۱۲ راه آسان برای تشخیص اینکه کسی دروغ می گوید

اگر بخواهیم بدبینانه بگوییم دنیا پر از دروغگوست و اگر با خوش بینی حرف بزنیم باید بگوییم در دنیای امروز دروغ از صداقت پیشی گرفته است. شما افراد دروغگو را در محل کار، مدارس، ادارات، بازارها و حتی در میان اطرافیان خود ملاقات می کنید. در برخی موارد، افراد نزدیک به ما نیز دروغ می گویند. آنها می توانند دروغ های کوچک یا دروغ های بزرگتر باشند که می توانند بر رابطه تأثیر منفی بگذارند. کارشناسان روانشناسی بر این باورند که دروغگوها نشانه های کلامی، غیرکلامی و زبان بدن زیادی را ارائه می دهند که به راحتی می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که کسی دروغ می گوید یا خیر. اینجا اند:

چگونه دروغگوها را بشناسیم؟

۱- تماس چشمی غیرمعمول

اگر می خواهید بدانید کسی دروغ می گوید، چشمان او را از نزدیک بینید. بعضی از دروغگوها وقتی دروغ می گویند نحوه تماس چشمی آنها تابلو میشود . با این حال، افرادی که اغلب دروغ می گویند بلد اند چطور تماس چشمی شان را کنترل کنند . در نتیجه، وقتی می‌خواهید بفهمید کسی دروغ می‌گوید، نمی‌توانید تنها به این واقعیت تکیه کنید.

دروغگوهای حرفه ای می توانند برای مدت طولانی تماس چشمی داشته باشند. به یاد داشته باشید که میزان صحیح تماس چشمی می تواند از فرهنگی به فرهنگ دیگر و حتی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. اگر شخصی همیشه در چشمان شما نگاه کرده است، اما ناگهان متوجه می شوید که او نگاهش را به سمت دیگری میبرد، احتمالاً او دروغ می گوید. از سوی دیگر، برخی از دروغگویان تمایل دارند لحظه ای به سمت خود نگاه کنند و بلافاصله به بالا نگاه کنند .

۲-مردمک های گشاد شده چشم

ماموران سیا و اف بی آی اغلب از این نشانه استفاده می کنند تا بفهمند که آیا یک فرد دروغ می گوید یا خیر. این یکی از نشانه های زبان بدن است که نمی توان آن را کنترل کرد و این آن را به روشی قابل اعتماد برای تشخیص دروغ تبدیل می کند. هنگامی که فردی می خواهد دروغ بگوید، تنش و استرس در او جمع می شود که باعث ترشح کورتیزول می شود. این می تواند منجر به افزایش آدرنالین برای افزایش غلظت شود که باعث افزایش اندازه مردمک می شود.

تشخیص دروغ

۳- تغییر در میزان پلک زدن چشم

برای اینکه بفهمید کسی دروغ می گوید، سرعت پلک زدن چشمانش را مشاهده کنید. اگر در حین صحبت کردن، میزان پلک زدن کاهش یابد یا ثابت بماند و پس از گفتن دروغ به آرامی افزایش یابد، آن شخص قطعاً دروغ می‌گوید.

۴- تشخیص دروغ با پنهان کردن چشم

کودکان اغلب از این تکنیک استفاده می کنند و همچنین برخی از دروغگویان بزرگتر نیز از این روش استفاده می کنند. آنها سعی می کنند چشمان خود را از دید شنونده مخفی کنند. بنابراین یک نشانه مطمئن برای تشخیص اینکه آیا شخص دروغ می گوید، زبان بدن لمس ابرو یا فشردن پل بینی او در تلاش برای جلوگیری از تماس چشمی شنونده است. برخی از دروغگویان بالغ نیز در حین دروغ گفتن، پلک زدن خود را طولانی می کنند یا چشمان خود را می مالند.

۵- رنگ پریدگی

برخی از دروغگوها سرخ می شوند، برخی دیگر سفید می شوند. کنترل این تکانه فیزیولوژیکی غیرممکن است که آن را نشانه ای مطمئن از دروغگویی فرد می کند. ممکن است ناشی از خجالت یا استرس باشد.

۶- لبخند مصنوعی

دروغگوها اغلب «لبخند مصنوعی» دارند. یک لبخند واقعی تا چشم ها ادامه می یابد در حالی که یک لبخند ساختگی فقط در اطراف دهان متمرکز است. لبخندهای ساختگی نامتقارن نیز هستند. برخی از دروغگویان نیز تمایل دارند لب های خود را بین دندان های خود جمع کنند و در حالی که سعی در پنهان کردن اطلاعات دارند.

