بلوغ زودرس چیست؟ آیا قابل پیشگیری است؟

از تولد تا دانشگاه ، بچه ها به نظر می رسد سریع بزرگ می شوند. ما به عنوان والدین باید بپذیریم که فقط ۱۸ سال یا بیشتر در خانه با آنها زندگی می کنیم. اما ما نمی خواهیم آنها آنقدر سریع رشد کنند که سلامتی آنها به خطر بیفتد. بلوغ زودرس مشکلی برای بسیاری از خانواده ها است که پاسخ زیادی برای آن نداریم. در این پست ، آن را تجزیه و تحلیل می کنم و گزینه هایی را که خانواده ها برای مقابله با این موضوع دارند ، مرور می کنم.

بلوغ زودرس چیست؟

برخیاز پزشکان می گویند بلوغ زودرس زمانی است که بلوغ در پسران قبل از ۹ سالگی و در دختران ۸/۵ تا ۸ سالگی شروع می شود.

در اواخر دهه ۱۸۶۰ زنان اولین دوره قاعدگی خود را تا حدود ۱۶ سالگی تجربه نکردند. در دهه ۱۹۲۰ ، این سن به ۱۴ سال کاهش یافت. در حال حاضر سن برای اولین دوره تقریبا ۱۲٫۵ سال است.

با این حال ، قاعدگی اول معمولاً اولین نشانه بلوغ در دختران نیست. جوانه زدن پستان به طور معمول قبل از اولین قاعدگی اتفاق می افتد. جوانه زدن پستان امروزه خیلی زودتر از گذشته اتفاق می افتد .

علائم بلوغ زودرس

اگر فرزند شما علائم زیر را قبل از ۸ سالگی برای دختران و ۹ سالگی برای پسران نشان دهد ، ممکن است بلوغ زودرس باشد. گرچه همانطور که دکتر فاین استدلال می کند ، سن ۱۲ سالگی سن دقیق تری برای بلوغ  است. بنابراین اگر این علائم را قبل از ۱۱-۱۲ سالگی در دختران و پسران مشاهده می کنید ، ممکن است با اوایل بلوغ روبرو شوید:

جوانه زدن یا رشد پستان و اولین قاعدگی در دختران
بزرگ شدن بیضه ها و آلت تناسلی پسر ، موهای صورت و تغییر صدا در پسران
رشد موهای شرمگاهی یا زیر بغل
رشد سریع
آکنه
تغییر بوی بدن

بلوغ زودرس چیست؟

چه عواملی باعث بلوغ زودرس می شود؟

بلوغ زودرس می تواند توسط غده هیپوفیز ، هیپوتالاموس ، تخمدان ها یا بیضه ها تحریک شود. با این حال ، این موارد نادر است. موارد ذیل به گفته دکتر فاین علل محتمل تری دارند:

۱-چاقی

افزایش چاقی در بین کودکان و نوجوانان دختر احتمالاً اولین دلیل بلوغ زودرس است. سلول های چربی باعث ایجاد استروژن در بدن می شوند ، بنابراین هرچه چربی بیشتری وجود داشته باشد ، استروژن بیشتری تولید می شود. در یک بررسی سیستماتیک که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد ، مشخص شد که چاقی در اوایل بلوغ دختران نقش دارد ، اما شواهد کافی برای ارتباط چاقی در پسران و بلوغ زودرس وجود ندارد.

۲-اختلال غدد درون ریز

دکتر فاین همچنین به برهم زننده های غدد درون ریز (ED) در محیط اشاره دارد که در اوایل بلوغ تأثیر دارد. اینها شامل مواد شیمیایی در:

آفت کش ها
قارچ کش
مواد تمیز کننده
محصولات آرایشی
حلال های پلاستیکی

بررسی در سال ۲۰۱۱ این نگرانی را تأیید می کند. این مطالعه نشان داد که مختل کننده های غدد درون ریز می توانند به دلیل نحوه تعامل این مواد شیمیایی با عملکرد هورمونی در بدن ، باعث بلوغ زودرس (یا حتی تاخیر بلوغ) شوند.

دکتر فاین می گوید دو ماده شیمیایی بسیار نگران کننده BPA و فتالات هستند. این موارد تقریباً در همه جا وجود دارد ، از اسباب بازی های پلاستیکی گرفته تا پرده های دوش.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “پدر و مادرها چگونه میتوانند الگوی خوبی برای بچه ها باشند؟” را نیز مطالعه بفرمایید.      

توصیه ها برای بلوغ زودرس

در این زمان ، فقط دو داروی مجاز برای بلوغ زودرس وجود دارد. اینها هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) و هورمون آزاد کننده هورمون لوتئین ساز (LHRH) هستند که هر چند هفته یکبار به عنوان تزریق تجویز می شوند تا زمانی که کودک در سن مناسب بلوغ قرار گیرد. این داروها با هورمون های مسئول بلوغ تداخل می کنند.

