آلرژی چیست ؟علائم و درمان آلرژی چگونه است؟

آلرژی چیست ؟علائم و درمان آلرژی چگونه است؟

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”آلرژی چیست ؟علائم و درمان آلرژی چگونه است؟” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

آلرژی پاسخ سیستم ایمنی بدن به ماده خارجی است که به طور معمول برای بدن شما مضر نیست. این مواد خارجی آلرژن نامیده می شوند. آنها می توانند شامل غذاهای خاص ، گرده گل ، یا حساسیت به حیوانات خانگی باشند.وظیفه سیستم ایمنی بدن شما این است که با مبارزه با عوامل بیماری زای مضر شما را سالم نگه دارد. این کار را با حمله به هر چیزی که فکر می کند بدن شما را به خطر بیندازد ، انجام می دهد. بسته به ماده حساسیت زا ، این پاسخ ممکن است شامل التهاب ، عطسه یا علائم دیگری باشد.

سیستم ایمنی بدن شما به طور معمول با محیط شما سازگار می شود. به عنوان مثال ، هنگامی که بدن شما با چیزی مانند شوره حیوان خانگی روبرو می شود ، باید متوجه شود که بی ضرر است. در افراد مبتلا به آلرژی به شوره ، سیستم ایمنی بدن آن را به عنوان یک مهاجم خارجی که بدن را تهدید می کند درک می کند و به آن حمله می کند.

علائم آلرژی چیست؟

علائمی که به دلیل آلرژی تجربه می کنید ، نتیجه چندین عامل است. اینها شامل نوع آلرژی شما و شدت آلرژی می شود.

اگر قبل از واکنش آلرژیک پیش بینی شده دارویی مصرف کنید ، ممکن است هنوز برخی از این علائم را تجربه کنید ، اما ممکن است کاهش یابد.

علائم آلرژی های غذایی

آلرژی غذایی می تواند باعث تورم ، کهیر ، حالت تهوع ، خستگی و موارد دیگر شود. ممکن است مدتی طول بکشد تا فرد متوجه شود که به آلرژی غذایی دچار شده است. اگر بعد از غذا واکنش جدی نشان دادید و دلیل آن را مطمئن نیستید ، سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنید. آنها می توانند علت دقیق واکنش شما را پیدا کنند یا شما را به متخصص ارجاع دهند.

علائم آلرژی های فصلی

علائم تب یونجه می تواند علائم سرماخوردگی را تقلید کند. آنها شامل احتقان ، آبریزش بینی و تورم چشم هستند. بیشتر اوقات ، می توانید این علائم را در خانه با استفاده از درمان های بدون نسخه کنترل کنید. در صورت غیرقابل کنترل بودن علائم ، به پزشک مراجعه کنید.

 آلرژی شدید

آلرژی شدید می تواند باعث آنافیلاکسی شود. این یک وضعیت اضطراری تهدید کننده زندگی است که می تواند منجر به مشکلات تنفسی ، سبکی سر و از دست دادن هوشیاری شود. اگر بعد از تماس با ماده حساسیت زای احتمالی این علائم را تجربه کردید ، بلافاصله به دنبال کمک پزشکی باشید.علائم و نشانه های واکنش آلرژیک همه متفاوت است.

آلرژی روی پوست

آلرژی های پوستی ممکن است نشانه یا نشانه ای از آلرژی باشد. همچنین ممکن است نتیجه مستقیم قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا باشد.

به عنوان مثال ، خوردن غذایی که به آن حساسیت دارید می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. ممکن است احساس گزگز در دهان و گلو داشته باشید. همچنین ممکن است بثورات پوستی ایجاد کنید.

با این حال ، درماتیت تماسی نتیجه تماس مستقیم پوست شما با یک ماده حساسیت زا است. این ممکن است اتفاق بیفتد اگر چیزی را که به آن حساسیت دارید لمس کنید ، مانند یک محصول پاک کننده یا گیاه.

