سریال های ماندگار و نوستالژیک دهه ۶۰

سریال های ماندگار و نوستالژیک دهه ۶۰

ماندگارترین سریال های دهه ۶۰ در تلویزیون

بچه های دیروز ، پدر و مادرهای امروز جامعه هستند که بزرگترین حسرت زندگی شان تکرار یکی از روزهای خوش گذشته است، روزهایی که در کوچه و خیابان مشغول بازی بودند و شب با تمام خستگی پای سریال های زیبای تلویزیون می نشستند و از تنها سرگرمی آن روزهایش لذت میبردند.

سریال افسانه سلطان و شبان

سریال سلطان و شبان یکی از سریال های نوستالژیک دهه ۶۰ بود که به کارگردانی داریوش فرهنگ سال ۶۳ روی آنتن شبکه یک سیما رفت.

سریال های دهه 60

مهدی هاشمی در سریال سلطان و شبان

سلطان و شبان روایتی کمدی تاریخی با نویسندگی مهدی هاشمی و داریوش فرهنگ بود که توانست اثر موفقی را رقم بزند و عنوان یکی از ماندگارترین سریال های تلویزیون را نصیب خود کند.

مهدی هاشمی و گلاب آدینه

مهدی هاشمی و گلاب آدینه در سریال سلطان و شبان

رضا سیف الدینی در نقش پادشاه ایران، مهدی هاشمی در نقش سلطان( شیرزاد شبان)، گلاب آدینه در نقش سلطان بانو،محمد مطیع در نقش وزیر اعظم،محمدعلی کشاورز در نقش خوابگزار اعظم،حسین کسبیان در نقش تلخک،احمد آقالو در نقش کاتب،علیرضا مجلل در نقش مقام لشکری،سیاوش طهمورث در نقش مقام کشور،صادق هاتفی در نقش مقام تشریفات،جمشید لایق در نقش مقام خزانه داری،معصومه رجایی در نقش ننه شیرو،داریوش ایران نژاد در نقش سامندر،حسن رضوی در نقش زندانبان، اکبر دودکار در نقش محافظ،مرتضی طاهری در نقش محافظ، حسین محجوب در نقش روستایی در سریال سلطان و شبان به ایفای نقش پرداختند.

سریال هزاردستان

هزاردستان اثر ماندگار دیگری در میان سریال های دهه ۶۰ است که توسط زنده یاد علی حاتمی ساخته شد و سال ۶۷ روی آنتن شبکه یک سیما رفت.

سریال هزاردستان

هزاردستان سریال ماندگار تلویزیون در دهه ۶۰

علی حاتمی با ساخت هزاردستان اثر ماندگاری را در تلویزیون خلق کرد و دو دوره از تاریخ معاصر کشور را به تصویر کشید و به داستان زندگی رضا خوشنویس پرداخت و با همین مجموعه بود که ساخت شهرک سینمایی غزالی را آغاز کرد.

داوود رشیدی و نعمت الله گرجی

داوود رشیدی و نعمت الله گرجی در سریال هزاردستان

جمشید مشایخی در نقش رضا تفنگچی _خوشنویس ، عزت الله انتظامی در نقش خان مظفر ، داوود رشیدی در نقش مفتش شش انگشتی ،علی نصیریان در نقش ابوالفتح صحاف، محمدعلی کشاورز در نقش شعبون استخون، حسین گیل در نقش سید مرتضی،زری خوشکام در نقش آمینه اقدس عروس خان مظفر، پرویز پورحسینی در نقش متین السلطنه،لیلا حاتمی در نقش کودکی آمینه اقدس،شهلا میربختیار در نقش قمربانو، همسر رضا خوشنویس ،جعفر والی،محمد مطیع،جمشید لایق،اسماعیل محرابی،رقیه چهره آزاد،عطاءالله زاهد،اسماعیل محمدی،جهانگیر فروهر،نعمت الله گرجی،محمد ورشوچی،سروش خلیلی،جهانگیر الماسی،سعید امیرسلیمانی،اصغر همت،رضا عبدی،منوچهر آذری،مهری ودادیان،افسر اسدی،حسین شهاب،حسین صفاریان،محمود بصیری،اکبر دودکار، رشید اصلانی و … در سریال هزاردستان به ایفای نقش پرداختند.

سریال سربداران

یکی دیگر از سریال های ماندگار دهه ۶۰ سریال سربداران است که به کارگردانی محمدعلی نجفی با روایتی از قیام سربداران خراسان، سال ۶۲ روی آنتن شبکه یک سیما رفت.

