اینگونه مصاحبه شغلی تان را انجام دهید تا پذیرفته شوید

 این هشت نکته به شما کمک می کند تا در هنگام مصاحبه شغلی بهتر آماده شوید ، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و به طور موثر به سوالات پاسخ دهید. مصاحبه شغلی می تواند اعصاب خرد کن باشد. با این حال ، مهم نیست که چقدر از مصاحبه برای کار ترسیده اید ، یادآوری این نکته مهم است که مصاحبه مهارتی است که می توانید یاد بگیرید.

با نکات و تکنیک های زیر می توانید در به اشتراک گذاشتن ارزش حقیقی خود با کارفرمایان بالقوه ، معرفی موثر خود در مصاحبه ها و به دست آوردن شغل مورد نظر خود استاد شوید.

تکنیک های عالی برای مصاحبه شغلی

 ۱: تا آنجا که می توانید برای چندین جا مصاحبه انجام دهید

فرض کنید شما جستجوی خود را بر روی انواع خاصی از مشاغل و انواع کارفرمایان متمرکز کرده اید. شما یک لیست ترجیحی از هر دو ایجاد کرده اید. تحقیقاتی انجام داده اید ، سوالات خود را جمع آوری کرده اید و شبکه خود را برای کمک درگیر کرده اید. رزومه شما مرتب است.

 محدود کردن جستجوی شغل ، احتمالات را محدود می کند. هنگامی که فیلترها و نیازهای زیادی ایجاد کردید ، می توانید به راحتی از فرصت ها چشم پوشی کنید. در این نوع بازار باید به آنجا بروید و به طور فعال فرصت ها را کشف کنید. فرصت های مصاحبه را بر اساس معیارهای سطحی و محدود از دست ندهید.

مصاحبه شغلی 

چرا باید تا آنجا که ممکن است مصاحبه کنید:

شما به تمرین نیاز دارید. برخی از شما مدتی است که مصاحبه نکرده اید. شما باید داستان خود را اصلاح کنید و مهارت های ارتباطی خود را ، که نیاز به تمرین دارند ، بهبود ببخشید. این یعنی مصاحبه تا آنجا که می توانید.

مصاحبه جستجوی کاری شما را اصلاح می کند. با رفتن به آنجا و مصاحبه ، با روندها ، موقعیت ها و فرصت های جدید آشنا می شوید ، دیدگاه شما تغییر می کند و مسیرهای جدیدی را می بینید که قبلاً از آنها بی اطلاع بوده اید.

مصاحبه باعث قدرتمندتر شدن شبکه شما خواهد شد. همانطور که شبکه خود را برای ارجاعات و توصیه های مصاحبه درگیر می کنید ، نه تنها ارتباطات موجود را تقویت می کنید بلکه با افراد جدیدی که به شبکه شما متصل هستند آشنا خواهید شد.

مصاحبه ممکن است منجر به فرصت های غیر منتظره شود. اگر مهارت و تأثیرگذاری در مصاحبه را داشته باشید ، این امر در سازمان سنگینی می کند. کارفرمایان می خواهند افراد خوب را جایگزین کنند و حتی ممکن است شما را به فرصت های خارج از شرکت ارجاع دهند.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “شغل های جالب در دنیا که درآمد خوبی هم دارند” را نیز مطالعه بفرمایید.      

۲ : یک داستان جذاب بسازید

 بسیاری از مردم داستان خود را به خوبی روایت نمی کنند. اما داستان شما خیلی بهتر از آن چیزی است که فکر می کنید.چیزهایی که یاد گرفته اید دستاوردها ، شکست ها و رویاهای شما – این چیزها منحصر به فرد شماست و بسیار جالبتر از آن است که تصور کنید. به اشتراک گذاشتن داستان جذاب زندگی و توانمندی های  شما یک روش قدرتمند مصاحبه است.

داستان شما همان چیزی است که به مردم کمک می کند بفهمند شما کی هستید و چگونه می اندیشید. بنابراین یاد بگیرید داستان خود را بگویید و آن را به ویژه برای مصاحبه و اهداف شبکه به خوبی بیان کنید. کنار هم قرار دادن داستان شما به کار و تمرین زیادی نیاز دارد. با این حال ، مزایای شما و شغل شما بسیار زیاد است.

از فصل های زندگی خود یک فهرست جامع تهیه کنید. به رویدادهای مهم ، خاطرات و نقاط عطفی فکر کنید که کیستید. درباره احساسات ، انتظارات و ناامیدی های خود ، یا آنچه آموخته اید ، به دست آورده اید و تجربه کرده اید ، یادداشت کنید. فصل های خود را براساس دوره های زمانی یا مشاغل سازماندهی کنید.