علائم آلرژی چیست؟
علائم آلرژی چیست؟

انواع آلرژی های پوستی عبارتند از:

راش مناطقی از پوست تحریک ، قرمز یا متورم است و می تواند دردناک یا خارش دار باشد.
اگزما لکه های پوستی ملتهب شده و می توانند خارش و خونریزی داشته باشند.
درماتیت تماسی لکه های قرمز و خارش دار پوست تقریباً بلافاصله پس از تماس با ماده حساسیت زا ایجاد می شوند.
گلو درد. حلق یا گلو تحریک یا ملتهب است.
کندوها. جوشهای قرمز ، خارش دار و برجسته در اندازه ها و اشکال مختلف در سطح پوست ایجاد می شود.
چشم های متورم. چشم ها ممکن است آبریزش یا خارش داشته و “پف کرده” به نظر برسند.
خارش. تحریک یا التهاب در پوست وجود دارد.
سوزش. التهاب پوست منجر به ناراحتی و احساس گزش روی پوست می شود.
بثورات از رایج ترین علائم حساسیت پوستی است. نحوه شناسایی بثورات و چگونگی درمان آنها را بیاموزید.

علت آلرژی چیست؟

محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا وقتی یک ماده خارجی بی خطر به بدن وارد می شود ، سیستم دفاعی بدن واکنش آلرژیک ایجاد می کند.

آلرژی ها یک جز ژنتیکی دارند. این بدان معنی است که والدین می توانند آنها را به فرزندان خود منتقل کنند. با این حال ، فقط یک حساسیت عمومی به واکنش آلرژیک ژنتیکی است. آلرژی های خاص منتقل نمی شوند. به عنوان مثال ، اگر مادر شما به صدف دریایی حساسیت دارد ، لزوماً به این معنی نیست که شما نیز خواهید بود.

انواع متداول آلرژن ها عبارتند از:

محصولات حیوانی. اینها شامل حساسیت به حیوانات خانگی ، کنه گرد و غبار و سوسک است.
مواد مخدر داروهای پنی سیلین و سولفا محرک های رایج هستند.
خوراکی ها. آلرژی به گندم ، آجیل ، شیر ، صدف و تخم مرغ شایع است.
نیش حشرات. این شامل زنبورها ، زنبورها و پشه ها است.
گیاهان گرده های چمن ، علف های هرز و درختان و همچنین رزین گیاهانی مانند پیچک سمی و بلوط سمی ، آلرژن های گیاهی بسیار رایج هستند.
سایر مواد حساسیت زا. لاتکس که اغلب در دستکش ها و کاندوم های لاتکس یافت می شود و فلزاتی مانند نیکل نیز آلرژن های رایج هستند.

آلرژی های فصلی که به آن تب یونجه نیز می گویند ، از جمله آلرژی های رایج هستند. علت این امر گرده های آزاد شده توسط گیاهان است. آنها باعث میشوند:

چشم خارش دار
چشمان خیس
آبریزش بینی
سرفه کردن

درمان آلرژی چیست؟

بهترین راه برای جلوگیری از آلرژی دوری از هر آنچه باعث واکنش می شود است. در صورت عدم امکان ، گزینه های درمانی در دسترس است.

دارو

درمان آلرژی اغلب شامل داروهایی مانند آنتی هیستامین ها برای کنترل علائم است. این دارو می تواند بدون نسخه یا نسخه پزشک باشد. آنچه پزشک شما توصیه می کند بستگی به شدت آلرژی شما دارد.

علائم آلرژی چیست؟
علائم آلرژی چیست؟

داروهای آلرژی عبارتند از:

آنتی هیستامین مانند دیفن هیدرامین (بنادریل)
کورتیکواستروئیدها
ستیریزین (Zyrtec)
لوراتادین (کلاریتین)
کرومولین سدیم (گاستروکروم)
ضد احتقان (افرین ، سوپدرین PE ، سودافد)
اصلاح کننده های لکوترین (Singulair ، Zyflo)
تنها در صورت عدم وجود گزینه های درمانی مناسب ، سینگولایر تجویز می شود. دلیل این امر این است که خطر شما را افزایش می دهد منبع معتبر تغییرات رفتاری و خلقی ، مانند افکار و اعمال خودکشی.

ایمونوتراپی

بسیاری از افراد روش ایمنی درمانی را انتخاب می کنند. این شامل چندین تزریق در طی چند سال برای کمک به بدن به آلرژی شما است. ایمن درمانی موفق می تواند از بازگشت علائم آلرژی جلوگیری کند.

