۱۹ نژاد گربه که ریزش مو کمی دارند!

اگر شما هم عاشق داشتن یک گربه ملوس و دوست داشتنی هستید، اما به دلیل حساسیت به موی آنها نمی‌توانید به این آرزوی خود برسید، نگران نباشید. در بین انواع نژاد گربه، نژادهایی هستند که ریزش موی کمی دارند و نوع پوشش آنها به گونه‌ای است که در شما ایجاد حساسیت نمی‌کند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با نژادهای گربه که ریزش مو کم دارند، آشنا کنیم.

انواع نژاد گربه

نژاد اسفینکس Sphynx

Sphynx به لطف یک جهش ژنتیکی یک گربه طبیعی بدون مو است و بهترین انتخاب برای افرادی است که امیدوارند میزان حساسیت و آلرژی به گربه خود را کاهش دهند. برخی از اسفینکس‌ها روی بدن خود خز کوچکی شبیه به پُرزهای هلو دارند. مانند همه گربه‌های بدون مو، آنها نیاز به نظافت اولیه دارند.

کورنیش رکس

اگرچه کورنیش رکس مو دارد، اما میزان ریزش موی این نژاد گربه بسیار کم است. خز کورنیش رکس مجعد، بسیار کوتاه و نزدیک به بدنش است. Cornish Rex همچنین یک نژاد بسیار بازیگوش است، بنابراین آنها می‌توانند انتخاب مناسبی برای افرادی باشند که می‌خواهند یک همبازی فعال برای خود یا سایر حیوانات خانگی خود داشته باشند.

۱۹ نژاد گربه که ریزش مو کمی دارند!

دیون رکس Devon Rex

دوون رکس یکی دیگر از نژادهای گربه با موهای مجعد و کوتاه است که البته ریزش موی کم و حتی بدون ریزش است. این گربه ها با صاحب خود پیوند بسیار محکمی برقرار می کنند و آنها عاشق توجه هستند. مطمئناً، تمام این محبت به معنای موهای بیشتر، بزاق و مواد آلرژی زا در لباس شما خواهد بود، بنابراین اگر به ویژه حساس هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

گربه برمه‌ای

گربه نژاد Burmese یک گربه کوچک با پوشش کوتاه و ظریف است. به طور طبیعی این نژاد گربه ریزش مو ندارد یا مقدار ریزش موی آن کمتر از سایر نژادهای گربه است. گربه برمه‌ای علاقه زیادی به صاحب خودش دارد و دوست دارند تا جای ممکن در کنار صاحبشان باشند. با این حال مانند سایر نژادهای گربه مستقل و کم توقع هستند و حتی با یک اسباب بازی نیز سرگرم می‌شوند.

گربه بیرمن

با نگاهی به پوشش فوق‌العاده کُرکی بیرمن، شاید فکر کنید که موی این گربه به هر سطحی در خانه بچسبد و تمام خانه را پُر کند. نکته جالب اینجاست که موهای این نژاد در برابر نمدی شدن و گره خوردن مقاوم است و ریزش موی نسبتا کمی دارد. همه این ویژگی‌ها باعث شده تا میزان مراقبت از موی این نژاد گربه پایین باشد، با این حال حداقل نظافت (۳ بار شانه در هفته) را باید برای آنها در نظر گرفت. علاوه بر این، بیرمن ها ذاتاً باهوش، ملایم و مهربان هستند. آنها به خوبی به آموزش پاسخ می‌دهند و می‌توانند با زندگی با کودکان و سایر حیوانات خانگی در خانه شما سازگار شوند.

اگزوتیک شورت‌هر

معمولا این نژاد را به عنوان یک پرشین موکوتاه نیز توصیف می‌کنند. پوشش ضخیم و متراکم Exotic Shorthair ریزش مو ندارد یا مقدار آن کم است. اما با این حال موهای این نژاد نیاز به نظافت و شانه کردن دارد. این نژاد گربه بسیار آرام، مهربان و با موهای کوتاه و عجیب و غریب هستند و می‌توانند به راحتی با محیط آپارتمان یا زندگی روستایی سازگار شوند.

