۵ روش مقابله با افکار ناخواسته

شما بارها و بارها به خود می گویید که دیگر به این مسئله فکر نمیکنید ، اما در عمل نمی توانید موفق شوید چرا ؟ و هرچه تلاش میکنید آن افکار ناخواسته از بین نمی روند. بدتر از آن این است که نمی توانید از فکر کردن در مورد چیزی ترسناک یا ناراحت کننده دست بکشید. پس چه کار می توانید بکنید؟ چگونه می توانید از فکر کردن در مورد چیزی که شما را آزار می دهد دست بردارید؟ خوب در اینجا ۱۰ روش وجود دارد که می توانید در زندگی روزمره خود به کار ببرید تا از شر فکرهای ناخواسته خلاص شوید.

در حالی که همه گاهی اوقات بیش از حد به چیزهایی فکر می کنند ، اما برخی از مردم هرگز نمی توانند سیل مداوم افکار را خاموش کنند. مونولوگ درونی آنها شامل دو الگوی فکری مخرب است – نشخوارکننده و نگران کننده.

نشخوار کردن شامل تجدید نظر در گذشته است. افکار ناخواسته ممکن است شامل مواردی مانند:

– من نباید در جلسه امروز صحبت می کردم. همه به من نگاه می کردند مثل یک احمق.

– من می توانستم آن کار قدیمی ام کنار بگذارم.

– دوستانم همیشه درباره من بد قضاوت میکنند.

مقابله با افکار ناخواسته

نگرانی شامل پیش بینی های منفی-اغلب فاجعه بار-در مورد آینده است. آنها ممکن است به چیزهایی فکر کنند:

– فردا وقتی آن کار را ارائه می دهم ، خودم را شرمنده می کنم. دستانم می لرزند ، صورتم قرمز می شود و همه می بینند که من ناتوان هستم.

– من هیچ وقت ترفیع نمی گیرم مهم نیست من چه کار می کنم این اتفاق نخواهد افتاد.

– همسرم بالاخره از من طلاق می گیرد و تنها می شوم.

چگونه از فکر کردن در مورد چیزی دست برداریم؟

اما با تمرین مداوم ، می توانید الگوهای تفکر منفی خود را محدود کنید. در اینجا ۱۰ راه برای جلوگیری از افکار بیش از حد در همه موارد ذکر شده است:

۱- توجه کنید که بیش از حد فکر می کنید

آگاهی اولین قدم برای پایان دادن به افکار بیش از حد است. شروع به توجه به طرز فکر خود کنید. وقتی متوجه می شوید که رویدادها را بارها و بارها در ذهن خود تکرار می کنید یا نگران چیزهایی هستید که نمی توانید کنترل کنید ، تصدیق کنید که افکار شما مولد نیستند یعنی فقط فکر هستند و نمیتوانند به واقعیت برسند مگر اینکه خودتان بخواهید.

۲-برای مقابله برای افکار ناخواسته ، افکار خود را به چالش بکشید

به راحتی می توان افکار منفی را از بین برد. بنابراین قبل از اینکه به این نتیجه برسید که فردا حتما از کارتان اخراج میشوید یا اگر آزمایش خون دهید حتما نتیجه آن گویای یک بیماری سخت برای شما است ، تصدیق کنید که افکار شما ممکن است به طور اغراق آمیز منفی باشد. یاد بگیرید که اشتباهات تفکر را بشناسید و جایگزین کنید ، قبل از اینکه آنها شما را به جنون کامل برسانند.

۳- تمرکز خود را بر روی حل مشکلات فعال بگذارید

پرداختن به مشکلات شما مفید نیست-اما جستجوی راه حل ها مفید است. از خود بپرسید که برای یادگیری از یک اشتباه یا اجتناب از مشکلی در آینده چه اقداماتی می توانید انجام دهید. به جای اینکه بپرسید چرا این اتفاق افتاده است؟ از خود بپرسید در این مورد چه کاری می توانم انجام دهم؟

 افکار ناخواسته

۴- زمانبندی برای تأمل

کنترل مشکلات خود برای مدت طولانی مفید نیست ، اما اندیشه کوتاه می تواند مفید باشد. برای مثال ، تفکر در مورد چگونگی انجام کارهای مختلف یا تشخیص مشکلات احتمالی برنامه ، می تواند در آینده به شما کمک کند.

۲۰ دقیقه “زمان تفکر” را در برنامه روزانه خود بگنجانید. در این مدت ، به خود اجازه دهید نگران و نشخوار کننده ی درباره هر چیزی که می خواهید فکر کنید. سپس ، زمانی که زمان شما به پایان رسید ، به سراغ چیزهای سازنده تری بروید. وقتی متوجه شدید که بیش از حد زمان برنامه ریزی شده در مورد چیزها فکر می کنید ، به خود یادآوری کنید که بعداً در مورد آن فکر خواهید کرد.

۵- تغییر کانال فکرتان

این که به خود بگویید دیگر درباره چیزی فکر نکنید می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. هرچه بیشتر سعی کنید از وارد شدن این فکر به مغز خود جلوگیری کنید ، احتمال گیر کردن در ان فکر بیشتر میشود.

مشغول کردن خود با یک فعالیت بهترین راه برای تغییر کانال است. ورزش کنید ، درمورد موضوعی کاملاً متفاوت به گفتگو بپردازید یا روی پروژه ای کار کنید که ذهن شما را از انفجار افکار منفی منحرف کند.

