آیا می توانید شیر را فریز کنید؟

*این مقاله در مهرماه ۱۴۰۲ بروزرسانی شده است.

آیا می توانید شیر را فریز کنید؟

اگر هر روز شیر نمی نوشید ، شاید ندانید که با باقی مانده شیر چه بکنید؟. از این گذشته شیر فقط چهار تا هفت روز در یخچال خوب میماند.(بهترین زمان استفاده تا ۴ روز است احتمالا بعد از این رنگ و طعم شیر عوض میشود)خوشبختانه ، ما یک ترفند ساده برای جلوگیری از دور ریختن شیر می دانیم. برای یادگیری نحوه یخ زدن شیر با ما همراه باشید.

بله ، شیر می تواند چندین ماه در فریزر دوام بیاورد ، اما برای بهترین کیفیت توصیه می کنیم آن را در ماه اول مصرف کنید. پس از آن مرحله ، شیر شروع به جدا شدن و دانه دانه شدن می کند.

نکاتی برای منجمد کردن شیر

انجماد شیر ساده است ، اما باید از افتادن در چند دام جلوگیری کنید:

همیشه قبل از انجماد ۱ تا ۱ / ۲ اینچ فضای اصلی را در ظرف بگذارید. مانند سایر مایعات ، شیر وقتی منجمد می شود ، منبسط می شود. وجود بیش از حد شیر در ظرف باعث ترک خوردن آن می شود.

شیر را در یک ظرف ضد هوای نگهداری کنید. شیر به شدت در معرض برداشت بوی سایر مواد غذایی در فریزر است. این می تواند طعم شیر را پس از ذوب شدن تغییر دهد.

شیر بدون چربی نسبت به شیر پرچرب با فریزر سازگارتر است. بافت شیر با محتوای چربی بالاتر هنگام ذوب شدن با سرعت بیشتری جدا می شود.

بهترین روش برای یخ زدن شیر

روش مورد علاقه ما برای یخ زدن شیر در زیر آورده شد:

“برای نجات آن ، آن را در سینی های یخ تمیز ریخته و آنها را یخ می زنم. وقتی آنها یخ زدند ، مکعب ها را در کیسه های پلاستیکی یا ظرف ضد هوا قرار میدهیم. وقتی خواستید از شیر استفاده کنید هر تعداد از مکعب ها را بخواهید میتوانید بردارید.

 دو مکعب شیر منجمد تقریباً برابر با ۱/۴ فنجان شیر است.

 

منجمد کردن شیر
منجمد کردن شیر

پیشنهاد می کنیم مقالهبا این تکه های یخ صورتتان را زیباتر کنید” را نیز مطالعه بفرمایید.

نحوه ذوب شیر منجمد

به سادگی شیر منجمد را در یخچال بگذارید تا یک شب بماند و آب شود.

برای اینکه تکه های یخ بهم نچسبد چه کنیم؟

وقت مهمانی است! مهمانان به زودی ورود می کنند و شما باید یک نوشیدنی خنک و گوارا برایشان آماده کنید. وقتی یخ ها را درمیاورید و خرد میکنید یا از مکعب های یخ استفاده میکنید میبینید که آنها بهم چسبیده اند و این چیز خوشایندی نیست.راه حل چیست؟

در حالی که ده ها روش برای شکستن مکعب های یخ وجود دارد ، اما در واقع یک مانع برای جلوگیری از چسبیدن آنها به یکدیگر است. در حقیقت ، این راز مدتهاست که وجود دارد ، پدربزرگ و مادربزرگ شما احتمالاً از آن مطلع بوده اند. این استراتژی چیست؟ ساده است: تکه های یخ خود را در یک کیسه کاغذی ذخیره کنید.

 چه به یخ یک تکه خود اعتماد کنید ، چه از یک سینی مکعب یخ استفاده کنید ، سریع مکعب ها را به یک کیسه کاغذی تمیز منتقل کنید. آن را ببندید و در فریزر ذخیره کنید. مکعب ها را به همان اندازه که نیاز دارید بیرون بیاورید. آنها نباید به هم بچسبند.

