بخند تا دنیا به رویت بخندد

بخند تا دنیا به رویت بخندد

*این مقاله در مرداد ۱۴۰۲ بروزرسانی شده است.

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”بخند تا دنیا به رویت بخندد” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

اگر از فواید خندیدن برای سلامتی جسم و روح خود خبر ندارید حتما این مقاله را تا انتها بخوانید تا از مهمترین فواید خنده و خندیدن که علم ثابت کرده باخبر شوید. خندیدن در واقع بیان احساس شادی و خوشحالی است. این کار نوعی واکنش فیزیکی به عنوان پاسخی در برابر یک عامل محرک شادکننده‌ی خارجی یا داخلی است.

* هورمون‌ها

خندیدن از میزان هورمون‌های استرس مانند کورتیزول و اپی‌نفرین (آدرنالین) می‌کاهد و هورمون‌های مفید برای سلامتی مانند اندورفین را افزایش می‌دهد. خنده تعداد سلول‌های تولیدکننده‌ی آنتی‌بادی را افزایش می‌دهد و اثربخشی سلول‌های T را تقویت می‌کند. همه‌ی این‌ها به معنی یک سیستم ایمنی قوی‌تر و عوارض خفیف‌تر ِ استرس بر بدن هستند.

* آرامش جسمی

تا به حال شده بعد از یک دل سیر خندیدن یک احساس خیلی خوب به شما دست بدهد؟ خندیدن باعث آرامش جسمی و روحی شده و تنش را از شما دور می‌کند.

* یک ورزش درونی

خنده‌ی واقعی و قهقهه زدن ورزشی برای دیافراگم است، عضلات شکم را منقبض می‌کند و حتی شانه‌ها را نیز ورزش می‌دهد و باعث می‌شود بعد از آن، عضلات ریلکس شوند. خندیدن حتی برای قلب نیز ورزشی مفید است.

خندیدن

* پرت کردن حواس از احساسات منفی

خنده باعث می‌شود حواستان از خشم و نگرانی و استرس و هیجانات منفی پرت شود و بهتر از هر حواس‌پرت‌کن دیگری عمل می‌کند.

* تغییر نگرش

مطالعات نشان می‌دهد واکنش ما به شرایط استرس برانگیز می‌تواند با تغییر نگرشمان نسبت به مسائل تغییر کند، اینکه مثلاً موقعیتی را به عنوان یک تهدید ببینیم یا فرصت. شوخ طبعی می‌تواند نگرش متعادل‌تری به ما بدهد و بتوانیم چالش‌ها را بهتر مدیریت کنیم، بنابراین کمتر احساس نگرانی کرده و مثبت‌تر بیندیشیم.

* فواید اجتماعی

خندیدن ما را با دیگران مرتبط می‌کند. خندیدن درست مانند لبخند زدن و مهربانی، واگیر دارد! بنابراین اگر بیشتر بخندید به اطرافیانتان هم کمک می‌کنید شادتر باشند و بخندند. اگر آدم‌های اطرافتان شادتر باشند از استرس شما نیز کم خواهد شد و کیفیت تعاملات اجتماعی‌تان بالا خواهد رفت.

خنده

* سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

بدن ما گاهی اوقات تحت تاثیر تفکرات منفی قرار می‌گیرد و این تفکرات به واکنش شیمیایی منجر می‌شوند. این امر سبب می‌شود که استرس بیش‌تری به سیستم بدن ما وارد شود و سطح ایمنی ما را پایین بیاورد. از آن‌جایی که هورمون استرس سیستم ایمنی را مهار می‌کند، خنده به عنوان تقویت‌کننده‌ی سیستم ایمنی بدن عمل می‌کند. خنده واقعا می‌تواند سیستم ایمنی بدن ما را بهبود دهد، زیرا باعث افزایش آزاد شدن آنتی‌بادی‌هایی می‌شود که با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند و در نهایت سطح سلول‌های ایمنی را افزایش می‌دهد. بنابراین، تماشای یک فیلم کمدی که شما را سرگرم می‌کند، به شدت توصیه می‌شود.

