آموزش استعلام در سامانه نما

متاسفانه آمار سرقت موتور سیکلت روند صعودی را شاهد است. از سوی دیگر قربانیان جرم سرقت موتور سیکلت بیش از آن که به مجازات مرتکب تمایل داشته باشند امید دارند که مال مسروقه خود را بازیابی نمایند. نکته مرتبط دیگری که وجود دارد، عبارت است از کشف و ضبط روزانه اموال مسروقه که مالک آن‌ها هنوز شناسایی نشده‌اند.

از سوی دیگر ممکن است موتور سیکلت شما در شهری سرقت و در شهر دیگری کشف گردد، اطلاع یافتن از وضعیت پرونده‌های سراسر کشور قطعا آسان نخواهد بود و حتی شاید غیر ممکن باشد، حقیقتی که مراجع صالح به خوبی از آن آگاه هستند و به همین سبب نیز راه‌های جایگزین غیرحضوری برای استعلام و استرداد اموال مکشوفه منجمله موتور سیکلت‌های سرقتی ایجاد و معرفی کرده‌اند.

با مقدمه یاد شده مشاهده می‌شود که روزانه تعدادی اموال مسروقه منجمله موتورهای سیکلت کشف و ضبط می‌شود که ممکن است مالک آن شما باشید بدون آن که از کشف مال خود مطلع شده باشید. به همین سبب در این صفحه قصد دارم انواع روش‌هایی که برای استعلام موتور سیکلت سرقتی ایجاد شده و در دسترس هست را معرفی کنم.

موتور سیکلت

سامانه نما

سامانه نما به عنوان سامانه پیگیری وضعیت پرونده کیفری موتور سیکلت سرقتی شما به حساب می‌آید. جالب است که بدانید سامانه یاد شده به عنوان یک سامانه اختصاصی و دقیقا با هدف استعلام موتور سیکلت‌های سرقتی طراحی و معرفی شده است.

استفاده از سامانه نما احتیاج به دو پیش شرط دارد:

  1. نخست آن که باید در واحد خدمات فراجا (سامانه سخا) ثبت نام کرده و رمز عبور تهیه نموده باشید.
  2. شرط دوم آن که ضروری است برای سرقت موتور سیکلت خود پرونده کیفری تشکیل داده باشید یا به عبارت دیگر به کلانتری محل خود اعلام شکایت نموده باشید.

دو شرط یاد شده را اندکی بیشتر توضیح دهیم. سامانه سخا به آدرس http://sakha.epolice.ir/ به عنوان واحد خدمات فراجا در دسترس است و عضویت در آن برای کلیه شهروندان ممکن است. عضویت در سامانه یاد شده نیازمند ارائه اطلاعات هویتی و انتخاب یک رمز عبور است.

رمز عبوری که در سامانه سخا انتخاب می‌نمایید، رمز عبور شما برای ورود به سامانه نما خواهد بود، پس در حفظ و نگهداری آن مراقبت لازم را به عمل آورید. شرط دوم، همانگونه که بیان شد، داشتن پرونده کیفری است. منظور از پرونده کیفری آن است که شکایت خود را به دستگاه پلیس اطلاع داده و کد پیگیری دریافت نموده باشید.

البته باید توجه داشت که تنها مالک موتور سیکلت، یعنی شخصی که موتور سیکلت جز اموال وی و ذیل کد ملی وی ثبت شده باشد، می‌تواند از امکانات سامانه نما استفاده نماید. برای درک بیشتر این جمله نحوه عملکرد سامانه را شرح می‌دهم.

سامانه نما اطلاعات موتور سیکلت‌های سرقتی که توسط پلیس کشف و ضبط شده است را نمایش می‌دهد، کاربر سامانه چنانچه موتور سیکلت خود را در بین آن‌ها مشاهده نماید می‌تواند از طریق همین سامانه درخواست استرداد ثبت نماید.

از آنجا که ثبت درخواست استرداد در سامانه میسر است، ضروری است که کد ملی کاربر با کد ملی شخصی که پرونده کیفری تشکیل داده است (یعنی مالک موتور سیکلت) برابری نماید.

به عبارت ساده‌تر تنها مالک موتور سیکلت صلاحیت دارد که پرونده کیفری ایجاد نماید و سپس با ثبت نام در سامانه سخا، از خدمات سامانه نما بهر‌ه‌مند گردد. در نهایت باید توجه داشت که سامانه نما در آدرس nama.police.ir در دسترس است.

اپلیکیشن پلیس من

اپلیکیشن پلیس من که توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (ناجا) نوشته و معرفی شده است، خدمات تسهیل پیگیری پرونده‌های کیفری شهروندان را به ارمغان آورده است. از آنجا که این اپلیکیشن در استعلام موتور سیکلت‌های سرقتی نیز کاربرد دارد، در ادامه توضیحات آن ارائه خواهد شد.

  • برای استفاده از اپلیکیشن ضروری است که با توجه به نوع سیستم عامل گوشی همراه خود، نسبت به نصب آن اقدام نمایید.
  • در گام بعدی باید ورود به نرم افزار صورت پذیرد، اما ضروری است که ورود با سیمکارتی صورت پذیرد که ذیل کد ملی مالک موتور سیکلت ثبت شده باشد.
  • در نتیجه ورود به نرم افزار، شماره پلاک‌هایی را که به نام خود داشته باشد را مشاهده خواهد کرد و می‌تواند وضعیت موتور سیکلت را استعلام نماید.

در فرضی که با سیم کارت صحیح ورود کردید و موتور سیکلت سرقتی نیز در مالکیت شما قرار داشت اما پلاک آن نمایش داده نشد، می‌توانید با ثبت شماره سریال VIN موتور سیکلت و شماره کلاسه کلانتری، وضعیت وسیله نقلیه خود را استعلام نمایید. همانگونه که مشاهده شد در این روش احتیاجی به ثبت نام در سامانه سخا نیست و شما تنها وضعیت وسیله نقلیه خود را استعلام می‌نمایید.

سامانه پست یافته

این سامانه به عنوان سامانه‌ای همکار با موارد قبلی معرفی می‌شود. توضیح آن که در سامانه‌های نما و اپلیکیشن پلیس من امکان استعلام موتور سیکلت سرقتی را داشتید اما در این سامانه می‌توانید وضعیت مدارک ربوده شده خود را استعلام نمایید.

سامانه پست یافته که قابل دسترس در آدرس postyafteh.post.ir است به کمک کد ملی وضعیت مدارک ربوده شده شما را اعلام خواهد کرد. چنانچه مدرک مفقودی نزد اداره پست موجود باشد، می‌توانید با در اختیار داشتن سند هویتی نسبت به بازیابی آن اقدام نمایید.

کمک گرفتن از مشاوره حقوقی تخصصی برای شکایت از اموال مسروقه‌ای مانند موتور سیکلت و باز پس گیری آن فرآیند قانونی پیش رو را تسهیل خواهد کرد.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی(رپورتاژ) داشته ومجله اینترنتی فارسیها مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

5/5 - (2 امتیاز)
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.