چرا این کار می کند؟ برخی منابع می گویند ، کاغذ برخلاف نمونه های کیسه ای پلاستیکی ، رطوبت اضافی را جذب می کند. وقتی رطوبت اضافی به حداقل برسد ، احتمال یخ زدگی مکعب ها با هم کمتر است.

اگر برای یک مهمانی بزرگ یخ زیادی درست می کنید ، یک یا دو ساعت زودتر کیسه را پر کنید. اگر از یخ برای نوشیدنی ها و مکمل های بزرگسالان در خانه استفاده می کنید ، کیسه کوچکتری را پر کنید و در صورت لزوم دوباره پر کنید. بنابراین از شکستن یخ ها و درگیر بودن با آنها خودداری کنید ، فقط یک کیسه کاغذی را بگیرید ، آن را با مکعب پر کنید و بگذارید مهمانی شروع شود!

 

روش نچسبیدن تکه های یخ بهم
روش نچسبیدن تکه های یخ بهم

نکته های مهم درباره فریز و منجمد کردن خوراکی ها

 منجمد کردن غذا یک معما نیست . با ما همراه باشید تا نکته های طلایی و مهم فریز کردن را با شما در میان بگذاریم:

چگونه می توان غذا را به درستی فریز کرد؟

اکثر خانما و مادران که آشپزهای اصلی هر خانه هستند وعده های غذایی فریزر را دوست دارند ، اما برخی از ما خیلی عصبی هستیم که نمی توانیم “روش آماده سازی وعده های غذایی” را امتحان کنیم. آیا شما نگران درست منجمد کردن این غذاها و خوراکی ها هستید ؟ خوب ، لازم نیست نگران هیچ یک از اینها باشید! ما اینجا هستیم تا نگرانی ها را برطرف کنیم و به شما راهنمایی دهیم تا منجمد کردن غذا را بسیار آسان کنید.

میزان زمان ماندگاری خوراکی های متفاوت بر اساس ماه

کاسرول ۲-۳ ماه
سوپ و خورش ۲-۳ ماه
بیکن پخته نشده ۱ ماه
استیک نپخته ۶-۱۲ ماه
گوشت گاو ۴ ماه
قطعات مرغ پخته شده ۴ ماه
قطعه مرغ نپخته ۹ ماه
مرغ کامل یا بوقلمون ۱۲ ماه
ماهی پخته شده ۴-۶ ماه
میگو پخته ۳ ماه
بستنی ۲ ماه
پنیر ، سفت یا نرم ۶ ماه
کره ۶-۹ ماه
سبزیجات منجمد ۸ ماه
پای پخته ۱-۲ ماه
چیزکیک ۲-۳ ماه
نان  ۲-۳ ماه
کوکی های پخته شده ۸-۱۲ ماه

وقتی این ترفندها را دنبال می کنید ، با موفقیت منجمد کردن غذا را انجام میدهید.

برای نظارت بر فریزر خود از دماسنج استفاده کنید. برای کیفیت مطلوب باید تقریباً ۱۸- درجه سانتیگراد باشد .

قبل از انجماد ، غذا و خوراکی را خنک کنید.(داغ در فریزر قرار ندهید)

اگر مطمئن نیستید که چیزی به خوبی یخ می زند ، ابتدا مقدار کمی را امتحان کنید. بعد از ذوب شدن و گرم شدن مجدد ، تصمیم بگیرید که آیا کیفیت مطابق با استانداردهای شما است یا خیر ؟

قبل از یخ زدگی با چاشنی کم و در صورت لزوم بعداً بیشتر اضافه کنید. ادویه ها طعم ذخیره سازی در فریزر را تغییر می دهند.

برای بهره وری انرژی ، دو سوم فریزر را پر نگه دارید.

