آشنایی با شیوه ها و عادت های پس انداز پول

چرا باید عادت های پس انداز پول را بیاموزید؟ (مهارت های زندگی)

واقعیت این است که پس انداز پول خیلی آسان نیست. شما برای این کار باید بتوانید عادت های قبلی خود را بشکنید و عادت های جدید و سازندۀ پس انداز را در خودتان ایجاد کنید. عادت های پس انداز  معمولاً ساده است، ولی عمل کردن به آن ها مستلزم صرف دقت و تمرکز است. اگر شما هم جزو افرادی هستید که ولخرجی می کنید و یا بی هدف پولتان را هزینه می کنید، توصیه می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مهم ترین عادت های پس انداز پول چیست؟

آشنایی با شیوه ها و عادت های پس انداز پول

در مورد عادت های مالی نادرست با خودتان صادق باشید

اولین قدم برای یاد گرفتن عادت های پس انداز پول این است که بتوانید با واقعیت رو به رو شوید. بپذیرید که مدتی برای پس انداز پول کوتاهی کرده اید و اکنون زمان جبران فرا رسیده است.

 

بررسی کنید که چه ذهنیتی دربارۀ پول دارید

وقتی واژۀ پس انداز پول را می شنوید چه چیزی به ذهنتان می رسد؟ ذهنیت شما در مورد پول نحوۀ رفتار و عملکرد شما را مشخص خواهد کرد.

 

نیازها و خواسته هایتان را تعریف کنید

این که دوست دارید تمام وسیله هایتان برند باشد خوب است، ولی باید بدانید که نمی شود همۀ چیزهایی را که صرفاً دوست دارید و نیازی به آن ها ندارید بخرید. باید لیستی از اقلام مورد نیاز خود تهیه کنید و هم زمان به خاطر داشته باشید که نباید بلافاصله تمام چیزهایی را که در لیستتان نوشته اید بخرید. اگر می خواهید عادت  پس انداز پول را در خودتان تقویت کنید، بهتر است ضروری ترین اقلام مورد نیاز از لیستتان را خریداری کنید و خرید مابقی وسیله ها را برای زمانی بگذارید که به اهداف پس انداز پول خود رسیده اید.

 

جریان نقدینگی خود را مدیریت کنید

یکی از مهم ترین عادت های پس انداز پول این است که جریان نقدینگی تان را مدیریت کنید و بدانید که چه مقدار پول به حساب شما وارد و از آن خارج می شود. بهترین راه پس انداز پول در این زمینه این است که همۀ حساب های خودتان را همگام سازی کنید.

 

از ابزارهایی برای پیگیری کردن هزینه هایتان استفاده کنید

اگر عادت های پس انداز پول را نیاموزید، همیشه در خرج کردن پول ضعف و کمبود خواهید داشت. هدف شما باید این باشد که در ضمن داشتن درآمد بالا، هزینه های زندگی تان را تا حد ممکن پایین نگه دارید. باید یاد بگیرید که منابع مالی خود را به صورت مداوم بررسی کنید. می توانید از یک برنامۀ ردیابی و مدیریت پول و هزینه استفاده کنید. این برنامه ها هر مبلغی را که به صورت ماهیانه خرج کنید به شما نشان خواهد داد.

 

پیشرفت های مالی خود را به صورت روزانه بررسی کنید

حتی اگر نمی توانید این کار را به صورت روزانه انجام دهید، باید بتوانید هر هفته یا هر ماه گردش مالی و پیشرفت های اقتصادی خود را بررسی کنید. این عادت های پس انداز  موجب خواهد شد که شما انگیزۀ بیشتری برای افزایش درآمدتان داشته باشید و پس انداز  بیشتر برایتان راحت تر بشود.

 

وعده های غذایی را خودتان به محل کار ببرید

ممکن است فکر کنید که هزینۀ خوردن یک وعدۀ غذایی در محل کار چندان زیاد نیست. درست است، ولی مسئله این است که شما حداقل ۵ روز از هفته را در محل کار غذا می خورید و این هزینه های شما را افزایش خواهد داد. از عادت های پس انداز پول در محل کار این است که در یک روز هفته که کارتان کمتر است، برای کل هفته تان در خانه غذا درست کنید.

قانون ۳۰ روزه تصویب کنید

آیا تا کنون برایتان پیش آمده است که چیزی را بخرید و چند روز بعد از خرید آن پشیمان شوید؟ اگر پاسختان مثبت است، بهتر است برای پس انداز پول یک قانون ۳۰ روزه تصویب کنید. با خودتان قرار بگذارید خرید هر چیزی را که می خواهید، ۳۰ روز به تعویق بیندازید. اگر بعد از ۳۰ روز همچنان به آن نیاز داشتید می توانید برای خریدش پول صرف کنید و در غیر این صورت از هزینه های اضافی و ولخرجی پرهیز خواهید کرد. هرچقدر که عادت های پس انداز  را در خودتان تقویت کنید، به پس انداز  بیشتر علاقه مند خواهید شد و سرمایه تان نیز به همان میزان افزایش خواهد یافت.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.