید.

آگاهی اجتماعی : شما همدلی دارید. شما می توانید احساسات ، نیازها و نگرانی های افراد دیگر را درک کنید ، نشانه های احساسی را انتخاب کنید ، از نظر اجتماعی احساس راحتی کنید و پویایی قدرت را در یک گروه یا سازمان بشناسید.

مدیریت روابط : شما می دانید که چگونه می توانید روابط خوب را برقرار کرده و حفظ کنید ، ارتباط واضحی برقرار کنید ، دیگران را القا کنید و آنها را تحت تأثیر قرار دهید ، در یک تیم به خوبی کار کنید و تعارضات را مدیریت کنید.

هوش هیجانی چیست؟

چرا هوش هیجانی مهم است؟

همانطور که می دانیم ، باهوش ترین افراد نیستند که در زندگی موفق ترین هستند. شما احتمالاً افرادی را می شناسید که از نظر تحصیلی درخشان هستند و در عین حال از نظر اجتماعی در کار یا روابط شخصی خود ناتوان و موفق نیستند. توانایی ذهنی یا ضریب هوشی شما (IQ) به تنهایی برای دستیابی به موفقیت در زندگی کافی نیست. بله ، ضریب هوشی شما می تواند به شما کمک کند وارد دانشگاه شوید ، اما این ضریب هوشی شماست که به شما کمک می کند استرس و احساسات را هنگام مواجه شدن با امتحانات نهایی خود مدیریت کنید.

تاثیرات هوش هیجانی در زندگی :

عملکرد شما در مدرسه یا محل کار :

هوش هیجانی بالا می تواند به شما کمک کند تا برای رفع مشکلات شغلی تان از آن استفاده کنید ، دیگران را هدایت و انگیزه دهید و در حرفه خود سرآمد باشید . در حقیقت ، وقتی نوبت به ارزیابی کاندیداهای مهم شغلی می رسد ، اکنون بسیاری از شرکت ها هوش هیجانی را به اندازه توانایی فنی مهم ارزیابی می کنند و قبل از استخدام از آزمون EQ استفاده می کنند.

سلامتی جسمی  :

شما اگر قادر به کنترل احساسات خود نیستید ، احتمالاً استرس خود را نیز کنترل نمی کنید. این می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود. استرس کنترل نشده فشار خون را بالا می برد ، سیستم ایمنی را سرکوب می کند ، خطر حملات قلبی و مغزی را افزایش می دهد ، به ناباروری کمک می کند و روند پیری را تسریع می کند. اولین قدم برای بهبود هوش هیجانی یادگیری نحوه کنترل استرس است.

پیشنهاد می کنیم مقالهچگونه ضریب هوشی کودک خود را بالا ببریم؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

سلامت روان :

شما احساسات و استرس کنترل نشده همچنین می تواند بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد و شما را در برابر اضطراب و افسردگی آسیب پذیر کند. اگر قادر به درک ، احساس راحتی و مدیریت احساسات خود نیستید ، برای ایجاد روابط قوی نیز تلاش خواهید کرد. این به نوبه خود می تواند احساس تنهایی و انزوایی در شما ایجاد کند و مشکلات روانی را بیشتر تشدید کند.

روابط شما :

با درک احساسات و چگونگی کنترل آنها ، بهتر می توانید احساس خود را بیان کرده و احساس دیگران را درک کنید. این به شما امکان می دهد که به طور موثرتری ارتباط برقرار کنید و روابط محکم تری را ، هم در محل کار و هم در زندگی شخصی خود برقرار کنید.

هوش اجتماعی شما :

همسو بودن با احساسات خود در جهت یک هدف اجتماعی است و شما را به سایر افراد و دنیای اطراف متصل می کند. هوش اجتماعی شما را قادر می سازد تا دوست خود را از دشمن تشخیص دهید ، میزان علاقه فرد دیگر به خود را بسنجید ، استرس را کاهش دهید ، سیستم عصبی خود را از طریق ارتباطات اجتماعی متعادل کنید و احساس دوست داشتن و خوشبختی کنید.

هوش هیجانی

ایجاد هوش هیجانی: چهار مهارت اصلی برای افزایش EQ شما

مهارت های تشکیل دهنده هوش هیجانی را می توان در هر زمان یاد گرفت. با این حال ، مهم است که به یاد داشته باشید که بین یادگیری ساده EQ و استفاده از این دانش در زندگی شما تفاوت وجود دارد. فقط به این دلیل که می دانید باید کاری انجام دهید ، به معنای انجام این کار نیست – به ویژه هنگامی که دچار استرس شدید شوید ، که می تواند بهترین اهداف شما را نادیده بگیرد. به منظور تغییر دائمی رفتار از راههایی که تحت فشار ایستاده اند ، باید یاد بگیرید که چگونه در لحظه و در روابط خود بر استرس غلبه کنید تا از نظر احساسی آگاه باشید.