گربه راشن بلو

یکی دیگر از نژادهای گربه با ریزش موی کم، راشن بلو است که معمولاً طی یک دوره دو تا سه هفته‌ای فقط یک یا دو بار در سال ریزش می‌کنند، و به‌راحتی مرتب می‌شوند. آنها یک پوشش دوتایی نرم و متراکم دارند که رنگ آبی نقره‌ای متمایز دارد. نژاد راشن بلو یک گربه سایز متوسط با بدنی عضلانی بوده و خلق‌و‌خوی ملایمی دارد و به آسانی تربیت می‌شود.

گربه سیامی

گربه‌های سیامی به داشتن موهایی با نیازهای نظافتی کم معروف هستند که می‌تواند با یک شانه معمولی هم آنها را تمیز کرد. هنگامی که موهای مرده سیامی برداشته شود، ریزش موی آن به حداقل می‌رسد. سیامی با گوش‌های بزرگ، چشم‌های آبی متمایز و هیکلی براق و باریک، رنگ‌های شکلاتی، آبی و یاسی دارد و عاشق بودن در اطراف صاحبش و حرف زدن با او است.

موکوتاه شرقی

Oriental Shorthair یکی از اقوام نزدیک سیامی است و ریزش موی کمی دارد و تنوع رنگی آن بیش از ۳۰۰ رنگ است. این گربه‌ها یک نژاد دوست داشتنی و سرگرم کننده هستند و دوست دارند در مرکز توجه باشند و اگر نادیده گرفته شوند یا به تنهایی رها شوند می‌توانند پرخاشگر شوند.

گربه Donskoy

این نژاد مانند اسفینکس مو ندارد. البته این نژاد دارای ۴ نوع پوشش متفاوت است که از بین آنها ۳ مورد منجر به بی‌مویی می‌شود. این گربه نیز جزو گربه‌هایی با ریزش موی کم است. برخی از گربه‌های دونسکوی دارای خز هلویی کوتاه هستند که می‌تواند در لمس بسیار نرم باشد. آنها گربه‌های اجتماعی هستند که از بودن در مرکز توجه لذت می‌برند.

گربه بنگال

بنگال به خاطر پوشش خیره‌کننده‌اش معروف است، گربه‌ای که شبیه پلنگ آسیایی است. پوشش بنگال مخملی و نرم است و ریزش موی کمی دارد. بنگال‌ها کنجکاو، ورزشکار و مهربان هستند. این گربه‌ها عاشق بازی هستند و برای افرادی که از یک همراه جذاب و باهوش لذت می‌برند عالی هستند.

گربه بمبئی

کت مشکی و براق بمبئی این گربه را شبیه یک پلنگ کوچک می‌کند. طبق گفته انجمن بین المللی گربه، پوشش بمبئی کوتاه و نرم است و در مقایسه با سایر نژادهای گربه ریزش مو کمی دارد و به حداقل نگهداری نیاز دارد. شانه زدن منظم این نژاد به تمیز و براق بودن پوشش آنها کمک می‌کند. این گربه می‌تواند در خانه‌های شلوغ با خانواده به خوبی زندگی کند.

گربه پیتربالد

طبق گفته انجمن بین‌المللی گربه، Peterbald ممکن است کاملاً بدون مو باشد یا دارای پوشش‌های متنوعی از رنگ هلویی کوتاه تا کمی متراکم و مخملی باشد، اما همه آنها ریزش موی کمی دارند. این گربه به لطف گوش‌های بزرگ و خفاشی مانندش ظاهری کنجکاو دارد. پیتربالد بسیار باهوش، خوش صدا و فوق‌العاده مهربون است و یک نژاد گربه با ریزش مو کم محسوب می‌شود.

نژاد Ocicat

پوشش خالدار و زیبای اُسی‌کت نیاز به نگهداری کمی دارد و در مقایسه با سایر نژادها ریزش موی‌ کمی دارد. پوشش این نژاد احتمال نمدی شدن دارد و به همین دلیل باید به صورت هفتگی شانه شوند. همه اوسی‌کت‌ها دارای الگوی خالدار هستند که در رنگ‌های مختلف از جمله قهوه‌ای، شکلاتی، دارچینی، آبی، یاسی و حنایی وجود دارد.

