اصول و پایه طراحی دکوراسیون داخلی منزل

زهرا موسوی – فارسی ها : صرف نظر از فضایی که شما تزئین و طراحی میکنید هیچ چیز مهم تراز توجه به جزئیات در طراحی دکراسیون داخلی منزل نیست، در اینجا ، ما نشانگرهای تزئینی را از بایگانی های خود و نکاتی از طراحان برتر به اشتراک می گذاریم تا به شما کمک کنند مفهوم طراحی خوب را بدانید ‘ در طراحی دکوراسیون داخلی منزل اگر درستی و زیبایی و اصول چیدمان، انتخاب وسایل و رنگ های مناسب رعایت شده باشد همگی مجذوب طراحی دکوراسیون شما می‌شوند…

اصول و پایه طراحی دکوراسیون داخلی منزل  ، برای یک طراحی دکوراسیون شیک و مناسب همراه ما باشید:

 

طراحی دکوراسیون منزل

 

دکوراتور یعنی چه؟

امروزه گروهی از افراد در جامعه وظیفه ی چیدمان را برعهده دارند که به آنها طراح دکوراسیون داخلی یا دکوراتور می‌گویند.

 

رنگ و تاثیر آن در دکوراسیون :

بعضی از خانه ها دکوراسیون یک رنگ دارند که اصلا خوب نیست و کسل کننده میباشد، اگه از هر رنگی درست و بجا استفاده بشه زیبایی و گیرایی دکوراسیون منزل شما چندین برابر می‌شود.

 

اصول و پایه طراحی دکوراسیون داخلی منزل
اصول و پایه طراحی دکوراسیون داخلی منزل

اما نقش هر رنگ :

رنگ قرمز: گرما بخش و هیجان آور که باعث نزدیکی اشخاص به یکدیگر می‌شود و اشتها آورد است اما استفاده ی بیش از حد از رنگ قرمز کاملا اشتباه میباشد.
رنگ نارنجی:
رنگی مفرح، پرانرژی و ایده آل برای بچه ها میباشد

نقش این رنگ در دکوراسیون نشاط و انرژی میباشد
رنگ زرد:
رفاه، همدردی، تعهد و فضایی شاد و دوستانه را به همراه می آورد،استفاده ی افراطی ازاین رنگ توصیه نمیشود.
رنگ آبی :
یک رنگ مهم در دکوراسیون و تئوری رنگ هاست ک عمیقا بر ذهن انسان اثر می‌گذارد به همین دلیل جز بهترین رنگ هایی است که برای اتاق خواب استفاده می‌کنند و نشانه آرامش و صلح طلبی میباشد.
رنگ بنفش:
در همراهی با رنگ های دیگر به خوبی همراه می‌شود این رنگ را در کنار جواهرات بکار ببرید
رنگ مشکی:
این رنگ همیشه در فضاهای محدود و بسته بکار گرفته می‌شود و با رنگ های متضاد بکار برده می‌شود مثلا مشکی و طلایی در دکوراسیون لوکس بودن را گوشزد می‌کند اما تنظیم این رنگ و نحوه ی بکارگیری آنها سخت میباشد.
رنگ سفید:
نماد صلح، پاکی، تازگی و شفافیت است
رنگ سفید فضاهای کوچک را بزرگتر نمایش می‌دهد.

 

طراحی دکوراسیون داخلی منزل
طراحی دکوراسیون داخلی منزل

 

نورپردازی در منزل :

در هر خانه ۵ نقطه‌ی کلیدی وجود دارد که باید برای نورپردازی دکوراسیون داخلی از آن نقاط کمک گرفت:
۱٫ حال یا سالن:

برای هال یا سالن اصلی نور باید از چهار گوشه بتابد، از سه گوشه به بیرون تابیده شود و از یک گوشه به روی یک شی تزئینی یا گل و گیاه.
۲٫ فضای ناهارخوری:
در حالت مناسب باید یک لوستر بالای میز ناهارخوری باشد البته برای فضای مربوط به ناهارخوری از نورپردازی غیرمستقیم نیز استفاده می‌شود این حالت بهتر از حالت اول است و باعث آرامش می‌شود.
۳٫ آشپزخانه:
اجاق گاز، کابینت ها و یخچال مهم ترین نقاطی هستند که باید نور برآنها متمرکز باشد.
۴٫ اتاق خواب:
در اتاق خواب باید نور ملایم باشد پس شما به نور شدید احتیاجی ندارید و محل قرارگیری منبع نور نباید رو به روی چشمان شما باشد.
۵٫ حمام:
بهترین نورپردازی برای حمام استفاده از نورهای جانبی است. اگر حمام شما نسبتاً بزرگ است بهتر است مستقیماً در بالای دوش یک منبع نور قرار دهید. همچنین وجود آینه‌ها نیز می‌تواند به تقویت نور کمک کند و آن را در محیط حمام بازتاب دهد.

 

طراحی دکوراسیون داخلی منزل
طراحی دکوراسیون داخلی منزل

استفاده از اینه در دکوراسیون منزل :

استفاده از آینه به دلیل شفافیت و انعکاس بالای نور، باعث وسعت و دلبازی فضا می‌شود یعنی در مکان های کوچک باعث بزرگنمایی می‌شود پس اگر فضایی لوکس و زیبا میخواهید یا دیواری دارید که خیلی خالی به نظر می‌رسد میتوانید از انواع آینه‌‌های ابزار و تراش‌خورده‌ استفاده کنید،
استفاده از آینه در دیوارها یا سقف، جذابیت فضا رو چند برابر می کند.