اپی نفرین اضطراری

اگر آلرژی شدید و تهدید کننده زندگی دارید ، یک عکسبرداری اپی نفرین اورژانسی انجام دهید. این شات واکنشهای آلرژیک را تا رسیدن کمک پزشکی مقابله می کند.

برخی از واکنش های آلرژیک یک فوریت پزشکی است. با دانستن کمک های اولیه واکنش آلرژیک ، خود را برای این شرایط اضطراری آماده کنید.

درمان های طبیعی برای آلرژی ها

بسیاری از داروهای طبیعی و مکمل ها به عنوان یک روش درمانی و حتی راهی برای جلوگیری از آلرژی به بازار عرضه می شوند. قبل از آزمایش این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از درمان های طبیعی ممکن است در واقع حاوی مواد حساسیت زای دیگری باشند و علائم شما را بدتر کنند.

به عنوان مثال ، در برخی از چای های خشک از گل و گیاهان استفاده می شود که ارتباط تنگاتنگی با گیاهانی دارند که ممکن است باعث عطسه جدی شما شوند. همین مورد در مورد روغنهای اساسی نیز صدق می کند. برخی افراد از این روغن ها برای تسکین علائم رایج آلرژی استفاده می کنند ، اما روغنهای اساسی هنوز حاوی موادی هستند که می توانند باعث آلرژی شوند.

هر نوع آلرژی انبوهی از درمان های طبیعی دارد که ممکن است به تسریع بهبودی کمک کند. برای آلرژی کودکان نیز گزینه های طبیعی وجود دارد.

چگونه آلرژی تشخیص داده می شود؟

پزشک شما می تواند آلرژی را از چند طریق تشخیص دهد.

ابتدا پزشک از علائم شما سوال می کند و معاینه فیزیکی را انجام می دهد. آنها در مورد هر چیز غیرمعمولی که اخیراً خورده اید و هر ماده ای که ممکن است با آن تماس داشته باشید از شما سال می کنند. به عنوان مثال ، اگر بثورات روی دست خود دارید ، ممکن است پزشک از شما بپرسد که آیا اخیراً دستکش لاتکس زده اید؟

سرانجام ، آزمایش خون و آزمایش پوست می تواند مواد حساسیت زا را که پزشک شک کرده است را تأیید یا تشخیص دهد.

آزمایش خون برای تشخیص آلرژی

پزشک شما ممکن است آزمایش خون را تجویز کند. خون شما از نظر وجود آنتی بادی های آلرژی زا به نام ایمونوگلوبولین E (IgE) آزمایش می شود. اینها سلولهایی هستند که به مواد حساسیت زا واکنش نشان می دهند. در صورت نگرانی از احتمال واکنش شدید آلرژیک ، پزشک از آزمایش خون برای تأیید تشخیص استفاده می کند.

تست پوست برای تشخیص آلرژی

همچنین ممکن است پزشک شما را برای آزمایش و درمان به یک متخصص آلرژی ارجاع دهد. آزمایش پوست نوعی آزمایش متداول برای آلرژی است که توسط متخصص آلرژی انجام می شود.

در طی این آزمایش ، پوست شما با سوزن های کوچک حاوی مواد حساسیت زای احتمالی خاردار یا خراشیده می شود. واکنش پوست شما مستند است. اگر به ماده خاصی حساسیت دارید ، پوست شما قرمز و ملتهب می شود.

جلوگیری از آلرژی

هیچ راهی برای جلوگیری از آلرژی وجود ندارد. اما روش هایی وجود دارد که می تواند از بروز علائم جلوگیری کند. بهترین راه برای جلوگیری از علائم آلرژی ، پرهیز از مواد حساسیت زا است که آنها را تحریک می کند.

اجتناب موثرترین راه جلوگیری از علائم آلرژی غذایی است. یک رژیم غذایی برای از بین بردن حساسیت به شما کمک می کند تا بدانید که چگونه می توانید از این آلرژی ها جلوگیری کنید. برای کمک به شما در جلوگیری از مواد حساسیت زا ، برچسب های غذا را کاملا بخوانید و هنگام صرف غذا بیرون از خانه سال کنید.

