درمان دو مشکل رایج در بارداری،بیخوابی و سوزش معده

درمان دو مشکل رایج در بارداری،بیخوابی و سوزش معده

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب” درمان دو مشکل رایج در بارداری،بیخوابی و سوزش معده” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

آیا بی خوابی بارداری سخت به شما ضربه می زند؟ عدم توانایی برای به دست آوردن استراحت مورد نیاز ، به ویژه در دوران بارداری ، می تواند کل روز شما را تحت تأثیر قرار دهد. اگر این برای شما مشکلی است ، این روش های درمانی طبیعی و بی خطر برای بی خوابی بارداری را بررسی کنید.

بی خوابی چیست؟

مشخصه بی خوابی داشتن مشکل خوابیدن یا خواب نرفتن ، زود بیدار شدن و احساس بی قراری است. کاملاً طبیعی است که هر چند وقت یکبار یا حتی بیشتر اوقات که اتفاق بزرگی در زندگی شما رخ می دهد بی خوابی داشته باشید اما اگر شما مرتباً دچار خواب شدید می شوید (حداقل ۳ شب در هفته برای ۳ ماه یا بیشتر) می تواند بی خوابی مزمن باشد.

چرا به بی خوابی بارداری مبتلا می شویم؟

هورمون ها معمولاً مقصر هستند ، همانطور که برای سایر مسائل مربوط به بارداری مانند آکنه بارداری ، یبوست و سایر بیماری های عجیب بارداری صادق است. تغییر هورمون ها می تواند باعث خروپف  ، سندرم پای بی قرار ، سوزش معده و گرگفتگی بینی شود که می تواند خواب را دشوار کند.

یک دلیل ممکن است این باشد که شما برای استفاده از سرویس بهداشتی بیشتر بیدار می شوید ، بنابراین در طول شب فرصت بیشتری دارید که دوباره به خواب بروید.

همچنین ممکن است یک مسئله جزئی باشد. خواب با شکم بزرگ سخت است، به خصوص اگر شما به طور معمول روی شکم یا به پشت میخوابیدید.

برای برخی از خانمها ، به خصوص مادران اولین بار ، بارداری و اضطراب هنگام تولد نیز می توانند باعث شود شما بی خوابی را تجربه کنید.

درمان های طبیعی برای بی خوابی بارداری:

ورزش:

انجام ورزش کافی در دوران بارداری برای یک بارداری سالم مهم است و می تواند باعث آسان شدن زایمان و هوشمندتر شدن کودک شود ، اما ورزش همچنین می تواند خواب شما را بهبود بخشد! بدن ما برای حرکت طراحی شده است ، نه اینکه تمام روز پشت میز بنشیند ، بنابراین روش هایی برای فعالیت بیشتر در طول روز خود پیدا کنید (با یک پیاده روی کوتاه و سریع بعد ناهار شروع کنید.)

اگر هر روز ورزش کنید ، از نظر جسمی خسته خواهید شد و بیشتر مستعد خوابیدن در شب هستید. یک هدف خوب این است که حداقل یک ساعت فعالیت بدنی انجام دهید تا شما را برای یک استراحت شبانه خوب آماده کند.

ورزش سبک ، مانند پیاده روی و شنا ، در دوران بارداری عالی است .

بهترین کار این است که صبح یا اوایل بعد از ظهر ورزش کنید زیرا برخی از مادران حساس به دلیل فعالیت بیش از حد نزدیک به زمان خواب ، دچار هجوم آدرنالین می شوند.

چرت زدن یا چرت نزدن؟

پاسخ کوتاه این است: بستگی دارد. اگر چرت زدن به درد شما می خورد ، این کار را انجام دهید. اگر نه ، این کار را نکنید. اما چگونه می توانید بگویید؟ خوب ، اول به یاد داشته باشید که بارداری استرس زیادی به بدن شما وارد می کند و چرت زدن برای بسیاری از خانم ها برای گذراندن سه ماهه اول بارداری یا کل بارداری ضروری است!

با این حال ، اگر نمی توانید شب بخوابید ، چرت زدن شما ممکن است ربطی به آن داشته باشد. چرت خود را به ۲۰ دقیقه محدود کنید. هر چیز دیگری ممکن است ریتم خواب شما را برهم بزند. اگر متوجه شدید حتی یک چرت کوتاه باعث بی خوابی در شب می شود ، آن را از بین ببرید و شب زودتر بخوابید.