کمی فضای خالی در هر بسته را بگذارید تا هوا بتواند گردش کند.

مقادیر را مدیریت کنید بنابراین هرچه در فریزر قرار می گیرد ظرف ۲۴ ساعت منجمد شود. افزودن مقدار زیادی غذا به طور هم زمان باعث افزایش زمان انجماد می شود.
قسمتهای سردتر فریزر را برای سایر غذاها ذخیره کنید.

میوه ها و سبزیجات را در اوج طعم منجمد کنید.

چگونه دوغ را فریز کنیم؟

چه برای آماده شدن برای تعطیلات دوغ ذخیره کرده باشید و چه دوست دارید آن را برای پخت و پز مورد علاقه خود نگه دارید، دوغ منجمد بهترین راه برای اطمینان از تمام شدن شماست! در ادامه، من شما را با نحوه یخ زدن دوغ، نحوه ذوب آن، و اینکه چرا در وهله اول ارزش فریز کردن آن را دارد، توضیح خواهم داد!

 

 

چگونه دوغ را فریز کنیم؟

آیا می توانید دوغ را فریز کنید؟

پاسخ کوتاه بله است! دوغ برای انجماد بی خطر است، به علاوه در واقع خیلی خوب یخ می زند.

بسیاری از محصولات لبنی به خوبی یخ نمی زنند. آنها تمایل دارند پس از انجماد شکافته شوند و بافت دانه ای ایجاد کنند.

نه دوغ! در حالی که ممکن است بعد از یخ زدن دوغ مقداری جدایی ایجاد شود، می توانید با هم زدن آن با چنگال یا همزن فلزی مشکل را برطرف کنید.

چگونه دوغ را فریز کنیم ؟

بسته به میزان دوغی که می خواهید فریز کنید و اینکه چگونه می خواهید فریزر خود را سازماندهی کنید، چند گزینه برای انجماد دوغ دارید.

و به یاد داشته باشید: می توانید دوغ تازه خریداری شده در فروشگاه و همچنین جایگزین های دوغ خانگی را فریز کنید.

گزینه ۱: انجماد دوغ در ظروف ذخیره سازی

ساده ترین راه برای منجمد کردن دوغ این است که آن را به ظروف نگهداری ایمن در فریزر که دارای درب هواگیر هستند انتقال دهید.

من توصیه می کنم دوغ را در چند ظرف کوچکتر به جای یک ظرف بزرگ منجمد کنید. به این ترتیب، می توانید مقدار دقیق دوغ مورد نیاز خود را بعداً ذوب کنید.

هنگام اندازه گیری دوغ در ظروف نگهداری فریزر، مقداری فضای در بالای ظرف بگذارید. دوغ با یخ زدن منبسط می شود و اگر ظرف را تا بالای آن پر کنید، می تواند ظرف نگهداری شما را خراب کند!

هنگام انجماد دوغ در ظروف نگهداری، حتما برچسب و تاریخ روی آن ها بزنید و همچنین به مقدار دوغ در ظرف توجه کنید. می‌توانید ظروف نگهداری خشک و بدون چربی را با نوار چسب و نشانگر برچسب بزنید. به این ترتیب، روی خود ظرف نمی نویسید.

می توانید از ظروف شیشه ای یا پلاستیکی استفاده کنید. اگر از شیشه استفاده می کنید، فقط مراقب باشید آن را در کجای یخچال نگهداری می کنید تا کوبیده نشود و نشکند. روی درب فریزر همیشه یک مکان امن است.

گزینه ۲: منجمد کردن دوغ در کیسه های پلاستیکی

یک راه عالی برای صرفه جویی در فضا برای منجمد کردن دوغ در کیسه های پلاستیکی جداگانه (یک بار مصرف یا قابل استفاده مجدد) است. باز هم توصیه می‌کنم مقادیر کمتری از دوغ را در کیسه‌های پلاستیکی اندازه‌گیری کنید. منجمد کردن دوغ با نصف فنجان یا ۱ فنجان برای من خوب است!