دیگر فواید خنده برای سلامت جسمانی

*خنده برای ریه مفید است

 وقتی با صدای بلند می خندید، ریه های شما بهتر کار می کنند زیرا اکسیژن بیشتری دریافت می کنند. و این عنصر شیمیایی نه تنها به ما اجازه تنفس می دهد، بلکه به هر سلول کمک می کند تا به درستی رشد کند، سیستم ایمنی و سیستم گردش خون ما را تحریک می کند. پس بخند و بدنت را با هوای تازه پر کن!

* لبخند زدن می تواند فشار خون را کاهش دهد

این امکان وجود دارد که لبخند زدن بر فشار خون تأثیر مثبت بگذارد، آیا می دانستید؟ 😲 تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود لبخند زدن چگونه نیروی فشار خون به دیواره سرخرگ را کاهش می دهد. با این حال، به نظر می رسد خنده پس از ایجاد افزایش اولیه در ضربان قلب و تنفس، فشار خون را کاهش می دهد.

* درد را تسکین می دهد

لبخند زدن بهترین مسکنه! یک لبخند واقعی باعث آزاد شدن اندورفین در مغز می شود که مواد شیمیایی هستند که گیرنده ها را با اثرات آرام بخش فعال می کنند. 😌 بنابراین، خنده می تواند با تولید مسکن های طبیعی بدن، درد را کاهش دهد. نه تنها این، طبق تحقیقات منتشر شده در پورتال TIME، تماشای یک کمدی یا شرکت در آن منجر به تحمل بیشتر درد می شود و افرادی که بیشتر می خندند، بعداً درد کمتری را احساس می کنند.

*خنده کاهش وزن را افزایش می دهد

می تونی باور کنی؟ از جمله فواید خنده کاهش وزن نیز می باشد. و این است که برای خندیدن از عضلات خود استفاده می کنید، به همین دلیل است که گاهی اوقات حتی شکم شما نیز درد می کند. هنگامی که خنده شدید است، تلاش بدنی بیشتری مورد نیاز است و این امر ضربان قلب شما را افزایش می دهد، به این معنی که شما در حال سوزاندن کالری هستید. 👊🏽 واضح است که این جایگزینی برای یک رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی نیست، مراقب باشید!

* زیاد بخندید، بیشتر عمر کنید

زنانی که دارای حس شوخ طبعی قوی هستند، با وجود بیماری های قلبی عروقی و عفونت ها، عمر طولانی تری دارند. این توسط یک مطالعه منتشر شده در Psychosomatic Medicine فاش شد که همچنین نشان داد به نظر می رسد مردان شاد در برابر عفونت ها محافظت می شوند. 😁

* به شما کمک می کند نگرش مثبت داشته باشید

لبخند زدن رضایت شخصی را افزایش می دهد و می تواند رویارویی با موقعیت های سخت را آسان تر کند. در واقع، لبخند زدن می تواند بر احساسات مثبت شما تأثیر بگذارد، حتی اگر یک خنده اجباری باشد. 😃 صرف نظر از اینکه لبخند شما واقعی است یا نه، باز هم این پیام را می دهد که “زندگی خوب است!” به مغز شما و در نهایت به بقیه بدن شما.

*خلق و خوی خود را بهبود بخشید

همانطور که باعث نگرش مثبت می شود، خنده نیز خلق و خوی شما را بهبود می بخشد. چیزی که بالاتر از همه در افرادی که افسردگی را تجربه می کنند، گاهی اوقات به دلیل بیماری های مزمن، بسیار راحت است. همانطور که خنده استرس را کاهش می دهد، به کاهش افسردگی، اضطراب نیز کمک می کند و باعث می شود احساس شادی بیشتری داشته باشید. 😀

*خنده شما را جوان تر نشان می دهد

 ما بهترین کرم ضد پیری را به شما معرفی می کنیم: لبخند. آره خنده می تواند شما را چند سال جوان تر نشان دهد، باعث می شود مانند یک آدم بی خیال به نظر برسید که تازه شروع به زندگی کرده اید. 💁🏻‍♂️ به لبخند زدن ادامه بده!