وعده های غذایی

مطمئناً می دانید که باید یک رژیم غذایی غذایی سالم و واقعی داشته باشید ، خصوصاً در دوران بارداری. گوشت مرغ  ، ماهی (جیوه کم) ، میوه ها و سبزیجات ارگانیک و چربی های سالم را انتخاب کنید . یک ویتامین کامل قبل از تولد را انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی ویتامین D و به ویژه منیزیم مصرف می کنید (از آنجا که اکثر ما کمبود داریم) زیرا در مطالعاتی برای حمایت از خواب سالم نشان داده شده است.

آنچه می خورید نه تنها مهم است بلکه هنگام خوردن نیز مهم است ، خصوصاً که مربوط به خواب شماست! از خوردن یک وعده غذایی بزرگ قبل از خواب خودداری کنید زیرا این امر منجر به سو هاضمه و سوزش معده می شود که می تواند شما را در وضعیت بدی نگه دارد. با این حال ، خوردن یک میان وعده کوچک ، هضم آسان و متعادل کننده قند خون  یک ساعت قبل از خواب ممکن است به بهبود خواب شما کمک کند.

محدود کردن کافئین در دوران بارداری ایده خوبی است اما بسیاری از خانم ها دریافتند که پرهیز از مصرف کافئین بعد از صرف ناهار برای خواب خوب ضروری است. که شامل شکلات هم می شود!

موقعیت های خواب

از آنجا که راحت خوابیدن ممکن است سخت ترین قسمت خوابیدن در حین بارداری باشد ، یافتن موقعیت خواب خوب برای مبارزه با بی خوابی بارداری بسیار مهم است. شما می خواهید یک موقعیت خواب ایمن در بارداری پیدا کنید ، این بدان معناست که خوابیدن به پشت در سه ماهه آخر احتمالاً امکان پذیز نیست.

خوابیدن به پهلو مطلوب است اما ممکن است سختی بر روی باسن ایجاد شود. تا جایی که ممکن است بالش بگیرید تا از پاها ، کمر ، بازو و سر خود حمایت کنید تا خواب راحت طرفین باشد. یا می توانید به جای آن یکی از این بچه ها را بگیرید.

از نور آبی در شب خودداری کنید

هنگامی که خورشید غروب کرد ، تلویزیون را خاموش کنید ، آیفون را کنار بگذارید و از کامپیوتر خارج شوید. تا آنجا که ممکن است از گوشی و تبلت هم فاصله بگیرید تفاوت زیادی در کیفیت خواب شما ایجاد می کند! (دریابید که چگونه از نور آبی در شب جلوگیری می کنم).

وسایل الکترونیکی  نور آبی را ساطع می کنند و به بدن ما نشان می دهند که زمان بیدار شدن است. این ماده کورتیزول را تحریک کرده و تولید ملاتونین را قطع می کند ، هورمونی که به بدن ما می گوید زمان خواب است.همچنین ، شب هنگام به جای چراغهای سقفی از چراغ کوچک استفاده کنید … یا حتی بهتر از آن ، شمع ها!

حرارت را کم کنید یا یک پنجره را باز کنید

بدن ما برای خواب بهتر در یک اتاق خنک تر ، جایی در حدود ۶۵ درجه طراحی شده است. اگر خیلی گرم است یا ما در بسیاری از پتوها پیچیده ایم ، می توانیم بی قرار شویم و از خواب بیدار شویم. دمای سردتر همچنین به بدن ما نشان می دهد که زمان خوابیدن فرا رسیده است.

تکنیک های آرامش

آرامش برای بارداری سالم نه تنها مهم است بلکه می تواند به زایمان خوب نیز کمک کند .

یوگا یا کشش سبک روش های بسیار خوبی برای آماده سازی بدن برای خواب و مبارزه با بی خوابی بارداری است. ژست های ساده مانند ژست کودک و ژست نیلوفر آبی می توانند به آرامش بدن و ذهن شما قبل از خواب کمک کنند.

کشش و تنفس عمیق قبل از خواب یک روش عالی برای آزاد سازی عضلات متشنج به خواب خوب کمک میکند.همچنین می توانید با جملات مثبت بارداری ذهن و روح خود را آرام کنید! مراقبه ، دعا و تصاویر هدایت شده نیز از دیگر روشهای آرامش شما قبل از خواب است.

