باورهایی که زندگی شما را خراب می کند

باور های مختلف وجود دارد که ممکن است در دوران کودکی ایجاد کنید، و می توانند تأثیر نامطلوبی بر نحوه نگاه شما به جهان داشته باشند. هنگامی که تشخیص دادید که یک طرحواره یا باور دارید، نحوه پاسخ دادن به آن به همان اندازه مهم است. طرحواره ها باورهای عمیق یا الگوهای منفی هستند که در دوران کودکی ایجاد می شوند و باقی می مانند و در بزرگسالی گسترش می یابند. چه طرح‌واره‌ها و باور های اشتباه ممکن است بر شما یا اطرافیانتان تأثیر بگذارد؟ امروز ۸ طرحواره را معرفی خواهیم کرد و همچنین کمی عمیق تر به نحوه عملکرد آنها خواهیم پرداخت.

باورهای نادرست که به زندگی شما آسیب میزند

احساس خودبرتر بینی نسبت به دیگران

این باور غلط که شما بر دیگران برتری دارید هم زندگی شما را خراب میکند . برخی ممکن است تمرکز اغراق آمیزی بر جنبه هایی داشته باشند که معتقدند این برتری را نشان می دهد (مثلاً بودن در میان ثروتمندترین یا موفق ترین). من فکر می کنم، در زبان امروزی، ما ممکن است آنها را تعقیب کنندگان نفوذ بنامیم. با این حال، افراد دارای این طرحواره برای دستیابی به قدرت و کنترل درگیر این رفتارها هستند و اساساً به دنبال تأیید یا توجه نیستند. گاهی اوقات افرادی که دارای این طرحواره هستند ممکن است در رقابت بیش از حد شرکت کنند، دیدگاه خود را به دیگران تحمیل کنند، یا سعی کنند رفتارهای دیگران را بیشتر در راستای خواسته های خود کنترل کنند، بدون اینکه همدلی یا نگرانی برای احساسات طرف مقابل داشته باشند.

باور شدید به خودکنترلی

این باور اشتباه به ناتوانی در تحمل هرگونه ناامیدی در رسیدن به اهداف و همچنین ناتوانی در مهار ابراز انگیزه ها یا احساسات اشاره دارد. در شکل خفیف آن، ممکن است تاکید اغراق آمیزی بر اجتناب از ناراحتی داشته باشید: اجتناب از درد، تعارض، تقابل، مسئولیت، یا تلاش بیش از حد به بهای رضایت شخصی، تعهد یا صداقت. وقتی فقدان خودکنترلی افراطی است، رفتار مجرمانه یا اعتیادآور ممکن است بر زندگی شما حاکم باشد. اگر با این طرح واره مبارزه می کنید، به یاد داشته باشید که درد یک جنبه اجباری زندگی است، غیرممکن است که یک وجود سالم داشته باشید و از همه ناراحتی ها دوری کنید.

باور های اشتباه

 انقیاد

احساس می کنید مجبور هستید برای رضایت دیگران مدام خود را کنترل کنید . این رفتار معمولاً برای جلوگیری از مواردی مانند درگیری، عصبانیت یا رها شدن انجام می شود. دو شکل عمده از انقیاد وجود دارد. انقیاد نیازها، که شامل سرکوب امیال، ترجیحات یا تصمیمات شما و انقیاد عواطف است که شامل سرکوب عواطف، به ویژه خشم است. افراد دارای این طرحواره معمولاً فکر می کنند که تجربیات، نظرات، احساسات و خواسته های آنها بی اعتبار است یا به اندازه اطرافیانشان مهم نیست. در بسیاری از مواقع، انقیاد می تواند منجر به ایجاد خشم در طول زمان شود که ممکن است خود را با علائم ناسالمی مانند رفتار منفعلانه-پرخاشگرانه، فوران خشم، خودداری از محبت و مصرف مواد نشان دهد.

 از خود گذشتگی بیش از حد

این باور اشتباه به فداکاری بیش از حد نیازهای خود برای کمک به دیگران اشاره دارد. شایع ترین دلایل عبارتند از: جلوگیری از ایجاد درد برای دیگران. برای جلوگیری از احساس گناه از احساس خودخواهی؛ یا برای حفظ ارتباط با دیگران که به عنوان نیازمند شناخته می شوند. این گاهی اوقات منجر به این می شود که نیازهای شما به اندازه کافی برآورده نمی شود. ممکن است نسبت به کسانی که برای آنها مدام فداکاری می کنید عصبانی شوید.