مهارت های اصلی برای ایجاد EQ و بهبود توانایی شما در مدیریت احساسات و ارتباط با دیگران عبارتند از:

خودمدیریتی
خودآگاهی
آگاهی اجتماعی
مدیریت روابط
ایجاد احساسات

 مهارت اصلی ۱: خود مدیریتی

برای اینکه بتوانید EQ خود را درگیر کنید ، باید بتوانید از احساسات خود برای تصمیم گیری سازنده در مورد رفتار خود استفاده کنید. وقتی بیش از حد دچار استرس می شوید ، می توانید کنترل احساسات و توانایی عمل متفکرانه و مناسب را از دست دهید.

به زمانی فکر کنید که استرس شما را تحت فشار قرار داده است. آیا آسان فکر کردن یا تصمیم گیری منطقی آسان بود؟ احتمالا نه. وقتی بیش از حد تحت فشار قرار می گیرید ، توانایی شما برای تفکر واضح و دقیق ارزیابی احساسات – خود و سایر افراد – به خطر می افتد.

احساسات اطلاعات مهمی هستند که در مورد خود و دیگران به شما می گویند ، اما در برابر استرسی که ما را از منطقه راحتی خارج می کند ، می توانیم بیش از حد تحت فشار قرار بگیریم و کنترل خود را از دست بدهیم. با توانایی مدیریت استرس و حضور عاطفی ، می توانید بدون ناراحتی افکار و کنترل خود ، اطلاعات ناراحت کننده را دریافت کنید. شما قادر خواهید بود انتخاب هایی را انجام دهید که به شما امکان کنترل احساسات و رفتارهای تکانشی ، مدیریت احساسات خود را به روش های سالم ، ابتکار عمل ، پیگیری تعهدات و سازگار شدن با شرایط متغیر داشته باشید.

EQ چیست؟

مهارت کلیدی ۲: خودآگاهی

مدیریت استرس فقط اولین قدم برای ایجاد هوش هیجانی است. علم دلبستگی نشان می دهد که تجربه عاطفی فعلی شما احتمالاً بازتابی از تجربه اولیه زندگی شما است. توانایی شما در مدیریت احساسات اصلی مانند خشم ، غم ، ترس و شادی اغلب به کیفیت و قوام تجربیات عاطفی اولیه زندگی شما بستگی دارد. اگر سرپرست اصلی شما به عنوان یک کودک احساسات شما را درک و به آنها احترام گذاشت ، احتمالاً احساسات شما به سرمایه های ارزشمندی در زندگی بزرگسالان تبدیل شده اند. اما ، اگر تجربیات عاطفی شما در دوران کودکی گیج کننده ، تهدید کننده یا دردناک بود ، به احتمال زیاد سعی کرده اید از احساسات خود فاصله بگیرید.

اما اینکه بتوانید به احساسات خود متصل شوید – داشتن یک ارتباط لحظه به لحظه با تغییر تغییر عاطفی – نکته کلیدی در درک چگونگی تأثیر احساسات بر افکار و اعمال شما است.

آیا با تغییر تجربیات خود از لحظه ای به لحظه ، احساساتی را تجربه می کنید که با یک احساس روبرو می شوند؟

آیا احساسات شما با احساسات جسمی همراه است که در مکان هایی مانند معده ، گلو یا سینه تجربه می کنید؟

آیا احساسات و عواطف فردی مانند خشم ، غم ، ترس و شادی را تجربه می کنید که هر کدام در حالت های ظریف صورت مشهود است؟

آیا می توانید احساسات شدیدی را تجربه کنید که به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند توجه شما و دیگران را به خود جلب کند؟

آیا به احساسات خود توجه می کنید؟ آیا آنها در تصمیم گیری شما نقش دارند؟

اگر هر یک از این تجربه ها ناآشنا باشد ، ممکن است احساسات خود را “رد” کرده یا “خاموش” کرده باشید. برای ایجاد EQ – و از نظر عاطفی سالم – باید دوباره به احساسات اصلی خود متصل شوید ، آنها را بپذیرید و با آنها راحت باشید. با تمرین ذهن آگاهی می توانید به این مهم دست پیدا کنید.