مصاحبه

 ۳: داستان خود را متناسب با مصابحه شغلی خود تنظیم کنید

قدم بعدی استفاده از داستان خود برای کارفرما یا شغل خاص است. خود را به جای مصاحبه کننده بگذارید و سولاتی را که می پرسید مطرح کنید. کدام داستان ها مربوط به این مصاحبه شغلی است؟ به داستان های شخصی بیاندیشید که نشان می دهد چگونه با تغییر رفتار می کنید ، تحت فشار انتخاب می کنید یا از اشتباهات و شکست ها درس می گیرید. شما همچنین باید به داستانهایی که می توانید در مصاحبه بگویید و مجموعه مهارتهای شما را نشان می دهد فکر کنید.

شاید بخواهید با توسعه داستان های خود در این زمینه شروع کنید:

زمانهایی را بیان کنید که در آن یا درآمد کسب کرده اید و یا برای شرکت فعلی یا شرکت قبلی خود پس انداز کرده اید.
بر روی یک یا دو بحران زندگی یا شغل خود و نحوه پاسخگویی یا بهبودی آن تمرکز کنید.
زمانی که شما به عنوان بخشی از یک تیم فعالیت می کردید و این سهم چه بود.
زمانی در حرفه یا شغل خود که باید با استرس کنار بیایید.
زمانی در شغل خود که در آن رهبری موفق یا احساس جهت دهی ارائه می دهید.
شکست هایی که در شغل خود با آن روبرو شدید و چگونگی غلبه بر آنها.
وقایع اساسی که در طول زندگی حرفه ای شما اتفاق افتاد و باعث تغییر جهت شما و نحوه کارکرد آن برای شما شد.

 ۴: در مصابحه شغلی ، استرس را مدیریت کنید

مصاحبه برای یک شغل می تواند هر کسی را دچار استرس کند. در مقادیر کم ، این استرس در واقع می تواند مفید باشد ، به شما کمک می کند تا تحت فشار عمل کنید. با این حال ، اگر استرس مداوم و طاقت فرسا شود ، می تواند با ایجاد اختلال در توانایی تفکر واضح و خلاقانه ، در نحوه برقراری ارتباط در طول مصاحبه اختلال ایجاد کند. وقتی استرس دارید ، به احتمال زیاد مصاحبه گر را دچار اشتباه در شناخت خود میکنید یا سیگنال های غیرکلامی گیج کننده یا تحریف کننده ای ارسال می کنید.

اگر نتوانید به سرعت استرس خود را در لحظه از بین ببرید و به یک حالت آرام برگردید ، مطمئناً قادر به استفاده از سایر تکنیک ها و نکات مصاحبه نخواهید بود. وقتی غرق در استرس شدیم ، بهترین اهداف ما از دست میرود. فقط وقتی در آرامش به سر می برید ، می توانید تمرکز کنید ، داستان هایی را که تمرین کرده اید به یاد بیاورید و پاسخ های روشنی به سوالات مصاحبه کننده ارائه دهید. بنابراین ، بسیار مهم است که زودتر از موعد تکنیک های کاهش استرس را یاد بگیرید.

مصابحه شغلی

در طول مصاحبه استرس دارید؟ این روش تنفس را امتحان کنید.

اگر قبل یا هنگام مصاحبه احساس اضطراب یا گرفتگی شدید ، توجه خود را به نفس خود معطوف کنید ، آگاهانه آن را آهسته و تعمیق کنید. بخاطر داشته باشید که باید بازدم را به آرامی انجام دهید ، و همچنین باید استنشاق کند. کنترل تنفس از این طریق می تواند به شما کمک کند تا به سرعت به حالت آرام تری – حتی در صورت مواجهه با سوالات چالش برانگیز – برگردید و متمرکز و درگیر باشید.

 ۵ : آماده باشید

مصاحبه ها از مکالمه چند دقیقه ای تا چندین جلسه رسمی ، ممکن است طول بکشد . مصاحبه ها به شما این امکان را می دهد که کاندیدای مناسبی برای این شغل هستید اما اگر مصاحبه ها شما را عصبی کنند تنها نیستید. هرچه آمادگی بالاتری داشته باشید ، وقتی سوالات به سراغ شما می آیند ، آرامش و راحتی بیشتری خواهید داشت.