۱۹ نژاد گربه

گربه سنگاپور

گربه سنگاپور یکی از کوچکترین نژادهای گربه است که ریزش موی کمی دارد. این گربه فقط یک تنوع رنگی داشته، پوشش کوتاه، نرم و قهوه‌ای با نیازهای نظافتی کم دارد. این گربه کوچولوی باهوش و کنجکاو به همان اندازه از بازی کردن و وقت گذراندن با صاحبشان لذت می‌برند.

مین‌سکین Minskin

مینسکین تلاقی بین نژادهای اسفینکس و مانچکین است که دارای پوششی کوتاه، با تکه‌های خز متراکم روی صورت، گوش‌ها، بینی، پاها و دم خود هستند. طبق گفته انجمن بین المللی گربه، ریزش موی مینسکین بسیار کم است. مین‌سکین‌ها عموماً برون‌گرا هستند و عاشق بودن در کنار انسان و سایر حیوانات هستند. اگرچه آنها پاهای کوتاهی دارند، اما بسیار ورزشکار و بازیگوش هستند و مشکلی برای همگام شدن با صاحبشان ندارند.

گربه کورات

خز آبی-نقره‌ای کورات بسیار کوتاه است و همین موضوع باعث شده تا جزو کم مو ترین نژاد گربه باشد. یکی از ویژگی‌های جالب گربه Korat این است که هنگام بغل کردن آنها به هیچ وجه لباستان مویی نمی‌شود. گربه کورات بازیگوش، باهوش و عاشق خنک شدن است.

کالرپوینت شورت‌هر

یکی دیگر از بستگان سیامی، Colorpoint Shorthair است. این گربه دارای پوشش کوتاه و براق با نیاز به مراقبت کم است که ریزش موی کمی هم دارد. این گربه پرحرف و مهربان است و دوست دارد صاحبش را دنبال کند.

گربه Tonkinese

گربه تونکنیز دارای پوششی نرم و کم ریزش است که کوتاه، ابریشمی و برای نوازش کردن مناسب است. این نژاد در ۱۲ رنگ با الگوهای مختلف وجود دارد. برون‌گرا، کنجکاو و همیشه خوشحال از داشتن یک دوست، تونکینز یک همراه عالی است که صاحب خودش را سرگرم می‌کند.

خب تا اینجا گفتیم که کدام نژاد گربه ریزش مو کمتری دارد و ۲۰ نژاد گربه که این ویژگی را دارند به صورت مختصر به شما معرفی کردیم. در صورتی که می‌خواهید در مورد خصوصیات، خلق‌و‌خو، نحوه نگهداری و موارد دیگر هر کدام از این نژادها اطلاعات بیشتری کسب کنید به سایت پت پُرس petpors.com مراجعه کنید.

آیا نژاد گربه بدون ریزش مو داریم؟

خیر نداریم. ریزش مو در گربه‌ها یک امر طبیعی است که می‌تواند حتی در مقادیر زیاد یا کم اتفاق بی‌افتد. حتی گربه‌هایی پوشش آنها در برابر نمدی‌شدن و گره خوردن مقاوم است، نیز ریزش موی حداقلی دارند.

آیا نژادهای گربه ضد حساسیت داریم؟

متأسفانه، هیچ نژاد گربه واقعاً ضد حساسیت وجود ندارد. به این دلیل که یک پروتئین آلرژی‌زا به نام Fel d 1 در غدد چربی پوست گربه‌ها، بزاق، شوره و ادرار آنها ایجاد می‌شود. همه گربه‌ها پروتئین Fel d 1 تولید می‌کنند و این بدان معناست که هر بار که گربه‌ای را لمس می‌کنید، خود را در معرض آنها قرار می‌دهید. حتی گربه‌های بدون مو نیز این آلرژن را در بزاق و پوست خود ایجاد می‌کنند.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی(رپورتاژ) داشته و مجله اینترنتی فارسیها  مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

5/5 - (1 امتیاز)
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.