بازداری عاطفی یکی از باورهای اشتباه در زندگی است

این طرح واره شامل این باور است که باید کنش، احساس یا ارتباط خود به خودی را سرکوب کنید. این معمولا برای جلوگیری از عدم تایید دیگران، احساس شرم یا از دست دادن کنترل تکانه های خود است. شایع ترین زمینه های سرکوب شامل خشم و پرخاشگری و انگیزه های مثبت مانند محبت، شادی، بازی یا هیجان جنسی است. علاوه بر این، ممکن است در بیان آسیب‌پذیری یا برقراری آزادانه نیازها یا احساسات خود مشکل داشته باشید و ممکن است به دلیل تأکید بیش از حد بر منطقی بودن یا عقلانی بودن موقعیت‌ها، تجربیات عاطفی را نادیده بگیرید.

جویای تایید دیگران هستیم

این باور اشتباه به تاکید بیش از حد بر جلب تایید و شناخت دیگران به قیمت به قیمت نیازهای واقعی و احساس خود اشاره دارد. همچنین می تواند شامل تاکید بیش از حد بر وضعیت و ظاهر به عنوان وسیله ای برای به رسمیت شناختن و تایید باشد. این باور اغلب منجر به تصمیمات مهم زندگی می شود که معتبر یا رضایت بخش نیستند.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “با این روش ها آرامش را در خانه تان بیشتر کنید” را نیز مطالعه بفرمایید.      

 منفی نگری و بدبینی

این باور اشتباه به تمرکز فراگیر و مادام‌العمر بر جنبه‌های منفی زندگی اشاره دارد و در عین حال جنبه‌های مثبت را به حداقل می‌رساند، نادیده می‌گیرد یا کم‌کم می‌کند. افراد مبتلا به این باور برای لذت بردن از چیزها مشکل زیادی دارند زیرا آنها همیشه نگران عناصر نارضایتی یا مشکلات احتمالی آینده هستند که احتمالاً ممکن است ایجاد شود.

 استانداردهای بی امان برای خود ساخته اید

این طرحواره به این باور اشاره دارد که شما باید استانداردهای بسیار بالایی از عملکرد یا رفتار را رعایت کنید. فردی که دارای این الگوی اعتقادی است معمولاً این کار را انجام می دهد تا از انتقاد جلوگیری کند. این طرز تفکر و رفتار معمولاً باعث می‌شود که فرد فشار زیادی را احساس کند، در کند کردن سرعت مشکل داشته باشد و نسبت به خود یا دیگران بیش از حد انتقاد کند. استانداردهای بی امان معمولاً به صورت کمال گرایی، سختی و زندگی با بسیاری از «باید»های ناسازگار در چندین زمینه از زندگی آنها ظاهر می شود (مثلاً «باید» همیشه سازنده باشیم)، و مشغولیت به بهینه سازی زمان برای کارآمدتر بودن و انجام کارهای بیشتر.

 تنبیه هم باور نادرستی است که زندگی را خراب میکند

این اعتقاد بر این است که افراد باید به دلیل اشتباهات ، سخت مجازات شوند. افراد مبتلا به این طرحواره تمایل دارند نسبت به خود و دیگران انتقادی و نابخشودنی باشند. این اغلب خود را به عنوان افرادی نشان می دهد که نسبت به افرادی (از جمله خودشان) که استانداردهای آنها را برآورده نمی کنند عصبانی، تحمل ناپذیر، تنبیه کننده و بی حوصله هستند. بعلاوه، افراد مبتلا به این طرحواره ممکن است در بخشش خود و دیگران به دلیل بی میلی به در نظر گرفتن عوامل مؤثر، ایجاد فضایی برای نقص یا همدردی با تجربیات عاطفی دیگران، مشکل داشته باشند.

باور های اشتباه در زندگی

 این باور های ناسازگار را می‌توان در همه افراد در طیف های مختلف جامعه دید و احساس کرد . من می دانم که درک آن سخت است، اما صادقانه بگویم، یک ماهی نمی داند که خیس است. وقتی آگاهی نداریم، ایجاد تغییرات غیرممکن است. این مرا به یادآوری دومم می‌رساند: آگاهی یک مهارت است! اکنون که ایده ای از این طرحواره ها دارید و چگونه ممکن است به آنها پاسخ دهید، اکنون این فرصت را به شما می دهد که مسیر متفاوتی را انتخاب کنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

1 دیدگاه در “باورهایی که زندگی شما را خراب می کند

بدبینی بسیار هم بد است و هم مواقعی خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.