نکات آماده سازی برای مصاحبه شغلی:

تحقیق کنید اطلاعات شرکت و موقعیت موجود را جمع آوری کنید. سعی کنید به طور خاص تجربه خود را به وظایفی که فرصت شغلی بر عهده دارد ربط دهید.

مصاحبه را تمرین کنید. برای پرسیدن نمونه سوالات از یک دوست (بهتر از این ، گروهی از دوستان و همکاران) استفاده کنید. برقراری ارتباط چشمی را تمرین کنید.

جلسات تمرینی خود را ضبط کنید. به زبان بدن و ارائه کلامی توجه کنید. پرکننده های کلامی ، مانند “اوه” و “ام” را حذف کنید. حتی اگر احساس نمی کنید ، از

زبان بدن مثبت برای نشان دادن اعتماد به نفس استفاده کنید. به عنوان مثال ، به جای ورود آزمایشی مصاحبه با سر پایین و چشمهای دور ، سعی کنید صاف

بنشینید  و شانه های خود را به عقب برسانید ، لبخند بزنید و تماس چشمی خود را حفظ کنید و یک دست دادن محکم ارائه دهید. این باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و به آرامش طرف مقابل کمک کنید.

 برای جلوگیری از استرس اضافی ، لباس ، رزومه و راهنمای خود را  زودتر آماده کنید.

آماده شدن برای مصاحبه شغلی

۶: سوالات احتمالی در مصابحه شغلی را پیش بینی کنید

برای رسیدن به انگیزه ها و سبک کار یک کارمند بالقوه ، کارفرمایان غالباً به مصاحبه رفتاری روی می آورند ، یک سبک مصاحبه که شامل یک سری سوال های کاوشگرانه است.

نمونه سوالات مصاحبه رفتاری شامل موارد زیر است:

شرایطی را توصیف کنید که در آن هدف تعیین شده خود را برآورده نکرده اید ، چگونه از پس آن برآمدید؟

درباره شرایطی که در آن با مقاومت افراد اصلی روبرو شدید ، برای ما بگویید ، چگونه شخص یا افراد را متقاعد کردید آنچه را که می خواهید انجام دهند؟

شرایطی را توصیف کنید که در آن ابتکار عمل را برای تغییر فرآیند یا سیستم و بهتر کردن آن به عهده گرفتید ، چگونه مشکل را شناسایی کردید؟ چطور شد که تغییر ایجاد کردید؟

مصاحبه کنندگان پاسخهای مقدماتی شما را با سولات دیگری درباره اقدامات شما پیگیری می کنند. برای آماده شدن برای این نوع سوالات مصاحبه ، نکات زیر ممکن است کمک کند:

تحقیقات خود را در مورد شرکت و موقعیت بررسی کنید.
لیستی از ویژگیهای اصلی را برای شغل مورد نظر خود تهیه کنید.
نمونه سوالات مصاحبه را بنویسید که احتمالاً ویژگی هایی را که شما مهم دانسته اید ، کشف می کند.
پاسخ به نمونه سوالات مصاحبه را بر اساس الگویی مانند “وضعیت – اقدام – نتیجه” با جزئیات خاص از تجربه کاری خود ایجاد کنید.
پاسخ دادن به سوالات مصاحبه و سوالات بعدی را تمرین کنید تا با چندین مثال / داستان دقیق بسیار آشنا شوید. نکات کلیدی را تکرار کنید.

۷ : در طول مصاحبه سوال کنید

آماده بودن و پرسیدن سوالات عالی درباره موقعیت و کارفرما نشان دهنده علاقه شما در طول مصاحبه است. شما نمی توانید فقط یک پاسخ دهنده موثر باشید. شما نیز باید در این مصابحه شغلی بتوانید مصاحبه گر خود را به چالش و سوال بکشانید البته در کمال احترام و متانت.

به مصاحبه شونده نقاط قوت و ضعف خود را نشان دهید. آماده باشید تا در مورد اینکه کدام حوزه ها چالش هایی را به وجود می آورند و نحوه برخورد با آنها صحبت کنید. اعتراف به نقاط ضعف واقعی بسیار قانع کننده تر از ادعا است: “من آنچه شما نیاز دارید را دارم و می توانم هر کاری را که فکر می کنم انجام دهم.”

