همه چیز درباره مصرف آنتی بیوتیک در زمان شیردهی

بگذارید این را بپذیریم: چه بخواهید و چه نخواهید ، مادران شیرده گاهی اوقات بیمار می شوند. وقتی این اتفاق می افتد ، احتمالا شما را نگران میکند زیرا هرگز وقت خوبی برای بیمار شدن نیست؟اگر در دوران شیردهی آنتی بیوتیک برای شما تجویز شده باشد ، ممکن است نگران ایمنی آن باشید. آیا دارو به شیر مادر شما منتقل می شود؟ آیا برای کودک شما بی خطر است؟ اگر آنتی بیوتیک خاصی که برای شما تجویز شده ایمن نیست ، آیا گزینه های ایمن تری وجود دارد؟

همه این سوالات می توانند تنش های زیادی ایجاد کنند. این قابل درک است برای پاسخ به سوالات خود به خواندن ادامه دهید.

در حالی که همه بیماری ها یا شرایط پزشکی نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک ندارند ، اما برخی از بیماری ها ، از جمله عفونت گوش یا سینوس ، مشکلات دندان و عفونت پستان و … نیاز به آنتی بیوتیک دارند.

مصرف آنتی بیوتیک در شیردهی

در بیشتر موارد ، آنتی بیوتیک ها برای مادر شیرده و نوزادان آنها بی خطر هستند.

آكادمی اطفال اطفال آمریكا (AAP) توضیح می دهد: “آنتی بیوتیك ها یكی از رایج ترین داروهایی هستند كه برای مادران تجویز می كنند و همه آنها تا حدی به شیر منتقل می شوند.”

بنابراین این برای شما و کودک شیرده شما چه معنایی دارد؟

اول ، مهم است که به خاطر داشته باشید که چگونه داروها هنگام شیردهی به طور کلی کار می کنند.

همانطور که کلینیک مایو توضیح می دهد ، اکثر داروهایی که در جریان خون شما وجود دارند در شیر مادر نیز وجود دارند. با این حال ، مقدار شیر معمولاً بیشتر از مقدار خون شما است و بیشتر داروها “خطری برای بیشتر نوزادان ندارند”.

با این حال ، کلینیک مایو همچنین اشاره دارد که موارد استثنایی وجود دارد ، و به همین ترتیب ، هر دارویی که مصرف می کنید – از جمله آنتی بیوتیک – باید با پزشک متخصص مشورت شود.

علاوه بر خود دارو ، عوامل دیگری نیز باید به خاطر بسپارید ، از جمله سن کودک شما. در کلینیک مایو توضیح می دهد که قرار گرفتن در معرض آنتی بیوتیک ها بیشتر در معرض خطر نوزادان نارس و نوزادان است ، در مقایسه با نوزادان بزرگتر و کودکان نوپا.

و دوباره ، اگر کودک شما می تواند با خیال راحت آنتی بیوتیک مصرف کند ، احتمالاً مصرف آن در دوران شیردهی بی خطر است.

آیا گزینه های ایمنی وجود دارد؟ چه مدت باید در دارو باشید؟ آیا می توانید شیردهی را از سر بگیرید؟

مصرف آنتی بیوتیک در زمان شیردهی

کدام آنتی بیوتیک در شیردهی بی خطر است؟

این سوال بسته به سن ، وزن و سلامتی كودك شما به طور موردی مورد بررسی قرار می گیرد – و همیشه با مشورت با متخصص اطفال كودك و ارائه دهنده تجویز شما.

با این حال ، کلینیک مایو چندین آنتی بیوتیک را ذکر کرده است که به طور کلی برای زنان شیرده بی خطر تلقی می شوند ، از جمله:

پنی سیلین ها ، از جمله آموکسی سیلین و آمپی سیلین
سفالوسپورین ها مانند سفالکسین (کفلکس)
فلوکونازول (Diflucan) – این یک آنتی بیوتیک نیست بلکه یک ضد میکروبی رایج است که برای درمان عفونت های قارچی استفاده می شود

اگر قصد استفاده از آنتی بیوتیکی را دارید که در بالا ذکر نشده است ، بهترین شرط شما این است که با کودک یا متخصص اطفال کودک خود صحبت کنید. احتمال این است که آنتی بیوتیک بی خطر باشد یا یک جایگزین بی خطر وجود داشته باشد.

مصرف آنتی بیوتیک در دوران شیردهی چه تأثیراتی می تواند داشته باشد؟

به غیر از نگرانی اینکه یک آنتی بیوتیک ممکن است به سلامت کودک شما آسیب برساند ، نگرانی های دیگری نیز در مورد استفاده از آنتی بیوتیک توسط مادران شیرده وجود دارد.

آنتی بیوتیک ها با از بین بردن باکتری های بدن شما کار می کنند – هم باکتری هایی که باعث آسیب به شما می شوند و هم باکتری های “خوبی” که باعث سلامتی شما می شوند. به همین ترتیب ، آنتی بیوتیک ها می توانند شرایط ناراحت کننده ای را برای مادران و نوزادان ایجاد کنند.

پیشنهاد می کنیم مقاله۱۰ نکته برای بهبودی واژن پس از زایمان” را نیز مطالعه بفرمایید.