پس از ریختن مقدار از قبل اندازه‌گیری شده دوغ در کیسه پلاستیکی، روی آن را با دقت تا کنید و هوای اضافی را فشار دهید. سپس روی کیسه، تاریخ، محتوای آن (دوغ) و مقدار دوغ (½ فنجان یا ۱ فنجان) را برچسب بزنید.

پس از پر شدن همه کیسه ها با دوغ و خارج شدن هوای اضافی، آنها را روی یک صفحه قرار دهید.

سپس، می توانید کیسه های دوغ را به صورت عمودی در فریزر خود قرار دهید. این باعث صرفه جویی در فضای بسیار زیادی می شود، به علاوه بسیار منظم به نظر می رسد!

گزینه ۳: منجمد کردن دوغ در قالب های یخ

 

 

اگر مطمئن نیستید که در آینده چقدر نیاز به یخ زدایی دارید، منجمد کردن دوغ در قالب های یخ گزینه خوبی است.

سینی‌های یخ معمولاً حدود ۱ قاشق غذاخوری دوغ را در هر چاه نگه می‌دارند، که باعث می‌شود یخ‌زدایی دقیق مقدار مورد نیاز برای هر دستور پخت را آسان کند.

برای یخ زدن دوغ در سینی یخ، سینی را با دقت پر کنید و به فریزر منتقل کنید. پس از یخ زدن، مکعب های دوغ را در کیسه فریزر ریخته، روی آن برچسب بزنید و فریز کنید.

دوغ منجمد برای چه مدت مفید است؟

پس از انجماد، دوغ تازه یا خانگی تا سه ماه ماندگاری دارد.

بعد از سه ماه، دوغ یخ زده فاسد نمی شود، اما هر چه بیشتر در فریزر شما بماند، احتمال خرابی در فریزر بیشتر است. دوغ یخ زده ای که در فریزر خراب شده است، احتمالاً پس از یخ زدایی، بافت نامطلوبی خواهد داشت، بنابراین پخت و پز یا پخت با آن را توصیه نمی کنم.

آیا می توان دوغ را دوباره منجمد کرد؟

نه، وقتی دوغ را یک بار منجمد کردید و آن را یخ زدایی کردید، نمی توانید دوباره آن را فریز کنید.

نحوه ذوب دوغ منجمد

آب کردن دوغ منجمد آسان است! کافی است یک شب آن را در یخچال قرار دهید و روز بعد طبق معمول استفاده کنید.

اگر دوغ یخ زدایی شده شکافته شد، آن را به آرامی هم بزنید و باید به قوام معمولی خود برگردد.

همچنین می توانید دوغ منجمد را در یک کاسه آب ولرم (نه داغ) یخ زدایی کنید. کیسه یا ظرف دوغ یخ زده را در یک کاسه بزرگ آب ولرم قرار دهید و اجازه دهید حدود ۲۰ دقیقه در آنجا بماند.

آب به سرعت خنک می شود، بنابراین باید به طور مداوم آب گرم را هر ۵ دقیقه یا بیشتر تعویض کنید.

نکاتی برای انجماد دوغ

همیشه قبل از انجماد ظرف یا کیسه خود را برچسب بزنید! برچسب شما باید حاوی تاریخ، محتویات و مقدار دوغی باشد که فریز کرده اید.
اگر دوغ را در ظروف نگهداری پلاستیکی منجمد می کنید، مقداری فضای در قسمت بالایی آن بگذارید تا دوغ با یخ زدن فضایی برای انبساط داشته باشد.
دوغ را می توان یک شبه در یخچال یا در ظرف آب ولرم ذوب کرد.
هرگز دوغ را بعد از یخ زدایی دوباره منجمد نکنید! انجام این کار ایمن نیست.

5/5 - (1 امتیاز)
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.