ذهن آگاهی عملی است که می تواند توجه شما را به لحظه فعلی متمرکز کند – و بدون قضاوت. پرورش ذهن آگاهی ریشه در آیین بودا دارد ، اما اکثر آیین ها نوعی از روشهای مشابه دعا یا مراقبه را شامل می شوند. ذهن آگاهی به شما کمک می کند تا مشغله فکر خود را به سمت درک لحظه ای ، احساسات جسمی و عاطفی خود سوق دهید و دیدگاه وسیع تری از زندگی ایجاد می کند. ذهن آگاهی شما را آرام و متمرکز می کند و باعث می شود در این کار از خود آگاهی بیشتری داشته باشید.

مهارت کلیدی ۳: آگاهی اجتماعی

آگاهی اجتماعی شما را قادر می سازد نشانه های غیرکلامی که دیگران بطور مداوم برای برقراری ارتباط با شما استفاده می کنند را تشخیص و تفسیر کنید. این نشانه ها به شما اطلاع می دهند که دیگران واقعاً چگونه احساس می کنند ، چگونه حالت عاطفی آنها لحظه به لحظه تغییر می کند و آنچه واقعاً برای آنها مهم است.

هنگامی که گروه هایی از افراد نشانه های غیرکلامی مشابهی را ارسال می کنند ، شما می توانید پویایی قدرت و تجربیات عاطفی مشترک گروه را بخوانید و درک کنید. به طور خلاصه ، شما همدل هستید و از نظر اجتماعی راحت هستید.

برای ایجاد آگاهی اجتماعی ، باید اهمیت ذهن آگاهی در روند اجتماعی را درک کنید. به هر حال ، وقتی در ذهن خودتان هستید ، به چیزهای دیگر فکر می کنید یا به سادگی در تلفن خود منطقه بندی می کنید ، نمی توانید نشانه های غیرکلامی ظریف را انتخاب کنید. آگاهی اجتماعی نیاز به حضور شما در لحظه دارد. در حالی که بسیاری از ما به توانایی چند وظیفه ای خود افتخار می کنیم ، این بدان معنی است که تغییرات عاطفی ظریف رخ داده در افراد دیگر را که به شما در درک کامل آنها کمک می کند ، از دست خواهید داد.

هوش هیجانی

مهارت کلیدی ۴: مدیریت رابطه

ارتباط خوب با دیگران روندی است که با آگاهی عاطفی و توانایی شما در شناخت و درک آنچه دیگران تجربه می کنند آغاز می شود. هنگامی که آگاهی عاطفی بازی شد ، می توانید مهارتهای اجتماعی / عاطفی اضافی را ایجاد کنید که روابط شما را موثرتر ، مثمر ثمر و رضایت بخش تر می کند.

از میزان موثر استفاده شما از ارتباطات غیرکلامی آگاه شوید. جلوگیری از ارسال پیام های غیرکلامی به دیگران در مورد آنچه که فکر می کنید و احساس می کنید غیرممکن است. بسیاری از ماهیچه های صورت ، به ویژه عضلات اطراف چشم ، بینی ، دهان و پیشانی ، به شما کمک می کنند تا احساسات خود را به زبان بیاورید و همچنین قصد عاطفی افراد دیگر را بخوانید.

قسمت احساسی مغز شما همیشه فعال است – و حتی اگر پیام های آن را نادیده بگیرید – دیگران این کار را نمی کنند. شناخت پیام های غیرکلامی که برای دیگران ارسال می کنید می تواند سهم بزرگی در بهبود روابط شما داشته باشد.

برای رفع استرس از شوخ طبعی و بازی استفاده کنید. شوخ طبعی ، خنده و بازی پادزهر طبیعی استرس است. اینها بارهای شما را کم می کنند و به شما کمک می کنند تا مسائل را در چشم داشته باشید. خنده سیستم عصبی شما را به تعادل می رساند ، استرس را کاهش می دهد ، شما را آرام می کند ، ذهن شما را تیزتر می کند و باعث می شود همدلی بیشتری داشته باشید.

بیاموزید که درگیری را فرصتی برای نزدیک شدن به دیگران ببینید. درگیری و اختلاف در روابط انسانی اجتناب ناپذیر است. دو نفر احتمالاً نمی توانند هر زمان نیاز ، نظر و انتظار یکسانی داشته باشند. با این حال ، این چیز بدی نیست. حل تعارض به روش های سالم و سازنده می تواند اعتماد افراد را تقویت کند. وقتی تعارض به عنوان تهدید کننده یا مجازات کننده تلقی نشود ، باعث ایجاد آزادی ، خلاقیت و ایمنی در روابط می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.