ناراحتی معده در نوزادان

بعضی اوقات مادران بعد از مصرف آنتی بیوتیک ، از ناراحتی معده در نوزادان خبر می دهند. این ممکن است به این دلیل باشد که آنتی بیوتیک ها ممکن است باکتری های “خوب” روده کودک شما را تخلیه کنند.

بخاطر داشته باشید که این اثر معمولاً کوتاه مدت است ، مضر نیست و مشخص نیست. همچنین به خاطر داشته باشید که شیر مادر برای سلامت روده کودک شما بسیار مفید است ، بنابراین ادامه شیردهی مهم است.

برای رفع این مشکل می توانید به کودک پروبیوتیک بدهید ، اما مهم این است که قبل از انجام این کار با ارائه دهنده پزشکی کودک خود مشورت کنید.

برفک زدن

گاهی اوقات  آنتی بیوتیک ها می توانند تعداد باکتریهای “خوب” در سیستم شما را که سایر میکروارگانیسم ها را تحت کنترل نگه می دارد کاهش دهند – ممکن است شما و یا کودک شما برفک بزنید ، یک عفونت قارچی که معمولاً ناشی از Candida albicans ، مخمر قارچی است.

رشد بیش از حد Candida albicans می تواند علائم بسیار ناخوشایندی را در مادران و نوزادان ایجاد کند. نوزادان ممکن است دچار ناراحتی در معده ، بثورات پوشک و پوشش سفید بر روی زبان و دهان خود شوند. مادر ممکن است درد نوک پستان را تجربه کند و نوک سینه های براق و قرمز.

درمان برفک دهان معمولاً شامل داروهای ضد قارچ برای مادران و نوزادان است. اما پیشگیری مهم است. اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید ، توصیه می شود برای شاد و متعادل نگه داشتن باکتری های روده خود از پروبیوتیک استفاده کنید.

در صورتی که آنتی بیوتیک تجویز می کنند باید با پزشک در میان بگذارید؟

در صورت تجویز آنتی بیوتیک ، ابتدا با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. مواردی که ممکن است بخواهید بپرسید عبارتند از:

آیا این دارو برای کودک من بی خطر است؟
آیا عوارض جانبی وجود دارد که کودک من تجربه کند؟
آیا باید به نوزادم پروبیوتیک بدهم؟

اگر به شما گفته شده است که آنتی بیوتیک برای کودک شما خطر دارد – نگران نباشید. معمولاً گزینه های دیگری وجود دارد.

در صورت وجود آنتی بیوتیک های جایگزین و مناسب برای شیردهی از پزشک خود بپرسید.
بپرسید آیا دوز کمتری از آنتی بیوتیک می تواند موثر باشد.
بپرسید چه مدت به دارو نیاز دارید و چه مدت در سیستم شما باقی می ماند.
اگر نگران هستید که متخصص اطفال یا پزشک نگرانی های شما را جدی نمی گیرد ، می توانید برای ارائه نظر دوم با ارائه دهنده دیگری تماس بگیرید. همه ارائه دهندگان پزشکی در مورد شیردهی آگاهی ندارند ، بنابراین در صورت تمایل به دنبال شخصی باشید که این کودک را در اختیار شما قرار می دهد.

خطرات مصرف آنتی بیوتیک در شیردهی

اگر مجبور شوید دارویی مصرف کنید که برای شیردهی بی خطر نیست؟

اگر در نهایت نیاز به مصرف دارویی دارید که برای کودک شما بی خطر است ، سعی کنید زیاد نگران نباشید.

بعضی اوقات مصرف آنتی بیوتیکی که برای شیردهی منع مصرف دارد برای سلامتی شما مهم است و در این صورت نباید احساس گناه کنید. کودک شما بیش از هر چیز به یک مادر سالم احتیاج دارد ، بنابراین برای حفظ سلامتی آنچه را باید انجام دهید ، انجام دهید.

اگر هنگام مصرف آنتی بیوتیک قادر به شیر دادن نیستید ، مطمئن شوید که شیر خود را بر اساس یک برنامه منظم پمپ کرده و می ریزید تا شیر شما حفظ شود. و البته ، اطمینان حاصل کنید که کودک شما هنگام انتظار منتظر تغذیه کودک است. هنگامی که بدن آنتی بیوتیک را پاک کرد ، باید بتوانید شیردهی را از سر بگیرید.

به سختی می توان با بیماری یا هر نوع بیماری پزشکی که به آنتی بیوتیک نیاز دارد روبرو شد. و مجبور می شوید از این موضوع اطمینان حاصل کنید که آیا آنتی بیوتیکی که برای شما تجویز می شود ، به عنوان والدین شیرده برای شما بی خطر است یا خیر ، مطمئناً می تواند بر استرس شما بیفزاید.

آنتی بیوتیکی که برای شما تجویز شده کاملاً مناسب است. در نوزادان و کودکان هم ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک باشد ، بنابراین مشخص شده است که اکثر آنتی بیوتیک ها برای کودکان از جمله نوزادان بی خطر هستند. همچنین ، اگر برای شما یک آنتی بیوتیک تجویز شده است که منع مصرف آن برای شیردهی است ، معمولاً گزینه های دیگری دارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.