جلوگیری از آلرژی های فصلی ، تماسی و سایر حساسیت ها به این دلیل است که بدانید مواد آلرژن در کجا قرار دارند و چگونه می توان از آنها جلوگیری کرد. به عنوان مثال اگر به گرد و غبار حساسیت دارید ، می توانید با نصب فیلترهای مناسب هوا در خانه ، تمیز کردن حرفه ای مجاری هوا و به طور مرتب غبارگیری خانه ، به کاهش علائم کمک کنید.

آزمایش مناسب آلرژی به شما کمک می کند عوامل محرک دقیق خود را مشخص کنید ، که اجتناب از آنها را آسان می کند. این نکات دیگر همچنین می تواند به شما کمک کند تا از واکنشهای حساسیتی خطرناک جلوگیری کنید.

علائم آلرژی چیست؟
علائم آلرژی چیست؟

عوارض آلرژی چیست؟

اگرچه ممکن است آلرژی را به عنوان آن دسته از بو و عطسه های مزاحم که در هر فصل جدید به وجود می آیند ، تصور کنید ، اما برخی از این واکنش های آلرژیک می توانند زندگی را تهدید کنند.

به عنوان مثال آنافیلاکسی یک واکنش جدی به قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا است. اکثر افراد آنافیلاکسی را با غذا مرتبط می کنند ، اما هر ماده آلرژی زا می تواند علائم گویایی را ایجاد کند:

مجاری تنفسی به طور ناگهانی تنگ شد
افزایش ضربان قلب
تورم احتمالی زبان و دهان

علائم آلرژی می تواند عوارض زیادی ایجاد کند. پزشک می تواند به شما در تعیین علت علائم و همچنین تفاوت بین حساسیت و آلرژی کامل کمک کند. پزشک همچنین می تواند به شما آموزش دهد که چگونه علائم آلرژی خود را کنترل کنید تا بتوانید از بدترین عوارض جلوگیری کنید.

ارتباط آسم و آلرژی

آسم یک بیماری تنفسی شایع است. تنفس را دشوارتر می کند و می تواند مجاری عبور هوا را در ریه های شما باریک کند.

آسم با آلرژی ارتباط نزدیک دارد. در واقع ، آلرژی می تواند آسم موجود را بدتر کند. همچنین می تواند آسم را در شخصی که هرگز به این بیماری مبتلا نشده است تحریک کند.

وقتی این شرایط با هم اتفاق می افتد ، این وضعیتی به نام آسم ناشی از آلرژی یا آسم آلرژیک است. بنیاد آلرژی و آسم در آمریکا تخمین می زند که آسم آلرژیک حدود ۶۰ درصد افرادی که در ایالات متحده مبتلا به آسم هستند ، تأثیر می گذارد.

بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی ممکن است به آسم مبتلا شوند.

آلرژی در برابر سرما

آبریزش بینی ، عطسه و سرفه از علائم رایج آلرژی است. آنها اتفاقاً علائم شایع سرماخوردگی و عفونت سینوسی نیز هستند. در واقع ، رمزگشایی بین علائم گاهی اوقات عمومی می تواند دشوار باشد.

با این حال ، علائم و نشانه های اضافی شرایط ممکن است به شما کمک کند بین این سه تشخیص قائل شوید. به عنوان مثال ، آلرژی می تواند باعث ایجاد جوش در پوست و خارش چشم شود. سرماخوردگی می تواند منجر به درد بدن ، حتی تب شود. عفونت سینوسی به طور معمول ترشحات ضخیم و زرد از بینی شما ایجاد می کند.

آلرژی می تواند سیستم ایمنی بدن شما را برای مدت زمان طولانی تحت تأثیر قرار دهد. وقتی سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد ، باعث می شود ویروسهایی که با آنها تماس گرفته اید را بگیرید. این شامل ویروسی است که باعث سرماخوردگی می شود.

به نوبه خود ، داشتن آلرژی در واقع خطر ابتلا به سرماخوردگی بیشتر را افزایش می دهد. با این نمودار مفید تفاوت های دو شرط مشترک را شناسایی کنید.

سرفه و آلرژی

تب یونجه می تواند علائمی ایجاد کند که شامل عطسه ، سرفه و سرفه مداوم و لجبازی است. این نتیجه واکنش بیش از حد بدن شما به مواد آلرژی زا است. این مسری نیست ، اما ممکن است بدبخت باشد.