استفاده از پارتیشن وپاراون :

پاراوان و پارتیشن ها گزینه بسیار مناسبی برای جداسازی بخش های مختلف خانه های نقلی می باشند که در زیبا سازی دکوراسیون داخلی آن ها نیز تاثیر بسزایی دارند.ر خانه های کوچک امروزی که فضای داخلی خانه برای انجام خیلی از فعالیت ها کم است، استفاده از پاراوان ها و پارتیشن های متحرک کمک زیادی به خلق فضاهای کاربردی کرده است.

 

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

استفاده از تابلو در دکوراسیون منزل :

اولین کاری که باید کنید دیواری را در نظر بگیرید که بتواند جلوه تابلوی شما را حفظ کند ، حالا فضاهای احتمالی ایی که می تواند جزء گزینه های شما باشد: غالبا دیوارهای نشیمن و یا اتاق خواب هست و علاوه بر اینها فضای بین دو پنجره هم میتواند گزینه مناسبی برای نصب تابلوی بزرگ باشد.دیوارهای کنار در ورودی هم از فضاهایی هستند که توصیه می کنیم برای استفاده از تابلوی بزرگ در دکوراسیون روی اونها حساب کنید.

قرار دادن تابلو در دکوراسیون آن هم در کنار پنجره هایی که خیلی بزرگ هستند راه حل خوبی نیست، چراکه این پنجره ها تمام حواس شما را به خود جلب میکند و تابلو بیجلوه میماند در این میان
اگر ارتفاع دیوارهای خانه ی شما کم است

نصب تابلوهای عمودی به بلندتر نشان دادن دیوار کمک میکند، استفاده از نورپردازی بر روی تابلوها تاثیرگذاری را چند برابر میکند که به شدت توصیه میشود.و نکته آخر و مهم که شاید به آن توجه نشود قاب تابلو میباشد که باید متناسب با رنگ و سبک ان تابلو و مبلمان و فضای داخلی خانه و یا فضایی که دارید باشد اینکار باعث می‌شود وحدت در دکوراسیون  فضا حفظ شود.

نقطه کانونی در دکوراسیون منزل:

نقطه کانونی اتاق را مشخص کنید و مبلمانتان را بر اساس آن بچینید . نقطه کانونیتان می تواند شومینه ، تلویزیون یا حتی یک چشم انداز بیرون از خانه باشد. به عنوان مثال اگر قصد تماشای تلویزیون در اتاقتان را دارید دقت کنید که فاصله بین مبلمان و تلویزیون باید سه برابر سایزصفحه نمایش باشد ، یعنی اگر صفحه نمایش ۴۰ اینچی دارید باید فاصله آن تا مبلمانتان ۳ متر باشد.

اصول چیدمان مبل ها :
نحوه ی چیدمان مبل ۹ نفره:- همیشه بزرگترین تکه مبلمان را اول جایگذاری کنید، مبلمان سه نفره باید روبروی نقطه کانونی دکوراسیون منزل قرار بگیرد. نقطه کانونی منزل تان را پیدا کنید و مبلمان سه نفره را روبروی آن قرار دهید

نحوه ی چیدمان مبل راحتی: فاصله بین مبل ها نباید زیاد باشد هر مبل باید با فاصله کمی کنار دیگری قرار بگیرد زیرا اگر فاصله بین مبل ها زیاد باشد مهمانان نمیتوانند به خوبی با هم ارتباط برقرار کنند و گفتگوی صمیمانه ای نخواهند داشت – مبل ها را به دو شکل متقارن و غیر متقارن میتوانید بچینید، چیدمان متقارن مبل ها فضای خانه تان را رسمی میکند و چیدمان غیر متقارن مبل ها فضای خانه را غیر رسمی میکند و بهتر است مبلمان منزل تان را به شکل غیر متقارن بچینید.

 

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

 

اما دو نکته ی کلی :

همه مبل ها را کنار یک دیوار به ردیف نچینید، مبلمان منزل بهتر است به شکل گرد چیده شوند طوری که مهمانان همدیگر را به خوبی ببینند و بتوانند بهتر ارتباط برقرار کنند.
فاصله بین مبلمان و میز های عسلی باید ۳۵ تا ۴۵ سانتی متر باشد تا فضای کافی برای قرار دادن پاها باشد.

اصول چیدمان کوسن ها روی مبل :

  • -همیشه دو کوسن با حداقل اندازه ی ۲۴*۲۲ در دو انتهای مبل شروع کنید.
    -کوسن با اندازه ی کوچکتر را در جلوی کوسن های بزرگتر قرار دهید.
    -استفاده از کوسن های طرح دار را به یک ست محدود کنید.
    -برای رعایت تناسب رنگ و طرح کوسن ها سعی کنید تابا انتخاب یک رنگ از طرح آن ها کوسن هارا باهم ست کنید.
    -تفاوت در تعداد ست جذاب تر جلوه می‌کند پس سعی کنید تا یک کوسن را به تنهایی در مرکز مبل قرار دهید

 

برخی از تصاویر دکوراسیون داخلی منزل :

 

طراحی دکوراسیون داخلی منزل
طراحی دکوراسیون داخلی منزل

 

طراحی دکوراسیون داخلی منزل
طراحی دکوراسیون داخلی منزل

 

طراحی دکوراسیون داخلی منزل
طراحی دکوراسیون داخلی منزل

 

طراحی دکوراسیون داخلی منزل
طراحی دکوراسیون داخلی منزل

 

طراحی دکوراسیون داخلی منزل
طراحی دکوراسیون داخلی منزل

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.