نگاهی به سریال دروغ های کوچک بزرگ

نگاهی به سریال دروغ های کوچک بزرگ

نگاهی به سریال دروغ های کوچک بزرگ. سریال “دروغ‌های کوچک بزرگ” عمیق، پیچیده و درعین حال قابل فهم است و توانسته توجه منتقدان را به خود جلب کند.

نگاهی به سریال دروغ های کوچک بزرگ

شما هم با دیدن این جمله “یک زندگی ایده‌آل ،یک دروغه ایده‌آله” روی پوسترهای تبلیغاتی یک سریال به دیدن فیلم ترغیب می شوید؟

تماشاگر می‌تواند با سریال “دروغ‌های کوچک بزرگ”  ارتباط برقرار کند چون زنان واقعی را به نمایش می‌گذارد که با تمام نقاط ضعف و قوت‌شان زندگی خود را تغییر می‌دهند. در حقیقت همان چیزی را به ما نشان می‌دهد که هر روز تلاش داریم آن را بدست آوریم: زندگی ایده‌آل!

در واقع برای رسیدن به یک زندگی ایده‌آل، به خود و اطرافیان دروغ‌ می‌گوییم یا با حسرت مشاهده‌گر زندگی دیگران هستیم. قضاوت می‌کنیم بدون این که مشکلات آن‌ها را در خلوت‌شان دیده باشیم. اما وقتی از مسایل و مشکلات دیگران که جلوه‌ای از خوشبختی برایمان هستند اطلاع پیدا می‌کنیم بدون توجه به جایگاه، تفاوت ظاهری و طبقه اجتماعی‌مان به این نتیجه می‌رسیم زندگی ایده‌آل وجود ندارد و راحت‌ترمی‌توانیم با زندگی خودمان برخورد کنیم. سریال تاکید دارد حتی مرفهین هم از مشکلاتی مثل افسردگی، نارضایتی، فرزندان عصیان‌گر، بحران میان‌سالی، آزار جنسی و جسمی در خانه رنج می‌برند.

می‌توان از دو منظر “داستانی کاملا زنانه” و “مبحث روان‌شناسی” سریال دروغ های کوچک بزرگ را مورد واکاوی قرار داد:

۱- “داستانی کاملا زنانه”: (دروغ‌های کوچک بزرگ) موضوعی کاملا زنانه دارد. شاید در ابتدا به علت دعواهای زنانه سریالی سطح پایین به نظر برسد اما برعکس است. چون در ادامه متوجه می‌شویم که به اندازه تمامی لحظات پر جوش و خروش لحظاتی تامل برانگیز و آرام هم وجود دارد. سریال طوری به افکار شخصیت‌ها نقب می‌زند که متوجه می‌شویم این شخصیت‌ها تاکنون چه چیزی را پنهان کرده‌اند و بحث مهم این است که چقدر شبیه ما هستند. می‌توان گفت این سریال به مطالعه‌ شخصیت زنان پرداخته و آنچه را که از زندگی طلب می‌کنند را به تصویر ‌کشیده. روابط دوستانه، عشق، شغل، وظایف مادری و زناشویی‌ و … در فصل یک سریال، نقش مادرانه قوی‌تر است و در فصل دوم زنانگی .

۲-“مباحث روان‌شناسی”: ورود به مباحث روان‌شناسی از نقاط مثبت این سریال است. انتقال خشونت از طرق مختلف به ویژه “ژن” یکی از موضوعات روز دنیای روان‌شناسی است. در این رابطه نویسنده به خوبی حق مطلب را ادا کرده است و ژان مارک  با ظرافت آن را به تصویر کشیده است.

“دروغ‌های کوچک بزرگ” با این که سریال است اما هم‌چون یک فیلم سینمایی منسجم ساخته شده. آنچه این سریال را جذاب‌ می‌کند مسایل کوچک و درونی است که هرازگاهی با فلش‌بک و فلش‌فوروارد چند ثانیه‌ای به عقب و جلو می‌خواهد درباره قتل یکی از شخصیت‌ها به مخاطب اطلاعات بدهد.

در این سریال تمام شخصیت‌های اصلی و فرعی به عنوان یک انسان خطاپذیر دیده می‌شوند. تمام ضعف‌ها، اشتباهات، وحشت‌ها، روابط انسانی، زندگی روزمره و … آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و حتی در مواقعی به جزییات قابل اعتنایی پرداخته که تعجب مخاطب را به همراه دارد.

“دروغ‌های کوچک بزرگ” محصولی بر ضد خشونت است. خشونت علیه زنان و مبارزه در راه‌ ریشه کردن آن، که البته گاهی فقط در حد شعار باقی می‌ماند و متاسفانه برخورد جوامع در قبال چنین رفتارهایی شعارگونه است. خشونت علیه زنان کماکان به قوت خود باقی است.

سریال دروغ های کوچک بزرگاین سریال‌ پرستاره‌ هالیود از همه نقش آفرینی‌ها به معنای واقعی کلمه استفاده می‌کند و انرژی هیچ بازیگری را دور نمی‌ریزد.

“دروغ‌های کوچک بزرگ” در دو فصل  تولیده شده است. یکی از مهم‌ترین محصولات ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ تلویزیون HBO و اقتباسی از رمانی به همین نام نوشته لیان موریارتی Lian Moriarty است. ژان مارک ولی jean-Marc Vallée کارگردانی فصل یک و آندریا آرنولد Andrea Arnold کارگردان فصل دوم را به عهده داشتند.

سریالی عمیق، پیچیده و در عین حال قابل فهم که توانسته توجه منتقدان را به خود جلب کند و در سایت  IMdb امتیاز۸٫۵ را به خود  اختصاص دهد. این سریال ۵۲ مرتبه برنده جایزه و۷۵ با در بخش‌های مختلف نامزد جایزه شده است.

قصه اصلی سریال براساس محوریت زندگی پنج زن در مونته ری کالیفرنیا بنا شده که رقابت زنانه، آن‌ها را درگیر مشکلات خانوادگی یکدیگر می‌کند تا جایی که در میانه تحقیقات و بررسی‌های یک قتل قرار می‌گیرند و وجه مشترک‌شان در مدرسه‌ای خلاصه می‌شود که بچه‌هایشان در آن مراحل ابتدایی را پشت سر می‌گذارند.

بازیگرانی هم‌چون ریس ویترسپون Reese witerspoon، نیکول کیدمن Nicol Kidman، شیلین وودلیShailene  Woodley  و مریل استریپMeryl Streep نقش‌های اصلی را در سریال به عهده دارند. بازیگران نقش‌های مکمل آدام اسکات  Adam Scott، لورا درن  Laura Dernو الکساندر اسکاشگوردAlexander Skarsgard   هستند.

منبع: iranart

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.