با خواندن این سوره قرآن، ثروتمند شوید

سوره تکاثر شانزدهمين سوره در ترتيب نزول می باشد و بعد از سوره كوثر نازل شده است و صدودومين سوره در چينش كنونى قرآن به شمار می آید. محتواى سوره تکاثر در مجموع نخست سرزنش و ملامت افرادى است كه بر اساس يك مطالب موهوم بر يكديگر تفاخر مى كردند، سپس هشدارى نسبت به مساله معاد و قيامت و آتش دوزخ، و سرانجام هشدارى در زمينه مساله سؤال و بازپرسى از نعمتها مى دهد. این سوره را تَکاثُر می نامند؛ زیرا این کلمه در اولین آیه آن آمده است.

محل و زمان نزول سوره تکاثر

سوره تكاثر مدنى و بعضى گفته اند مكّى است. تاريخ نزول سوره تکاثر در ما بين ابتداء وحى و هجرت مسلمين به حبشه است و بعد از سوره كوثر نازل شده است.

شان نزول سوره تکاثر

سوره تکاثر در مذمت تکاثر و فخرفروشی به جهت کثرت جمعیت و فزون طلبی نازل شده است برخی از قبایل و طوایف کار را به جایی رسانده بودند که برای فخر فروشی و تکاثر علاوه بر زندگان به سراغ قبرها می‌رفتند و مردگان خود را هم می‌شمردند.

در مجمع‌البيان است كه بعضى گفته اند: «سوره تکاثر درباره يهود نازل شده كه گفته بودند: عده ما از جمعيت بنى‌فلان و بنى‌فلان و بنى‌فلان بيشتر است، و خلاصه ما از همه اين سه قبيله نيرومندتريم، همين معنا آنان را به خود مشغول كرد تا گمراه از دنيا رفتند (نقل از قتاده)».

بعضى ديگر گفته اند: در باره شاخه اى از انصار نازل شده كه با شاخه اى ديگر تفاخر كردند(نقل از ابى‌بريده).

و بعضى گفته اند درباره دو قبيله از قريش نازل شده، يعنى بنى‌عبدالمناف‌بن‌قصى، و بنى‌سهم‌بن‌عمرو كه با يكديگر تكاثر نموده، اشراف خود را مى شمردند، و عدد اشراف بنى‌عبد‌المناف بيشتر شد، آن گاه بنى‌سهم‌بن‌عمرو زير بار نرفته، گفتند بايد مرده هايمان را هم به شمار آوريم، شروع كردند به شمردن قبرها، اين قبر فلانى است و اين قبر فلانى، و در نتيجه عدد بنى سهم بيشتر شد، چون در دوران جاهليت عدد آنان بيشتر بود(نقل از مقاتل و كلبى).

برکات قرائت سوره تکاثر

امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کس سوره تکاثر را در نمازهای واجب یا مستحب خود بخواند خداوند برای او اجر و ثواب صد شهید را بنویسد و هر که ان را در نماز مستحبی بخواند برای او ثواب ۵۰ شهید نوشته می شود و در نماز واجبش چهل صف از فرشتگان به همراه او نماز می گزارند.

از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم نقل شدهک هر که سوره تکاثر را قرائت نماید خداوند درباره نعمت هایی که در دنیا به او داده است از او حسابرسی نکند وهر که هنگام باریدن باران آن را بخواند و وقتی آن را به پایان برد خداوند گناهانش را می آمرزد.

رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم فرموده اند: هر کس سوره تکاثر را در هنگام خواب با نیت صادق قرائت نماید ۷۰ هزار حسنه به او داده می شود و ۷۰ هزار گناه از او پاک می شود و ۷۰ هزار درجه به او عطا می شود. قرائت کننده این سوره می تواند از خانواده ، همسایه و دوستانش شفاعت کند و خداوند سختی های برخورد با فرشتگان نکیر و منکر را برای او هموار می سازد.

 

برکات قرائت سوره تکاثر

دست یابی به مالی عظیم با قرائت سوره تکاثر

گفته شده هر کس سوره تکاثر را روز دوشنبه یا چهارشنبه ۴۰ بار بخواند مال عظیم یابد و به خیری رسد که در ذهن و تصورات او نگنجد.

برآورده شدن حاجات با سوره تکاثر

امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: ۲۲ بار سوره تکاثر را بخوانید در خلوت، و بعد از آن ۱۰۰۰ بار صلوات بفرستید و حاجت خود را بخواهید که خداوند نیز برآورده خواهد نمود.

قرائت سوره تکاثر و ثواب فراوان

روزی رسول خدا (ص) به اصحاب خود فرمود:آیا کسی از شما می تواند روزی هزار آیه بخواند؟ عرض کردند:چه کسی می تواند روزی هزار آیه بخواند؟ فرمود:آیا کسی از شما توانایی آن را ندارد که سوره ی تکاثر را بخواند؟ (یعنی با هزار آیه برابری می کند).

فضیلت و خواص سوره نازعات

متن سوره تکاثر

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ

أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ «۱»

حَتَّىٰ زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ «۲»

كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ «۳»

ثُمَّ كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ «۴»

كَلَّا لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْيَقِينِ «۵»

لَتَرَوُنَّ الْجَحِيمَ «۶»

ثُمَّ لَتَرَوُنَّهَا عَيْنَ الْيَقِينِ «۷»

ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ «۸»

معنای سوره تکاثر

به نام خداوند رحمتگر مهربان

تفاخر به بیشترداشتن شما را غافل داشت

تا کارتان و پایتان به گورستان رسید

نه چنین است زودا که بدانید

باز هم نه چنین است زودا که بدانید

هرگز چنین نیست اگر علم الیقین داشتید!

به یقین دوزخ را می بینید

سپس آن را قطعا به عین الیقین درمی یابید

سپس در همان روز است که از نعمت روی زمین پرسیده خواهید شد

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.