۷-تشخیص دروغ با بلع زیاد

آدرنالین باعث تغییر در تولید بزاق می شود که در نتیجه دروغگوها خشکی دهان را تجربه می کنند. برای جبران، آنها بیشتر قورت می دهند یا آب می خواهند یا حتی ممکن است لب های خود را لیس بزنند یا مرطوب کنند. بنابراین اگر کسی به شما دروغ می گوید، پس مراقب این نشانه باشید.

۸- دست زدن به بینی

وقتی پینوکیو دروغ می‌گفت دماغش بزرگ شد. در حالی که در زندگی واقعی این اتفاق نمی افتد، اکثر دروغگوها تمایل دارند بینی خود را لمس کنند یا حتی آن را بخراشند یا مالش دهند. آدرنالین راش مویرگ های بینی را باز می کند که باعث خارش بینی می شود.

۹- لمس مداوم دهان یا قسمت های دیگر

این یک راه آسان دیگر برای تشخیص اینکه آیا کسی از طریق زبان بدن دروغ می گوید یا خیر است. دروغگوها ناخودآگاه دهان را می پوشانند یا کناره های دهان یا گونه های خود را لمس می زنند وقتی می خواهند دروغی ظالمانه بگویند. دروغگویان پاتولوژیک قسمت هایی از بدن را که در معرض دید هستند مانند گلو، سینه، سر یا شکم نیز دست میزنند . برخی از دروغگویان دست خود را در جیب خود پنهان می کنند. نشانه ای از احساس گناه که آنها را وادار به انجام این کار می کند.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “خانمها لطفا با خودتان مثل یک ملکه رفتار کنید” را نیز مطالعه بفرمایید.      

۱۰- دست و کف دست نیز سرنخ می دهد

دست های خیس که به دلیل تعریق زیاد است  یکی از نشانه های مطمئن دروغگویی است و می توان آن را به استرس نسبت داد. هنگامی که فرد دروغ می گوید، فشار شریانی خون را به مرکز بدن او می کشد و در نتیجه دست و پاهای سرد و خیس می شود. با این حال، نمی توان از این به عنوان نشانه ای مطمئن از دروغ گفتن استفاده کرد. بسیاری از شرایط پزشکی و تمایل طبیعی بدن می تواند باعث شود که شخص همیشه دست های سرد و خیس داشته باشد.

۱۱-تشخیص دروغ با بی قراری/به هم ریختن یا سکون غیرعادی

عصبی بودن و اضطراب می تواند باعث شود که افراد بی جهت به هم ریخته یا بی قرار شوند. برخی از آنها دراز می کشند، پاهای خود را جمع می کنند، یا پاهای خود را از این طرف به سمت دیگر تکان می دهند تا تنش از بین برود. البته، افرادی هستند که به طور غیرعادی بی حرکت می شوند تا دروغ بسازند. اکثر دروغگوهای کارکشته و باتجربه می دانند که بازجوی آنها زبان بدن آنها را زیر نظر دارد. بنابراین سعی می کنند از حرکات تابلو کننده جلوگیری کنند. در نتیجه، برخی از دروغگوهای باتجربه هنگام دروغ گفتن بی حرکت یا سفت می شوند. حالت غیرمعمول سفت یا ناتوانی در حرکت نیز می تواند به دلیل ترس رخ دهد.

۱۲-راه هایی برای تشخیص اینکه کسی در پیامک دروغ می گوید

نشانه‌های صوتی راه‌های قطعی دیگری برای تشخیص اینکه کسی دروغ می‌گوید است. آنها عمدتاً شامل کاهش سرعت گفتار می شوند که معمولاً در مورد دروغگویان تمرین نشده اتفاق می افتد. بسیاری از دروغگوها در حالی که دروغ می گویند با صدای آرام تری صحبت می کنند گویی نمی خواهند کسی به دروغ های آنها گوش دهد.

همین اصل را می توان به دستگیری یک دروغگو در پیامک نیز تعمیم داد. اگر می‌خواهید بفهمید کسی در پیام هایش دروغ می‌گوید، ببینید آیا سرعت پاسخ‌دهی او کاهش می‌یابد. دروغگوها به زمان نیاز دارند تا دروغ ها را بسازند و ممکن است برای دیدن آنچه قبلاً تایپ کرده اند به سمت بالا حرکت کنند و مدام متن را بخوانند و بعد بفرستند. برخی اگر احساس کنند که در حال بازجویی هستند، ممکن است متن های شما را بی پاسخ بگذارند. اگر شما هم بلاک شدید تعجب نکنید!

دروغ گفتن بدترین حس دنیاست. به خصوص اگر دروغگو یکی از نزدیکان شما باشد. از این نکات روانشناسی و راه‌های آسان برای تشخیص اینکه کسی دروغ می‌گوید استفاده کنید و خودتان را از دردسرهای زیاد نجات دهید.البته نباید به دیگران بدبینانه نگاه کرد و همیشه دنبال مچ گرفتن بود این نشانه ها را زمانی که واقعا احتیاج دارید در نظر بگیرید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.