بقبل از خواب کمتر مایعات بخورید

از آنجا که برخاستن برای دستشویی می تواند خواب رفتن را دشوارتر کند ، ما می خواهیم موارد را کاهش دهیم یا در صورت امکان از آن اجتناب کنیم. مایعات خود را زودتر از آخر شب بنوشید و از نوشیدن بیش از یک فنجان مایعات در ساعات منتهی به خواب خودداری کنید.

آیا تختخواب  شما مناسب است؟

اگر هر روز صبح بیدار می شوید ممکن است بیش از بی خوابی بارداری باشد. شاید تشک شما مقصر باشد. بسیاری از تشک ها شکل خود را بیش از چند سال حفظ نمی کنند . اگر فکر می کنید زمان تشک جدید است ، دریابید کدام تشک های سازگار با محیط زیست واقعی هستند و کدام یک را انتخاب کردیم.

آب گیلاس ترش

در مطالعات انجام شده ، آب گیلاس ترش باعث افزایش خواب تا ۹۰ دقیقه در شب شد! دلیل آن این است که حاوی بالاترین مقدار ملاتونین موجود در جهان در هر ماده غذایی (هورمونی است که به ما کمک می کند تا بخوابیم.) ۴۰گرم از این کنسانتره را دو بار در روز امتحان کنید. بعلاوه ، آب گیلاس دارای شاخص گلیسمی پایین است و دارای آنتی اکسیدان زیادی است ، بنابراین در دوران بارداری سالم است.

مکمل منیزیم

بسیاری از ما (برخی می گویند بیش از ۸۰٪ از جمعیت) کمبود این ماده معدنی آرام بخش و مهم را دارند.به عنوان یک دستورالعمل کلی ، سعی کنید ۲۰۰-۴۰۰ میلی گرم از این مکمل منیزیم را برای آرامش استفاده کنید. (البته ، با ماما صحبت کنید!)

راه های طبیعی برای از بین بردن سوزش معده در بارداری

درمان دو مشکل رایج در بارداری،بیخوابی و سوزش معده
درمان دو مشکل رایج در بارداری،بیخوابی و سوزش معده

۱٫ سرکه سیب خام

۱ قاشق چای خوری سرکه (تقریباً ۱ قاشق غذاخوری) را با تقریبا یک لیوان و نصف آب مخلوط کنید. در طول روز و یک ساعت قبل از غذا میل کنید.

به نظر می رسد هنگام سوزش معده شمابه نوشیدن سرکه فکر نمیکنید ، اما در واقع اسید معده کم باعث سوزش معده می شود. این کار به این دلیل کار می کند که اسیدها را افزایش می دهد و در نتیجه تسکین می یابد. اطمینان حاصل کنید که سرکه خام ، سرکه سیب غیر پاستوریزه است.

۲٫ لیمو تازه در آب

۱-۲ لیمو تازه را در حداقل یک لیوان و نصف آب فشرده کنید. عسل خام اضافه کنید. ببه چایی اضافه کنید یا همینجوری میل کنید.

آب لیمو تولید اسیدهای گوارشی و صفرا را افزایش می دهد ، که به تعادل اسیدهای معده کم کمک می کند و به هضم غذا کمک می کند.

۳٫ آب نارگیل

آب نارگیل شیرین نشده را انتخاب کنید.

آب نارگیل سرشار از الکترولیت و مواد معدنی قلیایی مانند پتاسیم است. به همین دلیل ، تعادل pH را تقویت کرده و به عنوان یک خنثی کننده عالی اسید طبیعی عمل می کند.

۴٫ آب ساده

آب زیادی بنوشید ، اما نه یک باره.  مقدار زیادی آب که یکدفعه میخورید در واقع خطر سوزش سر دل را افزایش می دهد ، به ویژه هنگامی که جنین بزرگتر میشود و معده شما را به سمت بالا فشار می دهد. در عوض ، در طول روز آب بنوشید. مصرف مداوم آب باعث برطرف شدن آب و هیدراته شدن بدن می شود که باعث کاهش دل درد می شود.

۵٫ نعناع

چای نعناع و یا مکیدن نعناع  دل درد و سوزش معده را بسیار تسکین می دهد!

۶٫ آلوئه ورا

این ماده درمانی طبیعی را می توان از برگهای گیاه زنده تهیه کرد. همچنین می توانید ژل را از فروشگاه های مواد غذایی سالم خریداری کنید. به صورت موضعی ، ژل را روی سینه ، گلو و شکم خود بمالید.

آلوئه ورا با موفقیت درمان التهاب ، کاهش علائم ریفلاکس اسید و سوزش معده در دوران بارداری است.