اما این داروها به احتمال زیاد تجویز نمی شوند مگر اینکه کودک شما قبل از ۸ سالگی در دختران و ۹ سالگی در پسران شروع بلوغ کند.

آیا بلوغ زودرس قابل پیشگیری است؟

در حالی که راه های درمانی طبیعی برای بلوغ زودرس خیلی وجود ندارد ، اما کارهایی وجود دارد که می توانیم برای کاهش احتمال بلوغ زودرس و همچنین حمایت از بدن در عملکرد بهینه بدن حتی پس از شروع بلوغ انجام دهیم.

بدن ما انعطاف پذیر است و می تواند سموم زیادی را پردازش کند ، اما امروزه تعداد زیادی از آنها هر روز به سمت ما می آیند. هر کاری که می توانیم انجام دهیم تا از ورود این مقدار زیاد سموم به بدن جلوگیری کنیم.

رژیم غذایی سالم

خوردن غذاهای سالم مانند پروتئین های سالم ، چربی های سالم و بسیاری از سبزیجات برای حمایت از بدن در تمام عملکردهای آن مهم است.

از پلاستیک پرهیز کنید – تا حد امکان از خرید مواد غذایی بسته بندی شده در پلاستیک خودداری کنید. کیسه های پارچه ای خود را به فروشگاه های مواد غذایی بیاورید و خودتان محصولات گشاد را تهیه کنید. همچنین گوشت را از کشاورزان یا قصابی که آن را در کاغذ بسته بندی می کنند ، تهیه کنید.

گوشت های ارگانیک و سالم پیدا کنید – محصولات حیوانی به شدت با آفت کش ها و سایر مواد شیمیایی آلوده هستند.

فرزندانتان را تشویق به استفاده از سبزیجات کنید.

هیدراته بمانید – از نوشیدنی های شیرین (حتی آب میوه) دوری کنید. آب برای اینکه بدن بتواند خود را از سموم پاک کند مهم است.

نور مناسب را دریافت کنید

قرار گرفتن در معرض نور تأثیر زیادی بر هورمون های بدن دارد. سعی کنید صبح ها ۳۰ دقیقه بچه ها را بیرون ببرید تا به بدن کمک کنند از نور طبیعی برای تنظیم هورمون بهره مند شود. نور خورشید همچنین به بدن کمک می کند تا ویتامین D تولید کند که برای بسیاری از عملکردهای بدن مهم است.

به طور خاص ، ویتامین D یک پیش هورمون است ، به این معنی که برای تولید هورمون در بدن لازم است. مطالعه ای در سال ۲۰۱۱ نشان داد دختران ۵-۱۲ ساله که کمبود ویتامین D دارند ، دو برابر بیشتر احتمال دارد که بلوغ زودرس را تجربه کنند.

بلوغ زودرس

ورزش

بیشتر والدین می گویند که بچه هایشان به اندازه بچه ها ورزش نمی کنند. اما همه ما می دانیم که ورزش برای یک بدن سالم مهم است و می تواند به بچه ها کمک کند تا بدن خود را حفظ کنند.

ورزش همچنین به بهبود گردش خون کمک می کند تا بدن در خلاص شدن از سموم کمک کند. تعریق همچنین به دفع سموم از بدن کمک می کند. بنابراین ، مهم است که بچه ها هر روز بیرون از خانه تمرین کنند.

یک مزیت اضافی برای ورزش قرار گرفتن در معرض نور خورشید است ، اما ورزش در محیط داخلی نیز کارساز خواهد بود.

خواب

در طول خواب ، بدن از سموم خلاص می شود ، بنابراین مهم است که بچه ها خواب کافی داشته باشند. بسیاری از نکات فوق همچنین از خواب سالم از جمله رژیم غذایی سالم ، ورزش کافی و دریافت نور مناسب در زمان مناسب پشتیبانی خواهد کرد. اما رعایت یک برنامه منظم برای خواب و اطمینان از اینکه کودک برای استراحت وقت دارد نیز کمک می کند.

آیا بلوغ زودرس اجتناب ناپذیر است؟

این سوال سختی برای پاسخ دادن است ، اما حتی اگر اکنون فقط در مورد این نکات زندگی سالم یاد می گیرید ، میتوانید امیدوار باشید. برای ایجاد حمایت از بدن ، هرگز دیر نیست. به یاد داشته باشید ، بدن فوق العاده مقاوم است ، بنابراین ممکن است در بازگشت به سلامتی به کمک زیادی نیاز نداشته باشد. تغییرات کوچک می تواند تأثیر زیادی بر زندگی و سلامتی فرزند شما بگذارد!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.