۶-برای مقابله برای افکار ناخواسته ، حواس خود را پرت کنید

گاهی اوقات بهترین راه برای متوقف ساختن فکر درباره چیزی این است که کاری فیزیکی انجام دهید تا حواس شما را پرت کند. این می تواند شامل تمرینات بدنی ، نواختن ساز یا درست کردن کیک مورد علاقه تان باشد.

وقتی سرگرم کار شوید ممکن است ذهن شما را از فکر مداوم در مورد چیزی که شما را آزار می دهد ، منحرف کند. ذهن ، بدن و روح همه به هم متصل هستند. انجام کاری فیزیکی که لذت بخش است ممکن است ذهن شما را از افکاری که نمی خواهید درباره آنها فکر کنید ، دور کند.

۷-در مورد افکارتان با شخصی که به او اعتماد دارید صحبت کنید

گاهی اوقات افکار ما نیاز به انتشار دارند. اگر افکار را در ذهن خود نگه دارید ، ممکن است مجبور باشید مدام به آنها فکر کنید. صحبت کردن با کسی ممکن است این زنجیره تداوم را از بین ببرد. همچنین این باعث کاهش استرس ناشی از فکر کردن در مورد چیزی می شود که نمی خواهید در مورد آن فکر کنید.

البته حواستان باشید با کسی درد و دل کنید که بعد از گفتگو از مطرح کردن افکارتان با آن شخص احساس پشیمانی نکنید و دوباره فکری منفی به افکارتان اضافه نکنید.شاید بهترین افراد برای درد و دل کردن پدر و مادرتان باشد.

راه حل کنار گذاشتن افکار ناخواسته

۸-تمرینات ذهن آگاهی

وقتی در زمان حال زندگی می کنید ، نمی توانید دیروز را تجدید نظر کنید یا نگران فردا باشید. متعهد شوید که از اینجا و اکنون بیشتر آگاه شوید. مانند هر مهارت دیگری ، ذهن آگاهی نیز به تمرین نیاز دارد ، اما با گذشت زمان ، می تواند افکار بیش از حد را کاهش دهد.

ذهن آگاهی شکلی از مدیتیشن است که به طور شدید بر لحظه حال تمرکز می کند. تمرینات ذهن آگاهی مستلزم عدم قضاوت یا تفسیر احساسات و حواس است که در یک لحظه اتفاق می افتد و مشارکت با محیط اطراف شما را تشویق می کند. تمرینات ذهن آگاهی به دلیل توانایی آنها در آرامش بخشیدن به بدن و ذهن ، به کاهش استرس کمک می کند.

تمرینات ذهن آگاهی تمرین زیادی می طلبد و هرچه بیشتر از آنها استفاده کنید ، تمرکز بر لحظه حال برای شما راحت تر خواهد بود. بودن در لحظه به شما این امکان را می دهد که افکار خود را به آنچه که در حال وقوع است هدایت کنید و افکاری را که نمی خواهید درباره آنها فکر کنید نادیده بگیرید. انواع مختلفی از تمرینات ذهن آگاهی وجود دارد ، اما مهم این است که دریابید کدام نوع تمرین برای شما بهتر عمل می کند!

        پیشنهاد می کنیم مقاله “با این روش ها آرامش را در خانه تان بیشتر کنید” را نیز مطالعه بفرمایید.      

۹-افکار را دوباره تنظیم کنید

فکر را پردازش کنید ممکن است دریابید که چرا نمی توانید از فکر کردن در مورد آنچه در ذهن شماست دست بردارید. یافتن راه حل یا ریشه فکر ممکن است فکر را از ذهن شما دور کند. به خود یادآوری کنید که کنترل افکار خود را در دست دارید و حتی اگر نمی توانید به چیزی فکر نکنید ، به آن قدرت ادامه ندهید. سعی کنید ذهن خود را با چیزهایی پر کنید که دوست دارید به آنها فکر کنید یا اجازه ندهید افکار مزاحم روز شما شوند. به یاد داشته باشید که آنها فقط افکار هستند و تحت کنترل شما  هستند.

۱۰-برای مقابله برای افکار ناخواسته ، آنها را بنویسید

همانطور که صحبت با کسی در مورد افکار موجود در سر شما می تواند یک راه برای رهایی باشد ، نوشتن آنها نیز می تواند مفید باشد. نوشتن مطالبی که نمی توانید از شر انها خلاص شوید، ممکن است به بیرون کشیدن این فکر کمک کند. آنچه را که نوشته اید دور بریزید ، مخصوصاً اگر افکار مزاحم یا ترسناک هستند. آن را خرد کنید ، پاره کنید ، هر کاری که می خواهید انجام دهید تا نشان دهنده نابودی اندیشه باشد. گاهی اوقات به دست آوردن کنترل فکر با از بین بردن آن به شما کمک می کند تا دیگر درباره آن فکر نکنید.

مقابله با افکار ناخواسته

خطرات تفکر بیش از حد و افکار ناخواسته

تحقیقات می گوید تمرکز بر کاستی ها ، اشتباهات و مشکلات شما خطر ابتلا به مشکلات روانی را افزایش می دهد. و با کاهش سلامت روانی ، تمایل به نشخوار فکری افزایش می یابد ، که می تواند منجر به یک چرخه معیوب شود که شکستن آن دشوار است.مطالعات همچنین نشان می دهد که افکار بیش از حد منجر به ناراحتی های احساسی جدی می شوند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.