۷٫ گریپ فروت

بعد از هر وعده غذایی ۱ گریپ فروت بخورید.

این میوه تولید صفرا را به روشی قدرتمند تحریک می کند. گریپ فروت پس از هضم ، قلیایی می شود. غذاهای قلیایی زیاد برای هضم غذا ، نفخ شکم و نفخ معده مفید است.

۸٫ آدامس
پس از هر وعده غذایی به مدت ۱۰ دقیقه آدامس بجوید.

آدامس تولید بزاق را تحریک می کند ، که به خنثی سازی اسیدهای معده و کاهش علائم سوزش معده در دوران بارداری کمک می کند. فقط برای مدت طولانی جویدن نکنید – این می تواند ریفلاکس اسید را بدتر کند.

۹٫ چای قاصدک

اگرچه تحقیقات بالینی محدود است ، اما یک مطالعه نشان می دهد ریشه قاصدک حاوی ترکیبات ضد میکروبی است که ممکن است به هضم غذا کمک کند. مطالعه دیگری گیاه را بعنوان یک پری بیوتیک معرفی می کند که رشد باکتریهای خوب روده را تشویق می کند.

۱۰٫ چغندر

۲ تا ۳ چغندر ارگانیک خرد شده و پوست کنده را درون یک قوطی قرار دهید. آن را با ۴ قاشق چای خوری نمک و ۲ چهارم آب تصفیه شده. روی آن را بپوشانید و بگذارید دو روز بماند.

این نوشیدنی تخمیر شده روسی ، ساخته شده از چغندر ، نمک و آب فیلتر شده ، پر از پروبیوتیک است که می تواند به بدن شما کمک کند تا آنزیم های خاصی را هضم کند و در غیر این صورت تجزیه در آن دشوار است. همچنین به پاکسازی کبد و کلیه ها کمک می کند ، که به بهبود عملکرد هضم و تسکین علائم سوزش معده در دوران بارداری کمک می کند.

۱۱٫ چای زنجبیل

 ½ – ۱ قاشق چایخوری. زنجبیل را به یک و نصف لیوان آب جوش مخلوط کرده.ده دقیقه صبر کنید سپس بخورید.

در حد اعتدال استفاده کنید. در صورت استفاده مداوم یا در دوزهای بالا ، زنجبیل ممکن است منجر به انقباض شود.

۱۲٫ رازیانه

مقدار کمی دانه رازیانه را خرد کنید. به  لیمو ، چای داغ یا نوشیدنی سرد اضافه کنید. همچنین می توانید بذر خرد شده رازیانه را در آب داغ میل کنید.

دانه های رازیانه و روغن دانه رازیانه سوزش معده را دفع می کند. آنها به طور طبیعی دستگاه گوارش را تسکین می دهند ، اسید را کاهش می دهند و التهاب را کاهش می دهند. اگرچه مانند زنجبیل ، مقادیر زیاد یا مکرر رازیانه منجر به انقباض می شود. باز هم ، در حد اعتدال استفاده کنید!

رژیم غذایی ، تغذیه و سبک زندگی

چه چیزی و چگونه می خورید (یا نمی خورید) می تواند با سوزش معده در بارداری تفاوت داشته باشد.

تلاش کنید:

در طول روز وعده های غذایی کمتری بخورید
تهیه وعده اصلی خود در زمان ناهار ، که در اواخر روز هنگامی که بدن خسته یا آماده خواب است ، دستگاه گوارش را تحت فشار قرار می دهد
پرهیز از غذا چند ساعت قبل از خواب یا چرت
پس از غذا خوردن به صورت ایستاده – دراز کشیدن می تواند محتوای معده را به عقب برگرداند
هنگام خواب سر خود را با چند بالش بالا ببرید

اجتناب کردن:

لباس های تنگ و متناسب. آنها فشار بیشتری به اعضای بدن شما وارد می کنند.
مایعات هنگام غذا خوردن.

خوردن غذاهای اسیدی تشدید کننده:

شکلات
قند
الکل
نوشیدنی های کافئین دار و شکر مانند چای ، قهوه ، نوشابه و غیره
پیازها
قهوه
گوجه فرنگیها
میوه های خانواده مرکبات
خردل
غذاهای تند ، چرب ، غنی و سرخ شده
نوشابه های گازدار

مکمل های آهن ، زیرا می توانند باعث سوزش معده شوند. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا استفاده از مکمل مایع ممکن است یک گزینه باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.