برخلاف سرفه مزمن ، سرفه ناشی از آلرژی و تب یونجه موقتی است. شما ممکن است علائم این آلرژی فصلی را فقط در زمان خاصی از سال ، زمانی که گیاهان برای اولین بار شکوفا می شوند ، تجربه کنید.

علاوه بر این ، آلرژی های فصلی می توانند آسم را تحریک کنند و آسم می تواند باعث سرفه شود. هنگامی که فردی با آلرژی های فصلی شایع در معرض ماده آلرژی زا قرار دارد ، سفت شدن مجاری هوایی می تواند منجر به سرفه شود. تنگی نفس و گرفتگی قفسه سینه نیز ممکن است رخ دهد. دریابید که چرا سرفه تب یونجه معمولاً در شب بدتر است و برای تسکین آن چه کاری می توانید انجام دهید.

آلرژی و برونشیت

ویروس ها یا باکتری ها می توانند باعث برونشیت شوند ، یا می تواند نتیجه آلرژی باشد. نوع اول ، برونشیت حاد ، به طور معمول پس از چند روز یا چند هفته به پایان می رسد. با این حال ، برونشیت مزمن ممکن است ماهها ، احتمالاً طولانی تر ، طول بکشد. همچنین ممکن است مرتباً برگردد.

قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زای رایج شایع ترین علت برونشیت مزمن است. این آلرژن ها عبارتند از:

دود سیگار
آلودگی هوا
گرد و خاک
گرده گل
بخارات شیمیایی

برخلاف آلرژی های فصلی ، بسیاری از این مواد حساسیت زا در محیط هایی مانند خانه ها یا ادارات باقی مانده اند. این می تواند برونشیت مزمن را پایدارتر کرده و احتمال بازگشت آن بیشتر شود.

سرفه تنها علامت مشترک بین برونشیت مزمن و حاد است. سایر علائم برونشیت را بیاموزید تا بتوانید به وضوح آنچه را که دارید ، درک کنید.

آلرژی و نوزادان

آلرژی های پوستی امروزه در کودکان خردسال بیشتر از چند دهه پیش است. با این حال ، آلرژی های پوستی با بزرگتر شدن کودکان کاهش می یابد. آلرژی تنفسی و غذایی با بزرگتر شدن کودکان بیشتر می شود.

آلرژی شایع پوستی در نوزادان شامل موارد زیر است:

اگزما این یک بیماری التهابی پوستی است که باعث ایجاد بثورات قرمز می شود و خارش می یابد. این بثورات ممکن است به آرامی ایجاد شوند اما مداوم باشند.
درماتیت تماسی آلرژیک. این نوع حساسیت پوستی به سرعت و اغلب بلافاصله پس از تماس کودک شما با ماده تحریک کننده ظاهر می شود. درماتیت تماسی جدی تر می تواند به تاول های دردناک تبدیل شود و باعث ترک خوردن پوست شود.

 کهیر برجستگی های قرمز یا نواحی برجسته ای از پوست است که پس از قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا ایجاد می شود. پوسته پوسته نمی شوند و ترک نمی خورند ، اما خارش کهیر ممکن است باعث خونریزی پوست شود.

بثورات غیرمعمول یا کهیر روی بدن کودک شما ممکن است شما را نگران کند. درک تفاوت نوع آلرژی پوستی که نوزادان معمولاً تجربه می کنند می تواند به شما در یافتن درمان بهتر کمک کند.

زندگی با آلرژی

آلرژی شایع است و عواقب تهدید کننده زندگی برای اکثر افراد ندارد. افرادی که در معرض خطر آنافیلاکسی هستند می توانند یاد بگیرند که چگونه آلرژی خود را کنترل کنند و در شرایط اضطراری چه کاری باید انجام دهند.

بیشتر آلرژی ها با اجتناب ، مصرف داروها و تغییر سبک زندگی قابل کنترل هستند. کار با پزشک یا متخصص آلرژی می تواند به کاهش هرگونه عارضه اساسی و لذت بخشتر کردن زندگی کمک کند.

5/5 - (1 امتیاز)
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.