*شما را جذاب تر و در دسترس تر می کند

شخصی که لبخند می زند معمولا چه تاثیری برای شما می گذارد؟ معمولا وقتی می خندیم برای اطرافیانمان در دسترس تر به نظر می رسیم. در مورد آن فکر کنید، وقتی می خندید با فردی صمیمی و مثبت مواجه می شوید که اگر می خواهید با مشتریان صحبت کنید یا یک شریک کاری پیدا کنید عالی است. 🤩

* لبخند زدن شما را خوشحال می کند

انتقال دهنده های عصبی، مانند اندورفین ها، مواد شیمیایی هستند که هنگام لبخند زدن توسط مغز آزاد می شوند. و به خوبی شناخته شده است که اندورفین باعث خوشحالی و احساس بهتر افراد می شود. آزمایش را انجام دهید! 😆 علاوه بر این، چارلز داروین پیشنهاد کرد که آنچه با چهره خود بیان می کنید می تواند بر روحیه شما تأثیر بگذارد، نظریه ای که به عنوان “فرضیه بازخورد چهره” شناخته می شود.

* لبخند زدن حاکی از موفقیت است

تحقیقات نشان داده است افرادی که به طور مرتب لبخند می زنند اعتماد به نفس بیشتری دارند. حتی برخی به این نکته اشاره می کنند که افرادی که مرتب می خندند احتمال ترفیع و جذب افراد بیشتر است. 😙 نظر شما چیست؟ در هر صورت سعی کنید در جلسات و قرارهای کاری، چهره ای دوستانه داشته باشید و کمی بیشتر لبخند بزنید.

۷ راه برای آرام شدن کودک عصبانی

چند توصیه برای بیشتر خندیدن

چند توصیه برای بیشتر خندیدن

با دوستان بخندید
وقت گذراندن با دوستان یک راه بسیار خوب برای تفریح و خندیدن است. تأثیر قابل سرایت خنده باعث می‌شود در کنار دوستان شاد و خندانتان بیشتر از هر زمان دیگری (مثلاً تماشای یک فیلم کمدی به تنهایی!) بخندید. پس برای این‌گونه تفریحات بیشتر وقت صرف کنید و مثل یک عادت در زندگی آن را حفظ کنید تا خدمتی هم به سلامتی‌تان کرده باشید.

حس شوخ‌طبعی‌تان را تقویت کنید
اگر اشتباهی مرتکب شده‌اید که باعث خشم تان شده و دوست دارید مدام خودتان را سرزنش کنید، زاویه‌ی دیدتان را نسبت به خودتان تغییر دهید و مثل یک دست و پا چلفتی خنده‌دار به خودتان نگاه کنید! چا ایرادی دارد به اشتباه احمقانه‌تان بخندید؟ خواهید دید که استرستان خیلی کمتر خواهد شد.

وانمود به خندیدن کنید تا واقعاً بخندید
مطالعات و پژوهش‌ها نیز نشان داده‌اند شما چه واقعاً بخندید و چه وانمود به خندیدن کنید به هر حال فوایدش عایدتان خواهد شد. چون بدن ما نمی‌تواند فرق بین خنده‌ی واقعی و خنده‌ی مصنوعی را تشخیص بدهد، بنابراین تأثیرات فیزیکی خنده در هر دو حالت روی می‌دهد و خنده‌ی مصنوعی باعث می‌شود بعداً واقعاً بخندید. پس بیشتر لبخند بزنید و الکی هم که شده بخندید.

نمایش‌های کمِدی بیشتر تماشا کنید
می‌توانید در خانه بنشینید و فیلم و سریال خنده‌دار ببینید؛ اما تماشای تئاترهای کمدی در آن حال و هوای خاص نمایش یک چیز دیگری است! فضای شاد و پُر از خنده می‌تواند شما را واقعاً از ته دل بخنداند. پس این بار به جای اینکه در خانه فیلم کمدی ببینید، به تماشای یک نمایش خنده‌دار بروید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.