مصاحبه های شغلی

سوالاتی که می توانید در مصاحبه های شغلی از کارفرمایان بالقوه بپرسید:

افرادی که در شرکت شما عملکرد خوبی دارند: آنها معمولاً چه مهارت ها و ویژگی هایی دارند؟
کار در چه چیزی را بیشتر دوست دارید؟
چه نتایجی انتظار می رود؟
شما در شش ماه اول چه مشکل خاصی را می خواهید حل کنید؟
مشتریان داخلی اصلی چه کسانی هستند؟ مشکلی خاص با آنها دارید؟
چه اتفاقی برای شخصی که قبلاً این کار را داشت افتاده است؟
کدام سبک ارتباطی را ترجیح می دهید؟
فلسفه شما در مورد رشد و توسعه در محل کار چیست؟
اهداف شما برای این بخش چیست؟

 ۸: آی کیو خود را تقویت کنید

همانطور که می دانیم ، همیشه باهوش ترین فرد یا کسی که دارای بیشترین مهارت های مرتبط است ، در مصاحبه پذیرفته نمیشود. در عوض ، کاندیدای موفق اغلب کسی است که بهترین مهارتهای ارتباطی را دارد که می تواند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کند. به عبارت دیگر ، این فرد با هوش هیجانی بالا (EQ) است. هوش هیجانی توانایی شناسایی ، استفاده ، درک و مدیریت احساسات از طریق روش های مثبت برای برقراری ارتباط موثر و همدلی با دیگران است.

اگر از هوش هیجانی بالایی برخوردار باشید قادر به انجام موارد زیر هستید:

حالت عاطفی خود و دیگران را میشناسید.
با افراد به گونه ای درگیر میشوید که آنها را به سمت خود سوق میدهید.
نشانه های عاطفی را انتخاب کنید ، ارتباط موثر برقرار کنید و روابط قوی برقرار کنید.
در کنار توانایی مدیریت سریع استرس ، آگاهی عاطفی مهارت اصلی هوش هیجانی است که می توان آن را آموخت. اینکه بتوانید به احساسات خود متصل شوید – داشتن آگاهی لحظه به لحظه از احساسات و چگونگی تأثیر آنها بر افکار و اعمال شما – کلید درک خود و دیگران است.

۹:اشتراکات را پیدا کنید

یکی از راه های استفاده از آگاهی عاطفی در موقعیت مصاحبه یافتن ارتباطات مشترک انسانی با مصاحبه گر است. اگر قصد داشته باشید کشف کنید که چگونه شما و شخص مصاحبه کننده با شما ارتباط برقرار کرده و آنچه را که به اشتراک می گذارید کشف خواهید کرد ، خیلی سریع موارد مشترک را کشف خواهید کرد. و روند مصاحبه به دلیل آن بسیار مرعوب کننده خواهد بود.

مصاحبه کاری

نکاتی برای کشف موارد مشترک با مصاحبه کننده خود:

گوش کنید و توجه کنید. اگر در حین مصاحبه گوش دهید و به دنبال نقاط مشترک باشید ، همه جا به نظر می رسد. وقتی مصاحبه کننده شما از مادربزرگ ، برنامه های آخر هفته ، بچه ها یا رستوران مورد علاقه خود صحبت می کند ، این فرصت را دارید که سوال کنید و نقاط مشترک را پیدا کنید.

همچنین می توانید نگاهی به اطراف دفتر بیندازید. آیا کتابی را که خوانده اید ، محصولی را که می خواهید یا تازه خریداری کرده اید ، یا عکسی را که دوست دارید می بینید؟ در این صورت ، شما وسیله ای برای بحث در مورد موارد مشترک دارید.

با علایق خود رهبری کنید. نحوه معرفی خود و صحبت در مورد خود در مصاحبه مهم است. اگر واقعیت ها و علایق مربوط به خودتان را در ذهن خود ادغام کنید ، فرصت ایجاد ارتباط برقرار می کنید. بعد از “شما چه کار می کنید؟” یا پرسش “از خود بگویید” ، داستان خود را بگویید.

نقاط مشترک را در مکانی که هستید پیدا کنید. در جاهایی که ملاقات می کنید ، محیط اطراف و هدف اتصال شما همه نقاط مرجع هستند. یک دلیل وجود دارد که هر دوی شما در این مکان و زمان منحصر به فرد قرار می گیرید. چرا هر دو در این حرفه هستید؟ آیا افراد مشابهی را می شناسید؟

در حین جستجوی نقاط مشترک ، از گفتگو کردن مصاحبه گر خود با مجموعه ای از سوالات تعیین شده خودداری کنید. اجازه دهید مصاحبه به طور طبیعی اتفاق بیفتد ، اما به نکات مشترک توجه داشته باشید. با انجام این کار ، دنیا احساس می کند مکانی کوچکتر و دوستانه تر است و اضطراب شما از مصاحبه کاهش می یابد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.