محمدعلی کشاورز و امین تارخ

محمدعلی کشاورز و امین تارخ در سریال سربداران

سربداران اثر تاریخی ماندگاری است که با وجود گذشت نزدیک به چهار دهه از ساخت آن هنوز هم یکی از برترین آثار تاریخی سینمای ایران است و بسیاری از هنرمندان شهرت خود را مدیون این سریال هستند.

بازیگران سریال سربداران

عکسی از بازیگران سریال سربداران

امین تارخ در نقش شیخ حسن جوری،سوسن تسلیمی در نقش فاطمه،علی نصیریان در نقش قاضی شارع،محمدعلی کشاورز در نقش خواجه قشیری،فیروز بهجت محمدی در نقش طغای،جمشید لایق در نقش ارغون شاه،افسانه بایگان در نقش ترکان خاتون،محمد ابهری در نقش امیر محمود اسفراینی،عنایت الله بخشی در نقش خان باشتین،عطاءالله زاهد جهانگیر صمیمی فرد،سعید اویسی،فتحعلی اویسی در نقش ایلچی طغای،حسین محجوب،اسماعیل محرابی،محمدعلی ساربان، بهروز بقایی،چنگیز وثوقی در نقش محمد بیک،آتش تقی پور،مینو ابریشمی،رضا کرم رضایی،علی رضا شجاع نوری،شهرزاد کمالی،هاشم ارکان،حسین محب اهری،حسین خانی بیک در نقش آی تخت،محمدرضا عالی پیام،حمید لولایی و… در سریال سربداران ایفای نقش کردند.

سریال امیرکبیر

امیرکبیر یکی دیگر از سریال های تاریخی تلویزیون است که به کارگردانی سعید نیکپور سال ۶۴ روی آنتن شبکه سیما رفت.

سعید نیک پور

عکسی از سعید نیک پور در سریال امیرکبیر

سعید نیک پور در نقش امیرکبیر،فخری خوروش در نقش مهدعلیا،محمد مطیع در نقش میرزا آقاخان نوری،ایرج راد در نقش ناصرالدین شاه،ژیلا سهرابی در نقش عزت الدوله خواهر شاه همسر امیر،شمسی فضل الهی در نقش مادام فرانسه،پرویز پورحسینی در نقش سفیر انگلیس،هادی مرزبان در نقش شازده،رضا فیاضی در نقش سفیر روس،غلامرضا طباطبایی در نقش کلنل شیلد،ژاله علو در نقش مادر امیر کبیر،فرزانه کابلی در نقش خدیجه خاتون،هوشنگ بهشتی در نقش شیرخان رئیس ایل قاجار،سروش خلیلی در نقش جوهر آغا خواجه مهد علیا،فخرالدین صدیق شریف در نقش مستوفی الممالک،حمید مهرآرا در نقش میرزا هاشم خانه زاد امیرکبیر،سعید اویسی در نقش حاج علی فراشباشی،غلامحسین لطفی و … در سریال امیرکبیر به ایفای نقش پرداختند.

سریال بوعلی سینا

سریال بوعلی سینا به کارگردانی کیهان رهگذر یکی دیگر از سریال های ماندگار دهه ۶۰ بود که سال ۶۴ از شبکه دو سیما پخش شد.

امین تارخ

بازی امین تارخ در سریال بوعلی سینا

بوعلی سینا با روایتی از داستان زندگی ابوعلی سینا دانشمند بزرگ ایرانی یکی از سریال های تاریخی ماندگار است که بازیگرانی چون امین تارخ در نقش بوعلی سینا ، فیروز بهجت محمدی، محمد ابهری، جمشید لایق، اسماعیل محرابی، چنگیز وثوقی، سرور نجات الهی، سعید اویسی و… در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

سریال آینه عبرت

آینه عبرت سریال پرمخاطبی بود که در دو فصل به کارگردانی علی نقی لو و محسن شاه محمدی در سالهای ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۰ از شبکه یک سیما پخش شد.

محمود دینی و جواد گلپایگانی

عکسی از محمود دینی و جواد گلپایگانی در آینه عبرت

آینه عبرت با داستانی از مسائل اجتماعی و معضل اعتیاد داستانی را به تصویر کشید که مخاطبان زیادی را به خود جذب کرد و علی و آتقی دو شخصیت معروف این سریال با بازی محمود دینی و جواد گلپایگانی در جامعه به شهرت خاصی دست یافتند.

سریال آئینه ، سریال سردار جنگل ، سریال کوچ جنگلی ، سریال گرگ ها ، سریال باجناق ها و … از دیگر سریال های ماندگار دهه ۶۰ هستند.

 

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.